Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
pokojovky
Tyhle holky zvládnou každou (ne)péči. (foto: 123RF)

17. 02. 2022

Odpustí vám občasné sucho i přelití, snesou téměř jakékoliv prostředí v domácnosti. A zároveň nepotřebují vůbec žádné hnojivo, anebo jen občas. A když je přece jen zapomenete přihnojit, nic se jim nestane. Nevěříte? Přesvědčte se sama. Tohle jsou nenáročné pokojovky pro nejhorší pěstitele.

Tchynin jazyk

To je skutečně vděčná rostlina, která vám vydrží mnoho let. Sice k ní některé z nás dodnes chovají zášť, neboť je považována za komunistickou rostlinu, ale pravdou je, že je skutečně krásná, fotogenická a hodí se do každého interiéru. Její úzké zelenožluté listy si určitě zamilujete. Tchynin jazyk nemusíte zalévat celé týdny, a přesto se jí bude dařit dobře. V ideálním případě ji zaléváme jednou za měsíc, a nikoliv do substrátu, ale do podtácku anebo do okrasného obalu. Budete-li ji zalévat do substrátu, může začít hnít. Další její výhodou je bezpochyby to, že ji nemusíte vůbec přesazovat. A ještě ke všemu ji můžete umístit k oknu na slunce i na stinné místo. Nic pro ni nepředstavuje problém.

pokojovka
Tchynin jazyk (foto: 123RF)

Zelenec chocholatý

I tato rostlinka má dlouhé zelené listy, ale jsou mnohem jemnější a tvoří bohatý „palmový“ vzhled. Hodí se na konferenční či noční stolek, na komodu nebo například na kuchyňský stůl. Zelenec není náročný na žádné světelné podmínky. Dařit se mu bude jak na světle, tak ve stínu. Ani zelenec nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Jakmile má suchý substrát, stačí ho trochu zalít. Když na něj však na čas zapomenete, vydrží klidně bez zálivky. A když ho zase přelijete, poradí si i s tím. Hnojit ho můžete jen občas a to jednoduše pomocí hnojivových tyčinek, které zapícháte do substrátu směrem ke kořenům. Jediné, na co je dobré dát si u zelence pozor, je, abyste ho nedávali na okenní parapet na přímé slunce. V parních letních měsících by mu to nemuselo dělat dobře. Jednou do roka je také dobré ho přesadit do čerstvého substrátu, ale pokud tak neučiníte, vůbec nic se neděje.

zelenec
Zelenec chocholatý (foto: 123RF)

Šplhavnice

Právem patří mezi ty nejoblíbenější pokojové rostliny vůbec. Udělá vám parádu na vyvýšené poličce, kdy její listy splývají dolů a tvoří tak příjemné a útulné zátiší. Hodí se na poličky do knihoven nebo na police s kořením v kuchyni. Její listy se krásně zelenají, i když jí zrovna nevěnujete žádnou pozornost.

šplhavnice
Šplhavnice (foto: 123RF)

Šplhavnice má nejraději sklenici s vodou, když ji do ní umístíte, bude nejspokojenější. Samozřejmě ji ale také lze zasadit do květináče se substrátem. Pokud zvolíte květináč, klidně ji můžete i přelít. Sucho příliš ráda nemá, ale po kratší dobu ho snese. Když ji ale budete hodně zalévat, odmění se vám skutečně nevídanou délkou, do které se dokáže plazit. Jakmile se vám ale zdají listy příliš dlouhé, nebojte se je zastřihnout. Rostlině to určitě neublíží, spíše prospěje. Navíc můžete zastřihnuté listy zase umístit do sklenice s vodou a rozmnožit si tak rodinku šplhavnic. Přesvědčte se sama, že její množení není vůbec žádná věda a právem patří mezi nenáročné pokojovky.

K TÉMATU  Amarylis - působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Dracéna

Není to palma, jak si mnohé ženy i muži myslí. Palma je velmi náročná na péči a stačí jen malá chyba a můžete se s touto tropickou rostlinou navždycky rozloučit. Dracéna je ale jiná. Téměř žádnou péči nevyžaduje. Dracéna pochází z čeledi agáve a to značí jediné – péči o ni zvládnou i úplní začátečníci, kteří se ještě nikdy o žádnou rostlinu starat nemuseli.

dracéna
Dracéna (foto: 123RF)

Můžete ji zalévat jen sporadicky a vadit jí to nebude. A když ji přelijete, také se nic neděje. Vděčná vám ale bude zejména za to, když ji sen tam osprchujete nebo ji jemně orosíte vodou z rozprašovače. Jednou za půl roku jí můžete dodat i menší výživu ve formě substrátových, respektive hnojivových tyčinek. Také je dobré jednou za dva roky dracénu přesadit do většího květináče. Kořeny se jí totiž rozrůstají a potřebují tak větší prostor. Ale nemusíte se bát, že byste jí při přesazování nějak ublížili. Když ji zrovna nebudete lámat přes koleno, určitě přesazení zvládne.

Ledviník

Mezi nenáročné pokojovky spadá i Ledviník. Vypadá trochu jako kapradí a je to kapradí, neboť ho řadíme právě do skupiny kapradin. Jeho listy jsou zpeřené a mají zvlněný okraj. Nejlépe se ledviníku daří v polostínu, ale zvládne i stín či světlejší místo. Také má rád časté rosení. Jestli se ale bojíte, že na pravidelné rosení zapomenete, klidně rostlinu umístěte do květináče se stojatou vodou. Pak stačí jen občas vodu dolít, aby v květináči vždy nějaká byla. Když má vody málo, dá to na sobě znát hnědnutím listů. Ale nebojte se, hnědnutí přežije. Jen ji včas zalijte. Ledviník můžete dokonce i množit, nejlépe v jarních měsících, kdy z dospělého ledviníku vykukují mladé rostliny.

pokojovky
Řasokoule (foto: 123RF)

Aloe vera

Jestli si chcete pořídit nejenom krásnou, ale také velmi užitečnou rostlinu, pak určitě sáhněte po aloe vera, která pochází z Mexika. Tvoří ji tlusté dužnaté listy plné léčivého gelu. Můžete ji umístit na sluníčko i do stínu, nic jí nevadí. Chcete jí dopřát jen to nejlepší? Umístěte ji na jižní parapet. Zalévat příliš nepotřebuje, v zimě nevyžaduje vodu vůbec. Důležité ale je, abyste ji pěstovali v prostředí, v němž teplota neklesne pod pět stupňů Celsia. Jinak rovněž aloe vera se řadí mezi nenáročné pokojovky. Pokud na ni občas zapomenete a nezalijete ji, nevadí. Aloe vera je z Mexika, přece jen na sucho zvyklá.

aloe
Aloe vera (foto: 123RF)

Nepotřebuje ani přihnojovat ani přesazovat. A co je na ní ze všeho nejlepší? Gel, který najdete v listech, hojí popáleniny od slunce i od ohně, zároveň ho můžete používat jako vyživující obličejovou masku nebo jako krém na obličej. Aloe vera ovšem zastoupí i odličovač make-upu a masku na vlasy. Díky aloe vera budou vlasy zářivější a pevnější a jestliže trpíte na lupy, zbaví vás jich. Když si tedy zapomenete v drogerii koupit cokoliv na vlasy, nehty nebo pleť, sáhněte právě po této rostlině. Není to snad dostatečný důvod k tomu začít ji pěstovat a milovat?

K TÉMATU  Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Řasokoule

Pořád nevěříte, že se rostlinám u vás doma bude dařit? Pořiďte si tedy skutečně nenáročné řasokoule. Představují druh vlasovité zelené řasy, která se u nás prodává  ve formě krásně chlupatých větších či menších kuliček, které stačí umístit do studené vody a jednou za čas ji vyměnit. Nejlépe se vyjímají v průhledných skleněných nádobách. Ke všemu se můžete s řasokoulemi i mazlit. Stačí je vzít do ruky a jemně je válet po dlaních. Jsou neskutečně příjemné. A když budete mít štěstí, za pár let se vám třeba rozmnoží.

pokojovky
Řasokoule (foto: 123RF)

Chcete je vskutku rozmazlit? Jednou za několik měsíců je umístěte na noc do mrazáku. Zimu zbožňují, neboť pocházejí z ledových jezer na Islandu, ve Skotsku či v Japonsku.

Proč je důležité mít v bytě rostliny?

Důvodů je několik. Byt či dům bez rostliny vypadá smutně. To je první důvod, nikoliv ten hlavní. Rostliny fungují jako přírodní zvlhčovače vzduchu. Protože dokážou regulovat vzdušnou vlhkost, prospívají tím našemu zdraví. Zároveň zbavují prostředí prachu, jsou jakýmsi přírodním filtrem, který snižuje prašnost až o dvacet procent. Rostliny také vzduch čistí a tím posilují naši imunitu. A je také vědecky dokázáno, že v nás vyvolávají pocity radosti a štěstí. Zbavují nás nervozity, úzkostí i deprese. Když se cítíte pod psa, na rostliny se stačí dívat anebo si s nimi můžete i promluvit. Ne, nebudete za blázna, naopak uděláte něco pro svoji duši. Uvidíte, že za chvíli budete mít lepší náladu a budete nabitá energií na další každodenní činnosti. Takže když existují i nenáročné pokojovky, proč si nějaké domů nepořídit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?

Nepřehlédněte

Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek