Pátek , 21. 06. 2024

Alois

PLAVÁNÍ – 3 výhody plavání s několikaměsíčním miminkem

Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
plavání
Po devíti měsících, které dítě strávilo plaváním ve vaší děloze, je pro něj voda doslova domácí prostředí.

16. 08. 2023

16. 08. 2023

Výhody kojeneckého plavání pro maminky

Jste mezi lidmi…

Izolace na mateřské potažmo rodičovské dovolené je bohužel velkým tématem. Maminky se cítí odstrčené od ostatních dospělých, kteří chodí do práce, někdy i od ostatních maminek, které mají třeba jiný režim nebo jiný přístup. Na kojeneckém plavání se dostanete mezi maminky, které alespoň v něčem budou na podobné vlně jako vy. Jistě tak nebude problém najít společné téma či se, byť jen trochu, cítit zase mezi lidmi, zapojená ve společenském dění.

Jste v pohybu…

Profesionální sportovkyně ale i rekreační milovnice pohybu přijdou na svých koníčcích s malým děťátkem zkrátka. Alespoň na nějaký čas. Přeci jen chvíli trvá, než se tělo srovná po porodu, než si zvykne fungovat i při minimálním množství energie a spánku, než se maminka s miminkem natolik sžije, že má myšlenky i na něco jiného, než je vyměňování plen a kojení.

Kojenecké plavání se dá většinou navštěvovat od čtyř či šesti měsíců života dítěte, což je zhruba období, kdy už mamince začne být dětský pokoj s postýlkou těsný. Na podávání velkých sportovních výkonů většinou ještě není mnoho času, chuti ani prostoru, nicméně právě plavání s miminkem vám může pomoci dostat se trochu do kondice.

Pohyb ve vodě není náročný, ale vězte, že po první lekci budete naprosto vyčerpaná. Do pohybu se zase dostanou jiné svaly, než které používáte při přebalování a nošení miminka a vyplavené endorfiny vám zajistí dobrou náladu.

Jste organizovaná…

Při mateřské si minuty podávají dveře s hodinami a ty zase se dny. Vyměnit plenu, odnést koš, vyprat prádlo, vyměnit plenu, nakrmit dítě, uvařit, vyndat myčku, naplnit myčku, vyměnit plenu, nakrmit dítě… Jednotvárnost dokáže doslova tavit mozek a zabíjet myšlenky. Začíná být úplně jedno, jestli je úterý odpoledne nebo sobota dopoledne. Nicméně stačí jedna pravidelná akce, jako je třeba plavání kojenců, a rázem na tom záležet bude. Vaše dny dostanou řád a vy budete mít nějaký „svůj“ program. A rázem bude o čem doma vyprávět.

K TÉMATU  Svatební sezóna je před námi. Specialistka radí, na čem rozhodně u svatby nešetřit a proč, abyste pak nebyly zklamané

Výhody kojeneckého plavání pro miminko

Seznámení s vodou…

Po devíti měsících, které dítě strávilo plaváním ve vaší děloze, je pro něj voda doslova domácí prostředí. Pohyb ve vodě je pro něj přirozený a jelikož voda nadlehčuje, tak i příjemný a snadný. Přes zvou znalost „vodního prostředí“ se s ní ale teď přeci jen setkávají za trochu jiných okolností, a proto je zapotřebí jít na vše pomalu. Je potřeba ho s vodou znovu seznámit a ukázat mu, že je přátelská.

Ve vodě se dá zlobit, dají se dělat bubliny a cákat, ale přitom je potřeba, aby se dítě také naučilo vodní živel respektovat. Na kojeneckém plavání se podporuje například i samostatné plavání pod vodou směrem k hladině a podporuje se pud sebezáchovy chytáním okraje bazénu. Děti tak budou vědět, jak se ve vodním prostředí chovat, ale zároveň se ho nebudou bát, což je pro život velmi důležitý základ.

Seznámení s vrstevníky…

Plavání s kojenci rozhodně není o tom, že by se maminky posadily na okraj bazénu a nechaly děti cachtat se svými vrstevníky. To možná v pozdějším věku. I malá miminka si ale všímají dětí kolem sebe, a to je důležité. Nebudou si sice spolu hrát, ale mohou se na sebe dívat, smát se, mohou na sebe cákat. Během aktivit, které se s dětmi dělají v rámci plavání, budou mít možnost se ostatních dětí dotknout, chytit je za ruku nebo třeba jen sledovat, co dělají. A to je pro dítě, které je jinak převážně doma s maminkou, rozhodně nové a zajímavé.

Seznámení s novými pohyby…

Vývoj každého dítěte je individuální. Takový pokrok, jaký dítě udělá za svůj první rok života, už nikdy později neudělá. A proto je potřeba ho v každém novém pohybu podporovat, posilovat správné svaly, napomáhat mu objevovat, co všechno dokáže.

K TÉMATU  Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

Plavání je pro motorický vývoj dítěte velkým posuvníkem, ve vodě mají totiž mj. možnost prozkoumat svaly, které „na suchu“ běžně nezapojí. Což ale neznamená, že nebudou po plavání unavení. Přesně naopak! Plavání je pro malá miminka velká zátěž, takže už po půl hodince ve vodě mohou být unavení. A ne nadarmo se říká, že ve vodě vytráví. Kromě posunů po motorické stránce, tak může plavání zlepšit i spánek a stravování dítěte.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

5 tipů, jak naučíte své dítě plavat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na Vánoce zařizujete kromě dárků ještě dekorace. Inspirujte se jednoduchými nápady. V hlavní roli jsou svíčky, světýlka a nějaký přírodní materiál.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Máte chuť oživit nebo nějak upravit starší džíny z vašeho šatníku? Žádný problém! Podívejte se, co všechno lze s džínovinou udělat a jak skvělý je výsledek.
Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Také přemýšlíte, jak nejlépe a nejkvalitněji využít čas letních prázdnin pro své dítě? Žijeme v době, kdy je na trhu nepřeberné množství nabídek letních táborů, doprovázených kvalitním programem nebo „celotáborovou hrou“. Jak vybrat pro své dítě nejlépe? Na co se při výběru zaměřit?
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.

Výběr článků

V obchodním světě, kde konkurence prudce roste, je neustálý rozvoj obchodních dovedností klíčový pro dosažení úspěchu. V našem článku "Rozvoj obchodních dovedností! Proč je důležité na sobě pracovat?" prozkoumáme, jaké konkrétní dovednosti jsou v dnešním podnikatelském prostředí nejžádanější. Přineseme vám náhled na to, proč je neustálý osobní a profesní růst klíčový a jak může vývoj vašich dovedností ovlivnit váš kariérní postup. Připravte se na inspiraci a tipy, jak efektivně investovat do svého vlastního profesního rozvoje a stát se konkurenceschopným hráčem na trhu.
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.

Nepřehlédněte

Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Tankování paliva na čerpací stanici je pro většinu z nás banální úkon. I tak jsou ale mezi námi ženy, které vypadají, že to za ně doposud dělal jen manžel. Ztracené řidičce přijde na pomoc i spolujezdkyně, která je ovšem také s rozumem úplně v koncích. Podívejte se, vážně to stojí za to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek