Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Spodní prádlo: Jak vzniklo a další zábavná fakta

O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
spodní prádlo
Historie spodního prádla jak ho známe my, není až tak stará.

15. 07. 2022

Počátky spodního prádla

První spodní prádlo se datuje již do 14. století, a jeho vznik se přisuzuje starému Řecku a Římu. V té době se jednalo o bederní roušku z vlny či bavlny, kterou ale nosili pouze muži. Jedním z důvodů by mohlo být to, že klasický oděv žen zajišťoval, že jejich přirození bylo již zakryté, ale mužům to tam tak nějak pořád „plandalo“.

I v tomto případě se spodní prádlo dělilo na „kasty“.  Otroci jej nosili z vlny, lnu nebo jiných materiálů, které byly snadněji dostupné než ostatní, zatímco zámožnější členové společnosti se odlišovali tím, že nosili spodní prádlo z hedvábí.

podprsenka
ilustrační obrázek

Tak to nějakou dobu pokračovalo, než ženy řekly – „My chceme také!“ Nicméně prosperující průmysl se ze spodního prádla stal až ve 20. století. Ale již v 19. století začaly ženy nosit těžké spodničky kvůli nepříjemným okolním větrům.

Rekord se spodním prádlem

Aby se člověk zviditelnil, je schopný udělat prostě jakoukoli bizarnost. 13.6.2010 si desetiletý Jack Singer z New Yorku oblékl najednou 215 kusů spodního prádla, čímž překonal předchozí rekord 200 kusů. Můžeme se jen dohadovat, co ho k takovému rekordu vedlo, ale tím asi skončíme. Pokus o překonání raději necháme na jindy. Jen trochu se mu přiblížil vládce Tutanchamon, který byl pohřbený se 145 spodky.

Spodní prádlo na světovém trhu

V odvětví spodního prádla představují podprsenky 50 %, kalhotky 33 % a korzety více než 10 % celkového trhu, jehož hodnota se odhaduje na 30 miliard dolarů.

spodní prádlo
Dnes si život bez spodního prádla neumíme představit.

Vojenské spodní prádlo

Vojáci nosili spodní prádlo z náboženských důvodů, nicméně bylo to občas hodně nepohodlné s ohledem na prostředí, kde působili. Vlhkost spodního prádla často vedla ke svědění a odření, bolesti kloubů, průjmu a dalším problémům. Proto se začali v pozdějších dobách spodnímu prádlu vyhýbat.

K TÉMATU  Správné česání má vliv na vzhled vašich vlasů. Češete se správně?

Legendární korzety

Sexy opravdu nemusíme být za každou cenu. Velryby byly na pokraji vyhynutí jenom proto, že se jejich kosti používaly na vyztužení korzetů, obručových sukní a dalšího prádla. Právě korzety výrazně přispívaly k rozvoji tohoto průmyslu a vytvářely tisícovky pracovních míst.

Victoria’s secret

Na aukci v Edinburghu se pár spodního prádla královny Viktorie prodal za 9 375 liber, což je zhruba 270 tisíc korun (v přepočtu ke dnešnímu dni). Kalhotky byly ušité z metrů bílé krémové látky a byly na nich vyšité její iniciály VR (Victoria Regina).

Ukaž své spodní prádlo

V 90. letech 20. století se díky hiphopovým stoupencům stalo módou, že muži nosili kalhoty pod pasem a ukazovali boxerky nebo slipy.

sagging
Hip hop styl “spodky ven” ve skutečnosti vzniknul ve vězení.

Tento styl, kterému se říká sagging, ale skutečně vznikl ve vězení, kde vězňům odebírali opasky, protože by je mohli použít jako možnou zbraň.

Spodní prádlo a myši?

Lidé byli v minulosti docela vynalézaví, i když ne vždy se opravdu trefili. Stejně jako s hypotézou, že když se špinavé spodní prádlo spojí s pšenicí ve kbelíků, zrodí se z něj myši! Tak podporovali myšlenku, že život může vzniknout z neživých předmětů. Opravdu se nebojíme, že by se jim tato hypotéza potvrdila.

Spodní prádlo ve vesmíru

Traduje se, že legendární herečka Carrie Fisher při natáčení Hvězdných válek skutečně nenosila žádné spodní prádlo. George Lucas ji totiž přesvědčil, že ve vesmíru žádné spodní prádlo nebylo, tak by měla být opravdu autentická. No, můžeme jen přemýšlet, do jaké míry je toto tvrzení pravdivé, a do jaké míry zaúčinkovala mužská touha.

A víte, že Italky rády vítají Nový rok v červeném spodním prádle, protože je to považováno za štěstí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Nutně potřebujete oživit svůj šatník? Šperky s olivínem jsou v kurzu!

Bavlna, krajka, kůže… Jak muži reagují na spodní prádlo?

Spodní prádlo ovlivňuje zdraví. Jaké nosit, abychom se vyhnuli mykózám?

Zdroje článku:
www.factretriever.com, www.bodyrock.tv
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Když jsem se zamilovala do Jáchyma, po čase mi prozradil, že má dceru. Ta žije s matkou a jejich rozchod nezvládá. A mě si zařadila na seznam lidí, které nebude mít už z principu ráda. Dcera je prostě nejvíc.
Survivor 2023 se po více než 70 dnech blíží do finále. Než se tak stane, pojďme si připomenout, komu se těsně před nosem zavřely dveře.
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!
Většina z nás už minimálně jednou držela nějakou tu dietu. Dobře víte, jak je to složité. Možná by vám více vyhovovalo řídit se barvami. Jak to? Barvy totiž mohou přímo souviset s hubnutím a dost možná vás shazování přebytečných kilogramů bude konečně bavit.
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.

Výběr článků

Za sny - tak se jmenuje nová audiokniha, kterou načetl zpěvák Richard Krajčo společně se svou manželkou - autorkou knihy, režisérkou a scenáristkou - Karin Krajčo Babinskou. Čtyřy a půl hodiny poslechu bude stát za to. Proč zná knihu zpěvák nazpaměť a jak souvisí s jeho písní Zůstaň se mnou?
Nedělení atmosféra bude uvolněná a veselá, říká astroložka Naďa Šmídová. Co dalšího přináší její horoskop na dnešní víkendový den?
Navštívit jednou za čas kadeřníka? Proč ne, ale radikální zkrácení a nový účes vás doslova promění v jinou osobu. Podívejte se kadeřníkovi přímo pod nůžky.

Nepřehlédněte

Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Výběr kontaktních čoček je pro každého jejich nositele klíčovým. V dnešní době existuje celá řada variant kontaktních čoček, které mohou vyhovovat jednomu a druhému naopak méně, či vůbec. Jak tedy správně vybrat a nesáhnout vedle? Existuje několik možností, ale nejlépe vám pomůže váš oční specialista

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek