Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

8 velkých neřestí, které kazí vaše záda

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
záda
Pro tělo je nejhorší, když nemá žádný pohyb. Sedavé zaměstnání tomu nahrává.

07. 06. 2022

07. 06. 2022

Ačkoli sami moc dobře víme, co bychom měli dělat, někdy je horší zásady zdravého životního stylu opravdu dodržovat. Potom se ale nesmíme divit, když nás každé ráno přivítají ztuhlá a bolavá záda. Právě v tu chvíli zoufale volají o pomoc – něco děláme špatně a ten nekomfort v oblasti zad je signálem, pomocí kterého k nám tělo promlouvá, volá o pomoc. Pak už není na co čekat a je zapotřebí začít s tím něco dělat ještě dřív, než se všechno jenom zhorší. Co je ale nejčastější příčinou?

Nedostatečný pohyb

Pro tělo je ve všech ohledech nejhorší, pokud se málo hýbeme a naší rutinou se stal sedavý způsob života. Kancelářské profese by mohly vyprávět. Svalstvo pak pochopitelně ochabuje, svaly se zkracují a naše páteř nemá dostatečnou oporu, jakou by si zasloužila. Není proto divu, že se ozvou potíže se zády. 

Špatný styl sezení

Dlouhé a shrbené sezení je pro naše záda hotovým peklem. A pokud k tomu přičteme předsunutou hlavu, hrudník do oblouku nebo třeba všelijak zkřížené nohy, problém je na světě.

Je tedy vhodné se pravidelně procházet a protahovat, stejně tak vyladit svůj styl sezení, pokud většinu dne trávíte v kanceláři. Od věci není třeba balón na sezení, který podporuje stabilizaci páteře, stejně tak třeba ergonomické židle nebo téměř zapomenutá klekačka, které dokážou naši páteř držet vzpříma. 

Značné výkyvy zátěže

Nejdřív měsíce nic neděláte, a pak najednou chcete vše strhnout. Přesně to je situace, kterou naše záda nemají rády. Naopak vítají úměrný, pravidelný a z hlediska zátěže adekvátní pohyb. Pokud totiž obvykle nesportujete, vaše záda nejsou trénovaná a přetížením získáte jediné – blokády a svalové křeče, které nejsou žádný med. 

Nevhodná chůze

Samozřejmě ideální je chodit vzpřímeně, s narovnanou hlavou a rovnými zády. Realita bývá opačná. Chodíme viditelně shrbeně, hlavu máme předsunutou dopředu, stejně tak pánev. A přesně to je kámen úrazu. A pokud k tomu všemu ještě nosíme nevhodnou obuv, koledujeme si navíc o to, že se dříve či později ozvou i bolavé klouby.

K TÉMATU  Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa
záda
Jestliže jste nesportovali, a teď se to snažíte honem dohnat, může se bolest stejně tak dostavit.

Špatná podprsenka

Záda nepochybně kazí také špatná podprsenka. Pokud nosíte nevhodnou velikost, vaše poprsí nemá žádoucí podporu, proto často dochází k tomu, že se tíhou vašich ňader v oblasti hrudníku shrbíte. Myslete na to, až si příště budete rozšiřovat kolekci spodního prádla.

Nosíme kabelky

Pokud nosíte klasicky kabelku přes rameno, zatěžujete pouze jednu polovinu těla. A o to hůř, pokud je vaše kabelka naplněná k prasknutí. Jednostranné nošení kabelky způsobí, že svaly kolem lopatky jdou do křeče, protože nemají dostatek pohybu. Pokud tedy kabelky zbožňujete, máme dvě rady – střídejte pravidelně obě ramena k jejímu nošení a nepřesáhněte doporučenou hmotnost 3 kg na obsah kabelky. 

Pracovní přetížení

Zdravotní stav zad kazí také jednostranná pracovní zátěž, při níž vzniká svalová nerovnováha. Podobné je to také se zvedáním a nošením těžších břemen. Při zvedání totiž jdeme do předklonu nebo se mírně nakláníme do strany, abychom si tím pomyslně pomohli. Nejlepší je ale jít do mírného podřepu a následně břemeno zvednout. Tím se zátěž dobře rozloží i do dalších částí těla, aniž by celou tíhu nesla výhradně záda. 

Stres

Poslední neřestí, která negativně ovlivňuje naše záda, je nepochybně stres, přičemž jako první na ráně bývá oblast krční a hrudní páteře. Při psychické nepohodě v nás dochází k napínání svalů, v nichž se hromadí kyselina mléčná, což způsobuje onu bolest. Je proto vůbec nejlepší stresovým situacím předcházet nebo se snažit eliminovat jejich dopady na vaše zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Zdroje článku:
https://www.everydayhealth.com/back-pain-pictures/10-surprising-back-pain-causes.aspx
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek