Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
příběhy z koncentráku
Jaké knihy z koncentráků stojí za přečtení? (foto: 123RF)

05. 10. 2021

Takových knih s touto hrůznou tématikou je však v knihovnách a knihkupectvích celá spousta. Pojďme si proto vyjmenovat alespoň některé z nich, které stojí za přečtení přednostně.  

V pekle plynových komor, Shlomo Venezia 

I když se na pultech knihkupectví najdou výtisky, jako je “Chlapec v pruhovaném pyžamu” nebo “Tatér z Osvětimi”, najdou se také knihy pojaté z trochu jiné perspektivy. Většinou nás knihy o koncentračních táborech vezmou mezi Židy, kteří museli do naprosté únavy a vyčerpání pracovat. Kteří nedostávali mnoho jídla a kteří byli biti vždy, když nevyhověli příkazům důstojníků.

Existují ale i takové knížky, které jsou sice téže hrůzného charakteru, ale pojednávají o jiné části tábora a o lidech, kteří nebyli mezi ostatními. Těmi myslíme ty ze sonderkommanda.  

Jedním z nich byl i Shlomo Venezia – muž, který se dostal mezi “vyvolené”, jež sice dostávali větší příděly jídla a kteří se víceméně nechávali na pokoji, na druhou stranu museli být těmi, kdo se postará o těla v plynových komorách a o jejich spálení. Jinými slovy právě oni byli těmi, kteří vedli své známé i neznámé na smrt. Kniha nazvaná “V pekle plynových komor” je psaná stylem rozhovoru, ve kterém se její autor zpovídá z hrůzných vzpomínek, které nahání husí kůži.  

Je velmi zajímavé, jak Židy ze sonderkommanda viděli ostatní. Dalo by se říct, že jim dokonce záviděli větší příděly jídel, bohužel si neuvědomovali, že právě tito lidé jsou vyčerpáváni po té psychické stránce.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/v-pekle-plynovych-komor-39223

Osvětimská ukolébavka, Mario Escobar 

Dalším velmi zajímavým knižním výtiskem, který opět nepatří k těm, jež tak dobře známe, je Osvětimská ukolébavka. Není to Židech urputně pracujících a bitých. V tomto případě mluvíme o knize o Němce, která si však vzala Roma a měla s ním děti. A i když ona nemusela odjet do koncentračního tábora, přesto jela, aby neopustila svou rodinu.

K TÉMATUPower Plate vás zbaví tuku jen za 20 minut denně!

Díky jejímu původu s ní bylo až do konce zacházeno jinak než s ostatními, čehož se snažila využít. Stála za školkou ve Osvětimi a přimlouvala se u samotného Mengeleho, aby děti dostávaly větší příděly a měly si s čím hrát.  

Velmi poutavý příběh, který zaručeně přelouskáte během několika dnů. I když nepatří kniha k nejtenčím, příběh je velmi poutavý a, jak již bylo zmíněno, opět z trochu jiné perspektivy, než jakou byste pravděpodobně čekali.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/osvetimska-ukolebavka-405127

Co Dante neviděl, Alfréd Wetzler 

Příběh Wetzlera a Vrby pravděpodobně nemusíme připomínat, pokud se o osvětimskou tématiku trochu zajímáte. Mluvíme o Židech, kterým se podařilo utéct z Osvětimi. Zejména zpráva Alfréda Wetzlera se stala velmi důležitým a klíčovým zdrojem informací pro spojence, kteří nakonec Osvětim osvobodili. I když je pravdou, že hrůzným činům, ke kterým v táboru docházelo a kterými byli Židé svědky, nikdo zprvu nechtěl věřit.  

V současné době existuje také film na motivy příběhu.

https://www.databazeknih.cz/knihy/co-dante-nevidel-145435

Chlapec v pruhovaném pyžamu, John Boyne 

A když už jsme zmínili Chlapce v pruhovaném pyžamu výše, zmiňme ho také závěrem. Jedná se totiž také o knihu, která by měla mít své místo ve vaší knihovně, pakliže jste nadšeným čtenářem výtisků s podobným tématem. Na motivy knihy se natočil stejnojmenný snímek pojednávající o devítiletém chlapci, který si mezi Židy najde svého kamaráda.

A i když je od sebe dělí ostnatý plot, přesto si vytvoří silné pouto. Vše ale bude mít nakonec velmi drastickou dohru. 

https://www.databazeknih.cz/knihy/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-7852

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Nový rok ve znamení investování. Knihy, které vás dovedou k bohatství

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek