Výhody kojeneckého plavání pro maminky
Jste mezi lidmi…
Izolace na mateřské potažmo rodičovské dovolené je bohužel velkým tématem. Maminky se cítí odstrčené od ostatních dospělých, kteří chodí do práce, někdy i od ostatních maminek, které mají třeba jiný režim nebo jiný přístup. Na kojeneckém plavání se dostanete mezi maminky, které alespoň v něčem budou na podobné vlně jako vy. Jistě tak nebude problém najít společné téma či se, byť jen trochu, cítit zase mezi lidmi, zapojená ve společenském dění.
Jste v pohybu…
Profesionální sportovkyně ale i rekreační milovnice pohybu přijdou na svých koníčcích s malým děťátkem zkrátka. Alespoň na nějaký čas. Přeci jen chvíli trvá, než se tělo srovná po porodu, než si zvykne fungovat i při minimálním množství energie a spánku, než se maminka s miminkem natolik sžije, že má myšlenky i na něco jiného, než je vyměňování plen a kojení.
Kojenecké plavání se dá většinou navštěvovat od čtyř či šesti měsíců života dítěte, což je zhruba období, kdy už mamince začne být dětský pokoj s postýlkou těsný. Na podávání velkých sportovních výkonů většinou ještě není mnoho času, chuti ani prostoru, nicméně právě plavání s miminkem vám může pomoci dostat se trochu do kondice.
Pohyb ve vodě není náročný, ale vězte, že po první lekci budete naprosto vyčerpaná. Do pohybu se zase dostanou jiné svaly, než které používáte při přebalování a nošení miminka a vyplavené endorfiny vám zajistí dobrou náladu.
Jste organizovaná…
Při mateřské si minuty podávají dveře s hodinami a ty zase se dny. Vyměnit plenu, odnést koš, vyprat prádlo, vyměnit plenu, nakrmit dítě, uvařit, vyndat myčku, naplnit myčku, vyměnit plenu, nakrmit dítě… Jednotvárnost dokáže doslova tavit mozek a zabíjet myšlenky. Začíná být úplně jedno, jestli je úterý odpoledne nebo sobota dopoledne. Nicméně stačí jedna pravidelná akce, jako je třeba plavání kojenců, a rázem na tom záležet bude. Vaše dny dostanou řád a vy budete mít nějaký „svůj“ program. A rázem bude o čem doma vyprávět.
Výhody kojeneckého plavání pro miminko
Seznámení s vodou…
Po devíti měsících, které dítě strávilo plaváním ve vaší děloze, je pro něj voda doslova domácí prostředí. Pohyb ve vodě je pro něj přirozený a jelikož voda nadlehčuje, tak i příjemný a snadný. Přes zvou znalost „vodního prostředí“ se s ní ale teď přeci jen setkávají za trochu jiných okolností, a proto je zapotřebí jít na vše pomalu. Je potřeba ho s vodou znovu seznámit a ukázat mu, že je přátelská.
Ve vodě se dá zlobit, dají se dělat bubliny a cákat, ale přitom je potřeba, aby se dítě také naučilo vodní živel respektovat. Na kojeneckém plavání se podporuje například i samostatné plavání pod vodou směrem k hladině a podporuje se pud sebezáchovy chytáním okraje bazénu. Děti tak budou vědět, jak se ve vodním prostředí chovat, ale zároveň se ho nebudou bát, což je pro život velmi důležitý základ.
Seznámení s vrstevníky…
Plavání s kojenci rozhodně není o tom, že by se maminky posadily na okraj bazénu a nechaly děti cachtat se svými vrstevníky. To možná v pozdějším věku. I malá miminka si ale všímají dětí kolem sebe, a to je důležité. Nebudou si sice spolu hrát, ale mohou se na sebe dívat, smát se, mohou na sebe cákat. Během aktivit, které se s dětmi dělají v rámci plavání, budou mít možnost se ostatních dětí dotknout, chytit je za ruku nebo třeba jen sledovat, co dělají. A to je pro dítě, které je jinak převážně doma s maminkou, rozhodně nové a zajímavé.
Seznámení s novými pohyby…
Vývoj každého dítěte je individuální. Takový pokrok, jaký dítě udělá za svůj první rok života, už nikdy později neudělá. A proto je potřeba ho v každém novém pohybu podporovat, posilovat správné svaly, napomáhat mu objevovat, co všechno dokáže.
Plavání je pro motorický vývoj dítěte velkým posuvníkem, ve vodě mají totiž mj. možnost prozkoumat svaly, které „na suchu“ běžně nezapojí. Což ale neznamená, že nebudou po plavání unavení. Přesně naopak! Plavání je pro malá miminka velká zátěž, takže už po půl hodince ve vodě mohou být unavení. A ne nadarmo se říká, že ve vodě vytráví. Kromě posunů po motorické stránce, tak může plavání zlepšit i spánek a stravování dítěte.
MOHLO BY SE VÁM HODIT