Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
příběhy z koncentráku
Jaké knihy z koncentráků stojí za přečtení? (foto: 123RF)

05. 10. 2021

Takových knih s touto hrůznou tématikou je však v knihovnách a knihkupectvích celá spousta. Pojďme si proto vyjmenovat alespoň některé z nich, které stojí za přečtení přednostně.  

V pekle plynových komor, Shlomo Venezia 

I když se na pultech knihkupectví najdou výtisky, jako je “Chlapec v pruhovaném pyžamu” nebo “Tatér z Osvětimi”, najdou se také knihy pojaté z trochu jiné perspektivy. Většinou nás knihy o koncentračních táborech vezmou mezi Židy, kteří museli do naprosté únavy a vyčerpání pracovat. Kteří nedostávali mnoho jídla a kteří byli biti vždy, když nevyhověli příkazům důstojníků.

Existují ale i takové knížky, které jsou sice téže hrůzného charakteru, ale pojednávají o jiné části tábora a o lidech, kteří nebyli mezi ostatními. Těmi myslíme ty ze sonderkommanda.  

Jedním z nich byl i Shlomo Venezia – muž, který se dostal mezi “vyvolené”, jež sice dostávali větší příděly jídla a kteří se víceméně nechávali na pokoji, na druhou stranu museli být těmi, kdo se postará o těla v plynových komorách a o jejich spálení. Jinými slovy právě oni byli těmi, kteří vedli své známé i neznámé na smrt. Kniha nazvaná “V pekle plynových komor” je psaná stylem rozhovoru, ve kterém se její autor zpovídá z hrůzných vzpomínek, které nahání husí kůži.  

Je velmi zajímavé, jak Židy ze sonderkommanda viděli ostatní. Dalo by se říct, že jim dokonce záviděli větší příděly jídel, bohužel si neuvědomovali, že právě tito lidé jsou vyčerpáváni po té psychické stránce.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/v-pekle-plynovych-komor-39223

Osvětimská ukolébavka, Mario Escobar 

Dalším velmi zajímavým knižním výtiskem, který opět nepatří k těm, jež tak dobře známe, je Osvětimská ukolébavka. Není to Židech urputně pracujících a bitých. V tomto případě mluvíme o knize o Němce, která si však vzala Roma a měla s ním děti. A i když ona nemusela odjet do koncentračního tábora, přesto jela, aby neopustila svou rodinu.

K TÉMATU  5 knih o sociálních sítích: Naučte se základy i jak na propracované kampaně

Díky jejímu původu s ní bylo až do konce zacházeno jinak než s ostatními, čehož se snažila využít. Stála za školkou ve Osvětimi a přimlouvala se u samotného Mengeleho, aby děti dostávaly větší příděly a měly si s čím hrát.  

Velmi poutavý příběh, který zaručeně přelouskáte během několika dnů. I když nepatří kniha k nejtenčím, příběh je velmi poutavý a, jak již bylo zmíněno, opět z trochu jiné perspektivy, než jakou byste pravděpodobně čekali.  

https://www.databazeknih.cz/knihy/osvetimska-ukolebavka-405127

Co Dante neviděl, Alfréd Wetzler 

Příběh Wetzlera a Vrby pravděpodobně nemusíme připomínat, pokud se o osvětimskou tématiku trochu zajímáte. Mluvíme o Židech, kterým se podařilo utéct z Osvětimi. Zejména zpráva Alfréda Wetzlera se stala velmi důležitým a klíčovým zdrojem informací pro spojence, kteří nakonec Osvětim osvobodili. I když je pravdou, že hrůzným činům, ke kterým v táboru docházelo a kterými byli Židé svědky, nikdo zprvu nechtěl věřit.  

V současné době existuje také film na motivy příběhu.

https://www.databazeknih.cz/knihy/co-dante-nevidel-145435

Chlapec v pruhovaném pyžamu, John Boyne 

A když už jsme zmínili Chlapce v pruhovaném pyžamu výše, zmiňme ho také závěrem. Jedná se totiž také o knihu, která by měla mít své místo ve vaší knihovně, pakliže jste nadšeným čtenářem výtisků s podobným tématem. Na motivy knihy se natočil stejnojmenný snímek pojednávající o devítiletém chlapci, který si mezi Židy najde svého kamaráda.

A i když je od sebe dělí ostnatý plot, přesto si vytvoří silné pouto. Vše ale bude mít nakonec velmi drastickou dohru. 

https://www.databazeknih.cz/knihy/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-7852

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Nový rok ve znamení investování. Knihy, které vás dovedou k bohatství

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Nepřehlédněte

Je kabelka vaší nepostradatelnou společnicí, bez které málokdy vyjdete z domu? Přesně pro vás jsme sepsali průvodce, jak si takovou dokonalou kabelku vybrat, aby byla nejen elegantní, ale i praktická. A hlavně ladila k vaší postavě!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek