Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Čertův dráp se považuje za zázrak. Co všechno umí?

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
čertův dráp
Znáte zázrak jménem čertův dráp? (Foto: 123RF)

13. 08. 2021

Jak poznáte čertův dráp? 

Že se zrovna pohybujete kolem pouště Kalahari v Africe a že byste si rádi takovou rostlinu odnesli s sebou domů? Pak se ptáte, jak ji vlastně v té smršti všech poznat. Čertův dráp má velmi specifické, tmavě růžové až fialové květy. Jeho plody jsou tvarované a jsou opředeny ostrými drápky (ostatně i proto se rostlině říká tak, jak říká).  

I když se vám rostlina na první pohled jeví jako velice zajímavá, její vzhled je pouze tím prvním, co zaujme. Skutečný poklad se podle odborníků skrývá pod vrstvou hlíny čili pod zemí. Pokud chcete svému zdraví ulevit či mu prospět, využijte její hlízovité kořeny, které se už od pradávna používají například při léčbě pohybového aparátu, také bolestí kloubů nebo šlach či zad. Poskytují i úlevu například od dny nebo revmatoidní artritidy.  

Více informací o rostlině 

Pokud bychom měli zmínit několik odborných definicí či věcí, řekneme, že se jedná o plazivý sukulent, jehož domovem je jižní Afrika. Jak již bylo zmíněno, ve volné přírodě se nachází kolem pouště Kalahari. To, jaké zbarvení květy mají již bylo řečeno, stejně tak že plody oplývají ostré trnovité výběžky.  

Jeho účinky se používají už po dlouhá staletí 

U nás jeho účinky nevyužíváme zas tak dlouhou dobu. Přece jenom z Afriky k nám začaly putovat věci až poměrně pozdě. Z účinků rostliny se tak těžilo zprvu jenom na domovském kontinentu. Zde se o nich ví už dlouhá staletí.  

Nejdříve z nich těžili takzvaní Pigmejové, kteří využívali sušené kořeny při léčbě horečky nebo při bolestech kloubů. Později se s nimi léčily otoky nebo se podporovalo trávení.  

Do Evropy až ve dvacátém století 

Nabízí se otázka, kdy jsme z účinků čertova drápu začali těžit i my, Evropané. Z dostupných informací vyplývá, že se k nám rostlina dostala až v minulém čili dvacátém století. Právě v té době byla rostlina podrobena mnoha studiím a vědeckým výzkumům, aby se potvrdily ony zdravotní účinky a zdali se opravdu jedná o přírodní lék, jak ho vyzdvihují Afričané a tamější domorodci.  

K TÉMATUZapečené masové kuličky se sýrem a rajčaty

Po provedení mnoha průzkumů se skutečně přišlo na to, že se jedná o zdraví prospěšnou rostlinu, jejíž seznam benefitů nezná konce.  

Nejen pro pohybový aparát 

Jak již bylo zmíněno, čertův dráp se používá především při léčbě bolestí pohybového aparátu. Zpravidla zlepšuje pohyblivost, ulevuje od bolestí kloubů a svalů, také podporuje vaziva i vazivové úpony. Zamezuje ukládání škodlivých látek v kloubních pouzdrech a chrupavkách. Zajišťuje normální stav kloubů a šlach, a to dokonce i ve vyšším věku, kdy jsou právě klouby a šlachy problémové.  

Kořenové hlízy čertova drápu navíc obsahují takové látky, které mají silné protizánětlivé účinky. Sem patří například flavonoidy, fytosteroly nebo fenolové kyseliny. Kombinace těchto složek působí společně jako prevence degenerativních onemocnění postihujících klouby či obratle.  

Místo tradičních farmaceutik 

Jiné studie zase dokazují, že užívání čertova drápu se jeví jako lepší nápad než užívání klasických farmaceutických produktů. Jsou dokonce srovnatelné s nejmodernějšími syntetickými protizánětlivými léky. Jinými slovy užívání čertova drápu znamená zdravější přístup k léčení bolesti kloubů. Užívat ho můžete, ať už patříte mezi vrcholové sportovce, nebo vášnivé cyklisty. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?

Nepřehlédněte

Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek