Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Pokojové rostliny, které vnesou do domu vánoční atmosféru

Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
rostliny
Nejen vánoční hvězda dokáže během svátků umocnit zimní atmosféru. (foto: 123rf.com)

20. 12. 2021

Zatímco budete lovit vánoční stromeček a poslední dárky, zpomalte trochu v oddělení květin. Existují totiž pokojové rostliny, které mohou umocnit ducha Vánoc. Nejen, že zpestří štědrovečerní tabuli nebo okenní parapet, ale i doplní sváteční výzdobu.

Vánoční hvězda na každém stole

Už od Mikuláše by měla na stole dřímat květina červeného nebo bílé odstínu, která svým tvarem připomíná hvězdu. Řeč je o vánoční hvězdě. Svojí krásou doplní interiér, ať už se vaše výzdoba nese v duchu stříbrné, zlaté nebo je složená z přírodnin.

Pokud jste se k prodeji vánoční hvězdy zatím neuchýlili, ještě máte před Štědrým dnem čas si jednu pořídit. Jistě vám přinese štěstí nebo minimálně vykouzlí úsměv na rtech kdykoliv kolem ní projdete. Než za ni zaplatíte u pokladny, zkontrolujte, jestli má prozatím nevyvinuté listy, ideálně ještě zelená poupata. Pokud totiž investujete do ještě nerozvité alternativy, vydrží vám až do pozdního února.  

Jak se starat o vánoční hvězdu? 

Nejen stav v jakém ji kupujete, má vliv na její životnost. Klíčem k úspěchu je rovněž péče o ni jako taková. Dařit se jí bude hlavně na světlém stanovišti, kde se drží teploty kolem patnácti až šestnácti stupňů Celsia. Zálivka by měla být střídmá, není třeba ji přelévat (to ostatně nemá v lásce žádná pokojová rostlina).  

Bramboříky – paleta barev na okenním parapetu 

Vedle tradiční vánoční hvězdy se mezi zimní pokojové rostliny řadí také bramboříky. A když si je pořídíte v červené barvě, půjdou nepochybně ruku v ruce se zbytkem vaší vánoční výzdoby. Jestliže jste milovníky barev, bude brambořík pomyslnou třešničkou vašeho parapetu. K dostání jsou nejen v červené, ale také v bílé, fialové nebo růžové alternativě.

Bramboříky, které jsou dnes nabízeny v hobby marketech napříč republikou, jsou vyšlechtěné do mnoha velikostí a do mnoha krásných barev. Dokonce mají i rozličné tvary květů.

brambořík
Bílé bramboříky pro milovníky minimalismu. (foto: pinterest.com/ireceptar)

Jak se starat o bramboříky? 

Co se týče péče o tuto drobnou, leč nádhernou pokojovou rostlinu, najděte jí stanoviště, kde bude rozptýlené světlo. Za chladnější místnost vám bude jenom vděčný. Těsnější květináč a dostatečná zálivka – to jsou další body v návodu, jak se správně o brambořík starat. 

K TÉMATUKoupelnové trendy pro rok 2019! Dominují oválné solitérní vany a šedá barva dlažeb i obkladů!

Vánoční kaktus přinese trochu exotiky 

Pokud patříte mezi vášnivé cestovatele, možná i během Vánoc vyžadujete doma mít trochu té exotiky. Tu do domácnosti vnese vánoční kaktus. Pochází až z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a jelikož mluvíme o druhé polokouli, kvete právě v době našich vánočních svátků. 

Mnoho pěstitelů prahne po tom, aby jim vánoční kaktus rozkvetl přesně na Štědrý den. Aby se tento krásný a magický scénář naplnil, musíte se o něj starat už od května hned po odkvětu. Rostlinu následně přesaďte a zavěste do listnatého stromu. Zajistíte jí tak dostatek stínu, který v této fázi růstu potřebuje.

Jak se starat o vánoční kaktus?

Ať už se vám podařilo naplnit onen scénář či nikoliv, v interiéru má vánoční kaktus své místo v chladnější místnosti. Neustálé otáčení květiny nebo její přenášení není ku prospěchu. Spíše ji necháváme žít vlastním životem s tím, že nepodceňujeme zalévání. Její vegetační cyklus je trochu jiný než u ostatních pokojových rostlin. Je to přece jen exotická kráska z deštných pralesů, jak již bylo zmíněno.

Hvězdník udělá parádu i na jaře

Mezi vánoční pokojové rostliny často zařazujeme i takový hvězdník, který však (možná paradoxně) kvete nejvíce na jaře. V hobby marketech i květinářstvích však najdete rozkvetlý rovněž v této době, proto ho klidně kupte a postavte ho doma třeba na okenní parapet. I tato pokojová rostlina totiž podtrhne všude panující vánoční atmosféru.

Hvězdník je typický svou velkou cibulí, ze které vyrůstají většinou dva stvoly. A na každém z nich se vytváří dva až čtyři velké květy připomínající kalichy (někdo je označuje za zvony s koncovým tvarem hvězdy). 

hvězdník
Při pohledu na hvězdník je vám jasné, odkud má svůj název. (foto: pinterest.com)

Jak se starat o hvězdník 

Přestože bylo zmíněno, že rostlina vykvétá většinou na jaře, existují alternativy s rychlými cibulemi, které zaručí, že se z krásy barevných květů budete radovat i v období vánočních svátků. Co se týká péče o hvězdník, nezapomínejte na pravidelné hnojení (vhodné je hnojivo obsahující draslík) a každoroční přesazování (vždy do nového a velkého květináče s odpovídajícím novým substrátem).

K TÉMATUJak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky

Voděnka a voskovka. Nejen tyto pokojovky si zamilují začínající pěstitelé

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.

Nepřehlédněte

Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek