Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Mravenci v domě mohou být nepříjemným spolubydlícím. Jak na ně?

V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
mravenci v domě
Mravenci v domě jsou věčným problémem. (foto: 123rf.com)

11. 03. 2021

Mravenci se vyskytují tam, kde mají hody

Mravenci jsou v přírodě skuteční pracanti. Vytvářejí obrovské kolonie a dokážou si navzájem pomáhat. Jistě jste si někdy zblízka prohlíželi nějaké mraveniště nebo místo, kudy mravenci procházejí. Mají své cesty a unesou několikanásobně těžší náklad, než váží oni sami. Doma je ale nikdo nechce. Nejdříve se podívejte, co dělat, aby se k vám domů vůbec nedostali.

 • Nenechávejte jídlo po domě, na stole.
 • Uzavírejte trvanlivé potraviny do vhodných nádob.
 • Utěsněte starší okna.

Mravenčích druhů je velké množství. Někdo je má rád, někdo ne, ale pozorovat, jak pracují, může být úchvatné. Pouze ale venku. Doma můžete najít různé druhy, malé černé, ty velké, ale i mravence faraony. To jsou ti malí rezaví škůdci.

Mravenci si najdou otvor i ve starém okně

Mravenci, ať už kterýkoliv druh, prolezou vším možným. Nedělá jim problém jakýkoliv obal, především ten papírový. Proto je nejčastěji najdete v cukru, případně mouce. Nedělá jim ale problém dostat se přes stará dřevěná okna, proto je důležité sledovat, kde mají své cesty, a případné díry zakrýt a opravit.

Bydlí tu s námi. Co dál?

Zbavit se mravenců v domě nemusí být jednoduché. Je jich poměrně hodně. V podstatě můžete využít běžně dostupných věcí, které máte doma, nebo se jít podívat do obchodu po nejrůznějších produktech, které jsou určené přímo na mravence.

Když najdete místa, kde se mravenci vyskytují, je potřeba se na ně zaměřit. Kolem otvoru v podlaze nebo okně, tam, kde to půjde, můžete položit lepenku, přes kterou mravenci nepřelezou. Je to ale pouze mechanické zabránění pohybu a nemusí vydržet moc dlouho.

Druhá věc, kterou můžete využít, je cokoliv aromatického. Mravenci nemají rádi příliš aromatické potraviny. Lze tedy využít hned několik bylinek a dalších potravin, jako jsou například:

 • máta,
 • skořice,
 • ocet,
 • hřebíček.
K TÉMATU  Botníky: stylové, netradiční i nápadité. I praktický pomocník, bez kterého se předsíň neobejde, může mít krásný design i neotřelý styl!

Cokoliv z výše uvedeného seznamu mravenci nenávidí. Výhodou je, že skořici a hřebíček můžete umístit přímo do některých potravin. Například do mouky a cukru. Případně lze využít i sůl, kterou lze umístit do otvorů v podlaze.

Nejrůznější průmyslové produkty lze zakoupit v obchodě

Kromě domácích produktů lze samozřejmě využít produkty určené přímo na mravence. Zkušenost s nimi se různí. Všechny jsou založeny na stejném principu. V návnadě je umístěn jed, který si mravenci zanesou do hnízda a poté je usmrtí.

Lze zakoupit:

 • sprej,
 • lapač do zásuvky,
 • gel,
 • granule,
 • malé domečky.

Co se týče jedu ve spreji, funguje jednorázově a zabije ty mravence, které vidíte. Nicméně chvíli to trvá a je možné, že něco zanesou do hnízda.

Nejlepším řešením, a to i z hlediska bezpečnosti pro vaše rodinné příslušníky (psi, kočky, děti), jsou malé domečky, které umístíte tam, kudy mravenci chodí. Uvnitř je umístěna látka, kterou si na nohách odnesou do hnízda. Tato „past“ je účinná a nejbezpečnější.

Jak na mravence v zahradě

Dalo by se říci, že mravenci na zahradě nevadí, ale mohou se vyskytovat v pergolách i sklenících. Tam jejich přítomnost příliš vhodná není. Kromě domečků, které fungují i na těchto místech, můžete vyzkoušet aromatickou přírodní zálivku. A to zejména tehdy, když především ve skleníku, nechcete užívat umělé návnady.

Postup je jednoduchý. Stačí zalít mátu horkou vodou do kropáče a přidat ocet. V podstatě můžete vyzkoušet přidat cokoliv dalšího, včetně mleté skořice. Zelenině to neublíží a mravence to donutí se odstěhovat tam, kde nikomu vadit nebudou.

A mravenci už nemají šanci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví na další pracovní týden. Čemu se v sychravém počasí vyhnout a co naopak očekávat?
Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Máte v plánu vyrazit na nákupy letních kousků? Pak se poohlédněte po plastovém kabátku, divoce vzorovaných šatech a něčem průhledném. Chcete-li jít s módou, pak nezapomeňte ani na vykrojené plavky!
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Osoby narozené v tomto zemském znamení dokáží projevit lidskost, jako žádné jiné. Proto se řadí mezi ta znamení, jež jsou nejvíce starostlivá a pečující. Umí se zaměřit na nejmenší detaily. Se svou vysokou mírou praktičnosti berou život tak, že nic se neděje náhodně.
Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Po delší odmlce zapříčiněné zdravotní stopkou Nely se opět začínáme potkávat a obracet zažité vzorce v její hlavě. Co se doteď díky koučinku u Nely dělo?

Výběr článků

Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?

Nepřehlédněte

Určitě vám neuniklo, že od jisté doby se všude kolem nás rozmohla termální kosmetika, která se krátce po uvedení na trh stala doslova must-have trendem. Ostatně, co se týče krásy, nám slibuje řadu úžasných účinků, a navíc je zcela přírodní. A právě na to, jestli, jak a proč funguje se společně podíváme.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek