Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
barva menstruace
Jakou barvu má vaše menstruace? (Foto: 123RF)

08. 10. 2021

08. 10. 2021

Snad žádná žena nevítá své dny zrovna s nadšením. I přestože nám menstruace dokáže pár dní poměrně znepříjemnit, je pro zdravý život každé ženy nesmírně důležitá. Během toho, kdy zápasíme s bolestmi v podbřišku, řešíme bolest hlavy či napjatá prsa a pomalu padáme únavou, si ani nemusíme všimnout, že naše menstruace není tak zcela v pořádku. Barva menstruace je to, co by vás mělo zajímat.

Barva menstruace umí odhalit gynekologické problémy

Řada gynekologických problémů je zrádná tím, že se zpočátku nemusí nijak projevovat. Vše se tedy zdá v naprostém pořádku, přestože tomu tak být nemusí. Nebojujeme s výtoky, neřešíme bolesti v oblasti pánve, jediné, co je trochu jinak, je právě naše menstruace. Jenže tu zpravidla během boje s různými příznaky docela přehlížíme. Jak by tedy měla vypadat zdravá menstruace a jaká barva už v pořádku opravdu není? Mrkněte se.

Růžová krev

Růžová krev se může objevit na počátku a ke konci menstruačního cyklu ve smyslu špinění. V takovém případě je pak krev většinou naředěná i vyšším množstvím cervikálního hlenu. Takový stav je zcela normální a neznamená nic vážného. Problém však může nastat v okamžiku, kdy se růžová krev objevuje po celou dobu vaší menstruace. Za přítomnost růžové barvy menstruace pak může především nízká hladina estrogenu. Značit ale také může podvýživu organismu nebo poukazovat na chudokrevnost. Růžová krev se nejčastěji objevuje u sportovkyň, žen trpících anorexií, ale také může být známkou nástupu předčasné menopauzy, která se v současné době nevyhýbá ani ženám v produktivním věku.

Šedá krev 

Došeda zabarvená menstruační krev pak značí přítomnost vaginální infekce, přičemž nejčastějším viníkem je bakteriální vaginóza. Ta se zpočátku nemusí nijak projevovat, později však mohou nastoupit bolesti v podbřišku, horečka, silný a zapáchající výtok i mimo menstruaci a silné svědění. Podle studií však šedá krev neznamená vždy jen zánět.

K TÉMATU  Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Může být totiž přítomna také při mimoděložním těhotenství nebo spontánním potratu. Pokud se tedy u vás objeví náznak šedé menstruace, neprodleně se obraťte na svého gynekologa. 

Hnědá až černá

Hnědá až černě zbarvená menstruační krev je zpravidla přítomná na začátku i na konci menstruace. Jedná se o starou a zároveň zoxidovanou krev. A samozřejmě platí, že čím tmavší je její odstín, tím je menstruační krev starší. To se děje buďto v důsledku toho, že krvácení je slabé a velmi pomalé, proto krev neodtéká z dělohy tak rychle, jak by měla.

Na vině však mohou být také obtíže způsobené svaly pánevního dna, které mohou být stažené a napjaté, čímž je výrazně zbržděný odtok krve. 

Oranžová krev

Výjimkou není ani oranžovožlutý nebo červenooranžový odstín krve. Ten většinou signalizuje bakteriální infekci nebo pohlavně přenosnou chorobu (například syfilis, kapavku, chlamydie a další). Okamžitě jednat je pak důležité v momentě, kdy se objeví nepříjemný zápach, bolest, pálení nebo svědění. Pokud je však menstruační krev jen lehce oranžová a nejsou přítomny jiné příznaky, pak se zpravidla jedná o vysoké naředění cervikální tekutinou. 

Jasně červená krev

Klasicky červená krev, kterou nedoprovází nepříjemné příznaky, většinou značí zdravě probíhající menstruaci. Krev je čerstvá, rychle odtéká, proto nemá čas zoxidovat. Problém však nastává v okamžiku, kdy je jasně červená spojena se silným krvácením, velkou bolestivostí a těžkým průběhem menstruace. Takové obtíže pak zpravidla způsobují polypy, fibroidy nebo děložní myomy. 

Tmavě červená krev

Rudá krev v průběhu menstruace většinou neznamená žádný problém. Jedná se o čerstvou krev, jejíž tmavé zabarvení způsobuje oxidace. Objevit ji ženy mohou zejména po ránu, protože v průběhu noci se odtok krve o něco zpomalí. 

Jak hodnotit svou menstruaci?

Díky barvě menstruace můžete odhalit řadu skutečností, avšak vždy je zapotřebí brát v úvahu váš současný stav. Barvu menstruační krve totiž může ovlivnit nejen změna antikoncepce nebo nerovnováha pohlavních hormonů. Vždy ale sledujte i další příznaky, které menstruaci doprovází. Pokud jste bez obtíží, ale stále se potýkáte s atypickou barvou menstruace po dva po sobě jdoucí cykly, určitě se raději pro jistotu poraďte se svým lékařem. 

K TÉMATU  Ztratila se vám po příletu zavazadla? Nebojte se ozvat a řešte situaci hned. Jaké doklady potřebujete a kdy můžete žádat o odškodnění?

Jak zlepšit zdraví své menstruace?

Možná vás napadá, co vlastně můžete udělat pro to, abyste zlepšily vitalitu vaší menstruace. Odpověď je veskrze jednoduchá. Zaměřte se na zdravý životní styl, pravidelně sportujte, eliminujte stres a zaměřte se na kvalitní vitamíny a bylinky, které pomohou harmonizovat váš menstruační cyklus a snižovat riziko nepříjemných obtíží.

Nedocenitelným pomocníkem jsou v takovém případě fytoestrogeny, které jsou velmi podobné estrogenům. Díky svému působení pomáhají k nekomplikované menstruaci a zároveň přináší rovnováhu v oblasti hormonální soustavy. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Podzim je tady, proto je čas obout se do teplejší a pevnější obuvi. Trendy pro podzim 2022 vás nadchnou. In je pohodlí a funkčnost. Mrkněte, jaké se letos budou nosit kozačky, kotníkové boty a boty na sníh. Pro každou ženu máme spoustu tipů, ze kterých si vyberete. Využijte podzimního Black Friday a nakupte nejlepší boty za zlevněné ceny. Boty si můžete pořídit i na další sezóny, proto volte kvalitní materiály a prověřené značky.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.
Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.
Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.

Výběr článků

Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.
Designový doplněk nebo praktický zařizovací předmět. To všechno mohou plnit designová zrcadla. Vybírat můžete z nepřeberného množství tvarů. Trocha inspirace k zařizování domova.

Nepřehlédněte

Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek