Sobota , 28. 01. 2023

Otýlie

Kolik stojí Vánoce? A jak letos ušetřit?

Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Vánoce ušetřit
Jak ušetřit o Vánocích?

Stále více a více peněz

Výdaje na dárky průměrného Čecha jsou čím dál tím vyšší. S každým rokem tato částka stoupá. V roce 2021 šlo dokonce o 12 700 korun. To je způsobené zejména tím, že Češi nemají ve zvyku kupovat pouze jeden dárek. 8 z 10 dotázaných potvrdilo, že pro své blízké nakoupí více dárků. Zajímavý je také fakt, že výdaje na dárky neklesly ani v době pandemie a zpomalení ekonomiky. 

Tyto Vánoce budou pro mnoho Čechů první, kdy budou uvažovat nad tím, jak ušetřit na dárcích, ale zároveň udělat radost rodině či přátelům. To se může zdát jako náročný úkol, ale opak je pravdou.

Kde ušetřit při nákupu dárků?

Přestože se nyní potýkáme s vysokou inflací, která vyhání ceny do astronomických výšin, nemusí to nutně znamenat, že za dárky utratíte obrovské sumy. Pojďme se podávat na to, kde se dá za dárky ušetřit.

  • Pečlivě zkontrolujte, kde dárky kupujete – pokud máte konkrétní zadání na dárek, nikdy ho nekupujte v prvním e-shopu či obchodě, kde na něj narazíte. Vždy zkontrolujte i další místa, kde je k dostání. Díky tomu můžete narazit na slevy, které se výrazně projeví na výsledné ceně.
  • Zkuste najít slevový kupón či akci – mnoho e-shopů připravuje na Vánoce slevové kupóny, které je možné využít. Vždy se proto podívejte, jestli není možné cenu na e-shopu ještě snížit. Některé banky také nabízejí svým klientům speciální slevy do vybraných e-shopů a obchodů.
  • Využijte množstevní slevy – pokud například víte, že vaši přátelé shánějí pro děti podobné hračky, můžete je nakoupit ve větším množství a získat tak na ně zajímavé slevy.

Na co si dát pozor u půjček na Vánoce?

Řešením finanční tísně okolo Vánoc může být i vánoční půjčka. To není nic neobvyklého, každoročně po ní sáhne více než 10 % Čechů. Mnoho z nich také využívá kontokorenty či kreditní karty.

K TÉMATU  Poradíme Vám, jak vybrat prostěradlo pro lepší kvalitu spánku

Pokud ale o vánoční půjčce uvažujete, je třeba si vše dobře promyslet. Využít kontokorent či kreditní kartu může být snadné, ale oba typy úvěrů jsou spojené s vysokými úroky. Ty se pohybují okolo 20 %, ale je možné se setkat i s vyššími. U kreditních karet nejsou uplatňovány pouze v tzv. bezúročném období.

Dalším řešením je speciální půjčka na Vánoce v podobě konkrétní částky na účet. V takovém případě se můžete dostat k lepšímu úroku, ale vždy je třeba pečlivě zvážit společnost, u které si půjčujete.

Dbejte na to, aby šlo o společnost prověřenou, u které se na rovinu dozvíte všechny podmínky i případné poplatky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek