Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
olej
Jedna lžička nalačno po ránu dělá zázraky. (foto: 123RF)

01. 02. 2022

Olivový olej bývá tou nejčastější náhražkou tradičního slunečnicového oleje. Nejen, že na něm smažíme nejrůznější pochutiny, ale také si ho přidáváme do salátu pro lepší chuť. Jen málokdo při jeho používání ví, jaké konkrétní složky v sobě ukrývá.  

Složení, které mile překvapí 

Samozřejmě je důležité v obchodě narazit na takový olivový olej, který je opravdu kvalitní. Není oliváč jako oliváč, říká se. A trochu pravdy na tom je. Pouze kvalitní ingredience může nabídnout výjimečné složení skládající se z omega-3 mastných kyselin, jež například zbavují tělo špatného cholesterolu nebo fenolových sloučenin, které mají protizánětlivé účinky. V olivovém oleji se dále nachází vitaminy A, D, E nebo K či mononenasycené mastné kyseliny, které zabraňují i velice závažnému onemocnění jménem rakovina.  

Olivový olej na lačný žaludek

I když lze konzumovat olivový olej prakticky jakkoliv, v poslední době se doporučuje ho užívat na lačný žaludek. Zejména před snídaní mluvíme o skutečně dobrém řešení, ke kterému bychom měli přistoupit. V této fázi dne se totiž veškeré látky ještě velice rychle vstřebávají čili pozitivně ovlivňují organismus. Pokud po jeho vypití následuje vydatná snídaně zahrnující až dvacet procent živin z celkového doporučovaného denního příjmu, brzy si všimnete příjemné změny. Nemusíte konzumovat lahve nebo sklenice olivového oleje. Stačí si ho nalít na lžíci. Jednu si dopřejte ráno, případně i večer.

olivy
Mějte na paměti, že kvalita především. (foto: 123RF)

Co všechno olivový olej dokáže?

Proč bych ale měla konzumovat olivový olej na lačný žaludek? Jak konkrétně mi prospěje? To jsou otázky, které si jistě pokládá nejeden z vás. A je to logické. Zatím jsme zmínili pouze výjimečné složení oleje, nikoliv jeho konkrétní zdravotní benefity. Takže si je shrneme. 

Pro lepší fungování střev 

Lidské zažívání je velmi zatěžované. Prakticky denně do sebe “cpeme” nezdravé potraviny nebo těžká či příliš slaná jídla. To negativně ovlivňuje i fungování střev, které je zapotřebí trochu podpořit. A tou podporou myslíme konzumaci oliváče, který zabraňuje vzniku rakoviny spojené s trávicím ústrojím.

K TÉMATU  Saturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

Pro lepší vstřebávání živin 

Pokud budeme pít olivový olej nalačno hned po ránu, dojde k lepšímu vstřebávání živin. A to nejen těch, které obsahuje sama ingredience, ale také těch ostatních, proudících z jiných zdrojů. Navíc dojde ke snížení kyselosti žaludku, což je takový příjemný vedlejší efekt.  

Pro zdravá játra 

Ať už si rádi a v pravidelných dávkách dopřáváte alkohol nebo milujete uzeniny a podobná mastná jídla, vaše játra pravděpodobně trpí. Abyste předcházeli mnoha problémům s nimi spojených, olivový olej je podrží v jejich bezproblémovém fungování.

Kvalita na prvním místě

Závěrem se pojďme vrátit k tomu, co už bylo zmíněné, a sice ke kvalitě. Ta je na prvním místě. Pakliže si domů přinesete nekvalitní produkt, nemůžete očekávat stejné blahodárné účinky. Spíše vám bude na škodu než k užitku. Při výběru se neorientujte na značku, ale spíše si projděte složení. I značka mění své majitele nebo způsob výroby či tajné ingredience. Nespalte se tím, že nevyzkoušíte něco jiného a možná o něco lepšího.

Tou nejlepší volbou je takzvaný extra panenský olej, který se získává mechanickým zpracováním za studena lisovaných zralých oliv. Extra panenský olej nemůže obsahovat žádné chemické příměsi, vždy musí být vyráběný pouze z prvního lisování oliv.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Srovnání olejů v kuchyni. Který je nejlepší?

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.

Nepřehlédněte

Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek