Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
monstera
Monstera znovu vtrhla do českých domácností a zabrala si celou popularitu jen pro sebe.

08. 09. 2022

Monstrózní monstera

Nejen obrovské listy jsou pro monsteru tak typické. I výška, do které může za příznivých podmínek dorůst, ji charakterizuje. Dosáhnout totiž může až dvou a půl metru! A jak snadno roste, tak se i jednoduše rozmnožuje. Stačí její lístky ostřihnout a dát do vody zakořenit. Pokud se jedná o zdravý výhonek, kořeny pustí velmi brzy.

Jak již bylo zmíněno, tato pokojovka patří snad mezi nejoblíbenější a nejznámější rostliny. Když se řekne monstera, má to zvuk. Není milovník rostlin, který by ji neznal. A s tím souvisí i její současné ceny, můžete ji totiž koupit i za pěkně tučné sumy. Neváhejte proto poprosit kamarádku, jestli by vám nedarovala jeden lísteček a vymazlete si ji od píky.

monstera
Panašovaná monstera vás vyjde klidně na tisíce korun.

Najděte jí ideální stanoviště

Monstera si hravě poradí s tmavými místnostmi, ale nejlépe se jí bude dařit na světlém stanovišti. Miluje však i lehký polostín a dobře snáší rovněž občasné sluníčko. Pozor si však dejte na přímé sluneční paprsky, které ostatně nesvědčí žádné rostlině. Slunce totiž listy u řady kytek spálí. Ostatně, jak by bylo vám, když budete celý den sedět za rozpáleným oknem?

Pokud máte doma chodbu kam dopadá světlo, umístěte monsteru přesně sem. Zde se jí totiž daří snad nejlépe ze všech místností v domácnosti. Možná je to teplotou, která se v chodbách drží. Rostlina totiž nejlépe snáší teploty pohybující se kolem 17—25°.  

Vzdušná vlhkost? Sem s ní! 

I když jsou listy monstery opravdu krásné a velké, jejich problémem je, že se na nich usazuje prach. Jednou za čas monsteru osprchujte ve sprše nebo popadněte rozprašovač a dopřejte jí jemnou spršku mimo sprchový kout.

Ostatně tím zajistíte i dobrou vzdušnou vlhkost, kterou pro svůj rychlý a bezproblémový růst vyžaduje.

K TÉMATU  Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?
monstera
Monstera se hodí do každé domácnosti.

Pozor na zálivku

S čím to však nepřehánějte je zálivka. Prakticky žádné pokojové rostlině nesvědčí přelití (lepší nechat trochu uschnout, než přelít) a monstera není výjimkou. Těsně před tím, než ji zalijete, zkontrolujte, jestli je substrát suchý. Pokud převládá vlhkost, odložte zalévání o pár dnů.

Kořenový bal by měl dokonale proschnout. Až v tento moment nastupuje na scénu další zálivka. Někdy je to otázka několika dnů, jindy však týdnů.

Hnojení? Pouze slabá dávka  

I když mnoha rostlinám prospívá, když je v době vegetace hnojíte, u monstery není hnojení tak potřeba. Stačí jednou za dva týdny, použijte pouze slabou dávku hnojiva pro zelené rostliny.

Na rozdíl od jiných pokojových rostlin s tímto jemným hnojením nekončete ani po skončení vegetace. Monstera je vděčná za živiny i v chladných, zimních měsících.

monstera
Existuje mnoho druhů monstery. Máte alespoň jednu doma?

Jak může monstera trpět?

Možná se zdá, že monstera je nenáročnou pokojovou rostlinou. A je tomu skutečně tak. Ovšem stejně jako jiné pokojové rostliny, v krajních případech může i monstera trpět. Naštěstí o své nespokojenosti dává vědět. Stačí si jí jenom všímat a při jejím nezdravém vzhledu zjistit, co je tomu na vině.

Když žloutnou listy

Pokud monstera není zelená, ale listy začínají razantně žloutnout, přestaňte rostlinu zalévat. Na vině problému je pravděpodobně přelití, proto substrát nechte pořádně proschnout. Pokud chcete rychle zakročit, odstraňte vodu z misky pod květinářem nebo ji rovnou přesaďte.

Viníkem však může být i nedostatek živin. Přestože si na hnojivo monstera nepotrpí, jednou za čas potřebuje doplnit živiny i ona.

Když jsou na listech hnědé skvrny 

Objevili jste na listech monstery hnědé skvrny? Buďto je opět na vině přelití, nebo popálení. Ujistěte se, že na monsteru nedosahují přímé sluneční paprsky v žádné části dne, případně ji přemístěte na jiné stanoviště.

K TÉMATU  Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Když jsou na listech bílé skvrny

Bílé skvrny zase znamenají, že rostlinu pravděpodobně napadlo plísňové onemocnění. Proto rostlinu co nejdříve přesaďte a všechny napadené listy odstraňte. Do budoucna se pak vyvarujte přelévání rostliny.

Monstera má mnoho druhů a každý má svoji specifickou krásu. Jestliže vás oslovila, bude krásným doplňkem vašeho domova.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Zdroje článku:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/monstera-zloutnuti-listu, https://prima-receptar.cz/monstera-opravdu-monstrozni-pokojovka/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek