Domů » Životní styl » Jóga v teple? Naše redaktorka to vyzkoušela na vlastní kůži. Hot jóga vás pěkně zahřeje a dobije baterky!
Životní styl

Jóga v teple? Naše redaktorka to vyzkoušela na vlastní kůži. Hot jóga vás pěkně zahřeje a dobije baterky!

Jóga
zdroj: damskaliga.cz
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!

Ještě než začneme cvičit, bere si nás dvě nové lektorka stranou. “Začátek cvičení je vždy náročný. Může vás překvapit teplota v místnosti, ale nikdo po vás nechce, abyste cvičily celou sérii hned napoprvé. Důležité je zůstat celou lekci v místnosti, začít pozvolna, na chvilku si sednout a odpočinout a pak se znovu zapojit do cvičení,” říká nám Petra Daňhelová a dodává, že je důležité správně postupně dýchat, poté se tělo zklidní a zvykne si na teplotu.

Dá se to přežít?

Sama jsem se odhodlávala do tepla dlouho. Jógu, hlavně power nebo jemnou, cvičím několik let. Ale hýbat se v teple mi obvykle nedělá dobře ani v létě. Ale letos k mému překvapení jsem na teplo měla chuť. Cítila jsem, že to bude dobré. A mé obavy zbytečné. Sedli jsme si na první dobrou.

Moje pocity z cvičení

Nejdu sem urputně makat, ale protáhnout se. Nechám tělo, co mu bude příjemné. Začínáme dýcháním ve stoje. Vnímám, jak si tělo zvyká na teplotu, překvapuje mne, že není tak strašná, jak jsem si myslela, že bude. Pokračujeme základními pozicemi, které znám. Zvládne je i začátečník. Tempo cvičení je tak akorát, ani rychlé, ale extra pomalé. Užívám si, že mne teplo pustí v protažení, ale i vnímání těla, mnohem dál, než znám. Potím se od prvních minut. Ale není to nic, co by mi vadilo. Věděla jsem, že tohle mne čeká.

zdroj: damskaliga.cz

To už je konec?

“Pojď se nadechnout! Drž! Stáhni břicho!” zní mi do uší od lektorky, která celou dobu chodí mezi námi. Opravuje, ukazuje cviky, chválí. Vidíme se v zrcadlech, což je dobré, abychom pozice dělaly správně. Podložka, dva ručníky, voda a přiléhavé oblečení. To je vše, co potřebujete… Lekce uteče strašně rychle. A že mi některé pozice nešly? No a… “V józe si způsobujeme spoustu trápení tím, že se domníváme, že musíme cvičit stejně jako osoba vedle nás. Ignorujeme svou přirozenost, všichni se během praktikování dostaneme do bodu na hranici svého pohybového rozpětí,” dozvídáme se od Petry Daňhelové. A souhlasím.

Detox i odpočinek zároveň

Lekce má šedesát minut, ale můžete si dát i hodinu a půl. Stojí od 300 Kč. cvičení se cítím uvolněná, spokojená, zklidněná. Spí se mi, jak dlouho ne. Další dny nejsem unavená! Čekala jsem, že mne budou bolet svaly. Ale vůbec. Cítím se v těle dobře. A už vím, kam budu chodit celou zimu…