Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké?
zdroj: 123RF.com

20. 02. 2019

Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké? Ať už musíte nebo prostě chcete, je to normální. Ale ne každý si to myslí. I vaše okolí na vás může pohlížet s despektem a označit vás za špatnou matku. Nesmíte podléhat tomu, co si myslí ostatní. Spousta matek pracuje a není na tom nic špatného. Jde jen o to, jak si to nastavíte.

3 roky doma

Oproti okolním státům je nastavení české mateřské, resp. rodičovské, více než komfortní. Můžete být doma s dítětem až 4 roky a stát vám za to ještě bude platit. No není to úžasné? I kdybychom teď pominuly mateřskou a rodičovskou dovolenou, resp. částku, která vám po tuto dobu bude vyplácena, velkou výhrou je už to, že matkám stát po tuto dobu hradí zdravotní pojištění a tato doba se započítává do rozhodné doby pro důchod. V okolních evropských státech toto není obvyklé. Ne každá maminka se však na tzv. mateřské dovolené cítí realizovaná a spokojená. A tak zamíří často do práce dříve. Druhou variantou jsou matky, které nastupují do práce dříve z finančních důvodů. Ať tak nebo tak, nemusí se v naší společnosti cítit stigmatizovaně.

Když pracujete z domova

Pro grafičky, překladatelky nebo redaktory je práce z domova jednoduchá, alespoň to tak vypadá na první pohled. Nicméně skutečnost už tak úžasná není. Práci si musíte zorganizovat tak, aby ideálně vaše miminko spalo. To ale znamená, že nemáte moc chvilek na oddych. A když je dítě starší a akčnější, mnohdy se mu nechce čekat, až maminka přestane dělat „tu nudnou činnost“. I tak se vše dá zvládat, záleží však na povaze dítěte. Pokud se rozhodujete o práci z domova ještě před narozením dítěte, připravte si různé varianty, aby vás pak náročné nespavé miminko nepřekvapilo a mohla jste v klidu pracovat.

K TÉMATU10 komplimentů, které muži nechtějí od svých partnerek slyšet

Je možná práce z kanceláře?

I práci z kanceláře můžete s dítětem zvládat. Jen je potřeba dobře plánovat. Nezbytné je dobře zajištěné hlídání, případně s několika krizovými scénáři. Zde je otázkou, kolik času se budete práci věnovat. Budete docházet do práce jednou či dvakrát týdně nebo každý den? Podle toho zařiďte chod celé rodiny.

A co pomoc s hlídáním?

Někdo může podotknout, že přijdete o dětství svého dítěte, o ty nejkrásnější roky a že i dítě bez plného kontaktu s matkou strádá. Není tomu tak. Dítě potřebuje někoho blízkého, kdo vyslyší jeho potřeby a věnuje se mu. Nemusí to nutně být 24 hodin denně, 7 dní v týdnu pouze matka. Ideální je člen rodiny, třeba babička. Nicméně pokud na hlídání seženete kvalitní chůvu, mikrojesle, dětskou skupinu nebo jesle, není třeba se ničeho obávat. Ceny za kvalitní hlídání se však pohybují od 200 Kč za hodinu, při dlouhodobém hlídání si můžete cenu s chůvou upravit. Po návratu z práce si ale vždy udělejte na své dítě čas. Vše vyvažujte.

Nejdůležitější je ale vždy spokojenost matky. Ta se totiž odráží na spokojenosti dítěte i celé rodiny. Pokud matka chodí do práce a doma má pak čas na své dítě, kterému se věnuje s úsměvem, je to lepší než stresovaná a nespokojená matka nebo matka věčně s mobilem v ruce, která dítě sleduje jen jedním okem. Nemusíte se totiž dítěti zcela obětovat. Vytvořte si život takový, aby vám i dítěti bylo dobře. A je zcela lhostejné, naplníte-li ho napůl prací nebo jen péčí o dítě. Buďte prostě šťastná a spokojená.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.

Nepřehlédněte

Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek