Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Kupte si Muže snů! Na trhu v indickém Biháru jsou ženichové na prodej už 700 let

Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
ženich
Chybí vám ženich? Na tržišti v Indii si muže snů můžete koupit.

19. 09. 2022

Bihár je asi o pětinu větší než Česko, ale žije v něm 10x víc obyvatel. Poučku jiný kraj – jiný mrav si tu budeme připomínat často. Třeba v tom, že dominujícím náboženstvím je tu hinduismus, přesněji tedy hinduismus říznutý maithilským bráhmanstvím. Na tradice se tu hodně dbá, a jedna z těch, která se tu drží bezmála 700 let je tzv. Saurath Sabha. Obřad sňatků. Drobet urážlivěji, ale neméně pravdivě, je přezdívána – dulha bazaar. Trh s ženichy.

S vlastní kůží na trh

Princip je asi takový: tihle praktikující bráhmani musí navazovat manželství v rámci své kasty, ale nikoliv v rámci svého gopara – klanu. Po pár generacích to udělá pěkný guláš v rodinných/klanových vazbách, protože v rámci jednoho údolí jsou všichni nezadaní tak nějak příbuzensky provázaní. Rodinnému štěstíčku se ale musí jít naproti, a tak je třeba hledat manželku k dopárování o (několik) údolí a rodin/klanů dál.

indie
Chybí vám ženich? Jeďte na nákup do Indie.

Aby se to couráním po horách a údolích zbytečně nekomplikovalo, udělá se prostě jednou za rok devítidenní Saurath Sabha, kde se všichni dostupní živočichové ženichové mohou prezentovat potenciálním nevěstám. Je zájmem mužů založit rodinu mimo svůj klan, a tak se musí snažit v téhle jednostranné seznamce zaujmout. Proto jdou doslovně se svou kůží na trh.

Nevěsta si moc nevybírá

Ať si to ale středoevropské dámy neromantizují. Jiný kraj-jiný mrav: takže na osobním názoru nevěst na potenciálního ženicha tu moc nesejde. Hlavní slovo tu má její „ochránce a zástupce“ – tedy otec, starší bratr, bratranec. Nevěsta může nanejvýš nějakou bystře kritickou poznámkou upozornit na to, že vedle možná bude k dostání lepší živé zboží. Co se tak běžně řeší?

nevěsta
Co si o ženichovi myslí nevěsta? To je to poslední, co někoho zajímá.

A jak máte velký… plat?

Dosažené vzdělání a zaměstnání ženicha. Vystudovaní inženýři, doktoři a státní zaměstnanci pod penzí jsou žádané zboží. Ženich nemusí být nutně mladý a pohledný, ale svou roli to samozřejmě hraje taky. Klasickou otázkou je, kolik měsíčně ženich donese domů, a jestli tedy má vůbec cenu si s ním něco začínat. Prokázat se musí rodným listem, certifikáty a diplomy. A samozřejmě, jde i o zápisné, věno. Tím jej vyplatí rodina nevěsty.

K TÉMATU  Jak se ženy vnímají v různých etapách svého života?

Problémy s cenou

Dvacetiletý úředníček může doufat, že se vydá za „cenu“ v přepočtu kolem 4-3000 dolarů, pětatřicátníci jsou ceněni stěží na 600. Věno je sice oficiálně v Indii nezákonné, ale perspektivní ženich automaticky očekává, že vyzískanou sumou vyplatí svůj rodinný klan za výdaje spojené se svou výchovou. Tohle u nás prostě nemáme. Nevěsta se tak často musí smířit s ženichem, kterého si její rodina může dovolit.

svatba
A může si mladého a vzdělaného ženicha rodina dovolit?

Výše věna umí být docela bolavé téma, a v případě vzácné neshody výjimečně dochází i k tzv. pakadwa vivah, tedy únosu ženicha. Pod pohrůžkou smrti pak musí… udělat svou práci… a pak už se musí ženit i bez věna, protože technicky znectil nevěstu. A z toho už by koukala krevní msta a klanová válka.

Je libo ženicha i nevěstu?

Časy, kdy se na Saurath Sabha scházely tisícovky vyšňořených a vymydlených „ženichů“, už ale v Biháru ustupují. Dívky si teď mají tendence hledat partnery přes internet, a na radu svých opatrovníků, hodnotících výši příjmů potenciálních sňatku-chtivých manželů už tolik nedají. Abychom byli fér, trh s podobným zbožím – nevěstami – funguje v rádžastánském Haudati. Cena nevěst se tu odvíjí od jejich kvalifikace a domácích dovedností. Prostě stará dobrá ruční práce.

Autor: Radomír Dohnal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svatební blázinec. S čím vším musíme při plánování svatby počítat?

Bavlna, krajka, kůže… Jak muži reagují na spodní prádlo?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek