Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Rozešli jste se. Jak připravit dítě na novou partnerku jeho otce?

Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Bezmezná mateřská láska. Zdroj: 123RF.com

03. 03. 2020

Jaký si přejete výsledek?

Zavřete oči a představte si, jak chcete, aby setkání proběhlo. Setkání s cizí ženou, která se v životě vašeho dítěte bude objevovat i v případě, že si to vy sama bohužel nepřejete. Při této představě se zkuste co nejvíce oprostit od svých pocitů a věnujte plnou pozornost právě pocitům vašeho dítěte. Potřebujete, aby se s novou paní seznámilo v pohodě a v klidu, a aby situaci v rámci svých možností pochopilo? Výsledek, který byste si pro své dítě měla přát, je porozumění a pohoda.

Matka s dítětem
zdroj foto: freepik.com

Jak to ale udělat v případě, že jsme se rozešli ve zlém?

Zde nastává chvíle, kdy se láme chleba. Nejraději byste bývalému vyškrábala oči, a to jeho nové koště nemůžete ani vidět? A dokonce mají tu drzost, že si na víkend berou to nejcennější, co vám život dal – vaše dítě? Budeme k vám upřímní – pokud své dítě skutečně milujete a přejete si, aby jeho cesta životem byla schůdná, budete muset situaci zkousnout a následně se za dobře zvládnutý stres odměnit.

Je tady nová paní, zlatíčko…

Když budete ke svému dítěti dočista upřímní, vaše úsilí padne na úrodnou půdu. Zkuste to třeba takto: „Zítra pojedeš za tatínkem a setkáš se s novou tetou. Mají se s tatínkem rádi. I když je to pro mě těžké, tak jim to moc přeji a chci, ať je ti s tatínkem a novou tetou hezky. Určitě to společně zvládneme.“ Nemusíte tak lhát a přetvařovat se, že se vám nová teta líbí, ale zároveň dítěti dopřejete opěrný pocit – „společně to zvládneme.“

Dítě a nová matka
Zdroj foto: freepik.com

Jak rozhodně ne?

Udržet nervy na uzdě je někdy nad lidské síly. Stále ale musíte myslet na to, že vám jde o pocity a dobro vašeho vlastního dítěte. Když budete, třeba jen pro sebe, nahlas spílat a nadávat nad svou bídou z nové ženské, setkáte se s nechápavým výrazem v obličeji svého dítěte, které právě ztratilo půdu pod nohama. Frustrace z toho, že jeho milovaná maminka někoho tak hluboce nesnáší, jej bude provázet po celý život a ovlivní jeho vztahy. Nadechněte se a zatněte zuby. Tohle vaše dítě slyšet nepotřebuje.

K TÉMATU  Umělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

Příběh ze života

S Janou se Petr rozešel dva měsíce před plánovanou svatbou – dlouho jí nechtěl prozradit, že důvodem, proč ji nechává samotnou se společným dítětem, je jeho kolegyně z práce Dominika. Janu to natolik zlomilo, že se nedokázala od zrady oprostit. Jejich čtyřletý syn bydlel s ní a na občasné návštěvy jezdil za otcem a jeho novou ženou. Jana vždy dopředu říkala, jak hrozná Dominika i Petr jsou, jak mohli něco tak ohavného udělat. Jana Petrovi syna ani nechtěla posílat, při předávání se navíc hádali. Čtyřleté dítě rostlo a postupně se u něj začaly objevovat silné poruchy chování, deprese, hyperaktivita, a v deseti letech se tento kluk poprvé pokusil o sebevraždu. V klinickém rozboru psychologa bylo uvedeno, že dítě se cítí vinno za matčinu bolest. Touto cestou jít určitě nechcete.

Odměna na konec

Dokázala jste dítěti vysvětlit, že se v jeho životě vyskytne nová teta, a přitom jste ukočírovala emoce? Gratulujeme, právě jste složila zkoušku na vysoké škole života. Vaše dítě ví, že vám nová situace není příjemná, ale zároveň mu nepodsouváte svůj pohled na věc. Sotva zaklapnou dveře za vaší ratolestí, volejte kamarádce a vyrazte na společnou procházku, do fitka, na fitbox, nebo si společně dejte extra porci šlehačky do kávy, a odměňte se za to, že jste to zvládla!

Uf, je to za vámi! Gratulujeme!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Vánoce patří mezi nejkrásnější období roku. Všechno se třpytí, blýská a svítí. Proměňte i svůj domov v kouzelné místo plné vánoční atmosféry. Ať už je však váš byt velký nebo maličký, existuje spousta způsobů, jak ho přes Vánoce vyzdobit. Připravili jsme pro vás seznam toho, co by vám rozhodně nemělo uniknout.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek