Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Pokojové rostliny, které vnesou do domu vánoční atmosféru

Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
rostliny
Nejen vánoční hvězda dokáže během svátků umocnit zimní atmosféru. (foto: 123rf.com)

20. 12. 2021

Zatímco budete lovit vánoční stromeček a poslední dárky, zpomalte trochu v oddělení květin. Existují totiž pokojové rostliny, které mohou umocnit ducha Vánoc. Nejen, že zpestří štědrovečerní tabuli nebo okenní parapet, ale i doplní sváteční výzdobu.

Vánoční hvězda na každém stole

Už od Mikuláše by měla na stole dřímat květina červeného nebo bílé odstínu, která svým tvarem připomíná hvězdu. Řeč je o vánoční hvězdě. Svojí krásou doplní interiér, ať už se vaše výzdoba nese v duchu stříbrné, zlaté nebo je složená z přírodnin.

Pokud jste se k prodeji vánoční hvězdy zatím neuchýlili, ještě máte před Štědrým dnem čas si jednu pořídit. Jistě vám přinese štěstí nebo minimálně vykouzlí úsměv na rtech kdykoliv kolem ní projdete. Než za ni zaplatíte u pokladny, zkontrolujte, jestli má prozatím nevyvinuté listy, ideálně ještě zelená poupata. Pokud totiž investujete do ještě nerozvité alternativy, vydrží vám až do pozdního února.  

Jak se starat o vánoční hvězdu? 

Nejen stav v jakém ji kupujete, má vliv na její životnost. Klíčem k úspěchu je rovněž péče o ni jako taková. Dařit se jí bude hlavně na světlém stanovišti, kde se drží teploty kolem patnácti až šestnácti stupňů Celsia. Zálivka by měla být střídmá, není třeba ji přelévat (to ostatně nemá v lásce žádná pokojová rostlina).  

Bramboříky – paleta barev na okenním parapetu 

Vedle tradiční vánoční hvězdy se mezi zimní pokojové rostliny řadí také bramboříky. A když si je pořídíte v červené barvě, půjdou nepochybně ruku v ruce se zbytkem vaší vánoční výzdoby. Jestliže jste milovníky barev, bude brambořík pomyslnou třešničkou vašeho parapetu. K dostání jsou nejen v červené, ale také v bílé, fialové nebo růžové alternativě.

Bramboříky, které jsou dnes nabízeny v hobby marketech napříč republikou, jsou vyšlechtěné do mnoha velikostí a do mnoha krásných barev. Dokonce mají i rozličné tvary květů.

brambořík
Bílé bramboříky pro milovníky minimalismu. (foto: pinterest.com/ireceptar)

Jak se starat o bramboříky? 

Co se týče péče o tuto drobnou, leč nádhernou pokojovou rostlinu, najděte jí stanoviště, kde bude rozptýlené světlo. Za chladnější místnost vám bude jenom vděčný. Těsnější květináč a dostatečná zálivka – to jsou další body v návodu, jak se správně o brambořík starat. 

K TÉMATU  Skleněný dům je rarita. Jen odvážlivci si dopřejí takhle netradiční, ale stylové bydlení

Vánoční kaktus přinese trochu exotiky 

Pokud patříte mezi vášnivé cestovatele, možná i během Vánoc vyžadujete doma mít trochu té exotiky. Tu do domácnosti vnese vánoční kaktus. Pochází až z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a jelikož mluvíme o druhé polokouli, kvete právě v době našich vánočních svátků. 

Mnoho pěstitelů prahne po tom, aby jim vánoční kaktus rozkvetl přesně na Štědrý den. Aby se tento krásný a magický scénář naplnil, musíte se o něj starat už od května hned po odkvětu. Rostlinu následně přesaďte a zavěste do listnatého stromu. Zajistíte jí tak dostatek stínu, který v této fázi růstu potřebuje.

Jak se starat o vánoční kaktus?

Ať už se vám podařilo naplnit onen scénář či nikoliv, v interiéru má vánoční kaktus své místo v chladnější místnosti. Neustálé otáčení květiny nebo její přenášení není ku prospěchu. Spíše ji necháváme žít vlastním životem s tím, že nepodceňujeme zalévání. Její vegetační cyklus je trochu jiný než u ostatních pokojových rostlin. Je to přece jen exotická kráska z deštných pralesů, jak již bylo zmíněno.

Hvězdník udělá parádu i na jaře

Mezi vánoční pokojové rostliny často zařazujeme i takový hvězdník, který však (možná paradoxně) kvete nejvíce na jaře. V hobby marketech i květinářstvích však najdete rozkvetlý rovněž v této době, proto ho klidně kupte a postavte ho doma třeba na okenní parapet. I tato pokojová rostlina totiž podtrhne všude panující vánoční atmosféru.

Hvězdník je typický svou velkou cibulí, ze které vyrůstají většinou dva stvoly. A na každém z nich se vytváří dva až čtyři velké květy připomínající kalichy (někdo je označuje za zvony s koncovým tvarem hvězdy). 

hvězdník
Při pohledu na hvězdník je vám jasné, odkud má svůj název. (foto: pinterest.com)

Jak se starat o hvězdník 

Přestože bylo zmíněno, že rostlina vykvétá většinou na jaře, existují alternativy s rychlými cibulemi, které zaručí, že se z krásy barevných květů budete radovat i v období vánočních svátků. Co se týká péče o hvězdník, nezapomínejte na pravidelné hnojení (vhodné je hnojivo obsahující draslík) a každoroční přesazování (vždy do nového a velkého květináče s odpovídajícím novým substrátem).

K TÉMATU  Konvalinka jako jed na vlastní zahradě. Rozmyslete si, než jí podlehnete

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky

Voděnka a voskovka. Nejen tyto pokojovky si zamilují začínající pěstitelé

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!

Výběr článků

Plesy a společenské akce jsou tady, a vy určitě chcete zazářit! Dnes se zaměříme módní novinky a připravíme vás na večery plné tajemství, módního lesku a nezapomenutelných okamžiků. Právě teď se stáváme vaším průvodcem pro plesovou a divadelní sezonu letošní zimy. Milé dámy buďte s námi šik a přečtěte si co vám radí odbornice na módu, fashion poradkyně paní Jana.
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.
Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.

Nepřehlédněte

Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek