Domů » Bydlení » Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu
Bydlení

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

jak šetřit vodou
I vodou se dá šetřit. (foto: 123RF)
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?

Vsaďte na moderní spotřebiče

Jak šetřit vodou? Mnoho starých spotřebičů spotřebuje podstatně více vody než moderní zařízení šetřící vodu a energii. Zkontrolujte, kolik vody vám spotřebuje myčka nádobí, pračka a další spotřebiče, které potřebují ke své funkci vodu. I když pořízení nové jednotky může stát samozřejmě nějaké finance, vždy se vám to vrátí právě v úspoře vody – a následně budete platit za její spotřebu méně.

Stejně tak je třeba vhodné vyměnit sprchovou hlavici za takovou, která má nižší průtok vody. Ušetřit v domácnosti můžete i na topení.

Využívejte spotřebiče naplno

Tohle se týká hlavně pračky a myčky. Pokud budete prát, ujistěte se, že máte dostatečně naplněný buben prádlem, samozřejmě neradíme jej přeplňovat, to by samozřejmě vedlo k rychlému opotřebení pračky – ale také není vhodné ji zapínat, pokud je třeba jen z poloviny naplněná.

To samé platí o myčce. Raději si počkejte, až v ní bude dostatečné množství nádobí, než abyste ji zapínali poloprázdnou. Nejenom, že plýtváte vodou, ale také zbytečně plýtváte energií. Také je lepší použít myčku namísto umývání nádobí pod tekoucí vodou.

Zkraťte dobu sprchování

Je jasné, že spousta z nás miluje dlouhou horkou sprchu. Ano, jednou za čas si ji samozřejmě dopřejte, abyste své tělo příjemně zrelaxovali – ale dělat to tak pravidelně není vůbec efektivní, co se úspory vody týče. I když se vám to nemusí zdát, každou minutu proteče sprchovou hlavicí velký objem vody. Zkuste přes týden omezit sprchu na krátkou, intenzivní očistu, a o víkendu si klidně užijte relaxační sprchování.

Čištění zubů

Spousta lidí je zvyklá si při čištění zubů pustit vodu, a nechat ji téct v průběhu celého procesu hygieny. A to je právě kámen úrazu. Voda tak teče úplně zbytečně, protože ji nikde nepoužívá. Namočte si kartáček, a vodu vypněte. Následně ji zapněte až zase při konečném oplachování kartáčku.

Pokud jste zvyklí pít vodu z vodovodu, znáte ten pocit, když musíte čekat, než vám z kohoutku poteče opravdu studená voda. Raději si napusťte PET lahev vody a uskladněte ji v ledničce. Tak se vám vlažná voda stihne krásně ochladit, a až budete mít žízeň, jednoduše si nalejete chladnou vodu z ledničky hned – a nemusíte čekat, než se vám voda odpustí.

Zkontrolujte kohoutky

Pravidelně byste měli kontrolovat všechny kohoutky v domácnosti, jestli nekapou. Stejně tak protékající záchod dokáže spotřebovat velké množství vody. Nemusí se vám to zdát, ale věřte – kapka ke kapce a hned máte několik litrů vody, které jste spotřebovali, aniž byste o nich věděli. Pokud si nejste jistí, můžete zkontrolovat vodoměr v době, kdy se u vás nepouští žádná voda. Pokud se spotřeba změní, někde dochází k jejímu úniku.

Zavlažování trávníku

Krásný zelený trávník je ozdobou každé zahrady. Nicméně jeho zavlažování může představovat až jednu třetinu spotřeby vody v domácnosti, a to hlavně v letních měsících. Raději vsaďte na důkladné zavlažování jednou o víkendu než každodenní zalévání. Doporučujeme zavlažovat brzy ráno, nebo večer, kdy nedochází k tak rychlejšímu odpařování, jako v odpoledních hodinách.

Teď už víte, co můžete pro svou domácnost i životní prostředí udělat. A jak s vodou šetříte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 ultimátní tipy, jak ušetřit majlant při nakupování v e-shopech

Skládání všeho! Jak ušetřit místo v bytě, garáži nebo na terase? Tyhle vychytávky vás překvapí, kolik úložného prostou navíc se dá získat!