Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
chrápání
Anatomické znázornění: Proč dochází během spánku ke chrápání? (zdroj foto: 123rf.com)

15. 06. 2020

Chrápání je velmi nepříjemná záležitost. Ze sedmdesáti procent je to však dědičný zdravotní problém, za který se nemůže. Chrápání je způsobeno přirážkou, jež se nachází v dýchacích cestách a na kterou vzduch v dýchacích cestách naráží. Ona se tím pádem zachvívá a vydává tak dobře známý zvuk. Jak již bylo zmíněno, ze sedmdesáti procent se chrápání nelze zbavit babskými radami, jelikož se jedná o dědičné záležitosti, ze zbylých třiceti procent však chrápání můžete předcházet. Ale jak? 

Hydratujete organismus? 

Je chrápání i vaším problémem? Nebo je chrápání to, co vám vadí u partnera nebo partnerky? Pak se nabízí otázka, hydratujete dostatečně svůj organismus, respektive dodržuje osoba vám blízká pitný režim? Právě dostatečný pitný režim je pro člověka důležitý a díky dodržování pitného režimu můžete předejít mnohým zdravotním komplikacím, k nimž se ostatně řadí i chrápání.  

chrápání
Proč člověk chrápe během spánku? (zdroj foto: 123rf.com)

To prokázala nedávná studie, která tvrdí, že díky dostatečné hydrataci organismu nedojde k zalepení úst ani nosu sekrety, jež chrápání způsobují. 

Máte doma uklizeno? 

Věděli jste, že chrápání je také reakcí na alergeny v domácnosti? Možná nejste alergikem ani astmatikem, přesto mohou dýchací cesty špatně reagovat na prach, pyl nebo například na zvířecí chlupy v domácnosti. Proto se pusťte do pořádného úklidu, kdy prošmejdíte s hadříkem každý kout vašeho domova. Nezapomeňte vytřepat polštáře, vyprášit matraci, peřiny a samozřejmě pročistit stropní ventilátor. Tam je prachu až, až! 

chrápání
Chrápete? Vyzkoušejte naše rady na zamezení a zmírnění chrápání. (zdroj foto: 123rf.com)

Při úklidu se snažte vyhnat pro jistotu i ostatní alergeny, jako jsou například roztoči. A nezapomeňte pořádně vyvětrat! 

Žádná sklenička ani cigareta před spaním 

Máte ve zvyku dopřát si před spaním cigaretu nebo skleničku dobrého vína? Doporučujeme tento zvyk na nějakou dobu vypustit z vašeho denního harmonogramu. Bylo totiž prokázané, že alkohol před spaním stejně jako cigareta zablokují dýchací cesty, což vede k celonočnímu chrápání. V ideálním případě se vyhněte pivu, vínu nebo cigaretě čtyři hodiny před spaním, tím se zvýší pravděpodobnost klidné, ničím nerušené noci.  

K TÉMATU  Kdo je Pamela Reif? Německá Barbie, co vybudovala fitness impérium
apnoe
Jak vlastně dochází ke chrápání a spánkové apnoe? (zdroj foto: 123rf.com)

Horká sprcha před spaním je řešení 

Dopřejte si před spaním horkou sprchu. Ta vám zaručí nejen rychlé a bezproblémové usnutí, ale také chrápáním nerušenou noc. Díky horké sprše (nebo horké vaně) dojde k zvlhčení dýchacích cest, čímž se velmi výrazně sníží riziko toho, že byste chrápali. 

Samozřejmě řešením jsou také zvlhčovače vzduchu, ale horká sprcha člověku před spaním jenom prospěje.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Pohodlné a krásné postele pro váš spokojený spánek! GALERIE s inspiracemi

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro je oficiálně tady, a tak byste měli i ve své domácnosti navodit jarní atmosféru. K tomu vám perfektně poslouží několik jarních dekorací, co rozzáří váš interiér pastelovými barvami.
Se slovem umělec se často pojí různé výstřednosti, z nichž některé plní stránky novin a o jiných se zase tak moc neví. Pojďme se podívat na to, v čem zvláštním vynikají některé známé osobnosti.
Mel B, Melanie C, Emma Bunton, Geri Halliwell a Victoria Beckham. Psal se rok 1996 a hitparádové příčky ovládl hit Wannabe dívčí britské kapely Spice Girls. Kde je holkám dneska konec?
Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Jsem vdaná už třicet let – za tu domu jsme si toho s manželem zažili hodně, ale vždy jsme byli tím spokojeným a harmonickým párem, prostě dva lidé, kteří k sobě patří. Kamarádky se mě často ptaly, jak to děláme a zda už někdy došlo i k nevěře.
Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.

Výběr článků

V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Tyhle zapletené účesy ocení spíše mladší generace. Všechny jsou hotové během minut, takže je můžete mít na hlavě hned, než ráno vyrazíte na autobus.

Nepřehlédněte

Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek