Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
barva menstruace
Jakou barvu má vaše menstruace? (Foto: 123RF)

08. 10. 2021

08. 10. 2021

Snad žádná žena nevítá své dny zrovna s nadšením. I přestože nám menstruace dokáže pár dní poměrně znepříjemnit, je pro zdravý život každé ženy nesmírně důležitá. Během toho, kdy zápasíme s bolestmi v podbřišku, řešíme bolest hlavy či napjatá prsa a pomalu padáme únavou, si ani nemusíme všimnout, že naše menstruace není tak zcela v pořádku. Barva menstruace je to, co by vás mělo zajímat.

Barva menstruace umí odhalit gynekologické problémy

Řada gynekologických problémů je zrádná tím, že se zpočátku nemusí nijak projevovat. Vše se tedy zdá v naprostém pořádku, přestože tomu tak být nemusí. Nebojujeme s výtoky, neřešíme bolesti v oblasti pánve, jediné, co je trochu jinak, je právě naše menstruace. Jenže tu zpravidla během boje s různými příznaky docela přehlížíme. Jak by tedy měla vypadat zdravá menstruace a jaká barva už v pořádku opravdu není? Mrkněte se.

Růžová krev

Růžová krev se může objevit na počátku a ke konci menstruačního cyklu ve smyslu špinění. V takovém případě je pak krev většinou naředěná i vyšším množstvím cervikálního hlenu. Takový stav je zcela normální a neznamená nic vážného. Problém však může nastat v okamžiku, kdy se růžová krev objevuje po celou dobu vaší menstruace. Za přítomnost růžové barvy menstruace pak může především nízká hladina estrogenu. Značit ale také může podvýživu organismu nebo poukazovat na chudokrevnost. Růžová krev se nejčastěji objevuje u sportovkyň, žen trpících anorexií, ale také může být známkou nástupu předčasné menopauzy, která se v současné době nevyhýbá ani ženám v produktivním věku.

Šedá krev 

Došeda zabarvená menstruační krev pak značí přítomnost vaginální infekce, přičemž nejčastějším viníkem je bakteriální vaginóza. Ta se zpočátku nemusí nijak projevovat, později však mohou nastoupit bolesti v podbřišku, horečka, silný a zapáchající výtok i mimo menstruaci a silné svědění. Podle studií však šedá krev neznamená vždy jen zánět.

K TÉMATU  Manuál správného focení. Jak správně pózovat na vašich fotografiích, abyste vypadaly co možná nejlépe?

Může být totiž přítomna také při mimoděložním těhotenství nebo spontánním potratu. Pokud se tedy u vás objeví náznak šedé menstruace, neprodleně se obraťte na svého gynekologa. 

Hnědá až černá

Hnědá až černě zbarvená menstruační krev je zpravidla přítomná na začátku i na konci menstruace. Jedná se o starou a zároveň zoxidovanou krev. A samozřejmě platí, že čím tmavší je její odstín, tím je menstruační krev starší. To se děje buďto v důsledku toho, že krvácení je slabé a velmi pomalé, proto krev neodtéká z dělohy tak rychle, jak by měla.

Na vině však mohou být také obtíže způsobené svaly pánevního dna, které mohou být stažené a napjaté, čímž je výrazně zbržděný odtok krve. 

Oranžová krev

Výjimkou není ani oranžovožlutý nebo červenooranžový odstín krve. Ten většinou signalizuje bakteriální infekci nebo pohlavně přenosnou chorobu (například syfilis, kapavku, chlamydie a další). Okamžitě jednat je pak důležité v momentě, kdy se objeví nepříjemný zápach, bolest, pálení nebo svědění. Pokud je však menstruační krev jen lehce oranžová a nejsou přítomny jiné příznaky, pak se zpravidla jedná o vysoké naředění cervikální tekutinou. 

Jasně červená krev

Klasicky červená krev, kterou nedoprovází nepříjemné příznaky, většinou značí zdravě probíhající menstruaci. Krev je čerstvá, rychle odtéká, proto nemá čas zoxidovat. Problém však nastává v okamžiku, kdy je jasně červená spojena se silným krvácením, velkou bolestivostí a těžkým průběhem menstruace. Takové obtíže pak zpravidla způsobují polypy, fibroidy nebo děložní myomy. 

Tmavě červená krev

Rudá krev v průběhu menstruace většinou neznamená žádný problém. Jedná se o čerstvou krev, jejíž tmavé zabarvení způsobuje oxidace. Objevit ji ženy mohou zejména po ránu, protože v průběhu noci se odtok krve o něco zpomalí. 

Jak hodnotit svou menstruaci?

Díky barvě menstruace můžete odhalit řadu skutečností, avšak vždy je zapotřebí brát v úvahu váš současný stav. Barvu menstruační krve totiž může ovlivnit nejen změna antikoncepce nebo nerovnováha pohlavních hormonů. Vždy ale sledujte i další příznaky, které menstruaci doprovází. Pokud jste bez obtíží, ale stále se potýkáte s atypickou barvou menstruace po dva po sobě jdoucí cykly, určitě se raději pro jistotu poraďte se svým lékařem. 

K TÉMATU  Posilněte obranný štít své imunity před podzimní vlnou viróz

Jak zlepšit zdraví své menstruace?

Možná vás napadá, co vlastně můžete udělat pro to, abyste zlepšily vitalitu vaší menstruace. Odpověď je veskrze jednoduchá. Zaměřte se na zdravý životní styl, pravidelně sportujte, eliminujte stres a zaměřte se na kvalitní vitamíny a bylinky, které pomohou harmonizovat váš menstruační cyklus a snižovat riziko nepříjemných obtíží.

Nedocenitelným pomocníkem jsou v takovém případě fytoestrogeny, které jsou velmi podobné estrogenům. Díky svému působení pomáhají k nekomplikované menstruaci a zároveň přináší rovnováhu v oblasti hormonální soustavy. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek