Neděle , 29. 01. 2023

Otýlie

Spodní prádlo: Jak vzniklo a další zábavná fakta

O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
spodní prádlo
Historie spodního prádla jak ho známe my, není až tak stará.

15. 07. 2022

Počátky spodního prádla

První spodní prádlo se datuje již do 14. století, a jeho vznik se přisuzuje starému Řecku a Římu. V té době se jednalo o bederní roušku z vlny či bavlny, kterou ale nosili pouze muži. Jedním z důvodů by mohlo být to, že klasický oděv žen zajišťoval, že jejich přirození bylo již zakryté, ale mužům to tam tak nějak pořád „plandalo“.

I v tomto případě se spodní prádlo dělilo na „kasty“.  Otroci jej nosili z vlny, lnu nebo jiných materiálů, které byly snadněji dostupné než ostatní, zatímco zámožnější členové společnosti se odlišovali tím, že nosili spodní prádlo z hedvábí.

podprsenka
ilustrační obrázek

Tak to nějakou dobu pokračovalo, než ženy řekly – „My chceme také!“ Nicméně prosperující průmysl se ze spodního prádla stal až ve 20. století. Ale již v 19. století začaly ženy nosit těžké spodničky kvůli nepříjemným okolním větrům.

Rekord se spodním prádlem

Aby se člověk zviditelnil, je schopný udělat prostě jakoukoli bizarnost. 13.6.2010 si desetiletý Jack Singer z New Yorku oblékl najednou 215 kusů spodního prádla, čímž překonal předchozí rekord 200 kusů. Můžeme se jen dohadovat, co ho k takovému rekordu vedlo, ale tím asi skončíme. Pokus o překonání raději necháme na jindy. Jen trochu se mu přiblížil vládce Tutanchamon, který byl pohřbený se 145 spodky.

Spodní prádlo na světovém trhu

V odvětví spodního prádla představují podprsenky 50 %, kalhotky 33 % a korzety více než 10 % celkového trhu, jehož hodnota se odhaduje na 30 miliard dolarů.

spodní prádlo
Dnes si život bez spodního prádla neumíme představit.

Vojenské spodní prádlo

Vojáci nosili spodní prádlo z náboženských důvodů, nicméně bylo to občas hodně nepohodlné s ohledem na prostředí, kde působili. Vlhkost spodního prádla často vedla ke svědění a odření, bolesti kloubů, průjmu a dalším problémům. Proto se začali v pozdějších dobách spodnímu prádlu vyhýbat.

K TÉMATU  Jak se účinně zbavit odumřelých buněk? Vsaďte na správný peeling

Legendární korzety

Sexy opravdu nemusíme být za každou cenu. Velryby byly na pokraji vyhynutí jenom proto, že se jejich kosti používaly na vyztužení korzetů, obručových sukní a dalšího prádla. Právě korzety výrazně přispívaly k rozvoji tohoto průmyslu a vytvářely tisícovky pracovních míst.

Victoria’s secret

Na aukci v Edinburghu se pár spodního prádla královny Viktorie prodal za 9 375 liber, což je zhruba 270 tisíc korun (v přepočtu ke dnešnímu dni). Kalhotky byly ušité z metrů bílé krémové látky a byly na nich vyšité její iniciály VR (Victoria Regina).

Ukaž své spodní prádlo

V 90. letech 20. století se díky hiphopovým stoupencům stalo módou, že muži nosili kalhoty pod pasem a ukazovali boxerky nebo slipy.

sagging
Hip hop styl „spodky ven“ ve skutečnosti vzniknul ve vězení.

Tento styl, kterému se říká sagging, ale skutečně vznikl ve vězení, kde vězňům odebírali opasky, protože by je mohli použít jako možnou zbraň.

Spodní prádlo a myši?

Lidé byli v minulosti docela vynalézaví, i když ne vždy se opravdu trefili. Stejně jako s hypotézou, že když se špinavé spodní prádlo spojí s pšenicí ve kbelíků, zrodí se z něj myši! Tak podporovali myšlenku, že život může vzniknout z neživých předmětů. Opravdu se nebojíme, že by se jim tato hypotéza potvrdila.

Spodní prádlo ve vesmíru

Traduje se, že legendární herečka Carrie Fisher při natáčení Hvězdných válek skutečně nenosila žádné spodní prádlo. George Lucas ji totiž přesvědčil, že ve vesmíru žádné spodní prádlo nebylo, tak by měla být opravdu autentická. No, můžeme jen přemýšlet, do jaké míry je toto tvrzení pravdivé, a do jaké míry zaúčinkovala mužská touha.

A víte, že Italky rády vítají Nový rok v červeném spodním prádle, protože je to považováno za štěstí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Celulitida trápí mnoho žen. Jak vzniká a dá se ,,pomerančové" kůže vůbec zbavit?

Bavlna, krajka, kůže… Jak muži reagují na spodní prádlo?

Spodní prádlo ovlivňuje zdraví. Jaké nosit, abychom se vyhnuli mykózám?

Zdroje článku:
www.factretriever.com, www.bodyrock.tv
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!
Podzim je tady, proto je čas obout se do teplejší a pevnější obuvi. Trendy pro podzim 2022 vás nadchnou. In je pohodlí a funkčnost. Mrkněte, jaké se letos budou nosit kozačky, kotníkové boty a boty na sníh. Pro každou ženu máme spoustu tipů, ze kterých si vyberete. Využijte podzimního Black Friday a nakupte nejlepší boty za zlevněné ceny. Boty si můžete pořídit i na další sezóny, proto volte kvalitní materiály a prověřené značky.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek