Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
příběhy z koncentráku
Jaké knihy z koncentráků stojí za přečtení? (foto: 123RF)

05. 10. 2021

Takových knih s touto hrůznou tématikou je však v knihovnách a knihkupectvích celá spousta. Pojďme si proto vyjmenovat alespoň některé z nich, které stojí za přečtení přednostně.  

V pekle plynových komor, Shlomo Venezia 

I když se na pultech knihkupectví najdou výtisky, jako je “Chlapec v pruhovaném pyžamu” nebo “Tatér z Osvětimi”, najdou se také knihy pojaté z trochu jiné perspektivy. Většinou nás knihy o koncentračních táborech vezmou mezi Židy, kteří museli do naprosté únavy a vyčerpání pracovat. Kteří nedostávali mnoho jídla a kteří byli biti vždy, když nevyhověli příkazům důstojníků.

Existují ale i takové knížky, které jsou sice téže hrůzného charakteru, ale pojednávají o jiné části tábora a o lidech, kteří nebyli mezi ostatními. Těmi myslíme ty ze sonderkommanda.  

Jedním z nich byl i Shlomo Venezia – muž, který se dostal mezi “vyvolené”, jež sice dostávali větší příděly jídla a kteří se víceméně nechávali na pokoji, na druhou stranu museli být těmi, kdo se postará o těla v plynových komorách a o jejich spálení. Jinými slovy právě oni byli těmi, kteří vedli své známé i neznámé na smrt. Kniha nazvaná “V pekle plynových komor” je psaná stylem rozhovoru, ve kterém se její autor zpovídá z hrůzných vzpomínek, které nahání husí kůži.  

Je velmi zajímavé, jak Židy ze sonderkommanda viděli ostatní. Dalo by se říct, že jim dokonce záviděli větší příděly jídel, bohužel si neuvědomovali, že právě tito lidé jsou vyčerpáváni po té psychické stránce.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/v-pekle-plynovych-komor-39223

Osvětimská ukolébavka, Mario Escobar 

Dalším velmi zajímavým knižním výtiskem, který opět nepatří k těm, jež tak dobře známe, je Osvětimská ukolébavka. Není to Židech urputně pracujících a bitých. V tomto případě mluvíme o knize o Němce, která si však vzala Roma a měla s ním děti. A i když ona nemusela odjet do koncentračního tábora, přesto jela, aby neopustila svou rodinu.

K TÉMATU  Nový rok ve znamení investování. Knihy, které vás dovedou k bohatství

Díky jejímu původu s ní bylo až do konce zacházeno jinak než s ostatními, čehož se snažila využít. Stála za školkou ve Osvětimi a přimlouvala se u samotného Mengeleho, aby děti dostávaly větší příděly a měly si s čím hrát.  

Velmi poutavý příběh, který zaručeně přelouskáte během několika dnů. I když nepatří kniha k nejtenčím, příběh je velmi poutavý a, jak již bylo zmíněno, opět z trochu jiné perspektivy, než jakou byste pravděpodobně čekali.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/osvetimska-ukolebavka-405127

Co Dante neviděl, Alfréd Wetzler 

Příběh Wetzlera a Vrby pravděpodobně nemusíme připomínat, pokud se o osvětimskou tématiku trochu zajímáte. Mluvíme o Židech, kterým se podařilo utéct z Osvětimi. Zejména zpráva Alfréda Wetzlera se stala velmi důležitým a klíčovým zdrojem informací pro spojence, kteří nakonec Osvětim osvobodili. I když je pravdou, že hrůzným činům, ke kterým v táboru docházelo a kterými byli Židé svědky, nikdo zprvu nechtěl věřit.  

V současné době existuje také film na motivy příběhu.

https://www.databazeknih.cz/knihy/co-dante-nevidel-145435

Chlapec v pruhovaném pyžamu, John Boyne 

A když už jsme zmínili Chlapce v pruhovaném pyžamu výše, zmiňme ho také závěrem. Jedná se totiž také o knihu, která by měla mít své místo ve vaší knihovně, pakliže jste nadšeným čtenářem výtisků s podobným tématem. Na motivy knihy se natočil stejnojmenný snímek pojednávající o devítiletém chlapci, který si mezi Židy najde svého kamaráda.

A i když je od sebe dělí ostnatý plot, přesto si vytvoří silné pouto. Vše ale bude mít nakonec velmi drastickou dohru. 

https://www.databazeknih.cz/knihy/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-7852

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Nový rok ve znamení investování. Knihy, které vás dovedou k bohatství

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Pokud chcete být letos in, můžete vsadit na dámské černé pantofle. Jestliže netušíte, jak je vkusně zakomponovat do outfitu, nemusíte si zoufat. My vám to na následujících řádcích předvedeme. Prozradíme si, jak černé pantofle stylizovat do elegantního, do volnočasového i do sportovně laděného outfitu. Proto čtěte a inspirujte se!
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?

Nepřehlédněte

Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek