Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
olej
Jedna lžička nalačno po ránu dělá zázraky. (foto: 123RF)

01. 02. 2022

Olivový olej bývá tou nejčastější náhražkou tradičního slunečnicového oleje. Nejen, že na něm smažíme nejrůznější pochutiny, ale také si ho přidáváme do salátu pro lepší chuť. Jen málokdo při jeho používání ví, jaké konkrétní složky v sobě ukrývá.  

Složení, které mile překvapí 

Samozřejmě je důležité v obchodě narazit na takový olivový olej, který je opravdu kvalitní. Není oliváč jako oliváč, říká se. A trochu pravdy na tom je. Pouze kvalitní ingredience může nabídnout výjimečné složení skládající se z omega-3 mastných kyselin, jež například zbavují tělo špatného cholesterolu nebo fenolových sloučenin, které mají protizánětlivé účinky. V olivovém oleji se dále nachází vitaminy A, D, E nebo K či mononenasycené mastné kyseliny, které zabraňují i velice závažnému onemocnění jménem rakovina.  

Olivový olej na lačný žaludek

I když lze konzumovat olivový olej prakticky jakkoliv, v poslední době se doporučuje ho užívat na lačný žaludek. Zejména před snídaní mluvíme o skutečně dobrém řešení, ke kterému bychom měli přistoupit. V této fázi dne se totiž veškeré látky ještě velice rychle vstřebávají čili pozitivně ovlivňují organismus. Pokud po jeho vypití následuje vydatná snídaně zahrnující až dvacet procent živin z celkového doporučovaného denního příjmu, brzy si všimnete příjemné změny. Nemusíte konzumovat lahve nebo sklenice olivového oleje. Stačí si ho nalít na lžíci. Jednu si dopřejte ráno, případně i večer.

olivy
Mějte na paměti, že kvalita především. (foto: 123RF)

Co všechno olivový olej dokáže?

Proč bych ale měla konzumovat olivový olej na lačný žaludek? Jak konkrétně mi prospěje? To jsou otázky, které si jistě pokládá nejeden z vás. A je to logické. Zatím jsme zmínili pouze výjimečné složení oleje, nikoliv jeho konkrétní zdravotní benefity. Takže si je shrneme. 

Pro lepší fungování střev 

Lidské zažívání je velmi zatěžované. Prakticky denně do sebe “cpeme” nezdravé potraviny nebo těžká či příliš slaná jídla. To negativně ovlivňuje i fungování střev, které je zapotřebí trochu podpořit. A tou podporou myslíme konzumaci oliváče, který zabraňuje vzniku rakoviny spojené s trávicím ústrojím.

K TÉMATUPlýtvání potravin je problém nejen v Česku. Jak mu zabránit nebo ho alespoň zmírnit? Kam s potravinami, které nestihneme využít?

Pro lepší vstřebávání živin 

Pokud budeme pít olivový olej nalačno hned po ránu, dojde k lepšímu vstřebávání živin. A to nejen těch, které obsahuje sama ingredience, ale také těch ostatních, proudících z jiných zdrojů. Navíc dojde ke snížení kyselosti žaludku, což je takový příjemný vedlejší efekt.  

Pro zdravá játra 

Ať už si rádi a v pravidelných dávkách dopřáváte alkohol nebo milujete uzeniny a podobná mastná jídla, vaše játra pravděpodobně trpí. Abyste předcházeli mnoha problémům s nimi spojených, olivový olej je podrží v jejich bezproblémovém fungování.

Kvalita na prvním místě

Závěrem se pojďme vrátit k tomu, co už bylo zmíněné, a sice ke kvalitě. Ta je na prvním místě. Pakliže si domů přinesete nekvalitní produkt, nemůžete očekávat stejné blahodárné účinky. Spíše vám bude na škodu než k užitku. Při výběru se neorientujte na značku, ale spíše si projděte složení. I značka mění své majitele nebo způsob výroby či tajné ingredience. Nespalte se tím, že nevyzkoušíte něco jiného a možná o něco lepšího.

Tou nejlepší volbou je takzvaný extra panenský olej, který se získává mechanickým zpracováním za studena lisovaných zralých oliv. Extra panenský olej nemůže obsahovat žádné chemické příměsi, vždy musí být vyráběný pouze z prvního lisování oliv.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Srovnání olejů v kuchyni. Který je nejlepší?

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.

Nepřehlédněte

Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek