Sobota , 02. 07. 2022

Jaroslava

Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

09. 06. 2021

Před třemi lety proběhl výzkum v rámci Centra pro výzkum toxických látek na Masarykově univerzitě v Brně a tamní vědci zjistili, že opalovací krémy, které obsahují tak zvanou látku EHMC, by skutečně lidské DNA změnit mohly, a to i přesto, že EHMC je látka jinak zcela neškodná. Jenže když přijde do kontaktu s UV zářením, může být naopak velmi nebezpečná.

Zdraví jedinci se bát nemusejí. A ti ostatní?

Opalovací krémy mají právě před UV zářením naši pokožku ochránit. Paradoxem ovšem je, že když použijete krém s výše zmíněnou látkou, změní se na takzvaný genotoxin, který poškozuje DNA buňky. A aby toho nebylo málo, EHMC se používá kromě opalovacích krémů také v další kosmetice, například v lacích na vlasech nebo v parfémech. 

Pro zcela zdravého jedince není látka EHMC nijak zvlášť nebezpečná. Na druhou stranu podle vědců mohou existovat i výjimky, kdy si s touto látkou naše imunita zkrátka neporadí. Obecně u zdravého jedince platí, že tělo genetické změny většinou „opraví“ samo. Stále ovšem není jasné, co se děje ve chvíli, kdy toho naše tělo schopno není.

Někteří se dokonce přiklánějí k názoru, že tyto změny provedené látkou EHMC mohou být patrné až u následujících generacích. 

Hledejte minerální opalovací krém

Co můžete udělat vy proto, abyste se nemuseli bát těchto negativních vlivů na vaši DNA? V první řadě se vyhýbejte všem opalovacím krémům, které obsahují benzofenony, které mohou narušit hormonální systém, a parabenové konzervanty.

Nejlépe uděláte, když budete používat bio opalovací krémy, které se většinou skládají jen z jojobového, olivového a slunečnicového oleje, doplněného o přírodní máslo a včelí vosk. Tyto opalovací krémy jsou minerální, neboť obsahují minerální filtr oxid zinku.

Jak tedy poznáte, který krém je pro vás ten správný, a který naopak může uškodit?

  1. Vždy hledejte opalovací krém s minerálními filtry. Ty totiž fungují mechanicky, což znamená, že na pokožce vytvářejí slabou ochrannou vrstvu, která chrání před sluncem, ale nevstřebávají se do pokožky.
  2. Dívejte se na složení. Čím je složení přírodnější, tím je samozřejmě lepší. Krémy by měly obsahovat minimálně 99 % přírodních ingrediencí v BIO kvalitě. 
  3. Hlídejte si certifikaci. EcoCert Organic Cosmetics, COSMOS Organic, BHDI, NaTrue či české ochranné známky CPK či CPK bio jsou příklady certifikátů, které zajišťují kvalitu produktu. Také hledejte označení UVA v kroužku na obalu. To znamená, že opalovací krém zajišťuje ochranu i proti hlouběji působícímu škodlivému UV záření. 
K TÉMATUJak naslouchat svému srdci? A proč to mnozí neumí?

Čím vyšší ochrana, tím víc zaplatíte

Také jste si vždycky kupovali opalovací krém s tím nejvyšším faktorem? To jste si zřejmě i dost připlatili. Přitom účinnost krému se se stoupající výší ochranného faktoru (SPF) nijak výrazně neliší. Je samozřejmé, že opalovací krém s faktorem 30 je účinnější než ten s faktorem 15, ale rozhodně ne o tolik, jak jste si možná mysleli.

V prvním případě krém odfiltruje 97 % UV záření, v případě SPF 15 93 %. Faktor 50 pak odstíní 98 % UV záření. Vše ostatní se nazývá 50+. Nikdy vás ale zřejmě nenapadlo ptát se, proč neexistuje faktor 60 nebo 70. Je to přitom jednoduché. Ochrana se nijak významně nezvyšuje. Krémy by byly zase jen o něco dražší a ze zákazníka by pak firmy dostaly víc peněz prakticky za nic.

Proto se většinou doporučuje volit zlatou střední cestu a tou je faktor 30. Máte-li ale skutečně světlou kůži a patříte do skupiny fototyp 1 a 2, samozřejmě padesátkou nic nezkazíte, ale ve vašem případě platí pravidlo, že byste se na slunci neměli ukazovat vůbec.  Jak se říká, všeho s mírou a až si půjdete koupit opalovací krém, nedívejte se jen na cenu, ale především na jeho složení. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

První pomoc při bodnutí hmyzem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!

Nepřehlédněte

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek