Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

8 velkých neřestí, které kazí vaše záda

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
záda
Pro tělo je nejhorší, když nemá žádný pohyb. Sedavé zaměstnání tomu nahrává.

07. 06. 2022

07. 06. 2022

Ačkoli sami moc dobře víme, co bychom měli dělat, někdy je horší zásady zdravého životního stylu opravdu dodržovat. Potom se ale nesmíme divit, když nás každé ráno přivítají ztuhlá a bolavá záda. Právě v tu chvíli zoufale volají o pomoc – něco děláme špatně a ten nekomfort v oblasti zad je signálem, pomocí kterého k nám tělo promlouvá, volá o pomoc. Pak už není na co čekat a je zapotřebí začít s tím něco dělat ještě dřív, než se všechno jenom zhorší. Co je ale nejčastější příčinou?

Nedostatečný pohyb

Pro tělo je ve všech ohledech nejhorší, pokud se málo hýbeme a naší rutinou se stal sedavý způsob života. Kancelářské profese by mohly vyprávět. Svalstvo pak pochopitelně ochabuje, svaly se zkracují a naše páteř nemá dostatečnou oporu, jakou by si zasloužila. Není proto divu, že se ozvou potíže se zády. 

Špatný styl sezení

Dlouhé a shrbené sezení je pro naše záda hotovým peklem. A pokud k tomu přičteme předsunutou hlavu, hrudník do oblouku nebo třeba všelijak zkřížené nohy, problém je na světě.

Je tedy vhodné se pravidelně procházet a protahovat, stejně tak vyladit svůj styl sezení, pokud většinu dne trávíte v kanceláři. Od věci není třeba balón na sezení, který podporuje stabilizaci páteře, stejně tak třeba ergonomické židle nebo téměř zapomenutá klekačka, které dokážou naši páteř držet vzpříma. 

Značné výkyvy zátěže

Nejdřív měsíce nic neděláte, a pak najednou chcete vše strhnout. Přesně to je situace, kterou naše záda nemají rády. Naopak vítají úměrný, pravidelný a z hlediska zátěže adekvátní pohyb. Pokud totiž obvykle nesportujete, vaše záda nejsou trénovaná a přetížením získáte jediné – blokády a svalové křeče, které nejsou žádný med. 

Nevhodná chůze

Samozřejmě ideální je chodit vzpřímeně, s narovnanou hlavou a rovnými zády. Realita bývá opačná. Chodíme viditelně shrbeně, hlavu máme předsunutou dopředu, stejně tak pánev. A přesně to je kámen úrazu. A pokud k tomu všemu ještě nosíme nevhodnou obuv, koledujeme si navíc o to, že se dříve či později ozvou i bolavé klouby.

K TÉMATU  Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to
záda
Jestliže jste nesportovali, a teď se to snažíte honem dohnat, může se bolest stejně tak dostavit.

Špatná podprsenka

Záda nepochybně kazí také špatná podprsenka. Pokud nosíte nevhodnou velikost, vaše poprsí nemá žádoucí podporu, proto často dochází k tomu, že se tíhou vašich ňader v oblasti hrudníku shrbíte. Myslete na to, až si příště budete rozšiřovat kolekci spodního prádla.

Nosíme kabelky

Pokud nosíte klasicky kabelku přes rameno, zatěžujete pouze jednu polovinu těla. A o to hůř, pokud je vaše kabelka naplněná k prasknutí. Jednostranné nošení kabelky způsobí, že svaly kolem lopatky jdou do křeče, protože nemají dostatek pohybu. Pokud tedy kabelky zbožňujete, máme dvě rady – střídejte pravidelně obě ramena k jejímu nošení a nepřesáhněte doporučenou hmotnost 3 kg na obsah kabelky. 

Pracovní přetížení

Zdravotní stav zad kazí také jednostranná pracovní zátěž, při níž vzniká svalová nerovnováha. Podobné je to také se zvedáním a nošením těžších břemen. Při zvedání totiž jdeme do předklonu nebo se mírně nakláníme do strany, abychom si tím pomyslně pomohli. Nejlepší je ale jít do mírného podřepu a následně břemeno zvednout. Tím se zátěž dobře rozloží i do dalších částí těla, aniž by celou tíhu nesla výhradně záda. 

Stres

Poslední neřestí, která negativně ovlivňuje naše záda, je nepochybně stres, přičemž jako první na ráně bývá oblast krční a hrudní páteře. Při psychické nepohodě v nás dochází k napínání svalů, v nichž se hromadí kyselina mléčná, což způsobuje onu bolest. Je proto vůbec nejlepší stresovým situacím předcházet nebo se snažit eliminovat jejich dopady na vaše zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Zdroje článku:
https://www.everydayhealth.com/back-pain-pictures/10-surprising-back-pain-causes.aspx
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Dokonalý trávník už pro vás nemusí být jen pouhý sen. A to navzdory tomu, že máte doma děti či psa, kteří dávají zahradě každý den zabrat. S triky, které vám představíme v našem dnešním článku, pro vás bude údržba trávníku hračka.
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Většinou jsou bodem, který při správné stimulaci dokáže u ženy vyvolat vzrušení, ovšem někdy mohou dost bolet. Co může být příčinou bolesti bradavek?
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.

Výběr článků

Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?
Navštívit jednou za čas kadeřníka? Proč ne, ale radikální zkrácení a nový účes vás doslova promění v jinou osobu. Podívejte se kadeřníkovi přímo pod nůžky.

Nepřehlédněte

Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek