Středa , 29. 05. 2024

Maxim

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
monstera
Monstera znovu vtrhla do českých domácností a zabrala si celou popularitu jen pro sebe.

08. 09. 2022

Monstrózní monstera

Nejen obrovské listy jsou pro monsteru tak typické. I výška, do které může za příznivých podmínek dorůst, ji charakterizuje. Dosáhnout totiž může až dvou a půl metru! A jak snadno roste, tak se i jednoduše rozmnožuje. Stačí její lístky ostřihnout a dát do vody zakořenit. Pokud se jedná o zdravý výhonek, kořeny pustí velmi brzy.

Jak již bylo zmíněno, tato pokojovka patří snad mezi nejoblíbenější a nejznámější rostliny. Když se řekne monstera, má to zvuk. Není milovník rostlin, který by ji neznal. A s tím souvisí i její současné ceny, můžete ji totiž koupit i za pěkně tučné sumy. Neváhejte proto poprosit kamarádku, jestli by vám nedarovala jeden lísteček a vymazlete si ji od píky.

monstera
Panašovaná monstera vás vyjde klidně na tisíce korun.

Najděte jí ideální stanoviště

Monstera si hravě poradí s tmavými místnostmi, ale nejlépe se jí bude dařit na světlém stanovišti. Miluje však i lehký polostín a dobře snáší rovněž občasné sluníčko. Pozor si však dejte na přímé sluneční paprsky, které ostatně nesvědčí žádné rostlině. Slunce totiž listy u řady kytek spálí. Ostatně, jak by bylo vám, když budete celý den sedět za rozpáleným oknem?

Pokud máte doma chodbu kam dopadá světlo, umístěte monsteru přesně sem. Zde se jí totiž daří snad nejlépe ze všech místností v domácnosti. Možná je to teplotou, která se v chodbách drží. Rostlina totiž nejlépe snáší teploty pohybující se kolem 17—25°.  

Vzdušná vlhkost? Sem s ní! 

I když jsou listy monstery opravdu krásné a velké, jejich problémem je, že se na nich usazuje prach. Jednou za čas monsteru osprchujte ve sprše nebo popadněte rozprašovač a dopřejte jí jemnou spršku mimo sprchový kout.

Ostatně tím zajistíte i dobrou vzdušnou vlhkost, kterou pro svůj rychlý a bezproblémový růst vyžaduje.

K TÉMATU  Kokedama, živá mechová kráska do každého interiéru
monstera
Monstera se hodí do každé domácnosti.

Pozor na zálivku

S čím to však nepřehánějte je zálivka. Prakticky žádné pokojové rostlině nesvědčí přelití (lepší nechat trochu uschnout, než přelít) a monstera není výjimkou. Těsně před tím, než ji zalijete, zkontrolujte, jestli je substrát suchý. Pokud převládá vlhkost, odložte zalévání o pár dnů.

Kořenový bal by měl dokonale proschnout. Až v tento moment nastupuje na scénu další zálivka. Někdy je to otázka několika dnů, jindy však týdnů.

Hnojení? Pouze slabá dávka  

I když mnoha rostlinám prospívá, když je v době vegetace hnojíte, u monstery není hnojení tak potřeba. Stačí jednou za dva týdny, použijte pouze slabou dávku hnojiva pro zelené rostliny.

Na rozdíl od jiných pokojových rostlin s tímto jemným hnojením nekončete ani po skončení vegetace. Monstera je vděčná za živiny i v chladných, zimních měsících.

monstera
Existuje mnoho druhů monstery. Máte alespoň jednu doma?

Jak může monstera trpět?

Možná se zdá, že monstera je nenáročnou pokojovou rostlinou. A je tomu skutečně tak. Ovšem stejně jako jiné pokojové rostliny, v krajních případech může i monstera trpět. Naštěstí o své nespokojenosti dává vědět. Stačí si jí jenom všímat a při jejím nezdravém vzhledu zjistit, co je tomu na vině.

Když žloutnou listy

Pokud monstera není zelená, ale listy začínají razantně žloutnout, přestaňte rostlinu zalévat. Na vině problému je pravděpodobně přelití, proto substrát nechte pořádně proschnout. Pokud chcete rychle zakročit, odstraňte vodu z misky pod květinářem nebo ji rovnou přesaďte.

Viníkem však může být i nedostatek živin. Přestože si na hnojivo monstera nepotrpí, jednou za čas potřebuje doplnit živiny i ona.

Když jsou na listech hnědé skvrny 

Objevili jste na listech monstery hnědé skvrny? Buďto je opět na vině přelití, nebo popálení. Ujistěte se, že na monsteru nedosahují přímé sluneční paprsky v žádné části dne, případně ji přemístěte na jiné stanoviště.

K TÉMATU  Masožravka vás neukousne. Jak ji jednoduše pěstovat?

Když jsou na listech bílé skvrny

Bílé skvrny zase znamenají, že rostlinu pravděpodobně napadlo plísňové onemocnění. Proto rostlinu co nejdříve přesaďte a všechny napadené listy odstraňte. Do budoucna se pak vyvarujte přelévání rostliny.

Monstera má mnoho druhů a každý má svoji specifickou krásu. Jestliže vás oslovila, bude krásným doplňkem vašeho domova.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Zdroje článku:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/monstera-zloutnuti-listu, https://prima-receptar.cz/monstera-opravdu-monstrozni-pokojovka/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.

Výběr článků

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.

Nepřehlédněte

Drogerie jsou plné různých šamponů, kondicionérů, zábalů a masek, které mají ženám pomoci ke kráse. Většina z nich ale nakonec stejně zjistí, že nejlépe zabírá síla přírody.
I když už se za okny kolikrát "rýsuje" jaro, ještě si nějaký ten pátek počkáme, než se dá zima definitivně na ústup. Počasí je nevyzpytatelné a po ránu umí i nepříjemně překvapit. Studený vítr a teploty okolo nuly rtům příliš nesvědčí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek