Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Spodní prádlo: Jak vzniklo a další zábavná fakta

O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
spodní prádlo
Historie spodního prádla jak ho známe my, není až tak stará.

15. 07. 2022

Počátky spodního prádla

První spodní prádlo se datuje již do 14. století, a jeho vznik se přisuzuje starému Řecku a Římu. V té době se jednalo o bederní roušku z vlny či bavlny, kterou ale nosili pouze muži. Jedním z důvodů by mohlo být to, že klasický oděv žen zajišťoval, že jejich přirození bylo již zakryté, ale mužům to tam tak nějak pořád „plandalo“.

I v tomto případě se spodní prádlo dělilo na „kasty“.  Otroci jej nosili z vlny, lnu nebo jiných materiálů, které byly snadněji dostupné než ostatní, zatímco zámožnější členové společnosti se odlišovali tím, že nosili spodní prádlo z hedvábí.

podprsenka
ilustrační obrázek

Tak to nějakou dobu pokračovalo, než ženy řekly – „My chceme také!“ Nicméně prosperující průmysl se ze spodního prádla stal až ve 20. století. Ale již v 19. století začaly ženy nosit těžké spodničky kvůli nepříjemným okolním větrům.

Rekord se spodním prádlem

Aby se člověk zviditelnil, je schopný udělat prostě jakoukoli bizarnost. 13.6.2010 si desetiletý Jack Singer z New Yorku oblékl najednou 215 kusů spodního prádla, čímž překonal předchozí rekord 200 kusů. Můžeme se jen dohadovat, co ho k takovému rekordu vedlo, ale tím asi skončíme. Pokus o překonání raději necháme na jindy. Jen trochu se mu přiblížil vládce Tutanchamon, který byl pohřbený se 145 spodky.

Spodní prádlo na světovém trhu

V odvětví spodního prádla představují podprsenky 50 %, kalhotky 33 % a korzety více než 10 % celkového trhu, jehož hodnota se odhaduje na 30 miliard dolarů.

spodní prádlo
Dnes si život bez spodního prádla neumíme představit.

Vojenské spodní prádlo

Vojáci nosili spodní prádlo z náboženských důvodů, nicméně bylo to občas hodně nepohodlné s ohledem na prostředí, kde působili. Vlhkost spodního prádla často vedla ke svědění a odření, bolesti kloubů, průjmu a dalším problémům. Proto se začali v pozdějších dobách spodnímu prádlu vyhýbat.

K TÉMATU  Jak vybrat dobře padnoucí podprsenku, aniž bychom ji museli zkoušet

Legendární korzety

Sexy opravdu nemusíme být za každou cenu. Velryby byly na pokraji vyhynutí jenom proto, že se jejich kosti používaly na vyztužení korzetů, obručových sukní a dalšího prádla. Právě korzety výrazně přispívaly k rozvoji tohoto průmyslu a vytvářely tisícovky pracovních míst.

Victoria’s secret

Na aukci v Edinburghu se pár spodního prádla královny Viktorie prodal za 9 375 liber, což je zhruba 270 tisíc korun (v přepočtu ke dnešnímu dni). Kalhotky byly ušité z metrů bílé krémové látky a byly na nich vyšité její iniciály VR (Victoria Regina).

Ukaž své spodní prádlo

V 90. letech 20. století se díky hiphopovým stoupencům stalo módou, že muži nosili kalhoty pod pasem a ukazovali boxerky nebo slipy.

sagging
Hip hop styl “spodky ven” ve skutečnosti vzniknul ve vězení.

Tento styl, kterému se říká sagging, ale skutečně vznikl ve vězení, kde vězňům odebírali opasky, protože by je mohli použít jako možnou zbraň.

Spodní prádlo a myši?

Lidé byli v minulosti docela vynalézaví, i když ne vždy se opravdu trefili. Stejně jako s hypotézou, že když se špinavé spodní prádlo spojí s pšenicí ve kbelíků, zrodí se z něj myši! Tak podporovali myšlenku, že život může vzniknout z neživých předmětů. Opravdu se nebojíme, že by se jim tato hypotéza potvrdila.

Spodní prádlo ve vesmíru

Traduje se, že legendární herečka Carrie Fisher při natáčení Hvězdných válek skutečně nenosila žádné spodní prádlo. George Lucas ji totiž přesvědčil, že ve vesmíru žádné spodní prádlo nebylo, tak by měla být opravdu autentická. No, můžeme jen přemýšlet, do jaké míry je toto tvrzení pravdivé, a do jaké míry zaúčinkovala mužská touha.

A víte, že Italky rády vítají Nový rok v červeném spodním prádle, protože je to považováno za štěstí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Pánská vesta na ženském těle? Nebojte se zalovit v mužském šatníku

Bavlna, krajka, kůže… Jak muži reagují na spodní prádlo?

Spodní prádlo ovlivňuje zdraví. Jaké nosit, abychom se vyhnuli mykózám?

Zdroje článku:
www.factretriever.com, www.bodyrock.tv
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Na co Nela díky našemu letnímu koučinku přišla? Co jí "seplo" a kde máme ještě na čem pracovat?
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Japonští šéfkuchaři vědí, jak zacházet s nožem. Zákazníci restaurace obvykle nevidí, jak vypadá taková práce v rukou profesionála. Řezání, krájení nebo sekání, správný šéfkuchař dokáže s ostrou čepelí doslova kouzlit. Krájet maso, ovoce i zeleninu zvládají tihle šéfkuchaři s chirurgickou přesností a je radost se jim dívat pod ruce.
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Výběr článků

Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.

Nepřehlédněte

Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek