Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Znáte amarant? Měli byste, dá se z něj udělat i popcorn

Amarant zní tak trochu mysticky a připomíná nějaké zaklínadlo. Jedná se však o potravinu, kterou můžete použít jako přílohu nebo si z něj udělat kaši. Vyzkoušejte ho a třeba si právě u vás v rodině najde v jídelníčku své stálé místo.
amarant
Amarant je všestranná potravina. Hodí se zejména při hubnutí nebo celiakii. (foto: 123RF)

11. 02. 2022

Název amarant se užívá pro semínka laskavce. Z mnoha jeho druhů jsou tři jedlé a v kuchyni nejsou žádnou novinkou posledních let. Byla využívána již po tisíciletí, velmi oblíbená byla u Aztéků a Mayů. Často se o nich hovoří jako o superpotravině nebo také brainfood, tedy ideální výživě pro činnost našeho mozku.

Když si k jídlu připravíte amarant, do svého těla dostanete celou řadu důležitých bílkovin, vitamínů, obsahuje dostatek vlákniny, železo i zinek. Amarant je přirozeně bezlepkový. Často o něm bývá hovořeno jako o obilovině, kterou může připomínat svým využitím. Botanicky se však o nic podobného obilí nejedná.

Podpoří hubnutí a ochrání před nemocemi

Amarant se hodí konzumovat v době, kdy chcete zhubnout. Díky dostatku vlákniny totiž podpoří vaše trávení. Zároveň preventivně působí proti rakovině tlustého střeva, vysoké hladině cholesterolu, různým onemocněním srdce a cév. Hodí se pro lidi s diabetem. Výborný je v období, kdy potřebujete své tělo zotavit po nemoci nebo podpořit celkovou imunitu.

Příloha ale i „popcorn“

Počítejte s tím, že amarant má tuhou slupku a i po uvaření zůstává mírně křupavý. Jestli chcete mít amarant jako přílohu, zalijte ho dostatkem vody a po uvaření ji sceďte. Pokud máte chuť na kaši, dejte třikrát víc vody než amarantu. Při vaření dojde k zahuštění a z vody se vytvoří gelovitá hmota. Obvykle ho stačí povařit zhruba dvacet minut. Kaši můžete dochutit ořechy, strouhaným kokosem nebo jakýmkoliv ovocem. Někdo dá možná přednost medu a trošce skořice.

Amarant je rovněž skvělý do polévky nebo zeleninového salátu. Některé členy rodiny třeba nejvíc nalákáte na to, že z amarantu se dá připravit jakási obdoba popcornu. Semínka dejte do vyhřátého hrnce s trochou kokosového oleje, začnou pukat podobně jako kukuřice. V obchodě dnes můžete zakoupit i mouku vzniklou rozemletím amarantu. Lidé trpící celiakií ji využijí především k přípravě pečiva a zcela s ní nahradí klasickou pšeničnou mouku.

K TÉMATU  Lehce pikantní nakládané zelí. Vydrží ve spíži měsíce

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bezlepkové stravování: Co obsahuje a je pro každého?

Stravování podle ročních období: Proč je přínosem pro tělo?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.

Nepřehlédněte

Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek