Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
jak bojovat se škůdci
Škůdci jsou bohužel běžnými návštěvníky při pěstování. (foto: 123RF)

12. 04. 2021

Se škůdci bojujte už při sázení 

Jak bojovat se škůdci? Abyste nemuseli sáhnout po chemikáliích nebo abyste nemuseli boje se škůdci svádět vůbec, vyplatí se začít s prevencí už při sázení. Než zasadíte oblíbenou zeleninu do řádků na pole nebo do záhonů na zahrádku, vyplatí se půdu zrýt, a to na podzim nebo v předjaří.

Důvodem toho je fakt, že larvy a kukly škůdců v půdě přezimují a vyčkávají, až se oteplí a až jim přímo “pod nos” naservírujete jejich oblíbené plodiny.  

Jistou prevencí proti škůdcům je také včasné hrabání spadaného listí. To se týká především podzimního období, kdy stromy shazují svou pokrývku. Listy jsou totiž většinou domovem škůdců, proto jejich včasné odklizení zabrání tomu, aby škůdci napadli i rostliny nebo aby se schovali do půdy.  

Jak jinak ještě bojovat proti škůdcům ještě při sázení zeleniny? Nikdy nesázejte stejnou plodinu na místo, na kterém jste ji pěstovali předcházející rok. Rostliny by měly každým rokem měnit své stanoviště a růst v půdě, kterou ještě neznají.  

Vsaďte na sílu odpuzujících rostlin 

Věděli jste, že se škůdci, kteří rok co rok okupují pěstovanou zeleninu, je možné bojovat i s pomocí několika konkrétních rostlin, jež mají sílu je odpuzovat? Stačí, když jednotlivé rostliny vysázíte mezi plodiny a škůdců se nebudete muset obávat. Případně je možné záhony s plodinami obehnat a zabránit tak vstupu škůdců. I kdyby rostliny nezabránily vstupu škůdců úplně, mohou jejich vpád rapidně zredukovat a zmírnit.  

K odpuzujícím rostlinám patří například aksamitník, který efektivně odpuzuje například molici skleníkovou. Tento škůdce je protivníkem především rajčat. Velmi častým problémem bývá také bělásek zelný, kterého zase efektivně odpuzuje kopr (ten můžete případně použít do omáčky nebo do jiných podobných pokrmů).

K TÉMATU  Podzim na okenních parapetech. Jaké květiny zvládnou i chladné období?

Na býložravé ploštice platí elegantní a nádherně vonící levandule, šalvěj zase odpuzuje bělásky nebo slimáky. A jaká rostlina odpuzuje mšice? Na ty platí lichořeřišnice větší. Na mandelinky bramborové (které však nenapadají jenom brambory) platí křen.  

Pomocníky jsou přirození nepřátelé škůdců 

Škůdců se naštěstí lze zbavit ještě jinak a opět bez chemie. Do boje může každý zahradník či zahrádkář vyzbrojit přirozené nepřátele škůdců, k nimž patří pravděpodobně nejznámější slunéčko sedmitečné.

Slunéčko sedmitečné mají v lásce především děti, které aktivně počítají skvrny na jejich zádech. Kromě dětí je milují i pěstitelé zeleniny, jelikož vědí, že si hravě poradí například s mšicemi, roztoči, merami nebo s řadou dalších škůdců. Kdo by to byl řekl do obyčejného slunéčka, že?  

Mimochodem, věděli jste, že slunéčko sedmitečné dokáže spořádat za pouhých čtrnáct dnů skoro tři sta mšic? Dospělé sluníčko sedmitečné někdy spořádá i šedesát mšic během dne! Dnes existuje celá řada druhů slunéček a zatímco některý druh má v lásce spíše svilušky, jiný druh si pochutnává nejvíce na červci. Co druh, to jiný škůdce v oblibě.

jak bojovat se škůdci beruška
Slunéčko sedmitečné však může s řadou z nich zatočit. (foto: 123RF)

Slunéčko sedmitečné však není jediný přirozený nepřítel škůdců, jež každoročně okupují pěstovanou zeleninu. Zdatní pomocníci v boji proti mšicím a dalším škůdcům zeleniny jsou taktéž dravé ploštice, pestřenky nebo pavouci či střevlíci. K ostříleným bojovníkům patří i žáby nebo ještěrky, které likvidují především menší slimáky, jež se vyskytují především v období po dešti.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Nepřehlédněte

„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek