Neděle , 29. 01. 2023

Zdislava

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké?
zdroj: 123RF.com

20. 02. 2019

Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké? Ať už musíte nebo prostě chcete, je to normální. Ale ne každý si to myslí. I vaše okolí na vás může pohlížet s despektem a označit vás za špatnou matku. Nesmíte podléhat tomu, co si myslí ostatní. Spousta matek pracuje a není na tom nic špatného. Jde jen o to, jak si to nastavíte.

3 roky doma

Oproti okolním státům je nastavení české mateřské, resp. rodičovské, více než komfortní. Můžete být doma s dítětem až 4 roky a stát vám za to ještě bude platit. No není to úžasné? I kdybychom teď pominuly mateřskou a rodičovskou dovolenou, resp. částku, která vám po tuto dobu bude vyplácena, velkou výhrou je už to, že matkám stát po tuto dobu hradí zdravotní pojištění a tato doba se započítává do rozhodné doby pro důchod. V okolních evropských státech toto není obvyklé. Ne každá maminka se však na tzv. mateřské dovolené cítí realizovaná a spokojená. A tak zamíří často do práce dříve. Druhou variantou jsou matky, které nastupují do práce dříve z finančních důvodů. Ať tak nebo tak, nemusí se v naší společnosti cítit stigmatizovaně.

Když pracujete z domova

Pro grafičky, překladatelky nebo redaktory je práce z domova jednoduchá, alespoň to tak vypadá na první pohled. Nicméně skutečnost už tak úžasná není. Práci si musíte zorganizovat tak, aby ideálně vaše miminko spalo. To ale znamená, že nemáte moc chvilek na oddych. A když je dítě starší a akčnější, mnohdy se mu nechce čekat, až maminka přestane dělat „tu nudnou činnost“. I tak se vše dá zvládat, záleží však na povaze dítěte. Pokud se rozhodujete o práci z domova ještě před narozením dítěte, připravte si různé varianty, aby vás pak náročné nespavé miminko nepřekvapilo a mohla jste v klidu pracovat.

K TÉMATU  Olivie (43): Postihla nás povodeň a začínáme znovu. Mám ale strach o rodiče

Je možná práce z kanceláře?

I práci z kanceláře můžete s dítětem zvládat. Jen je potřeba dobře plánovat. Nezbytné je dobře zajištěné hlídání, případně s několika krizovými scénáři. Zde je otázkou, kolik času se budete práci věnovat. Budete docházet do práce jednou či dvakrát týdně nebo každý den? Podle toho zařiďte chod celé rodiny.

A co pomoc s hlídáním?

Někdo může podotknout, že přijdete o dětství svého dítěte, o ty nejkrásnější roky a že i dítě bez plného kontaktu s matkou strádá. Není tomu tak. Dítě potřebuje někoho blízkého, kdo vyslyší jeho potřeby a věnuje se mu. Nemusí to nutně být 24 hodin denně, 7 dní v týdnu pouze matka. Ideální je člen rodiny, třeba babička. Nicméně pokud na hlídání seženete kvalitní chůvu, mikrojesle, dětskou skupinu nebo jesle, není třeba se ničeho obávat. Ceny za kvalitní hlídání se však pohybují od 200 Kč za hodinu, při dlouhodobém hlídání si můžete cenu s chůvou upravit. Po návratu z práce si ale vždy udělejte na své dítě čas. Vše vyvažujte.

Nejdůležitější je ale vždy spokojenost matky. Ta se totiž odráží na spokojenosti dítěte i celé rodiny. Pokud matka chodí do práce a doma má pak čas na své dítě, kterému se věnuje s úsměvem, je to lepší než stresovaná a nespokojená matka nebo matka věčně s mobilem v ruce, která dítě sleduje jen jedním okem. Nemusíte se totiž dítěti zcela obětovat. Vytvořte si život takový, aby vám i dítěti bylo dobře. A je zcela lhostejné, naplníte-li ho napůl prací nebo jen péčí o dítě. Buďte prostě šťastná a spokojená.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.

Nepřehlédněte

Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek