Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Úklid trochu jinak. Esenciální oleje můžete využít nejen k provonění domácnosti a povzbuzení

Čisté spáry mezi dlaždicemi, lesknoucí se podlahy, prádlo zbavené i odolných skvrn nebo zářivé a voňavé koberce? I tohle všechno vám bez problému zařídí esenciální oleje. Které konkrétní vám usnadní práci?
Esenciální oleje, které můžete využít i při úklidu u vaší domácnosti
zdroj: 123RF.com

Esenciální oleje byly využívány už v dávné historii. Jisté prameny uvádí, že je k balzamování, na výrobu parfémů i k jiným kosmetickým účelům využívali již staří Egypťané, zatímco pro Římany zase byly neodmyslitelnou součástí parních lázní. Léčebný potenciál v nich viděli Číňané a Řekové, kteří se studiu prospěšných vlastností na lidský organismus věnovali s velkou intenzitou. K čemu se lahvičky s různými esencemi budou hodit vám? Kromě toho, že ve vteřině zútulní domácí atmosféru, můžete je povolat i k většímu úklidu.

Lesklé podlahy, co jsou takřka sterilní

Hledáte pomocníka, který podlahové krytiny spolehlivě zbaví nečistot, mastnoty, zápachu i bakterií, přičemž jeho složení není chemickým koktejlem cizích názvů? Nakapejte zhruba 20 kapek vonného oleje do většího množství teplé vody. Pro své antibakteriální a dezinfekční schopnosti se k těmto účelům báječně hodí eukalyptus, olej tea tree, citron nebo lemongrass. Když na to přijde, ani svěží máta či grep rozhodně nejsou špatnou volbou.

Čisté koberce, které opět září

I koberce potřebují trochu lásky a péče, kterou byste jim měli poskytovat pravidelně. Vlivem prostředí se v nich zachytávají nejen roztoči, viry a další choroboplodné zárodky, ale i prach, srst domácích mazlíčků a jiný nežádoucí „materiál“. I tady pomohou esenciální oleje. Chcete-li je očistit a zároveň oživit zašlé barvy, držte se výše zmíněného postupu. Tentokrát ale sáhněte po borovici, levanduli, pomeranči, skořici nebo rozmarýnu.

Kožený nábytek jako nový

Obvykle se bojíte na pokožku použít něco jiného, než drahý prostředek z drogerie? Hoďte obavy za hlavu a smíchejte trochu olivového oleje třeba se zmíněným esenciálním citronem, jasmínem, růží nebo santalovým dřevem. Tenhle zlepšovák poslouží jako hydratační krém, který navíc kožený nábytek patřičně nablýská, odmastí a provoní.

Koupelna, ve které je radost být

Jste nakloněni vlastní výrobě domácího písku, s nímž zcela bez námahy a většího úsilí umyjete vany, toaletní mísy, dlaždice i spáry? Připravte si „tekutou“ limetku nebo bergamot, dále pak jedlou sodu a bílý ocet. Jakmile smícháte všechny uvedené složky, je horší úklidová část za vámi. Získaný přípravek si se špínou brát servítky nebude, a než se nadějete, vychutnáte si šálek zasloužené kávy.

K TÉMATU  Vypadá jako dekorace nebo obraz, ale je to radiátor! Už jste slyšeli o designovém topení? Prohlédněte si galerii!

Prádlo bez poskvrnky? Rychle a snadno

Není třeba zastírat, že prací prášky, gely a aviváže patří mezi položky, jejichž častý nákup vícečlenná rodina dozajista finančně pocítí. Naštěstí existuje náhradní řešení, které šetří peněženku, zdraví a vlastně i životní prostředí. Jde o spojení několika kapek esenciálního oleje s neparfémovaným gelem, popřípadě obyčejným octem, který zafunguje jako změkčovadlo, zatímco sníží statické výboje. Výběr záleží čistě na vašem vkusu, mezi nejvyhledávanější druhy však patří vanilka, kokos, magnólie nebo orchidej. Cítíte tu vůni?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek