Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
chrápání
Anatomické znázornění: Proč dochází během spánku ke chrápání? (zdroj foto: 123rf.com)

15. 06. 2020

Chrápání je velmi nepříjemná záležitost. Ze sedmdesáti procent je to však dědičný zdravotní problém, za který se nemůže. Chrápání je způsobeno přirážkou, jež se nachází v dýchacích cestách a na kterou vzduch v dýchacích cestách naráží. Ona se tím pádem zachvívá a vydává tak dobře známý zvuk. Jak již bylo zmíněno, ze sedmdesáti procent se chrápání nelze zbavit babskými radami, jelikož se jedná o dědičné záležitosti, ze zbylých třiceti procent však chrápání můžete předcházet. Ale jak? 

Hydratujete organismus? 

Je chrápání i vaším problémem? Nebo je chrápání to, co vám vadí u partnera nebo partnerky? Pak se nabízí otázka, hydratujete dostatečně svůj organismus, respektive dodržuje osoba vám blízká pitný režim? Právě dostatečný pitný režim je pro člověka důležitý a díky dodržování pitného režimu můžete předejít mnohým zdravotním komplikacím, k nimž se ostatně řadí i chrápání.  

chrápání
Proč člověk chrápe během spánku? (zdroj foto: 123rf.com)

To prokázala nedávná studie, která tvrdí, že díky dostatečné hydrataci organismu nedojde k zalepení úst ani nosu sekrety, jež chrápání způsobují. 

Máte doma uklizeno? 

Věděli jste, že chrápání je také reakcí na alergeny v domácnosti? Možná nejste alergikem ani astmatikem, přesto mohou dýchací cesty špatně reagovat na prach, pyl nebo například na zvířecí chlupy v domácnosti. Proto se pusťte do pořádného úklidu, kdy prošmejdíte s hadříkem každý kout vašeho domova. Nezapomeňte vytřepat polštáře, vyprášit matraci, peřiny a samozřejmě pročistit stropní ventilátor. Tam je prachu až, až! 

chrápání
Chrápete? Vyzkoušejte naše rady na zamezení a zmírnění chrápání. (zdroj foto: 123rf.com)

Při úklidu se snažte vyhnat pro jistotu i ostatní alergeny, jako jsou například roztoči. A nezapomeňte pořádně vyvětrat! 

Žádná sklenička ani cigareta před spaním 

Máte ve zvyku dopřát si před spaním cigaretu nebo skleničku dobrého vína? Doporučujeme tento zvyk na nějakou dobu vypustit z vašeho denního harmonogramu. Bylo totiž prokázané, že alkohol před spaním stejně jako cigareta zablokují dýchací cesty, což vede k celonočnímu chrápání. V ideálním případě se vyhněte pivu, vínu nebo cigaretě čtyři hodiny před spaním, tím se zvýší pravděpodobnost klidné, ničím nerušené noci.  

K TÉMATU  Jak zlepšit cíleně své fyzické i psychické zdraví? Zkuste následující rady a výsledky se dostaví! Kdy a čím začít?
apnoe
Jak vlastně dochází ke chrápání a spánkové apnoe? (zdroj foto: 123rf.com)

Horká sprcha před spaním je řešení 

Dopřejte si před spaním horkou sprchu. Ta vám zaručí nejen rychlé a bezproblémové usnutí, ale také chrápáním nerušenou noc. Díky horké sprše (nebo horké vaně) dojde k zvlhčení dýchacích cest, čímž se velmi výrazně sníží riziko toho, že byste chrápali. 

Samozřejmě řešením jsou také zvlhčovače vzduchu, ale horká sprcha člověku před spaním jenom prospěje.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Pohodlné a krásné postele pro váš spokojený spánek! GALERIE s inspiracemi

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?

Nepřehlédněte

Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek