Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Mravenci v domě mohou být nepříjemným spolubydlícím. Jak na ně?

V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
mravenci v domě
Mravenci v domě jsou věčným problémem. (foto: 123rf.com)

11. 03. 2021

Mravenci se vyskytují tam, kde mají hody

Mravenci jsou v přírodě skuteční pracanti. Vytvářejí obrovské kolonie a dokážou si navzájem pomáhat. Jistě jste si někdy zblízka prohlíželi nějaké mraveniště nebo místo, kudy mravenci procházejí. Mají své cesty a unesou několikanásobně těžší náklad, než váží oni sami. Doma je ale nikdo nechce. Nejdříve se podívejte, co dělat, aby se k vám domů vůbec nedostali.

 • Nenechávejte jídlo po domě, na stole.
 • Uzavírejte trvanlivé potraviny do vhodných nádob.
 • Utěsněte starší okna.

Mravenčích druhů je velké množství. Někdo je má rád, někdo ne, ale pozorovat, jak pracují, může být úchvatné. Pouze ale venku. Doma můžete najít různé druhy, malé černé, ty velké, ale i mravence faraony. To jsou ti malí rezaví škůdci.

Mravenci si najdou otvor i ve starém okně

Mravenci, ať už kterýkoliv druh, prolezou vším možným. Nedělá jim problém jakýkoliv obal, především ten papírový. Proto je nejčastěji najdete v cukru, případně mouce. Nedělá jim ale problém dostat se přes stará dřevěná okna, proto je důležité sledovat, kde mají své cesty, a případné díry zakrýt a opravit.

Bydlí tu s námi. Co dál?

Zbavit se mravenců v domě nemusí být jednoduché. Je jich poměrně hodně. V podstatě můžete využít běžně dostupných věcí, které máte doma, nebo se jít podívat do obchodu po nejrůznějších produktech, které jsou určené přímo na mravence.

Když najdete místa, kde se mravenci vyskytují, je potřeba se na ně zaměřit. Kolem otvoru v podlaze nebo okně, tam, kde to půjde, můžete položit lepenku, přes kterou mravenci nepřelezou. Je to ale pouze mechanické zabránění pohybu a nemusí vydržet moc dlouho.

Druhá věc, kterou můžete využít, je cokoliv aromatického. Mravenci nemají rádi příliš aromatické potraviny. Lze tedy využít hned několik bylinek a dalších potravin, jako jsou například:

 • máta,
 • skořice,
 • ocet,
 • hřebíček.
K TÉMATU  Jak se snadno a rychle zbavit dotěrných mravenců

Cokoliv z výše uvedeného seznamu mravenci nenávidí. Výhodou je, že skořici a hřebíček můžete umístit přímo do některých potravin. Například do mouky a cukru. Případně lze využít i sůl, kterou lze umístit do otvorů v podlaze.

Nejrůznější průmyslové produkty lze zakoupit v obchodě

Kromě domácích produktů lze samozřejmě využít produkty určené přímo na mravence. Zkušenost s nimi se různí. Všechny jsou založeny na stejném principu. V návnadě je umístěn jed, který si mravenci zanesou do hnízda a poté je usmrtí.

Lze zakoupit:

 • sprej,
 • lapač do zásuvky,
 • gel,
 • granule,
 • malé domečky.

Co se týče jedu ve spreji, funguje jednorázově a zabije ty mravence, které vidíte. Nicméně chvíli to trvá a je možné, že něco zanesou do hnízda.

Nejlepším řešením, a to i z hlediska bezpečnosti pro vaše rodinné příslušníky (psi, kočky, děti), jsou malé domečky, které umístíte tam, kudy mravenci chodí. Uvnitř je umístěna látka, kterou si na nohách odnesou do hnízda. Tato „past“ je účinná a nejbezpečnější.

Jak na mravence v zahradě

Dalo by se říci, že mravenci na zahradě nevadí, ale mohou se vyskytovat v pergolách i sklenících. Tam jejich přítomnost příliš vhodná není. Kromě domečků, které fungují i na těchto místech, můžete vyzkoušet aromatickou přírodní zálivku. A to zejména tehdy, když především ve skleníku, nechcete užívat umělé návnady.

Postup je jednoduchý. Stačí zalít mátu horkou vodou do kropáče a přidat ocet. V podstatě můžete vyzkoušet přidat cokoliv dalšího, včetně mleté skořice. Zelenině to neublíží a mravence to donutí se odstěhovat tam, kde nikomu vadit nebudou.

A mravenci už nemají šanci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.
Tak rádi byste se zvedli z posteli a šli se do něčeho pustit! Chtěli byste jít cvičit, učit se do školy, uklidit anebo na něčem pracovat, ale tak moc se vám nechce! Hlavou se vám neustále honí, jak jste líní. V myšlenkách přemýšlíte dokola nad tím, co s tou leností máte udělat. Poznáváte se v tom? Pak je tento článek pro vás jak ušitý na míru. Přečtěte si celý článek a uvidíte, že se vám lenosti podaří zbavit jednou provždy!
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...

Nepřehlédněte

PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek