Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Měsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej

Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Měsíček lékařský jako všestranná bylina do kuchyně i pro vaše zdraví
zdroj: 123RF.com

25. 07. 2019

Proti čemu měsíček pomůže

Měsíček lékařský nezaměňte s okrasným měsíčkem, který se běžně pěstuje na zahradách. U toho lékařského sbírejte obvodové okvětní jazýčky, případně celý květ i s kalichem. Mohou se sbírat také mladé lístky. Měsíček je silné přírodní antibiotikum. Zvyšuje obranyschopnost organizmu a jeho pravidelné užívání ničí škodlivé bakterie, viry a kvasinky. 

Pitím nálevu z měsíčku příznivě ovlivníte činnost jater a žlučníku, pomůžete tělu při léčbě astmatu, kašle a při bušení srdce. Také upravuje menstruaci, hojí záněty a vhodný je při žaludečních vředech. Působí mírně sedativně a ovlivňuje odolnost nervové soustavy. Působí protinádorově a hojí ušní a oční záněty. Odvar z měsíčku lze použít i pro přípravu kloktadla.
Máte-li křečové žíly, utrhněte pár květů, jemně je naklepejte, aby pustily šťávu, přiložte na nohu a zafixujte obvazem. Opakujte denně alespoň týden. Křečovým žilám uleví také pravidelné natírání měsíčkovou mastí.

Nálev nebo tinktura na spáleniny a čerstvé rány

Nálev můžete použít ihned, příprava tinktury si vyžádá trochu času. Nálev připravíme z 20-30 g květů, které přelijete půl litrem vroucí vody a necháte asi čtvrt hodiny louhovat. Nejlepší je přikládat ještě teplé jako obklady.
Tinktura se hodí zejména při čerstvých krvácejících ranách. Plnou hrst květů na 1 litr pravé pálenky nechte vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Sceďte přes plátýnko a máte hotovo.

Mast nebo olej? Domácí výroba je jednoduchá!

Měsíčková mast a měsíčkový olej působí na podobné problémy. Vyzkoušejte, co bude pro vás vhodnější. Používají se na suchou a popraskanou pokožku, na otoky, křečové žíly, vředy, pro ošetření dětské pokožky, na ekzémy a další kožní problémy, včetně plísně na nohou i štípance od hmyzu.

Mast vyrobíme tak, že ve vodní lázni rozpustíme 250 ml kokosového oleje a vložíme cca 10 g květu. Louhujeme přibližně 2 hodiny, dokud všechny látky nepřejdou do masti. Pak přecedíme přes plátýnko a necháme ztuhnout. Na přípravu oleje vložte sušené květy měsíčku do skleněné nádoby a zalijte olejem, například olivovým nebo slunečnicovým. Kvítky musí být potopené, olej by měl být asi o 2 cm výš, než květy. Nádobu zakryjte víkem, dejte na slunné místo a nechte 4 týdny louhovat. Pak přeceďte a slijte do lahviček.

K TÉMATU  Plavky pro každý typ postavy: Najděte ty své

Měsíček místo šafránu. Bylina pro chuť, barvu i zdraví

Už od starověku se řadí měsíček mezi koření. Jeho nahořklá, pikantní, trpká a slaná chuť připomíná drahý šafrán. Kořeníme s ním polévky, rýži, kuřecí a vepřové maso či jen chleba s máslem. Mladé lístky přidáváme do zeleninových jídel a salátů. Můžeme dozdobit měsíčkovým květem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Tak rádi byste se zvedli z posteli a šli se do něčeho pustit! Chtěli byste jít cvičit, učit se do školy, uklidit anebo na něčem pracovat, ale tak moc se vám nechce! Hlavou se vám neustále honí, jak jste líní. V myšlenkách přemýšlíte dokola nad tím, co s tou leností máte udělat. Poznáváte se v tom? Pak je tento článek pro vás jak ušitý na míru. Přečtěte si celý článek a uvidíte, že se vám lenosti podaří zbavit jednou provždy!
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek