Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno

Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
život japonské gejši
Život japonské gejši rozhodně nebyl procházka růžovým sadem. (foto: 123RF)

17. 08. 2021

Jaký byl tedy život japonské gejši? Spíše byly jakýmisi partnerkami ve vysoké společnosti. Jak tedy gejši žily a jaký život vlastně vedly? Pokud vás předchozí řádky alespoň trochu překvapily, určitě vás překvapí i následující odstavce!

Obdivuhodné svůdnice

Japonští muži gejše vždy oceňovali zejména pro jejich schopnost vést uvolněný rozhovor, vytvářet ve společnosti příjemnou atmosféru a schopnost se mužům vlichotit do přízně. Gejši dokázaly jako delikátní ženy muže okouzlit. Byly velice kultivované, čehož si Japonci velmi cení dodnes a staví na tom představu o gejši ve světe. Čím dál více se tak mluví o tom, že gejši nebyly žádné hloupé kurtizány, nýbrž to byly ženy mnoha talentů, které se dokázaly vyrovnat západním aristokratkám.

Gejši a sex – jedna velká pomluva

Že by gejša byla prostitutka? Tato hluboce zakořeněná představa se vyrývá z představ veřejnosti jen velmi ztěžka. Vždyť každý má přece gejši spojené s mužským pohlavím. Často si je představíme v úzkém kroužku mužů, kde fungují jako společnice, které muže následně i obšťastňují. Tak to ale rozhodně nebylo. Neexistoval sice žádný zákaz důvěrných vztahů mezi gejšou a mužem, vše záviselo ale na dívkách samotných. Proto oblast sexu a důvěrnějších vztahů už byla součástí osobního života gejš, nikoliv jejich profese.

Jaký byl život japonské gejši? O čem jste rozhodně nevěděli

Zajímavá perlička – původně byli gejši muži. Byli to muži, kteří kombinovali funkci baviče a doprovázeli různá setkání písněmi a hrou na hudební nástroj. První ženská gejša se objevila až v roce 1751. Ženská gejša se brzy stala tak populární, že muže úplně zbavila jejich zaměstnání. Na začátku 19. století se tak vše úplně otočilo a výraz „gejša“ se stal označením výlučně ženské profese. Proto nás v dnešní době ani nenapadne, že dříve mohlo být vše jinak a že gejši byli muži. Zajímavé, že?

K TÉMATU  Vše, co jste kdy chtěli vědět o mrkání. Dávejte si pozor, kde a na koho hodíte očkem

Gejšské domy poskytly přístřeší

Gejšami se nejčastěji staly dívky z chudých rodin, které byly prodány do gejšských domů. V zásadě byly dívky prodávány do těchto komunit jejich rodinami kvůli neschopnosti uživit děti a poskytnout jim vzdělání. Nebrali ale všechny dívky, pouze ty krásné, chytré a schopné se učit. Odměnou jim byla dobrá strava pěkné oblečení.  Avšak život v takovém domě nebyl snadný, gejši si nesměly zvyknout na jednoduchý a lehký život, proto jim byly svěřovány domácí práce a musely se vyznat téměř ve všem.

Vzdělání bylo obšírné

Gejši se začínaly vzdělávat zhruba ve věku 10 let. Během příprav na jejich budoucnost bylo nutné zvládnout mnoho dovedností: zpěv, tanec, hru na hudební nástroje, schopnost vést čajové obřady podle všech pravidel, udržovat konverzaci a držet krok s nejnovějšími trendy. Předpokládalo se, že mladé dívky přitahovaly své klienty především vzhledem, svým talentem a dovednostmi.

Gejši žily v pevné komunitě, kdy na ty mladší dohlížely tzv. starší sestry. Držely nad nimi opatrovnickou ruku a pomáhaly jim se zavedením se do profese.

Život gejši po večerech

Život gejši nebyl tak snadný a bezstarostný, jak se na první pohled zdálo. Za jeden večer se gejša musela zúčastnit tuctu různých druhů večírků a vydělávat peníze pro svou komunitu. A že to nebyla snadná práce! Koneckonců gejši musely vypadat svěže a neodolatelně, i když na konci svého pracovního dne téměř padaly únavou.

Od samého začátku své kariéry si gejša budovala pověst, kterou si musela udržet. Gejši byly tak silné a neodolatelné, že dokázaly nikdy neztratit svůj půvab a lesk profese uchovat i pro budoucí generace. A tak kulturní dědictví celé země žije dodnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

K TÉMATU  Oči jsou oknem do duše: co o vás říká barva očí?

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
Dnes čtyřiapadesátiletá herečka a modelka patřila v 90. letech minulého století k největším sexsymbolům. A stačila jí k tomu vlastně jen náhoda. Kdyby se neobjevila ve správnou chvíli na správném místě a neměla na sobě upnuté tričko, možná bychom ji dnes ani neznali.
O čem bude rok 2019 z hlediska „Karmy“?  O osvobození z destruktivních vzorů, které jsou pozůstatkem z dob minulých, u mnoha lidí zasahujících až do dávných časů  „patriarchátu“. Jaký je tedy váš karmický horoskop pro tento rok?
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Mnoho lidí si esenciální oleje spojuje s navozením příjemné atmosféry - stačí pár kapek do aromalampy, zapálit svíčku a domovem se rázem line omamná vůně. Napadlo by vás ale využít esenciální oleje i pro hubnutí? A funguje to vůbec?
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.

Výběr článků

Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.

Nepřehlédněte

Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek