Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
jak bojovat se škůdci
Škůdci jsou bohužel běžnými návštěvníky při pěstování. (foto: 123RF)

12. 04. 2021

Se škůdci bojujte už při sázení 

Jak bojovat se škůdci? Abyste nemuseli sáhnout po chemikáliích nebo abyste nemuseli boje se škůdci svádět vůbec, vyplatí se začít s prevencí už při sázení. Než zasadíte oblíbenou zeleninu do řádků na pole nebo do záhonů na zahrádku, vyplatí se půdu zrýt, a to na podzim nebo v předjaří.

Důvodem toho je fakt, že larvy a kukly škůdců v půdě přezimují a vyčkávají, až se oteplí a až jim přímo “pod nos” naservírujete jejich oblíbené plodiny.  

Jistou prevencí proti škůdcům je také včasné hrabání spadaného listí. To se týká především podzimního období, kdy stromy shazují svou pokrývku. Listy jsou totiž většinou domovem škůdců, proto jejich včasné odklizení zabrání tomu, aby škůdci napadli i rostliny nebo aby se schovali do půdy.  

Jak jinak ještě bojovat proti škůdcům ještě při sázení zeleniny? Nikdy nesázejte stejnou plodinu na místo, na kterém jste ji pěstovali předcházející rok. Rostliny by měly každým rokem měnit své stanoviště a růst v půdě, kterou ještě neznají.  

Vsaďte na sílu odpuzujících rostlin 

Věděli jste, že se škůdci, kteří rok co rok okupují pěstovanou zeleninu, je možné bojovat i s pomocí několika konkrétních rostlin, jež mají sílu je odpuzovat? Stačí, když jednotlivé rostliny vysázíte mezi plodiny a škůdců se nebudete muset obávat. Případně je možné záhony s plodinami obehnat a zabránit tak vstupu škůdců. I kdyby rostliny nezabránily vstupu škůdců úplně, mohou jejich vpád rapidně zredukovat a zmírnit.  

K odpuzujícím rostlinám patří například aksamitník, který efektivně odpuzuje například molici skleníkovou. Tento škůdce je protivníkem především rajčat. Velmi častým problémem bývá také bělásek zelný, kterého zase efektivně odpuzuje kopr (ten můžete případně použít do omáčky nebo do jiných podobných pokrmů).

K TÉMATUNevíte, jak si zpestřit letošní grilování? Zkuste tyto ovocné a zeleninové kousky. Z grilu chutnají báječně

Na býložravé ploštice platí elegantní a nádherně vonící levandule, šalvěj zase odpuzuje bělásky nebo slimáky. A jaká rostlina odpuzuje mšice? Na ty platí lichořeřišnice větší. Na mandelinky bramborové (které však nenapadají jenom brambory) platí křen.  

Pomocníky jsou přirození nepřátelé škůdců 

Škůdců se naštěstí lze zbavit ještě jinak a opět bez chemie. Do boje může každý zahradník či zahrádkář vyzbrojit přirozené nepřátele škůdců, k nimž patří pravděpodobně nejznámější slunéčko sedmitečné.

Slunéčko sedmitečné mají v lásce především děti, které aktivně počítají skvrny na jejich zádech. Kromě dětí je milují i pěstitelé zeleniny, jelikož vědí, že si hravě poradí například s mšicemi, roztoči, merami nebo s řadou dalších škůdců. Kdo by to byl řekl do obyčejného slunéčka, že?  

Mimochodem, věděli jste, že slunéčko sedmitečné dokáže spořádat za pouhých čtrnáct dnů skoro tři sta mšic? Dospělé sluníčko sedmitečné někdy spořádá i šedesát mšic během dne! Dnes existuje celá řada druhů slunéček a zatímco některý druh má v lásce spíše svilušky, jiný druh si pochutnává nejvíce na červci. Co druh, to jiný škůdce v oblibě.

jak bojovat se škůdci beruška
Slunéčko sedmitečné však může s řadou z nich zatočit. (foto: 123RF)

Slunéčko sedmitečné však není jediný přirozený nepřítel škůdců, jež každoročně okupují pěstovanou zeleninu. Zdatní pomocníci v boji proti mšicím a dalším škůdcům zeleniny jsou taktéž dravé ploštice, pestřenky nebo pavouci či střevlíci. K ostříleným bojovníkům patří i žáby nebo ještěrky, které likvidují především menší slimáky, jež se vyskytují především v období po dešti.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek