Čtvrtek , 06. 10. 2022

Eliška

4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
příběhy z koncentráku
Jaké knihy z koncentráků stojí za přečtení? (foto: 123RF)

05. 10. 2021

Takových knih s touto hrůznou tématikou je však v knihovnách a knihkupectvích celá spousta. Pojďme si proto vyjmenovat alespoň některé z nich, které stojí za přečtení přednostně.  

V pekle plynových komor, Shlomo Venezia 

I když se na pultech knihkupectví najdou výtisky, jako je “Chlapec v pruhovaném pyžamu” nebo “Tatér z Osvětimi”, najdou se také knihy pojaté z trochu jiné perspektivy. Většinou nás knihy o koncentračních táborech vezmou mezi Židy, kteří museli do naprosté únavy a vyčerpání pracovat. Kteří nedostávali mnoho jídla a kteří byli biti vždy, když nevyhověli příkazům důstojníků.

Existují ale i takové knížky, které jsou sice téže hrůzného charakteru, ale pojednávají o jiné části tábora a o lidech, kteří nebyli mezi ostatními. Těmi myslíme ty ze sonderkommanda.  

Jedním z nich byl i Shlomo Venezia – muž, který se dostal mezi “vyvolené”, jež sice dostávali větší příděly jídla a kteří se víceméně nechávali na pokoji, na druhou stranu museli být těmi, kdo se postará o těla v plynových komorách a o jejich spálení. Jinými slovy právě oni byli těmi, kteří vedli své známé i neznámé na smrt. Kniha nazvaná “V pekle plynových komor” je psaná stylem rozhovoru, ve kterém se její autor zpovídá z hrůzných vzpomínek, které nahání husí kůži.  

Je velmi zajímavé, jak Židy ze sonderkommanda viděli ostatní. Dalo by se říct, že jim dokonce záviděli větší příděly jídel, bohužel si neuvědomovali, že právě tito lidé jsou vyčerpáváni po té psychické stránce.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/v-pekle-plynovych-komor-39223

Osvětimská ukolébavka, Mario Escobar 

Dalším velmi zajímavým knižním výtiskem, který opět nepatří k těm, jež tak dobře známe, je Osvětimská ukolébavka. Není to Židech urputně pracujících a bitých. V tomto případě mluvíme o knize o Němce, která si však vzala Roma a měla s ním děti. A i když ona nemusela odjet do koncentračního tábora, přesto jela, aby neopustila svou rodinu.

K TÉMATU  Romantické knihy pro teplé jarní večery

Díky jejímu původu s ní bylo až do konce zacházeno jinak než s ostatními, čehož se snažila využít. Stála za školkou ve Osvětimi a přimlouvala se u samotného Mengeleho, aby děti dostávaly větší příděly a měly si s čím hrát.  

Velmi poutavý příběh, který zaručeně přelouskáte během několika dnů. I když nepatří kniha k nejtenčím, příběh je velmi poutavý a, jak již bylo zmíněno, opět z trochu jiné perspektivy, než jakou byste pravděpodobně čekali.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/osvetimska-ukolebavka-405127

Co Dante neviděl, Alfréd Wetzler 

Příběh Wetzlera a Vrby pravděpodobně nemusíme připomínat, pokud se o osvětimskou tématiku trochu zajímáte. Mluvíme o Židech, kterým se podařilo utéct z Osvětimi. Zejména zpráva Alfréda Wetzlera se stala velmi důležitým a klíčovým zdrojem informací pro spojence, kteří nakonec Osvětim osvobodili. I když je pravdou, že hrůzným činům, ke kterým v táboru docházelo a kterými byli Židé svědky, nikdo zprvu nechtěl věřit.  

V současné době existuje také film na motivy příběhu.

https://www.databazeknih.cz/knihy/co-dante-nevidel-145435

Chlapec v pruhovaném pyžamu, John Boyne 

A když už jsme zmínili Chlapce v pruhovaném pyžamu výše, zmiňme ho také závěrem. Jedná se totiž také o knihu, která by měla mít své místo ve vaší knihovně, pakliže jste nadšeným čtenářem výtisků s podobným tématem. Na motivy knihy se natočil stejnojmenný snímek pojednávající o devítiletém chlapci, který si mezi Židy najde svého kamaráda.

A i když je od sebe dělí ostnatý plot, přesto si vytvoří silné pouto. Vše ale bude mít nakonec velmi drastickou dohru. 

https://www.databazeknih.cz/knihy/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-7852

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Nový rok ve znamení investování. Knihy, které vás dovedou k bohatství

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek