Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
monstera
Monstera znovu vtrhla do českých domácností a zabrala si celou popularitu jen pro sebe.

08. 09. 2022

Monstrózní monstera

Nejen obrovské listy jsou pro monsteru tak typické. I výška, do které může za příznivých podmínek dorůst, ji charakterizuje. Dosáhnout totiž může až dvou a půl metru! A jak snadno roste, tak se i jednoduše rozmnožuje. Stačí její lístky ostřihnout a dát do vody zakořenit. Pokud se jedná o zdravý výhonek, kořeny pustí velmi brzy.

Jak již bylo zmíněno, tato pokojovka patří snad mezi nejoblíbenější a nejznámější rostliny. Když se řekne monstera, má to zvuk. Není milovník rostlin, který by ji neznal. A s tím souvisí i její současné ceny, můžete ji totiž koupit i za pěkně tučné sumy. Neváhejte proto poprosit kamarádku, jestli by vám nedarovala jeden lísteček a vymazlete si ji od píky.

monstera
Panašovaná monstera vás vyjde klidně na tisíce korun.

Najděte jí ideální stanoviště

Monstera si hravě poradí s tmavými místnostmi, ale nejlépe se jí bude dařit na světlém stanovišti. Miluje však i lehký polostín a dobře snáší rovněž občasné sluníčko. Pozor si však dejte na přímé sluneční paprsky, které ostatně nesvědčí žádné rostlině. Slunce totiž listy u řady kytek spálí. Ostatně, jak by bylo vám, když budete celý den sedět za rozpáleným oknem?

Pokud máte doma chodbu kam dopadá světlo, umístěte monsteru přesně sem. Zde se jí totiž daří snad nejlépe ze všech místností v domácnosti. Možná je to teplotou, která se v chodbách drží. Rostlina totiž nejlépe snáší teploty pohybující se kolem 17—25°.  

Vzdušná vlhkost? Sem s ní! 

I když jsou listy monstery opravdu krásné a velké, jejich problémem je, že se na nich usazuje prach. Jednou za čas monsteru osprchujte ve sprše nebo popadněte rozprašovač a dopřejte jí jemnou spršku mimo sprchový kout.

Ostatně tím zajistíte i dobrou vzdušnou vlhkost, kterou pro svůj rychlý a bezproblémový růst vyžaduje.

K TÉMATU  Krásná, moderní a funkční kuchyně za méně! Jak to udělat?
monstera
Monstera se hodí do každé domácnosti.

Pozor na zálivku

S čím to však nepřehánějte je zálivka. Prakticky žádné pokojové rostlině nesvědčí přelití (lepší nechat trochu uschnout, než přelít) a monstera není výjimkou. Těsně před tím, než ji zalijete, zkontrolujte, jestli je substrát suchý. Pokud převládá vlhkost, odložte zalévání o pár dnů.

Kořenový bal by měl dokonale proschnout. Až v tento moment nastupuje na scénu další zálivka. Někdy je to otázka několika dnů, jindy však týdnů.

Hnojení? Pouze slabá dávka  

I když mnoha rostlinám prospívá, když je v době vegetace hnojíte, u monstery není hnojení tak potřeba. Stačí jednou za dva týdny, použijte pouze slabou dávku hnojiva pro zelené rostliny.

Na rozdíl od jiných pokojových rostlin s tímto jemným hnojením nekončete ani po skončení vegetace. Monstera je vděčná za živiny i v chladných, zimních měsících.

monstera
Existuje mnoho druhů monstery. Máte alespoň jednu doma?

Jak může monstera trpět?

Možná se zdá, že monstera je nenáročnou pokojovou rostlinou. A je tomu skutečně tak. Ovšem stejně jako jiné pokojové rostliny, v krajních případech může i monstera trpět. Naštěstí o své nespokojenosti dává vědět. Stačí si jí jenom všímat a při jejím nezdravém vzhledu zjistit, co je tomu na vině.

Když žloutnou listy

Pokud monstera není zelená, ale listy začínají razantně žloutnout, přestaňte rostlinu zalévat. Na vině problému je pravděpodobně přelití, proto substrát nechte pořádně proschnout. Pokud chcete rychle zakročit, odstraňte vodu z misky pod květinářem nebo ji rovnou přesaďte.

Viníkem však může být i nedostatek živin. Přestože si na hnojivo monstera nepotrpí, jednou za čas potřebuje doplnit živiny i ona.

Když jsou na listech hnědé skvrny 

Objevili jste na listech monstery hnědé skvrny? Buďto je opět na vině přelití, nebo popálení. Ujistěte se, že na monsteru nedosahují přímé sluneční paprsky v žádné části dne, případně ji přemístěte na jiné stanoviště.

K TÉMATU  Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

Když jsou na listech bílé skvrny

Bílé skvrny zase znamenají, že rostlinu pravděpodobně napadlo plísňové onemocnění. Proto rostlinu co nejdříve přesaďte a všechny napadené listy odstraňte. Do budoucna se pak vyvarujte přelévání rostliny.

Monstera má mnoho druhů a každý má svoji specifickou krásu. Jestliže vás oslovila, bude krásným doplňkem vašeho domova.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Zdroje článku:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/monstera-zloutnuti-listu, https://prima-receptar.cz/monstera-opravdu-monstrozni-pokojovka/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.

Nepřehlédněte

Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek