Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno

Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
život japonské gejši
Život japonské gejši rozhodně nebyl procházka růžovým sadem. (foto: 123RF)

17. 08. 2021

Jaký byl tedy život japonské gejši? Spíše byly jakýmisi partnerkami ve vysoké společnosti. Jak tedy gejši žily a jaký život vlastně vedly? Pokud vás předchozí řádky alespoň trochu překvapily, určitě vás překvapí i následující odstavce!

Obdivuhodné svůdnice

Japonští muži gejše vždy oceňovali zejména pro jejich schopnost vést uvolněný rozhovor, vytvářet ve společnosti příjemnou atmosféru a schopnost se mužům vlichotit do přízně. Gejši dokázaly jako delikátní ženy muže okouzlit. Byly velice kultivované, čehož si Japonci velmi cení dodnes a staví na tom představu o gejši ve světe. Čím dál více se tak mluví o tom, že gejši nebyly žádné hloupé kurtizány, nýbrž to byly ženy mnoha talentů, které se dokázaly vyrovnat západním aristokratkám.

Gejši a sex – jedna velká pomluva

Že by gejša byla prostitutka? Tato hluboce zakořeněná představa se vyrývá z představ veřejnosti jen velmi ztěžka. Vždyť každý má přece gejši spojené s mužským pohlavím. Často si je představíme v úzkém kroužku mužů, kde fungují jako společnice, které muže následně i obšťastňují. Tak to ale rozhodně nebylo. Neexistoval sice žádný zákaz důvěrných vztahů mezi gejšou a mužem, vše záviselo ale na dívkách samotných. Proto oblast sexu a důvěrnějších vztahů už byla součástí osobního života gejš, nikoliv jejich profese.

Jaký byl život japonské gejši? O čem jste rozhodně nevěděli

Zajímavá perlička – původně byli gejši muži. Byli to muži, kteří kombinovali funkci baviče a doprovázeli různá setkání písněmi a hrou na hudební nástroj. První ženská gejša se objevila až v roce 1751. Ženská gejša se brzy stala tak populární, že muže úplně zbavila jejich zaměstnání. Na začátku 19. století se tak vše úplně otočilo a výraz „gejša“ se stal označením výlučně ženské profese. Proto nás v dnešní době ani nenapadne, že dříve mohlo být vše jinak a že gejši byli muži. Zajímavé, že?

K TÉMATUZajímavosti o houbách: které patří k nejzdravějším a co se o nich neví?

Gejšské domy poskytly přístřeší

Gejšami se nejčastěji staly dívky z chudých rodin, které byly prodány do gejšských domů. V zásadě byly dívky prodávány do těchto komunit jejich rodinami kvůli neschopnosti uživit děti a poskytnout jim vzdělání. Nebrali ale všechny dívky, pouze ty krásné, chytré a schopné se učit. Odměnou jim byla dobrá strava pěkné oblečení.  Avšak život v takovém domě nebyl snadný, gejši si nesměly zvyknout na jednoduchý a lehký život, proto jim byly svěřovány domácí práce a musely se vyznat téměř ve všem.

Vzdělání bylo obšírné

Gejši se začínaly vzdělávat zhruba ve věku 10 let. Během příprav na jejich budoucnost bylo nutné zvládnout mnoho dovedností: zpěv, tanec, hru na hudební nástroje, schopnost vést čajové obřady podle všech pravidel, udržovat konverzaci a držet krok s nejnovějšími trendy. Předpokládalo se, že mladé dívky přitahovaly své klienty především vzhledem, svým talentem a dovednostmi.

Gejši žily v pevné komunitě, kdy na ty mladší dohlížely tzv. starší sestry. Držely nad nimi opatrovnickou ruku a pomáhaly jim se zavedením se do profese.

Život gejši po večerech

Život gejši nebyl tak snadný a bezstarostný, jak se na první pohled zdálo. Za jeden večer se gejša musela zúčastnit tuctu různých druhů večírků a vydělávat peníze pro svou komunitu. A že to nebyla snadná práce! Koneckonců gejši musely vypadat svěže a neodolatelně, i když na konci svého pracovního dne téměř padaly únavou.

Od samého začátku své kariéry si gejša budovala pověst, kterou si musela udržet. Gejši byly tak silné a neodolatelné, že dokázaly nikdy neztratit svůj půvab a lesk profese uchovat i pro budoucí generace. A tak kulturní dědictví celé země žije dodnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

K TÉMATUCeler pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek