Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké?
zdroj: 123RF.com

20. 02. 2019

Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké? Ať už musíte nebo prostě chcete, je to normální. Ale ne každý si to myslí. I vaše okolí na vás může pohlížet s despektem a označit vás za špatnou matku. Nesmíte podléhat tomu, co si myslí ostatní. Spousta matek pracuje a není na tom nic špatného. Jde jen o to, jak si to nastavíte.

3 roky doma

Oproti okolním státům je nastavení české mateřské, resp. rodičovské, více než komfortní. Můžete být doma s dítětem až 4 roky a stát vám za to ještě bude platit. No není to úžasné? I kdybychom teď pominuly mateřskou a rodičovskou dovolenou, resp. částku, která vám po tuto dobu bude vyplácena, velkou výhrou je už to, že matkám stát po tuto dobu hradí zdravotní pojištění a tato doba se započítává do rozhodné doby pro důchod. V okolních evropských státech toto není obvyklé. Ne každá maminka se však na tzv. mateřské dovolené cítí realizovaná a spokojená. A tak zamíří často do práce dříve. Druhou variantou jsou matky, které nastupují do práce dříve z finančních důvodů. Ať tak nebo tak, nemusí se v naší společnosti cítit stigmatizovaně.

Když pracujete z domova

Pro grafičky, překladatelky nebo redaktory je práce z domova jednoduchá, alespoň to tak vypadá na první pohled. Nicméně skutečnost už tak úžasná není. Práci si musíte zorganizovat tak, aby ideálně vaše miminko spalo. To ale znamená, že nemáte moc chvilek na oddych. A když je dítě starší a akčnější, mnohdy se mu nechce čekat, až maminka přestane dělat „tu nudnou činnost“. I tak se vše dá zvládat, záleží však na povaze dítěte. Pokud se rozhodujete o práci z domova ještě před narozením dítěte, připravte si různé varianty, aby vás pak náročné nespavé miminko nepřekvapilo a mohla jste v klidu pracovat.

K TÉMATU  Cestujeme s dětmi. Kam vyrazit ještě za teplého počasí?

Je možná práce z kanceláře?

I práci z kanceláře můžete s dítětem zvládat. Jen je potřeba dobře plánovat. Nezbytné je dobře zajištěné hlídání, případně s několika krizovými scénáři. Zde je otázkou, kolik času se budete práci věnovat. Budete docházet do práce jednou či dvakrát týdně nebo každý den? Podle toho zařiďte chod celé rodiny.

A co pomoc s hlídáním?

Někdo může podotknout, že přijdete o dětství svého dítěte, o ty nejkrásnější roky a že i dítě bez plného kontaktu s matkou strádá. Není tomu tak. Dítě potřebuje někoho blízkého, kdo vyslyší jeho potřeby a věnuje se mu. Nemusí to nutně být 24 hodin denně, 7 dní v týdnu pouze matka. Ideální je člen rodiny, třeba babička. Nicméně pokud na hlídání seženete kvalitní chůvu, mikrojesle, dětskou skupinu nebo jesle, není třeba se ničeho obávat. Ceny za kvalitní hlídání se však pohybují od 200 Kč za hodinu, při dlouhodobém hlídání si můžete cenu s chůvou upravit. Po návratu z práce si ale vždy udělejte na své dítě čas. Vše vyvažujte.

Nejdůležitější je ale vždy spokojenost matky. Ta se totiž odráží na spokojenosti dítěte i celé rodiny. Pokud matka chodí do práce a doma má pak čas na své dítě, kterému se věnuje s úsměvem, je to lepší než stresovaná a nespokojená matka nebo matka věčně s mobilem v ruce, která dítě sleduje jen jedním okem. Nemusíte se totiž dítěti zcela obětovat. Vytvořte si život takový, aby vám i dítěti bylo dobře. A je zcela lhostejné, naplníte-li ho napůl prací nebo jen péčí o dítě. Buďte prostě šťastná a spokojená.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.

Nepřehlédněte

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek