Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Kupte si Muže snů! Na trhu v indickém Biháru jsou ženichové na prodej už 700 let

Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
ženich
Chybí vám ženich? Na tržišti v Indii si muže snů můžete koupit.

19. 09. 2022

Bihár je asi o pětinu větší než Česko, ale žije v něm 10x víc obyvatel. Poučku jiný kraj – jiný mrav si tu budeme připomínat často. Třeba v tom, že dominujícím náboženstvím je tu hinduismus, přesněji tedy hinduismus říznutý maithilským bráhmanstvím. Na tradice se tu hodně dbá, a jedna z těch, která se tu drží bezmála 700 let je tzv. Saurath Sabha. Obřad sňatků. Drobet urážlivěji, ale neméně pravdivě, je přezdívána – dulha bazaar. Trh s ženichy.

S vlastní kůží na trh

Princip je asi takový: tihle praktikující bráhmani musí navazovat manželství v rámci své kasty, ale nikoliv v rámci svého gopara – klanu. Po pár generacích to udělá pěkný guláš v rodinných/klanových vazbách, protože v rámci jednoho údolí jsou všichni nezadaní tak nějak příbuzensky provázaní. Rodinnému štěstíčku se ale musí jít naproti, a tak je třeba hledat manželku k dopárování o (několik) údolí a rodin/klanů dál.

indie
Chybí vám ženich? Jeďte na nákup do Indie.

Aby se to couráním po horách a údolích zbytečně nekomplikovalo, udělá se prostě jednou za rok devítidenní Saurath Sabha, kde se všichni dostupní živočichové ženichové mohou prezentovat potenciálním nevěstám. Je zájmem mužů založit rodinu mimo svůj klan, a tak se musí snažit v téhle jednostranné seznamce zaujmout. Proto jdou doslovně se svou kůží na trh.

Nevěsta si moc nevybírá

Ať si to ale středoevropské dámy neromantizují. Jiný kraj-jiný mrav: takže na osobním názoru nevěst na potenciálního ženicha tu moc nesejde. Hlavní slovo tu má její „ochránce a zástupce“ – tedy otec, starší bratr, bratranec. Nevěsta může nanejvýš nějakou bystře kritickou poznámkou upozornit na to, že vedle možná bude k dostání lepší živé zboží. Co se tak běžně řeší?

nevěsta
Co si o ženichovi myslí nevěsta? To je to poslední, co někoho zajímá.

A jak máte velký… plat?

Dosažené vzdělání a zaměstnání ženicha. Vystudovaní inženýři, doktoři a státní zaměstnanci pod penzí jsou žádané zboží. Ženich nemusí být nutně mladý a pohledný, ale svou roli to samozřejmě hraje taky. Klasickou otázkou je, kolik měsíčně ženich donese domů, a jestli tedy má vůbec cenu si s ním něco začínat. Prokázat se musí rodným listem, certifikáty a diplomy. A samozřejmě, jde i o zápisné, věno. Tím jej vyplatí rodina nevěsty.

K TÉMATU  Jak překonat žárlivost ve vztahu? Máme pro vás pár tipů

Problémy s cenou

Dvacetiletý úředníček může doufat, že se vydá za „cenu“ v přepočtu kolem 4-3000 dolarů, pětatřicátníci jsou ceněni stěží na 600. Věno je sice oficiálně v Indii nezákonné, ale perspektivní ženich automaticky očekává, že vyzískanou sumou vyplatí svůj rodinný klan za výdaje spojené se svou výchovou. Tohle u nás prostě nemáme. Nevěsta se tak často musí smířit s ženichem, kterého si její rodina může dovolit.

svatba
A může si mladého a vzdělaného ženicha rodina dovolit?

Výše věna umí být docela bolavé téma, a v případě vzácné neshody výjimečně dochází i k tzv. pakadwa vivah, tedy únosu ženicha. Pod pohrůžkou smrti pak musí… udělat svou práci… a pak už se musí ženit i bez věna, protože technicky znectil nevěstu. A z toho už by koukala krevní msta a klanová válka.

Je libo ženicha i nevěstu?

Časy, kdy se na Saurath Sabha scházely tisícovky vyšňořených a vymydlených „ženichů“, už ale v Biháru ustupují. Dívky si teď mají tendence hledat partnery přes internet, a na radu svých opatrovníků, hodnotících výši příjmů potenciálních sňatku-chtivých manželů už tolik nedají. Abychom byli fér, trh s podobným zbožím – nevěstami – funguje v rádžastánském Haudati. Cena nevěst se tu odvíjí od jejich kvalifikace a domácích dovedností. Prostě stará dobrá ruční práce.

Autor: Radomír Dohnal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svatební blázinec. S čím vším musíme při plánování svatby počítat?

Bavlna, krajka, kůže… Jak muži reagují na spodní prádlo?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Módní průmysl zažívá boom v mnoha ohledech. Na scénu se vrací devadesátkové trendy, mini střihy jsou po letech znovu v popředí a geometrické tvary na vrcholu. A právě u posledního zmíněného se pozastavíme. Pokud totiž chcete oživit své outfity, proč nezačít právě u vzorovaných modelů, které rozzáří váš šatník?
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.

Nepřehlédněte

Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek