Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Zkusili jsme pobyt ve tmě. Ztratíte tam pojem o čase

Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Pobyt ve tmě je skvělou inspirací, jak se vyznat sama v sobě.

03. 09. 2020

Na tento nápad nás přivedl jednoduchý inzerát spokojeného zákazníka. Prostě si pobyt ve tmě pochvaloval. Prozkoumali jsme tedy internet a zjistili z názorů mnoha lidí, že by to vůbec nemusel být špatný nápad. Pobyt ve tmě se dělá na týden, což nám přišlo poněkud moc. Ale protože se k tomuto experimentu rozhodla jedna z našich maminek, která by v jiném případě na týden áčko u rodiny nedostala, nebylo co řešit. „Konečně se vyspím,“ vtipkovala, když nasedala do auta směrem za novým dobrodružstvím.

První hodiny se vlečou, potom čas sprintuje!

Začátek je zvláštní. Můžete si s sebou sice vzít hromady jídla, ale už po pár hodinách vás přejde běžná chuť k jídlu. Vlivem snížené fyzické aktivity prostě tolik hladu nemáte. A navíc vám do tmy pravidelně nosí jídlo místní paní domácí, takže si prsty vyhledáte, co kde leží, a najíte se. Celý ten proces trvá dost dlouho a ze začátku jste zmateni novými chutěmi.

Celkově jsou první hodiny ve tmě velmi zvláštní a připadá vám, že se tam čas dokonale vleče. O ostatním světě nevíte vůbec nic. Jste jen vy a tma. Jen zhruba podle vzdálených zvuků tušíte, zda se právě jedná o den, nebo zda jste vzhůru uprostřed noci. Pojem času najednou nabývá na úplně jiném významu. Najednou je to jedno.

Osobní hygiena

Dějiny svého života budete přepisovat od úplného začátku. Naučili jste se všechno dělat za pomoci očí, které si nyní klidně můžete nechat celý den zavřené – naprosto k ničemu vám nejsou. Proto si musíte dobře uvědomovat, co a kdy děláte. Zubní pasta a kartáček je najednou velké dobrodružství – kolik že pasty jste si to na kartáček asi dali?

K TÉMATU  Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

A zkuste si jednou položit hřeben, kartáček nebo pastu na jiné místo, než jste zvyklí. Budete mít o zábavu postaráno. Umývání, utírání – vše se najednou řídí pocitem, nikoli očima. Zda máte špinavé triko nezjistíte, pouze tušíte, zda vám je v něm příjemně či nikoliv.

Jídlo má najednou úplně jiný význam!

Najednou se jídlo promění v obživu, kterou si dáte, jen pokud cítíte hlad. Není už zábavou. Z přineseného jídla tušíte po chuti a vůni o jaký pokrm se zrovna jedná. Konkrétně si ale nejste ničím jisti. Vychutnáváte, přemýšlíte. A zjišťujete, jak málo o svém světě najednou bez funkce očí víte.

Zábava

Jste celé dny a noci v úplné tmě. Jak se asi zabavíte? Nejlépe uděláte, když se trochu protáhnete a budete se udržovat pružní a nebolaví cvičením. Jóga je skvělá. Nebo stačí protahovací cvičení a klasické sedy – lehy, dřepy, výpady. Protože je váš svět beztak vzhůru nohama, hodí se i příjemná svíčka.

Až si zacvičíte, zjistíte, že i vaše mysl by potřebovala jaksi protáhnout. A tak si zpíváte písně. Zjistíte, kolik svých oblíbených jste zapomněli, zatímco mistrně tónujete písně z dětství. Ať už se jedná o lidovky nebo písničky z vašich velmi mladých let, vzpomenete si na ně a najednou vám dělají doprovod dávní hrdinové z dětství. Vzpomenete si na dávné sny a přání.

Únava

Pokud se ve svém životě cítíte opravdu unaveni, tuto terapii tmou si rozhodně dopřejte. Jelikož vám tma bude stále do těla dodávat melatonin, budete často spát. A spánek to bude královský! Víte, že vás nečekají naprosto žádné povinnosti. Vaší jedinou povinností je věnovat se sám sobě. Skvělé!

Pobyt ve tmě vás příjemným způsobem navnadí k přemýšlení. Dozvíte se o sobě nové poznatky, a po týdnu, když si budete pomalu zvykat na okolní ruch a světla, najednou zjistíte, že váš život se změnil. Uvidíte skutečné hodnoty a skvěle se zklidníte. A to trvale.

K TÉMATU  Robotický vysavač: vyzkoušeli jsme. V čem je skvělý a co naopak nezvládá?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete vědět, v jakém fyzickém či psychickém stavu je vaše tělo? Jak se dostat do rovnováhy? Vyfoťte si auru! Testovali jsme

Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek