Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Mravenci v domě mohou být nepříjemným spolubydlícím. Jak na ně?

V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
mravenci v domě
Mravenci v domě jsou věčným problémem. (foto: 123rf.com)

11. 03. 2021

Mravenci se vyskytují tam, kde mají hody

Mravenci jsou v přírodě skuteční pracanti. Vytvářejí obrovské kolonie a dokážou si navzájem pomáhat. Jistě jste si někdy zblízka prohlíželi nějaké mraveniště nebo místo, kudy mravenci procházejí. Mají své cesty a unesou několikanásobně těžší náklad, než váží oni sami. Doma je ale nikdo nechce. Nejdříve se podívejte, co dělat, aby se k vám domů vůbec nedostali.

 • Nenechávejte jídlo po domě, na stole.
 • Uzavírejte trvanlivé potraviny do vhodných nádob.
 • Utěsněte starší okna.

Mravenčích druhů je velké množství. Někdo je má rád, někdo ne, ale pozorovat, jak pracují, může být úchvatné. Pouze ale venku. Doma můžete najít různé druhy, malé černé, ty velké, ale i mravence faraony. To jsou ti malí rezaví škůdci.

Mravenci si najdou otvor i ve starém okně

Mravenci, ať už kterýkoliv druh, prolezou vším možným. Nedělá jim problém jakýkoliv obal, především ten papírový. Proto je nejčastěji najdete v cukru, případně mouce. Nedělá jim ale problém dostat se přes stará dřevěná okna, proto je důležité sledovat, kde mají své cesty, a případné díry zakrýt a opravit.

Bydlí tu s námi. Co dál?

Zbavit se mravenců v domě nemusí být jednoduché. Je jich poměrně hodně. V podstatě můžete využít běžně dostupných věcí, které máte doma, nebo se jít podívat do obchodu po nejrůznějších produktech, které jsou určené přímo na mravence.

Když najdete místa, kde se mravenci vyskytují, je potřeba se na ně zaměřit. Kolem otvoru v podlaze nebo okně, tam, kde to půjde, můžete položit lepenku, přes kterou mravenci nepřelezou. Je to ale pouze mechanické zabránění pohybu a nemusí vydržet moc dlouho.

Druhá věc, kterou můžete využít, je cokoliv aromatického. Mravenci nemají rádi příliš aromatické potraviny. Lze tedy využít hned několik bylinek a dalších potravin, jako jsou například:

 • máta,
 • skořice,
 • ocet,
 • hřebíček.
K TÉMATUHalloween u nás sice kořeny nemá, dýně se ale na Památku zesnulých objevují pořád častěji. Podívejte se na návod na veselé strašidelné dekorace!

Cokoliv z výše uvedeného seznamu mravenci nenávidí. Výhodou je, že skořici a hřebíček můžete umístit přímo do některých potravin. Například do mouky a cukru. Případně lze využít i sůl, kterou lze umístit do otvorů v podlaze.

Nejrůznější průmyslové produkty lze zakoupit v obchodě

Kromě domácích produktů lze samozřejmě využít produkty určené přímo na mravence. Zkušenost s nimi se různí. Všechny jsou založeny na stejném principu. V návnadě je umístěn jed, který si mravenci zanesou do hnízda a poté je usmrtí.

Lze zakoupit:

 • sprej,
 • lapač do zásuvky,
 • gel,
 • granule,
 • malé domečky.

Co se týče jedu ve spreji, funguje jednorázově a zabije ty mravence, které vidíte. Nicméně chvíli to trvá a je možné, že něco zanesou do hnízda.

Nejlepším řešením, a to i z hlediska bezpečnosti pro vaše rodinné příslušníky (psi, kočky, děti), jsou malé domečky, které umístíte tam, kudy mravenci chodí. Uvnitř je umístěna látka, kterou si na nohách odnesou do hnízda. Tato „past“ je účinná a nejbezpečnější.

Jak na mravence v zahradě

Dalo by se říci, že mravenci na zahradě nevadí, ale mohou se vyskytovat v pergolách i sklenících. Tam jejich přítomnost příliš vhodná není. Kromě domečků, které fungují i na těchto místech, můžete vyzkoušet aromatickou přírodní zálivku. A to zejména tehdy, když především ve skleníku, nechcete užívat umělé návnady.

Postup je jednoduchý. Stačí zalít mátu horkou vodou do kropáče a přidat ocet. V podstatě můžete vyzkoušet přidat cokoliv dalšího, včetně mleté skořice. Zelenině to neublíží a mravence to donutí se odstěhovat tam, kde nikomu vadit nebudou.

A mravenci už nemají šanci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.

Nepřehlédněte

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek