Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
jak šetřit vodou
I vodou se dá šetřit. (foto: 123RF)

10. 09. 2021

Vsaďte na moderní spotřebiče

Jak šetřit vodou? Mnoho starých spotřebičů spotřebuje podstatně více vody než moderní zařízení šetřící vodu a energii. Zkontrolujte, kolik vody vám spotřebuje myčka nádobí, pračka a další spotřebiče, které potřebují ke své funkci vodu. I když pořízení nové jednotky může stát samozřejmě nějaké finance, vždy se vám to vrátí právě v úspoře vody – a následně budete platit za její spotřebu méně.

Stejně tak je třeba vhodné vyměnit sprchovou hlavici za takovou, která má nižší průtok vody. Ušetřit v domácnosti můžete i na topení.

Využívejte spotřebiče naplno

Tohle se týká hlavně pračky a myčky. Pokud budete prát, ujistěte se, že máte dostatečně naplněný buben prádlem, samozřejmě neradíme jej přeplňovat, to by samozřejmě vedlo k rychlému opotřebení pračky – ale také není vhodné ji zapínat, pokud je třeba jen z poloviny naplněná.

To samé platí o myčce. Raději si počkejte, až v ní bude dostatečné množství nádobí, než abyste ji zapínali poloprázdnou. Nejenom, že plýtváte vodou, ale také zbytečně plýtváte energií. Také je lepší použít myčku namísto umývání nádobí pod tekoucí vodou.

Zkraťte dobu sprchování

Je jasné, že spousta z nás miluje dlouhou horkou sprchu. Ano, jednou za čas si ji samozřejmě dopřejte, abyste své tělo příjemně zrelaxovali – ale dělat to tak pravidelně není vůbec efektivní, co se úspory vody týče. I když se vám to nemusí zdát, každou minutu proteče sprchovou hlavicí velký objem vody. Zkuste přes týden omezit sprchu na krátkou, intenzivní očistu, a o víkendu si klidně užijte relaxační sprchování.

Čištění zubů

Spousta lidí je zvyklá si při čištění zubů pustit vodu, a nechat ji téct v průběhu celého procesu hygieny. A to je právě kámen úrazu. Voda tak teče úplně zbytečně, protože ji nikde nepoužívá. Namočte si kartáček, a vodu vypněte. Následně ji zapněte až zase při konečném oplachování kartáčku.

K TÉMATU  Černá nebo zlatá? Nebojte se kuchyňských barevných baterií!

Pokud jste zvyklí pít vodu z vodovodu, znáte ten pocit, když musíte čekat, než vám z kohoutku poteče opravdu studená voda. Raději si napusťte PET lahev vody a uskladněte ji v ledničce. Tak se vám vlažná voda stihne krásně ochladit, a až budete mít žízeň, jednoduše si nalejete chladnou vodu z ledničky hned – a nemusíte čekat, než se vám voda odpustí.

Zkontrolujte kohoutky

Pravidelně byste měli kontrolovat všechny kohoutky v domácnosti, jestli nekapou. Stejně tak protékající záchod dokáže spotřebovat velké množství vody. Nemusí se vám to zdát, ale věřte – kapka ke kapce a hned máte několik litrů vody, které jste spotřebovali, aniž byste o nich věděli. Pokud si nejste jistí, můžete zkontrolovat vodoměr v době, kdy se u vás nepouští žádná voda. Pokud se spotřeba změní, někde dochází k jejímu úniku.

Zavlažování trávníku

Krásný zelený trávník je ozdobou každé zahrady. Nicméně jeho zavlažování může představovat až jednu třetinu spotřeby vody v domácnosti, a to hlavně v letních měsících. Raději vsaďte na důkladné zavlažování jednou o víkendu než každodenní zalévání. Doporučujeme zavlažovat brzy ráno, nebo večer, kdy nedochází k tak rychlejšímu odpařování, jako v odpoledních hodinách.

Teď už víte, co můžete pro svou domácnost i životní prostředí udělat. A jak s vodou šetříte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 ultimátní tipy, jak ušetřit majlant při nakupování v e-shopech

Skládání všeho! Jak ušetřit místo v bytě, garáži nebo na terase? Tyhle vychytávky vás překvapí, kolik úložného prostou navíc se dá získat!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
My ženy jsme k sobě mnohdy hodně přísné. Jen si přiznejte, kolikrát stojíte před zrcadlem, prohlížíte si sebe sama a přeměřujete se kritickým pohledem. Tohle vám na sobě vadí, tohle se vám nelíbí, tamto byste mohla mít takové a tohle zase makové.
Nový rok přináší mnohá předsevzetí. Mezi ně jistě patří i zdravější životní styl a redukce váhy. Jak ale vyčistit tělo správným způsobem po vánočním hodování?
Máte se na pozoru, aby vás neuchvátila každoroční chřipková epidemie? To nejlepší, co se dá dělat, je nezanedbat prevenci. Jak se bránit proti chřipce?
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Provoněný domov pozitivně působí na naše smysly. Osvěžovače zakoupené v obchodech jsou ovšem nejen drahé, ale jejich složení může kvalitu vzduchu ovlivnit nepříznivě. Vyrobte si své vlastní vůně! Kombinujte a vymýšlejte podle ročního období i místnosti, do které chcete vůni umístit.
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.
Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.

Výběr článků

Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.

Nepřehlédněte

Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek