Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
pokojovky
Tyhle holky zvládnou každou (ne)péči. (foto: 123RF)

17. 02. 2022

Odpustí vám občasné sucho i přelití, snesou téměř jakékoliv prostředí v domácnosti. A zároveň nepotřebují vůbec žádné hnojivo, anebo jen občas. A když je přece jen zapomenete přihnojit, nic se jim nestane. Nevěříte? Přesvědčte se sama. Tohle jsou nenáročné pokojovky pro nejhorší pěstitele.

Tchynin jazyk

To je skutečně vděčná rostlina, která vám vydrží mnoho let. Sice k ní některé z nás dodnes chovají zášť, neboť je považována za komunistickou rostlinu, ale pravdou je, že je skutečně krásná, fotogenická a hodí se do každého interiéru. Její úzké zelenožluté listy si určitě zamilujete. Tchynin jazyk nemusíte zalévat celé týdny, a přesto se jí bude dařit dobře. V ideálním případě ji zaléváme jednou za měsíc, a nikoliv do substrátu, ale do podtácku anebo do okrasného obalu. Budete-li ji zalévat do substrátu, může začít hnít. Další její výhodou je bezpochyby to, že ji nemusíte vůbec přesazovat. A ještě ke všemu ji můžete umístit k oknu na slunce i na stinné místo. Nic pro ni nepředstavuje problém.

pokojovka
Tchynin jazyk (foto: 123RF)

Zelenec chocholatý

I tato rostlinka má dlouhé zelené listy, ale jsou mnohem jemnější a tvoří bohatý “palmový” vzhled. Hodí se na konferenční či noční stolek, na komodu nebo například na kuchyňský stůl. Zelenec není náročný na žádné světelné podmínky. Dařit se mu bude jak na světle, tak ve stínu. Ani zelenec nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Jakmile má suchý substrát, stačí ho trochu zalít. Když na něj však na čas zapomenete, vydrží klidně bez zálivky. A když ho zase přelijete, poradí si i s tím. Hnojit ho můžete jen občas a to jednoduše pomocí hnojivových tyčinek, které zapícháte do substrátu směrem ke kořenům. Jediné, na co je dobré dát si u zelence pozor, je, abyste ho nedávali na okenní parapet na přímé slunce. V parních letních měsících by mu to nemuselo dělat dobře. Jednou do roka je také dobré ho přesadit do čerstvého substrátu, ale pokud tak neučiníte, vůbec nic se neděje.

zelenec
Zelenec chocholatý (foto: 123RF)

Šplhavnice

Právem patří mezi ty nejoblíbenější pokojové rostliny vůbec. Udělá vám parádu na vyvýšené poličce, kdy její listy splývají dolů a tvoří tak příjemné a útulné zátiší. Hodí se na poličky do knihoven nebo na police s kořením v kuchyni. Její listy se krásně zelenají, i když jí zrovna nevěnujete žádnou pozornost.

šplhavnice
Šplhavnice (foto: 123RF)

Šplhavnice má nejraději sklenici s vodou, když ji do ní umístíte, bude nejspokojenější. Samozřejmě ji ale také lze zasadit do květináče se substrátem. Pokud zvolíte květináč, klidně ji můžete i přelít. Sucho příliš ráda nemá, ale po kratší dobu ho snese. Když ji ale budete hodně zalévat, odmění se vám skutečně nevídanou délkou, do které se dokáže plazit. Jakmile se vám ale zdají listy příliš dlouhé, nebojte se je zastřihnout. Rostlině to určitě neublíží, spíše prospěje. Navíc můžete zastřihnuté listy zase umístit do sklenice s vodou a rozmnožit si tak rodinku šplhavnic. Přesvědčte se sama, že její množení není vůbec žádná věda a právem patří mezi nenáročné pokojovky.

K TÉMATU  Dracéna - známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Dracéna

Není to palma, jak si mnohé ženy i muži myslí. Palma je velmi náročná na péči a stačí jen malá chyba a můžete se s touto tropickou rostlinou navždycky rozloučit. Dracéna je ale jiná. Téměř žádnou péči nevyžaduje. Dracéna pochází z čeledi agáve a to značí jediné – péči o ni zvládnou i úplní začátečníci, kteří se ještě nikdy o žádnou rostlinu starat nemuseli.

dracéna
Dracéna (foto: 123RF)

Můžete ji zalévat jen sporadicky a vadit jí to nebude. A když ji přelijete, také se nic neděje. Vděčná vám ale bude zejména za to, když ji sen tam osprchujete nebo ji jemně orosíte vodou z rozprašovače. Jednou za půl roku jí můžete dodat i menší výživu ve formě substrátových, respektive hnojivových tyčinek. Také je dobré jednou za dva roky dracénu přesadit do většího květináče. Kořeny se jí totiž rozrůstají a potřebují tak větší prostor. Ale nemusíte se bát, že byste jí při přesazování nějak ublížili. Když ji zrovna nebudete lámat přes koleno, určitě přesazení zvládne.

Ledviník

Mezi nenáročné pokojovky spadá i Ledviník. Vypadá trochu jako kapradí a je to kapradí, neboť ho řadíme právě do skupiny kapradin. Jeho listy jsou zpeřené a mají zvlněný okraj. Nejlépe se ledviníku daří v polostínu, ale zvládne i stín či světlejší místo. Také má rád časté rosení. Jestli se ale bojíte, že na pravidelné rosení zapomenete, klidně rostlinu umístěte do květináče se stojatou vodou. Pak stačí jen občas vodu dolít, aby v květináči vždy nějaká byla. Když má vody málo, dá to na sobě znát hnědnutím listů. Ale nebojte se, hnědnutí přežije. Jen ji včas zalijte. Ledviník můžete dokonce i množit, nejlépe v jarních měsících, kdy z dospělého ledviníku vykukují mladé rostliny.

pokojovky
Řasokoule (foto: 123RF)

Aloe vera

Jestli si chcete pořídit nejenom krásnou, ale také velmi užitečnou rostlinu, pak určitě sáhněte po aloe vera, která pochází z Mexika. Tvoří ji tlusté dužnaté listy plné léčivého gelu. Můžete ji umístit na sluníčko i do stínu, nic jí nevadí. Chcete jí dopřát jen to nejlepší? Umístěte ji na jižní parapet. Zalévat příliš nepotřebuje, v zimě nevyžaduje vodu vůbec. Důležité ale je, abyste ji pěstovali v prostředí, v němž teplota neklesne pod pět stupňů Celsia. Jinak rovněž aloe vera se řadí mezi nenáročné pokojovky. Pokud na ni občas zapomenete a nezalijete ji, nevadí. Aloe vera je z Mexika, přece jen na sucho zvyklá.

aloe
Aloe vera (foto: 123RF)

Nepotřebuje ani přihnojovat ani přesazovat. A co je na ní ze všeho nejlepší? Gel, který najdete v listech, hojí popáleniny od slunce i od ohně, zároveň ho můžete používat jako vyživující obličejovou masku nebo jako krém na obličej. Aloe vera ovšem zastoupí i odličovač make-upu a masku na vlasy. Díky aloe vera budou vlasy zářivější a pevnější a jestliže trpíte na lupy, zbaví vás jich. Když si tedy zapomenete v drogerii koupit cokoliv na vlasy, nehty nebo pleť, sáhněte právě po této rostlině. Není to snad dostatečný důvod k tomu začít ji pěstovat a milovat?

K TÉMATU  Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Řasokoule

Pořád nevěříte, že se rostlinám u vás doma bude dařit? Pořiďte si tedy skutečně nenáročné řasokoule. Představují druh vlasovité zelené řasy, která se u nás prodává  ve formě krásně chlupatých větších či menších kuliček, které stačí umístit do studené vody a jednou za čas ji vyměnit. Nejlépe se vyjímají v průhledných skleněných nádobách. Ke všemu se můžete s řasokoulemi i mazlit. Stačí je vzít do ruky a jemně je válet po dlaních. Jsou neskutečně příjemné. A když budete mít štěstí, za pár let se vám třeba rozmnoží.

pokojovky
Řasokoule (foto: 123RF)

Chcete je vskutku rozmazlit? Jednou za několik měsíců je umístěte na noc do mrazáku. Zimu zbožňují, neboť pocházejí z ledových jezer na Islandu, ve Skotsku či v Japonsku.

Proč je důležité mít v bytě rostliny?

Důvodů je několik. Byt či dům bez rostliny vypadá smutně. To je první důvod, nikoliv ten hlavní. Rostliny fungují jako přírodní zvlhčovače vzduchu. Protože dokážou regulovat vzdušnou vlhkost, prospívají tím našemu zdraví. Zároveň zbavují prostředí prachu, jsou jakýmsi přírodním filtrem, který snižuje prašnost až o dvacet procent. Rostliny také vzduch čistí a tím posilují naši imunitu. A je také vědecky dokázáno, že v nás vyvolávají pocity radosti a štěstí. Zbavují nás nervozity, úzkostí i deprese. Když se cítíte pod psa, na rostliny se stačí dívat anebo si s nimi můžete i promluvit. Ne, nebudete za blázna, naopak uděláte něco pro svoji duši. Uvidíte, že za chvíli budete mít lepší náladu a budete nabitá energií na další každodenní činnosti. Takže když existují i nenáročné pokojovky, proč si nějaké domů nepořídit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete mít bronzovou pleť, ale smažení se na slunci není nic pro vás? Pak zkuste samoopalování! Samoopalovací přípravky dodají pokožce opálený vzhled bez pobytu na slunci.
Každému je nejspíš jasné, že bez zdravé životosprávy a pravidelného cvičení je téměř nemožné si vypracovat štíhlou postavu. Dneska se zaměříme na cvičení. Protože víme, jak je těžké začít cvičit, tak aby nás to všechny bavilo, proto vám v dnešním článku přinášíme pět jednoduchých cviků, které vám zdokonalí vaši postavu.
Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Právě na podzim, kdy se vám někdy nebude chtít do sychravého počasí, si můžete zařídit doma malou tělocvičnu. Nepotřebujete k tomu žádnou zvláštní místnost. Cvičit se dá i na minimálním prostoru. A fitness pomůcek k tomuto účelu je na trhu dost. S čím začít?
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
My ženy jsme k sobě mnohdy hodně přísné. Jen si přiznejte, kolikrát stojíte před zrcadlem, prohlížíte si sebe sama a přeměřujete se kritickým pohledem. Tohle vám na sobě vadí, tohle se vám nelíbí, tamto byste mohla mít takové a tohle zase makové.
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Možná máte skvělý sex, na kterém nechcete nic měnit. V pořádku, ale jedna malá drobnost může vaše milostné prožitky pozvednout na novou, vášnivější a intenzivnější úroveň. Stačí věnovat pozornost něčemu, co běžně děláte. Správně se nadechněte!
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.

Výběr článků

Potřebujete se jen uvolnit, nebo vás trápí fyzická bolest? Existuje nepřeberné množství druhů masáží, ale jen některé vám skutečně pomohou. Vyzkoušejte nejosvědčenější masáže, které vám uleví na duchu i na těle.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!

Nepřehlédněte

Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek