Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Zkusili jsme pobyt ve tmě. Ztratíte tam pojem o čase

Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Pobyt ve tmě je skvělou inspirací, jak se vyznat sama v sobě.

03. 09. 2020

Na tento nápad nás přivedl jednoduchý inzerát spokojeného zákazníka. Prostě si pobyt ve tmě pochvaloval. Prozkoumali jsme tedy internet a zjistili z názorů mnoha lidí, že by to vůbec nemusel být špatný nápad. Pobyt ve tmě se dělá na týden, což nám přišlo poněkud moc. Ale protože se k tomuto experimentu rozhodla jedna z našich maminek, která by v jiném případě na týden áčko u rodiny nedostala, nebylo co řešit. „Konečně se vyspím,“ vtipkovala, když nasedala do auta směrem za novým dobrodružstvím.

První hodiny se vlečou, potom čas sprintuje!

Začátek je zvláštní. Můžete si s sebou sice vzít hromady jídla, ale už po pár hodinách vás přejde běžná chuť k jídlu. Vlivem snížené fyzické aktivity prostě tolik hladu nemáte. A navíc vám do tmy pravidelně nosí jídlo místní paní domácí, takže si prsty vyhledáte, co kde leží, a najíte se. Celý ten proces trvá dost dlouho a ze začátku jste zmateni novými chutěmi.

Celkově jsou první hodiny ve tmě velmi zvláštní a připadá vám, že se tam čas dokonale vleče. O ostatním světě nevíte vůbec nic. Jste jen vy a tma. Jen zhruba podle vzdálených zvuků tušíte, zda se právě jedná o den, nebo zda jste vzhůru uprostřed noci. Pojem času najednou nabývá na úplně jiném významu. Najednou je to jedno.

Osobní hygiena

Dějiny svého života budete přepisovat od úplného začátku. Naučili jste se všechno dělat za pomoci očí, které si nyní klidně můžete nechat celý den zavřené – naprosto k ničemu vám nejsou. Proto si musíte dobře uvědomovat, co a kdy děláte. Zubní pasta a kartáček je najednou velké dobrodružství – kolik že pasty jste si to na kartáček asi dali?

K TÉMATU  Chcete vědět, v jakém fyzickém či psychickém stavu je vaše tělo? Jak se dostat do rovnováhy? Vyfoťte si auru! Testovali jsme

A zkuste si jednou položit hřeben, kartáček nebo pastu na jiné místo, než jste zvyklí. Budete mít o zábavu postaráno. Umývání, utírání – vše se najednou řídí pocitem, nikoli očima. Zda máte špinavé triko nezjistíte, pouze tušíte, zda vám je v něm příjemně či nikoliv.

Jídlo má najednou úplně jiný význam!

Najednou se jídlo promění v obživu, kterou si dáte, jen pokud cítíte hlad. Není už zábavou. Z přineseného jídla tušíte po chuti a vůni o jaký pokrm se zrovna jedná. Konkrétně si ale nejste ničím jisti. Vychutnáváte, přemýšlíte. A zjišťujete, jak málo o svém světě najednou bez funkce očí víte.

Zábava

Jste celé dny a noci v úplné tmě. Jak se asi zabavíte? Nejlépe uděláte, když se trochu protáhnete a budete se udržovat pružní a nebolaví cvičením. Jóga je skvělá. Nebo stačí protahovací cvičení a klasické sedy – lehy, dřepy, výpady. Protože je váš svět beztak vzhůru nohama, hodí se i příjemná svíčka.

Až si zacvičíte, zjistíte, že i vaše mysl by potřebovala jaksi protáhnout. A tak si zpíváte písně. Zjistíte, kolik svých oblíbených jste zapomněli, zatímco mistrně tónujete písně z dětství. Ať už se jedná o lidovky nebo písničky z vašich velmi mladých let, vzpomenete si na ně a najednou vám dělají doprovod dávní hrdinové z dětství. Vzpomenete si na dávné sny a přání.

Únava

Pokud se ve svém životě cítíte opravdu unaveni, tuto terapii tmou si rozhodně dopřejte. Jelikož vám tma bude stále do těla dodávat melatonin, budete často spát. A spánek to bude královský! Víte, že vás nečekají naprosto žádné povinnosti. Vaší jedinou povinností je věnovat se sám sobě. Skvělé!

Pobyt ve tmě vás příjemným způsobem navnadí k přemýšlení. Dozvíte se o sobě nové poznatky, a po týdnu, když si budete pomalu zvykat na okolní ruch a světla, najednou zjistíte, že váš život se změnil. Uvidíte skutečné hodnoty a skvěle se zklidníte. A to trvale.

K TÉMATU  Dáma a skútr? Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdí po Praze v jedné stopě! Stálo to za to!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete vědět, v jakém fyzickém či psychickém stavu je vaše tělo? Jak se dostat do rovnováhy? Vyfoťte si auru! Testovali jsme

Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek