Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Čertův dráp se považuje za zázrak. Co všechno umí?

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
čertův dráp
Znáte zázrak jménem čertův dráp? (Foto: 123RF)

13. 08. 2021

Jak poznáte čertův dráp? 

Že se zrovna pohybujete kolem pouště Kalahari v Africe a že byste si rádi takovou rostlinu odnesli s sebou domů? Pak se ptáte, jak ji vlastně v té smršti všech poznat. Čertův dráp má velmi specifické, tmavě růžové až fialové květy. Jeho plody jsou tvarované a jsou opředeny ostrými drápky (ostatně i proto se rostlině říká tak, jak říká).  

I když se vám rostlina na první pohled jeví jako velice zajímavá, její vzhled je pouze tím prvním, co zaujme. Skutečný poklad se podle odborníků skrývá pod vrstvou hlíny čili pod zemí. Pokud chcete svému zdraví ulevit či mu prospět, využijte její hlízovité kořeny, které se už od pradávna používají například při léčbě pohybového aparátu, také bolestí kloubů nebo šlach či zad. Poskytují i úlevu například od dny nebo revmatoidní artritidy.  

Více informací o rostlině 

Pokud bychom měli zmínit několik odborných definicí či věcí, řekneme, že se jedná o plazivý sukulent, jehož domovem je jižní Afrika. Jak již bylo zmíněno, ve volné přírodě se nachází kolem pouště Kalahari. To, jaké zbarvení květy mají již bylo řečeno, stejně tak že plody oplývají ostré trnovité výběžky.  

Jeho účinky se používají už po dlouhá staletí 

U nás jeho účinky nevyužíváme zas tak dlouhou dobu. Přece jenom z Afriky k nám začaly putovat věci až poměrně pozdě. Z účinků rostliny se tak těžilo zprvu jenom na domovském kontinentu. Zde se o nich ví už dlouhá staletí.  

Nejdříve z nich těžili takzvaní Pigmejové, kteří využívali sušené kořeny při léčbě horečky nebo při bolestech kloubů. Později se s nimi léčily otoky nebo se podporovalo trávení.  

Do Evropy až ve dvacátém století 

Nabízí se otázka, kdy jsme z účinků čertova drápu začali těžit i my, Evropané. Z dostupných informací vyplývá, že se k nám rostlina dostala až v minulém čili dvacátém století. Právě v té době byla rostlina podrobena mnoha studiím a vědeckým výzkumům, aby se potvrdily ony zdravotní účinky a zdali se opravdu jedná o přírodní lék, jak ho vyzdvihují Afričané a tamější domorodci.  

K TÉMATU  Vliv líbání na lidské zdraví. Účinky pocítíte i uvidíte

Po provedení mnoha průzkumů se skutečně přišlo na to, že se jedná o zdraví prospěšnou rostlinu, jejíž seznam benefitů nezná konce.  

Nejen pro pohybový aparát 

Jak již bylo zmíněno, čertův dráp se používá především při léčbě bolestí pohybového aparátu. Zpravidla zlepšuje pohyblivost, ulevuje od bolestí kloubů a svalů, také podporuje vaziva i vazivové úpony. Zamezuje ukládání škodlivých látek v kloubních pouzdrech a chrupavkách. Zajišťuje normální stav kloubů a šlach, a to dokonce i ve vyšším věku, kdy jsou právě klouby a šlachy problémové.  

Kořenové hlízy čertova drápu navíc obsahují takové látky, které mají silné protizánětlivé účinky. Sem patří například flavonoidy, fytosteroly nebo fenolové kyseliny. Kombinace těchto složek působí společně jako prevence degenerativních onemocnění postihujících klouby či obratle.  

Místo tradičních farmaceutik 

Jiné studie zase dokazují, že užívání čertova drápu se jeví jako lepší nápad než užívání klasických farmaceutických produktů. Jsou dokonce srovnatelné s nejmodernějšími syntetickými protizánětlivými léky. Jinými slovy užívání čertova drápu znamená zdravější přístup k léčení bolesti kloubů. Užívat ho můžete, ať už patříte mezi vrcholové sportovce, nebo vášnivé cyklisty. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

My ženy jsme k sobě mnohdy hodně přísné. Jen si přiznejte, kolikrát stojíte před zrcadlem, prohlížíte si sebe sama a přeměřujete se kritickým pohledem. Tohle vám na sobě vadí, tohle se vám nelíbí, tamto byste mohla mít takové a tohle zase makové.
Zdá se, že pánové mají v případě těchto krásek velkou smůlu. V jejich srdci je totiž místo pouze a jen pro ženy. Které ze slavných dam otevřeně přiznaly, že patří mezi lesbičky?
Skáčou, plavou, dovádějí. Tučňáci jsou nelétaví ptáci, které v zoo nezapomene navštívit nikdo. Ve volné přírodě ale předvádějí větší kousky!
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Recepty na bezlepkové cukroví vyřeší problém s vánočním mlsáním, pokud máte vy nebo někdo z rodiny intoleranci na lepek. Vždyť co by to bylo za Vánoce bez cukroví? Takhle se omezovat nemusíte a ani nepoznáte, že je cukroví na stole vlastně bezlepková dieta.
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.
Mnohé druhy zeleniny a ovoce v minulosti rozhodně nevypadaly a nechutnaly tak jako dnes. Lidé si je vyšlechtili k obrazu svému. Otázkou je, jestli je to na škodu, nebo k užitku. Seznamte se s těmi nejznámějšími vyšlechtěnými druhy plodů, které dříve byly úplně jiné.
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Byla neskutečně krásná a neuvěřitelně talentovaná. Přesto se v jejím životě objevilo hned několik škraloupů, které jí poškodily pověst. Mona Lisa dvacátého století, jak se Gině Lollobrigidě přezdívá, je však dodnes považována ze největší herecký sex symbol.
V dnešním světě spojeném s technologiemi se stává digitální detox klíčovým prvkem pro udržení zdravých mezilidských vztahů. Náš článek o digitálním detoxu vám přináší inspiraci a návody, jak osvěžit svůj život od digitálních vlivů. Od obnovení osobního spojení po nalezení rovnováhy mezi online a offline světem, objevte cestu k zdravějším vztahům skrze digitální odpočinek.

Výběr článků

Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?

Nepřehlédněte

Suchý šampon, to je pomocník mnoha z nás, o kterém jste už jistě slyšely. Jak s ním ale pracovat, aby se skutečně stal vaším přítelem do nepohody? Naučte se to!
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek