Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

09. 06. 2021

Před třemi lety proběhl výzkum v rámci Centra pro výzkum toxických látek na Masarykově univerzitě v Brně a tamní vědci zjistili, že opalovací krémy, které obsahují tak zvanou látku EHMC, by skutečně lidské DNA změnit mohly, a to i přesto, že EHMC je látka jinak zcela neškodná. Jenže když přijde do kontaktu s UV zářením, může být naopak velmi nebezpečná.

Zdraví jedinci se bát nemusejí. A ti ostatní?

Opalovací krémy mají právě před UV zářením naši pokožku ochránit. Paradoxem ovšem je, že když použijete krém s výše zmíněnou látkou, změní se na takzvaný genotoxin, který poškozuje DNA buňky. A aby toho nebylo málo, EHMC se používá kromě opalovacích krémů také v další kosmetice, například v lacích na vlasech nebo v parfémech. 

Pro zcela zdravého jedince není látka EHMC nijak zvlášť nebezpečná. Na druhou stranu podle vědců mohou existovat i výjimky, kdy si s touto látkou naše imunita zkrátka neporadí. Obecně u zdravého jedince platí, že tělo genetické změny většinou “opraví” samo. Stále ovšem není jasné, co se děje ve chvíli, kdy toho naše tělo schopno není.

Někteří se dokonce přiklánějí k názoru, že tyto změny provedené látkou EHMC mohou být patrné až u následujících generacích. 

Hledejte minerální opalovací krém

Co můžete udělat vy proto, abyste se nemuseli bát těchto negativních vlivů na vaši DNA? V první řadě se vyhýbejte všem opalovacím krémům, které obsahují benzofenony, které mohou narušit hormonální systém, a parabenové konzervanty.

Nejlépe uděláte, když budete používat bio opalovací krémy, které se většinou skládají jen z jojobového, olivového a slunečnicového oleje, doplněného o přírodní máslo a včelí vosk. Tyto opalovací krémy jsou minerální, neboť obsahují minerální filtr oxid zinku.

Jak tedy poznáte, který krém je pro vás ten správný, a který naopak může uškodit?

  1. Vždy hledejte opalovací krém s minerálními filtry. Ty totiž fungují mechanicky, což znamená, že na pokožce vytvářejí slabou ochrannou vrstvu, která chrání před sluncem, ale nevstřebávají se do pokožky.
  2. Dívejte se na složení. Čím je složení přírodnější, tím je samozřejmě lepší. Krémy by měly obsahovat minimálně 99 % přírodních ingrediencí v BIO kvalitě. 
  3. Hlídejte si certifikaci. EcoCert Organic Cosmetics, COSMOS Organic, BHDI, NaTrue či české ochranné známky CPK či CPK bio jsou příklady certifikátů, které zajišťují kvalitu produktu. Také hledejte označení UVA v kroužku na obalu. To znamená, že opalovací krém zajišťuje ochranu i proti hlouběji působícímu škodlivému UV záření. 
K TÉMATU  Imunitu dětí byste měli podporovat i doma

Čím vyšší ochrana, tím víc zaplatíte

Také jste si vždycky kupovali opalovací krém s tím nejvyšším faktorem? To jste si zřejmě i dost připlatili. Přitom účinnost krému se se stoupající výší ochranného faktoru (SPF) nijak výrazně neliší. Je samozřejmé, že opalovací krém s faktorem 30 je účinnější než ten s faktorem 15, ale rozhodně ne o tolik, jak jste si možná mysleli.

V prvním případě krém odfiltruje 97 % UV záření, v případě SPF 15 93 %. Faktor 50 pak odstíní 98 % UV záření. Vše ostatní se nazývá 50+. Nikdy vás ale zřejmě nenapadlo ptát se, proč neexistuje faktor 60 nebo 70. Je to přitom jednoduché. Ochrana se nijak významně nezvyšuje. Krémy by byly zase jen o něco dražší a ze zákazníka by pak firmy dostaly víc peněz prakticky za nic.

Proto se většinou doporučuje volit zlatou střední cestu a tou je faktor 30. Máte-li ale skutečně světlou kůži a patříte do skupiny fototyp 1 a 2, samozřejmě padesátkou nic nezkazíte, ale ve vašem případě platí pravidlo, že byste se na slunci neměli ukazovat vůbec.  Jak se říká, všeho s mírou a až si půjdete koupit opalovací krém, nedívejte se jen na cenu, ale především na jeho složení. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

První pomoc při bodnutí hmyzem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Pokud byste si mohli koupit takzvaný hmatatelný luxus, po jaké značce byste sáhli? Byla by to kabelka za několik desítek tisíc z dílny návrháře Louise Vuittona nebo by to byla spíše nadčasovost v podobě produktů značky Gucci?
Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.
Na stůl o vánocích prostě patří. Adventní věnec je jedním ze základních prvků vánoční výzdoby. Tahle dekorace se stane vaší chloubou, když jí vyrobíte sama! Možná už v tom máte praxi, možná to zkusíte poprvé, ale v každém případě se můžete inspirovat. A pokud věnec vyrábět nechcete, alespoň si nějaký vyberete.
Nově budou Francouzky moci mít děti i bez partnera. V Česku na tohle zatím mohou ženy zapomenout. Změna legislativy o umělém oplodnění je v nedohlednu.
Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?

Výběr článků

Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!
Vlasy jsou korunou člověka. Když padají, je to špatné. Když padají ženám, je to hotová katastrofa. Čím je to způsobené a dá se ztrátě vlasů zabránit? Zkusíme vám odpovědět.

Nepřehlédněte

Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Byla jsem vychovávaná v tom, že člověk může mít jen to, na co si sám vydělá. Držím se toho a nikdy jsem si nechtěla život zjednodušovat. Mám jen to, co si sama koupím za vlastní vydělané peníze, a když chci něco víc, než na co mi nestačí plat, jdu na brigádu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek