Pátek , 25. 04. 2025

Marek

PLAVÁNÍ – 3 výhody plavání s několikaměsíčním miminkem

Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
plavání
Po devíti měsících, které dítě strávilo plaváním ve vaší děloze, je pro něj voda doslova domácí prostředí.

16. 08. 2023

16. 08. 2023

Výhody kojeneckého plavání pro maminky

Jste mezi lidmi…

Izolace na mateřské potažmo rodičovské dovolené je bohužel velkým tématem. Maminky se cítí odstrčené od ostatních dospělých, kteří chodí do práce, někdy i od ostatních maminek, které mají třeba jiný režim nebo jiný přístup. Na kojeneckém plavání se dostanete mezi maminky, které alespoň v něčem budou na podobné vlně jako vy. Jistě tak nebude problém najít společné téma či se, byť jen trochu, cítit zase mezi lidmi, zapojená ve společenském dění.

Jste v pohybu…

Profesionální sportovkyně ale i rekreační milovnice pohybu přijdou na svých koníčcích s malým děťátkem zkrátka. Alespoň na nějaký čas. Přeci jen chvíli trvá, než se tělo srovná po porodu, než si zvykne fungovat i při minimálním množství energie a spánku, než se maminka s miminkem natolik sžije, že má myšlenky i na něco jiného, než je vyměňování plen a kojení.

Kojenecké plavání se dá většinou navštěvovat od čtyř či šesti měsíců života dítěte, což je zhruba období, kdy už mamince začne být dětský pokoj s postýlkou těsný. Na podávání velkých sportovních výkonů většinou ještě není mnoho času, chuti ani prostoru, nicméně právě plavání s miminkem vám může pomoci dostat se trochu do kondice.

Pohyb ve vodě není náročný, ale vězte, že po první lekci budete naprosto vyčerpaná. Do pohybu se zase dostanou jiné svaly, než které používáte při přebalování a nošení miminka a vyplavené endorfiny vám zajistí dobrou náladu.

Jste organizovaná…

Při mateřské si minuty podávají dveře s hodinami a ty zase se dny. Vyměnit plenu, odnést koš, vyprat prádlo, vyměnit plenu, nakrmit dítě, uvařit, vyndat myčku, naplnit myčku, vyměnit plenu, nakrmit dítě… Jednotvárnost dokáže doslova tavit mozek a zabíjet myšlenky. Začíná být úplně jedno, jestli je úterý odpoledne nebo sobota dopoledne. Nicméně stačí jedna pravidelná akce, jako je třeba plavání kojenců, a rázem na tom záležet bude. Vaše dny dostanou řád a vy budete mít nějaký „svůj“ program. A rázem bude o čem doma vyprávět.

K TÉMATU  Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Výhody kojeneckého plavání pro miminko

Seznámení s vodou…

Po devíti měsících, které dítě strávilo plaváním ve vaší děloze, je pro něj voda doslova domácí prostředí. Pohyb ve vodě je pro něj přirozený a jelikož voda nadlehčuje, tak i příjemný a snadný. Přes zvou znalost „vodního prostředí“ se s ní ale teď přeci jen setkávají za trochu jiných okolností, a proto je zapotřebí jít na vše pomalu. Je potřeba ho s vodou znovu seznámit a ukázat mu, že je přátelská.

Ve vodě se dá zlobit, dají se dělat bubliny a cákat, ale přitom je potřeba, aby se dítě také naučilo vodní živel respektovat. Na kojeneckém plavání se podporuje například i samostatné plavání pod vodou směrem k hladině a podporuje se pud sebezáchovy chytáním okraje bazénu. Děti tak budou vědět, jak se ve vodním prostředí chovat, ale zároveň se ho nebudou bát, což je pro život velmi důležitý základ.

Seznámení s vrstevníky…

Plavání s kojenci rozhodně není o tom, že by se maminky posadily na okraj bazénu a nechaly děti cachtat se svými vrstevníky. To možná v pozdějším věku. I malá miminka si ale všímají dětí kolem sebe, a to je důležité. Nebudou si sice spolu hrát, ale mohou se na sebe dívat, smát se, mohou na sebe cákat. Během aktivit, které se s dětmi dělají v rámci plavání, budou mít možnost se ostatních dětí dotknout, chytit je za ruku nebo třeba jen sledovat, co dělají. A to je pro dítě, které je jinak převážně doma s maminkou, rozhodně nové a zajímavé.

Seznámení s novými pohyby…

Vývoj každého dítěte je individuální. Takový pokrok, jaký dítě udělá za svůj první rok života, už nikdy později neudělá. A proto je potřeba ho v každém novém pohybu podporovat, posilovat správné svaly, napomáhat mu objevovat, co všechno dokáže.

K TÉMATU  Helena (28): Přítelova dcera mě nesnáší. Co mám dělat?

Plavání je pro motorický vývoj dítěte velkým posuvníkem, ve vodě mají totiž mj. možnost prozkoumat svaly, které „na suchu“ běžně nezapojí. Což ale neznamená, že nebudou po plavání unavení. Přesně naopak! Plavání je pro malá miminka velká zátěž, takže už po půl hodince ve vodě mohou být unavení. A ne nadarmo se říká, že ve vodě vytráví. Kromě posunů po motorické stránce, tak může plavání zlepšit i spánek a stravování dítěte.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

5 tipů, jak naučíte své dítě plavat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jelikož robotický vysavač efektivně uklidí, dokonce ušetří elektrickou energii, vyplatí se do něj investovat. Jenže na trhu se setkáte rovnou s několika druhy robotických vysavačů. Podle čeho robotického pomocníka vybírat?
Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?
První republika je dodnes vnímána jako období elegance, kulturního rozmachu a nadějí na lepší budoucnost v samostatném Československu. Jaká však byla každodenní realita mezi lety 1918 a 1938? Od módy, která přinášela uvolnění, přes rostoucí postavení žen až po společenské rozdíly mezi městem a venkovem – pojďme se podívat na to, zda byl život za první republiky opravdu tak sluncem zalitý, jak se často vzpomíná, nebo zda tato éra ukrývala i své stinné stránky.
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Když jsem před třemi lety potkala svého současného muže, byla jsem nadšená. Vkládala jsem velké naděje do naší lásky. Pořídili jsme si společné bydlení a narodila se nám dcera. Po čase jsem ale poznala, že žádné dlouhodobé soužití není ideální. Dnes je náš společný život rodičovský, a já si začala psát s bývalým z Chorvatska.
Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
V posledních desetiletích jsme svědky vzrůstajícího trendu obezity nejen u dospělých, ale také u dětí. Je zřejmé, že naše životní styl, včetně stravovacích návyků a úrovně fyzické aktivity, hraje zásadní roli v tomto fenoménu. Ale jak moc se skutečně mění pohybové návyky dnešních dětí ve srovnání s minulými generacemi?
Menstruační kalíšek rozdělil ženy na dva tábory – ty, co si bez něho menstruaci nedokáží představit a ty, které jsou jeho zarytými odpůrkyněmi. Ať tak, či onak, menstruační kalíšky jsou pomůckou, která ženám v mnohém uleví. V článku se dozvíte vše o menstruačním kalíšku i o jeho výhodách a nevýhodách.
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?

Výběr článků

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.

Nepřehlédněte

Randění po čtyřicítce je úplně jiná liga. Sebevědomí, zkušenosti a svoboda jsou sice sexy, ale zároveň mohou spoustu mužů vyděsit. Jak se s tím vypořádat a proč je lepší být nezávislou ženou, která ví, co chce? Přesně o tom je tento článek.
Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek