Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Mravenci v domě mohou být nepříjemným spolubydlícím. Jak na ně?

V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
mravenci v domě
Mravenci v domě jsou věčným problémem. (foto: 123rf.com)

11. 03. 2021

Mravenci se vyskytují tam, kde mají hody

Mravenci jsou v přírodě skuteční pracanti. Vytvářejí obrovské kolonie a dokážou si navzájem pomáhat. Jistě jste si někdy zblízka prohlíželi nějaké mraveniště nebo místo, kudy mravenci procházejí. Mají své cesty a unesou několikanásobně těžší náklad, než váží oni sami. Doma je ale nikdo nechce. Nejdříve se podívejte, co dělat, aby se k vám domů vůbec nedostali.

 • Nenechávejte jídlo po domě, na stole.
 • Uzavírejte trvanlivé potraviny do vhodných nádob.
 • Utěsněte starší okna.

Mravenčích druhů je velké množství. Někdo je má rád, někdo ne, ale pozorovat, jak pracují, může být úchvatné. Pouze ale venku. Doma můžete najít různé druhy, malé černé, ty velké, ale i mravence faraony. To jsou ti malí rezaví škůdci.

Mravenci si najdou otvor i ve starém okně

Mravenci, ať už kterýkoliv druh, prolezou vším možným. Nedělá jim problém jakýkoliv obal, především ten papírový. Proto je nejčastěji najdete v cukru, případně mouce. Nedělá jim ale problém dostat se přes stará dřevěná okna, proto je důležité sledovat, kde mají své cesty, a případné díry zakrýt a opravit.

Bydlí tu s námi. Co dál?

Zbavit se mravenců v domě nemusí být jednoduché. Je jich poměrně hodně. V podstatě můžete využít běžně dostupných věcí, které máte doma, nebo se jít podívat do obchodu po nejrůznějších produktech, které jsou určené přímo na mravence.

Když najdete místa, kde se mravenci vyskytují, je potřeba se na ně zaměřit. Kolem otvoru v podlaze nebo okně, tam, kde to půjde, můžete položit lepenku, přes kterou mravenci nepřelezou. Je to ale pouze mechanické zabránění pohybu a nemusí vydržet moc dlouho.

Druhá věc, kterou můžete využít, je cokoliv aromatického. Mravenci nemají rádi příliš aromatické potraviny. Lze tedy využít hned několik bylinek a dalších potravin, jako jsou například:

 • máta,
 • skořice,
 • ocet,
 • hřebíček.
K TÉMATU  Vánoční interiér na všechny způsoby. Hřejivá domácí atmosféra svátků může mít různé podoby

Cokoliv z výše uvedeného seznamu mravenci nenávidí. Výhodou je, že skořici a hřebíček můžete umístit přímo do některých potravin. Například do mouky a cukru. Případně lze využít i sůl, kterou lze umístit do otvorů v podlaze.

Nejrůznější průmyslové produkty lze zakoupit v obchodě

Kromě domácích produktů lze samozřejmě využít produkty určené přímo na mravence. Zkušenost s nimi se různí. Všechny jsou založeny na stejném principu. V návnadě je umístěn jed, který si mravenci zanesou do hnízda a poté je usmrtí.

Lze zakoupit:

 • sprej,
 • lapač do zásuvky,
 • gel,
 • granule,
 • malé domečky.

Co se týče jedu ve spreji, funguje jednorázově a zabije ty mravence, které vidíte. Nicméně chvíli to trvá a je možné, že něco zanesou do hnízda.

Nejlepším řešením, a to i z hlediska bezpečnosti pro vaše rodinné příslušníky (psi, kočky, děti), jsou malé domečky, které umístíte tam, kudy mravenci chodí. Uvnitř je umístěna látka, kterou si na nohách odnesou do hnízda. Tato „past“ je účinná a nejbezpečnější.

Jak na mravence v zahradě

Dalo by se říci, že mravenci na zahradě nevadí, ale mohou se vyskytovat v pergolách i sklenících. Tam jejich přítomnost příliš vhodná není. Kromě domečků, které fungují i na těchto místech, můžete vyzkoušet aromatickou přírodní zálivku. A to zejména tehdy, když především ve skleníku, nechcete užívat umělé návnady.

Postup je jednoduchý. Stačí zalít mátu horkou vodou do kropáče a přidat ocet. V podstatě můžete vyzkoušet přidat cokoliv dalšího, včetně mleté skořice. Zelenině to neublíží a mravence to donutí se odstěhovat tam, kde nikomu vadit nebudou.

A mravenci už nemají šanci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek