Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
pokojovky
Tyhle holky zvládnou každou (ne)péči. (foto: 123RF)

17. 02. 2022

Odpustí vám občasné sucho i přelití, snesou téměř jakékoliv prostředí v domácnosti. A zároveň nepotřebují vůbec žádné hnojivo, anebo jen občas. A když je přece jen zapomenete přihnojit, nic se jim nestane. Nevěříte? Přesvědčte se sama. Tohle jsou nenáročné pokojovky pro nejhorší pěstitele.

Tchynin jazyk

To je skutečně vděčná rostlina, která vám vydrží mnoho let. Sice k ní některé z nás dodnes chovají zášť, neboť je považována za komunistickou rostlinu, ale pravdou je, že je skutečně krásná, fotogenická a hodí se do každého interiéru. Její úzké zelenožluté listy si určitě zamilujete. Tchynin jazyk nemusíte zalévat celé týdny, a přesto se jí bude dařit dobře. V ideálním případě ji zaléváme jednou za měsíc, a nikoliv do substrátu, ale do podtácku anebo do okrasného obalu. Budete-li ji zalévat do substrátu, může začít hnít. Další její výhodou je bezpochyby to, že ji nemusíte vůbec přesazovat. A ještě ke všemu ji můžete umístit k oknu na slunce i na stinné místo. Nic pro ni nepředstavuje problém.

pokojovka
Tchynin jazyk (foto: 123RF)

Zelenec chocholatý

I tato rostlinka má dlouhé zelené listy, ale jsou mnohem jemnější a tvoří bohatý „palmový“ vzhled. Hodí se na konferenční či noční stolek, na komodu nebo například na kuchyňský stůl. Zelenec není náročný na žádné světelné podmínky. Dařit se mu bude jak na světle, tak ve stínu. Ani zelenec nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Jakmile má suchý substrát, stačí ho trochu zalít. Když na něj však na čas zapomenete, vydrží klidně bez zálivky. A když ho zase přelijete, poradí si i s tím. Hnojit ho můžete jen občas a to jednoduše pomocí hnojivových tyčinek, které zapícháte do substrátu směrem ke kořenům. Jediné, na co je dobré dát si u zelence pozor, je, abyste ho nedávali na okenní parapet na přímé slunce. V parních letních měsících by mu to nemuselo dělat dobře. Jednou do roka je také dobré ho přesadit do čerstvého substrátu, ale pokud tak neučiníte, vůbec nic se neděje.

zelenec
Zelenec chocholatý (foto: 123RF)

Šplhavnice

Právem patří mezi ty nejoblíbenější pokojové rostliny vůbec. Udělá vám parádu na vyvýšené poličce, kdy její listy splývají dolů a tvoří tak příjemné a útulné zátiší. Hodí se na poličky do knihoven nebo na police s kořením v kuchyni. Její listy se krásně zelenají, i když jí zrovna nevěnujete žádnou pozornost.

šplhavnice
Šplhavnice (foto: 123RF)

Šplhavnice má nejraději sklenici s vodou, když ji do ní umístíte, bude nejspokojenější. Samozřejmě ji ale také lze zasadit do květináče se substrátem. Pokud zvolíte květináč, klidně ji můžete i přelít. Sucho příliš ráda nemá, ale po kratší dobu ho snese. Když ji ale budete hodně zalévat, odmění se vám skutečně nevídanou délkou, do které se dokáže plazit. Jakmile se vám ale zdají listy příliš dlouhé, nebojte se je zastřihnout. Rostlině to určitě neublíží, spíše prospěje. Navíc můžete zastřihnuté listy zase umístit do sklenice s vodou a rozmnožit si tak rodinku šplhavnic. Přesvědčte se sama, že její množení není vůbec žádná věda a právem patří mezi nenáročné pokojovky.

K TÉMATUNástěnné hodiny jako dominanta obývacího pokoje?

Dracéna

Není to palma, jak si mnohé ženy i muži myslí. Palma je velmi náročná na péči a stačí jen malá chyba a můžete se s touto tropickou rostlinou navždycky rozloučit. Dracéna je ale jiná. Téměř žádnou péči nevyžaduje. Dracéna pochází z čeledi agáve a to značí jediné – péči o ni zvládnou i úplní začátečníci, kteří se ještě nikdy o žádnou rostlinu starat nemuseli.

dracéna
Dracéna (foto: 123RF)

Můžete ji zalévat jen sporadicky a vadit jí to nebude. A když ji přelijete, také se nic neděje. Vděčná vám ale bude zejména za to, když ji sen tam osprchujete nebo ji jemně orosíte vodou z rozprašovače. Jednou za půl roku jí můžete dodat i menší výživu ve formě substrátových, respektive hnojivových tyčinek. Také je dobré jednou za dva roky dracénu přesadit do většího květináče. Kořeny se jí totiž rozrůstají a potřebují tak větší prostor. Ale nemusíte se bát, že byste jí při přesazování nějak ublížili. Když ji zrovna nebudete lámat přes koleno, určitě přesazení zvládne.

Ledviník

Mezi nenáročné pokojovky spadá i Ledviník. Vypadá trochu jako kapradí a je to kapradí, neboť ho řadíme právě do skupiny kapradin. Jeho listy jsou zpeřené a mají zvlněný okraj. Nejlépe se ledviníku daří v polostínu, ale zvládne i stín či světlejší místo. Také má rád časté rosení. Jestli se ale bojíte, že na pravidelné rosení zapomenete, klidně rostlinu umístěte do květináče se stojatou vodou. Pak stačí jen občas vodu dolít, aby v květináči vždy nějaká byla. Když má vody málo, dá to na sobě znát hnědnutím listů. Ale nebojte se, hnědnutí přežije. Jen ji včas zalijte. Ledviník můžete dokonce i množit, nejlépe v jarních měsících, kdy z dospělého ledviníku vykukují mladé rostliny.

pokojovky
Řasokoule (foto: 123RF)

Aloe vera

Jestli si chcete pořídit nejenom krásnou, ale také velmi užitečnou rostlinu, pak určitě sáhněte po aloe vera, která pochází z Mexika. Tvoří ji tlusté dužnaté listy plné léčivého gelu. Můžete ji umístit na sluníčko i do stínu, nic jí nevadí. Chcete jí dopřát jen to nejlepší? Umístěte ji na jižní parapet. Zalévat příliš nepotřebuje, v zimě nevyžaduje vodu vůbec. Důležité ale je, abyste ji pěstovali v prostředí, v němž teplota neklesne pod pět stupňů Celsia. Jinak rovněž aloe vera se řadí mezi nenáročné pokojovky. Pokud na ni občas zapomenete a nezalijete ji, nevadí. Aloe vera je z Mexika, přece jen na sucho zvyklá.

aloe
Aloe vera (foto: 123RF)

Nepotřebuje ani přihnojovat ani přesazovat. A co je na ní ze všeho nejlepší? Gel, který najdete v listech, hojí popáleniny od slunce i od ohně, zároveň ho můžete používat jako vyživující obličejovou masku nebo jako krém na obličej. Aloe vera ovšem zastoupí i odličovač make-upu a masku na vlasy. Díky aloe vera budou vlasy zářivější a pevnější a jestliže trpíte na lupy, zbaví vás jich. Když si tedy zapomenete v drogerii koupit cokoliv na vlasy, nehty nebo pleť, sáhněte právě po této rostlině. Není to snad dostatečný důvod k tomu začít ji pěstovat a milovat?

K TÉMATUPěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Řasokoule

Pořád nevěříte, že se rostlinám u vás doma bude dařit? Pořiďte si tedy skutečně nenáročné řasokoule. Představují druh vlasovité zelené řasy, která se u nás prodává  ve formě krásně chlupatých větších či menších kuliček, které stačí umístit do studené vody a jednou za čas ji vyměnit. Nejlépe se vyjímají v průhledných skleněných nádobách. Ke všemu se můžete s řasokoulemi i mazlit. Stačí je vzít do ruky a jemně je válet po dlaních. Jsou neskutečně příjemné. A když budete mít štěstí, za pár let se vám třeba rozmnoží.

pokojovky
Řasokoule (foto: 123RF)

Chcete je vskutku rozmazlit? Jednou za několik měsíců je umístěte na noc do mrazáku. Zimu zbožňují, neboť pocházejí z ledových jezer na Islandu, ve Skotsku či v Japonsku.

Proč je důležité mít v bytě rostliny?

Důvodů je několik. Byt či dům bez rostliny vypadá smutně. To je první důvod, nikoliv ten hlavní. Rostliny fungují jako přírodní zvlhčovače vzduchu. Protože dokážou regulovat vzdušnou vlhkost, prospívají tím našemu zdraví. Zároveň zbavují prostředí prachu, jsou jakýmsi přírodním filtrem, který snižuje prašnost až o dvacet procent. Rostliny také vzduch čistí a tím posilují naši imunitu. A je také vědecky dokázáno, že v nás vyvolávají pocity radosti a štěstí. Zbavují nás nervozity, úzkostí i deprese. Když se cítíte pod psa, na rostliny se stačí dívat anebo si s nimi můžete i promluvit. Ne, nebudete za blázna, naopak uděláte něco pro svoji duši. Uvidíte, že za chvíli budete mít lepší náladu a budete nabitá energií na další každodenní činnosti. Takže když existují i nenáročné pokojovky, proč si nějaké domů nepořídit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.

Nepřehlédněte

Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek