Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké?
zdroj: 123RF.com

20. 02. 2019

Chystáte se do práce i když je vaše dítě ještě malinké? Ať už musíte nebo prostě chcete, je to normální. Ale ne každý si to myslí. I vaše okolí na vás může pohlížet s despektem a označit vás za špatnou matku. Nesmíte podléhat tomu, co si myslí ostatní. Spousta matek pracuje a není na tom nic špatného. Jde jen o to, jak si to nastavíte.

3 roky doma

Oproti okolním státům je nastavení české mateřské, resp. rodičovské, více než komfortní. Můžete být doma s dítětem až 4 roky a stát vám za to ještě bude platit. No není to úžasné? I kdybychom teď pominuly mateřskou a rodičovskou dovolenou, resp. částku, která vám po tuto dobu bude vyplácena, velkou výhrou je už to, že matkám stát po tuto dobu hradí zdravotní pojištění a tato doba se započítává do rozhodné doby pro důchod. V okolních evropských státech toto není obvyklé. Ne každá maminka se však na tzv. mateřské dovolené cítí realizovaná a spokojená. A tak zamíří často do práce dříve. Druhou variantou jsou matky, které nastupují do práce dříve z finančních důvodů. Ať tak nebo tak, nemusí se v naší společnosti cítit stigmatizovaně.

Když pracujete z domova

Pro grafičky, překladatelky nebo redaktory je práce z domova jednoduchá, alespoň to tak vypadá na první pohled. Nicméně skutečnost už tak úžasná není. Práci si musíte zorganizovat tak, aby ideálně vaše miminko spalo. To ale znamená, že nemáte moc chvilek na oddych. A když je dítě starší a akčnější, mnohdy se mu nechce čekat, až maminka přestane dělat „tu nudnou činnost“. I tak se vše dá zvládat, záleží však na povaze dítěte. Pokud se rozhodujete o práci z domova ještě před narozením dítěte, připravte si různé varianty, aby vás pak náročné nespavé miminko nepřekvapilo a mohla jste v klidu pracovat.

K TÉMATU  Rodičovský příspěvek čeká navýšení a proti neplatičům alimentů je ve hře zálohované výživné. Víme, co to bude znamenat v praxi

Je možná práce z kanceláře?

I práci z kanceláře můžete s dítětem zvládat. Jen je potřeba dobře plánovat. Nezbytné je dobře zajištěné hlídání, případně s několika krizovými scénáři. Zde je otázkou, kolik času se budete práci věnovat. Budete docházet do práce jednou či dvakrát týdně nebo každý den? Podle toho zařiďte chod celé rodiny.

A co pomoc s hlídáním?

Někdo může podotknout, že přijdete o dětství svého dítěte, o ty nejkrásnější roky a že i dítě bez plného kontaktu s matkou strádá. Není tomu tak. Dítě potřebuje někoho blízkého, kdo vyslyší jeho potřeby a věnuje se mu. Nemusí to nutně být 24 hodin denně, 7 dní v týdnu pouze matka. Ideální je člen rodiny, třeba babička. Nicméně pokud na hlídání seženete kvalitní chůvu, mikrojesle, dětskou skupinu nebo jesle, není třeba se ničeho obávat. Ceny za kvalitní hlídání se však pohybují od 200 Kč za hodinu, při dlouhodobém hlídání si můžete cenu s chůvou upravit. Po návratu z práce si ale vždy udělejte na své dítě čas. Vše vyvažujte.

Nejdůležitější je ale vždy spokojenost matky. Ta se totiž odráží na spokojenosti dítěte i celé rodiny. Pokud matka chodí do práce a doma má pak čas na své dítě, kterému se věnuje s úsměvem, je to lepší než stresovaná a nespokojená matka nebo matka věčně s mobilem v ruce, která dítě sleduje jen jedním okem. Nemusíte se totiž dítěti zcela obětovat. Vytvořte si život takový, aby vám i dítěti bylo dobře. A je zcela lhostejné, naplníte-li ho napůl prací nebo jen péčí o dítě. Buďte prostě šťastná a spokojená.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Marta Jandová, žena s rockovým srdcem a hlasem, který dobyl nejen českou, ale i německou hudební scénu, oslaví padesáté narozeniny. Dcera legendárního Petra Jandy, Marta je ženou mnoha talentů – od průlomového úspěchu s Die Happy po sólové projekty a významné televizní role.
Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Když spolu jedou dospělé holky na dovolenou, neznamená to, že jsou ve vztahu nešťastné. I když spolu často jezdí právě ty, které jsou singl. Proč si dát pozor na to, s kým a kam jedete?
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Objevte kouzlo vintage módy, která se v roce 2024 vrací na scénu s novou silou. Zjistěte, proč retro kousky oslovují moderní fashionisty a jak je začlenit do vašeho šatníku.
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?

Výběr článků

Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.

Nepřehlédněte

Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek