Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Soukromí na balkoně: 6 tipů, jak si plnými doušky užít nerušený relax

Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
na balkoně
Balkon nebo malá terasa se dají zútulnit na venkovní oázu klidu a pohody.

17. 05. 2022

17. 05. 2022

Krásné dny jsou v plném proudu a se slunečným počasím přichází stále větší touha dopřát si po náročném dni příjemný odpočinek venku na čerstvém vzduchu. Ostatně nic nás nemůže nabít energií víc, než relax v pohodlném křesílku s lahodným drinkem v ruce či pár minut nerušeného slunění třeba právě na balkoně.

Právě proto je teď ideální doba začít uvažovat nad tím, jak bychom si mohli zútulnit svůj balkon nebo lodžii, abychom si vytvořili místo, kde bude radost odpočívat a nemuseli se přitom vystavovat zvědavým očím kolemjdoucích či sousedů. Připravili jsme proto pro vás šestici šikovných tipů, které mimo jiné využijete i tehdy, pokud jste majiteli zahrádky.

1. Balkonová zástěna na zábradlí

Jedním z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů, jak chránit své soukromí na balkoně, je umístění zástěny na zábradlí. Vybrat si můžete z několika barev i dekorů v různých délkách a s rozmanitou intenzitou průhlednosti. Instalace zástěny je navíc snadná, proto ji zvládne opravdu každý, a to bez jakéhokoliv nářadí.

na balkoně
O soukromí se vám postarají nejrůznější zástěny. Vybírat můžete z mnoha druhů.

Nadchne vás i pořizovací cena, která se běžně pohybuje okolo pár set korun, samozřejmě v závislosti na rozměrech. Soukromí vám taková zástěna poskytne především ve chvíli, kdy budete chtít lenošit v křesle či na lehátku. Podobnou zástěnu můžete hravě využít také pro zakrytí plotu kolem vaší zahrádky.

2. Zástěna na zábradlí z přírodních materiálů

Podobnou alternativou látkových zástěn jsou zástěny z rákosové trávy nebo bambusové ploty, které díky přírodnímu materiálu lépe splynou s okolím. Spíše než na sídliště či do obytné zóny se takové zástěny hodí na balkon bytového domu v blízkosti parku.

Stejně jako u látkové alternativy je i u přírodních zástěn pořizovací cena příznivá, nicméně jejich instalace je o něco náročnější. 

3. Soukromí na proskleném balkoně

Ani v případě, že bydlíte v bytě s proskleným balkonem, se nutně nemusíte vzdávat naděje na více soukromí. Jestliže chcete zachovat moderní nádech svého balkonu, a přesto se skrýt před zraky okolí, budou pro vás ideálním řešením nalepovací fólie na balkonové sklo. I tato alternativa nabízí velký výběr mezi nejrůznějšími dekory. Od klasických matných, přes decentní květinové designy až po výrazné dekory připomínající barevnou mozaiku. 

K TÉMATU  5 tipů jak neprokrastinovat pracovní dobu?

4. Maximální soukromí na balkoně

V případě, že bydlíte v hustě obydlené části města, anebo máte opravdu zvědavé sousedy, je přirozené, že pro vás zástěna zábradlí nebude pro zajištění soukromí na balkoně dostatečná. Nejlepší volbou by pro vás tedy mohl být zákryt celého balkonového průhledu.

Jednou z možností, která se nabízí, jsou dřevěné, vinylové či plastové stěny, které mohou mít podobu jak designových polic, tak konstrukce pro popínavé rostliny nebo dokonce vzhled paravanu. Vzdušnější, a pro někoho jistě příjemnější alternativou, jsou pak látkové plachty, které však budou při montáži vyžadovat určitou dávku zručnosti a kutilského vybavení.

5. Ochrana proti slunci i zvědavým pohledům

Jako víceúčelové řešení se pak nabízí možnost vybavit svůj balkon svinovacími stínidly, roletami, žaluziemi nebo velkým slunečníkem, který disponuje možností úpravy sklonu. Tím si zajistíte nejen více soukromí při lenošení na balkoně, ale zejména v létě v horkých dnech oceníte příjemný stín, který vám tato alternativa poskytne. 

6. Voňavé a lahodné soukromí

Milovníci přírody, vůní a chutí mohou snadno spojit svou touhu po troše soukromí na balkoně se svým pěstitelským koníčkem. Popínavé rostliny, kvetoucí keře, velkokvěté květiny nebo například bylinky a zelenina chytře umístěné ve stojanech dokáží balkon nejen provonět a zútulnit, ale navíc vám zajistí příjemné, ničím nerušené prostředí pro odpočinek. Záleží jen na vás, jaké rostliny si na svůj balkon vyberete.

rostliny
Taková rajčátka porostou jako divá a ještě z nich sklidíte sladkou úrodu.

Jediné, co je třeba zohlednit při jejich výběru, jsou požadavky na podmínky pro úspěšný růst. Jak krásně takový rozkvetlý balkon může vypadat? Přesvědčte se sami.

A závěrem samozřejmě nezapomínáme ani na tip pro všechny, kteří v sobě nechovají ambice být pěstiteli roku, nebo jednoduše nemají čas se o rostliny starat, přestože v nich mají zalíbení. Právě pro vás budou tou nejlepší volbou umělé imitace popínavých nebo převislých rostlin, které vypadají skvěle a péče o ně spočívá jen v občasném otření vlhkým hadříkem od pylu a prachu. Vybrat si navíc můžete z mnoha barev i provedení a nakombinovat je přesně podle svého gusta.

K TÉMATU  Tipy, jak přirozeně zvětšit a prodloužit vaše řasy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Paraván v interiéru plní praktickou i dekorativní funkci. Oddělte prostor doma a udělejte si soukromí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Nepřehlédněte

Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek