Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Zkusili jsme pobyt ve tmě. Ztratíte tam pojem o čase

Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Pobyt ve tmě je skvělou inspirací, jak se vyznat sama v sobě.

03. 09. 2020

Na tento nápad nás přivedl jednoduchý inzerát spokojeného zákazníka. Prostě si pobyt ve tmě pochvaloval. Prozkoumali jsme tedy internet a zjistili z názorů mnoha lidí, že by to vůbec nemusel být špatný nápad. Pobyt ve tmě se dělá na týden, což nám přišlo poněkud moc. Ale protože se k tomuto experimentu rozhodla jedna z našich maminek, která by v jiném případě na týden áčko u rodiny nedostala, nebylo co řešit. „Konečně se vyspím,“ vtipkovala, když nasedala do auta směrem za novým dobrodružstvím.

První hodiny se vlečou, potom čas sprintuje!

Začátek je zvláštní. Můžete si s sebou sice vzít hromady jídla, ale už po pár hodinách vás přejde běžná chuť k jídlu. Vlivem snížené fyzické aktivity prostě tolik hladu nemáte. A navíc vám do tmy pravidelně nosí jídlo místní paní domácí, takže si prsty vyhledáte, co kde leží, a najíte se. Celý ten proces trvá dost dlouho a ze začátku jste zmateni novými chutěmi.

Celkově jsou první hodiny ve tmě velmi zvláštní a připadá vám, že se tam čas dokonale vleče. O ostatním světě nevíte vůbec nic. Jste jen vy a tma. Jen zhruba podle vzdálených zvuků tušíte, zda se právě jedná o den, nebo zda jste vzhůru uprostřed noci. Pojem času najednou nabývá na úplně jiném významu. Najednou je to jedno.

Osobní hygiena

Dějiny svého života budete přepisovat od úplného začátku. Naučili jste se všechno dělat za pomoci očí, které si nyní klidně můžete nechat celý den zavřené – naprosto k ničemu vám nejsou. Proto si musíte dobře uvědomovat, co a kdy děláte. Zubní pasta a kartáček je najednou velké dobrodružství – kolik že pasty jste si to na kartáček asi dali?

K TÉMATU  Vyplatí se kupovat levné tonery? Dejte si pozor, které vybíráte

A zkuste si jednou položit hřeben, kartáček nebo pastu na jiné místo, než jste zvyklí. Budete mít o zábavu postaráno. Umývání, utírání – vše se najednou řídí pocitem, nikoli očima. Zda máte špinavé triko nezjistíte, pouze tušíte, zda vám je v něm příjemně či nikoliv.

Jídlo má najednou úplně jiný význam!

Najednou se jídlo promění v obživu, kterou si dáte, jen pokud cítíte hlad. Není už zábavou. Z přineseného jídla tušíte po chuti a vůni o jaký pokrm se zrovna jedná. Konkrétně si ale nejste ničím jisti. Vychutnáváte, přemýšlíte. A zjišťujete, jak málo o svém světě najednou bez funkce očí víte.

Zábava

Jste celé dny a noci v úplné tmě. Jak se asi zabavíte? Nejlépe uděláte, když se trochu protáhnete a budete se udržovat pružní a nebolaví cvičením. Jóga je skvělá. Nebo stačí protahovací cvičení a klasické sedy – lehy, dřepy, výpady. Protože je váš svět beztak vzhůru nohama, hodí se i příjemná svíčka.

Až si zacvičíte, zjistíte, že i vaše mysl by potřebovala jaksi protáhnout. A tak si zpíváte písně. Zjistíte, kolik svých oblíbených jste zapomněli, zatímco mistrně tónujete písně z dětství. Ať už se jedná o lidovky nebo písničky z vašich velmi mladých let, vzpomenete si na ně a najednou vám dělají doprovod dávní hrdinové z dětství. Vzpomenete si na dávné sny a přání.

Únava

Pokud se ve svém životě cítíte opravdu unaveni, tuto terapii tmou si rozhodně dopřejte. Jelikož vám tma bude stále do těla dodávat melatonin, budete často spát. A spánek to bude královský! Víte, že vás nečekají naprosto žádné povinnosti. Vaší jedinou povinností je věnovat se sám sobě. Skvělé!

Pobyt ve tmě vás příjemným způsobem navnadí k přemýšlení. Dozvíte se o sobě nové poznatky, a po týdnu, když si budete pomalu zvykat na okolní ruch a světla, najednou zjistíte, že váš život se změnil. Uvidíte skutečné hodnoty a skvěle se zklidníte. A to trvale.

K TÉMATU  Mary Ann Bevanová: jaký je příběh nejošklivější ženy světa?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete vědět, v jakém fyzickém či psychickém stavu je vaše tělo? Jak se dostat do rovnováhy? Vyfoťte si auru! Testovali jsme

Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
V průběhu ledna vzplál na sociálních sítích vášnivý boj o tělesné ochlupení, když hnutí Januhairy oslavuje přirozenost a vyzývá ženy k odložení žiletek. Je zpět doba kdy se svoboda neoholených těl žen projevuje nejen slovy, ale i odvážnými činy. Přidáte se k revolučnímu hnutí, které vzdoruje společenským standardům krásy a zdůrazňuje jedinečný projev individuality?
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Víte, co vás čeká tento týden? Kdy je vhodný čas na zkrášlující procedury a kdy třeba na početí potomka? Tento týden můžete obojí. A co ještě? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.

Výběr článků

Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Myslíte si, že jste potkala toho pravého, ale okolí je z vašeho vztahu rozpačité. Je starší o více než 20 let? Je mladší o více než 10 let? Člověk by řekl, že v dnešní společnosti se věkový rozdíl nepočítá. Zdaleka to není pravda. A většinou jsou to ženy, které věkový rozdíl řeší podstatně víc, než muži.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?

Nepřehlédněte

Sobota bude ve znamení očisty. Věnujte proto chvíli sobě samotné. Očista duše je základem pro váš klid. A víkend k tomu přímo vybízí. Co ještě byste všechno měly zvládnout?
Také si spolu vaši domácí mazlíčci dobře rozumí? Podívejte se, jak si kočky a psi hrají s ptačími kamarády všeho druhu, jako jsou papoušci, kuřátka, slepice nebo kachny. Zvířátka umí být opravdu rozpustilá!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek