Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
chrápání
Anatomické znázornění: Proč dochází během spánku ke chrápání? (zdroj foto: 123rf.com)

15. 06. 2020

Chrápání je velmi nepříjemná záležitost. Ze sedmdesáti procent je to však dědičný zdravotní problém, za který se nemůže. Chrápání je způsobeno přirážkou, jež se nachází v dýchacích cestách a na kterou vzduch v dýchacích cestách naráží. Ona se tím pádem zachvívá a vydává tak dobře známý zvuk. Jak již bylo zmíněno, ze sedmdesáti procent se chrápání nelze zbavit babskými radami, jelikož se jedná o dědičné záležitosti, ze zbylých třiceti procent však chrápání můžete předcházet. Ale jak? 

Hydratujete organismus? 

Je chrápání i vaším problémem? Nebo je chrápání to, co vám vadí u partnera nebo partnerky? Pak se nabízí otázka, hydratujete dostatečně svůj organismus, respektive dodržuje osoba vám blízká pitný režim? Právě dostatečný pitný režim je pro člověka důležitý a díky dodržování pitného režimu můžete předejít mnohým zdravotním komplikacím, k nimž se ostatně řadí i chrápání.  

chrápání
Proč člověk chrápe během spánku? (zdroj foto: 123rf.com)

To prokázala nedávná studie, která tvrdí, že díky dostatečné hydrataci organismu nedojde k zalepení úst ani nosu sekrety, jež chrápání způsobují. 

Máte doma uklizeno? 

Věděli jste, že chrápání je také reakcí na alergeny v domácnosti? Možná nejste alergikem ani astmatikem, přesto mohou dýchací cesty špatně reagovat na prach, pyl nebo například na zvířecí chlupy v domácnosti. Proto se pusťte do pořádného úklidu, kdy prošmejdíte s hadříkem každý kout vašeho domova. Nezapomeňte vytřepat polštáře, vyprášit matraci, peřiny a samozřejmě pročistit stropní ventilátor. Tam je prachu až, až! 

chrápání
Chrápete? Vyzkoušejte naše rady na zamezení a zmírnění chrápání. (zdroj foto: 123rf.com)

Při úklidu se snažte vyhnat pro jistotu i ostatní alergeny, jako jsou například roztoči. A nezapomeňte pořádně vyvětrat! 

Žádná sklenička ani cigareta před spaním 

Máte ve zvyku dopřát si před spaním cigaretu nebo skleničku dobrého vína? Doporučujeme tento zvyk na nějakou dobu vypustit z vašeho denního harmonogramu. Bylo totiž prokázané, že alkohol před spaním stejně jako cigareta zablokují dýchací cesty, což vede k celonočnímu chrápání. V ideálním případě se vyhněte pivu, vínu nebo cigaretě čtyři hodiny před spaním, tím se zvýší pravděpodobnost klidné, ničím nerušené noci.  

K TÉMATU  28 vychytávek, jak udržet vaši domácnost křišťálově čistou za méně než 15 minut! Nevěříte?
apnoe
Jak vlastně dochází ke chrápání a spánkové apnoe? (zdroj foto: 123rf.com)

Horká sprcha před spaním je řešení 

Dopřejte si před spaním horkou sprchu. Ta vám zaručí nejen rychlé a bezproblémové usnutí, ale také chrápáním nerušenou noc. Díky horké sprše (nebo horké vaně) dojde k zvlhčení dýchacích cest, čímž se velmi výrazně sníží riziko toho, že byste chrápali. 

Samozřejmě řešením jsou také zvlhčovače vzduchu, ale horká sprcha člověku před spaním jenom prospěje.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Pohodlné a krásné postele pro váš spokojený spánek! GALERIE s inspiracemi

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?

Nepřehlédněte

Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek