Úterý , 04. 10. 2022

František

Soukromí na balkoně: 6 tipů, jak si plnými doušky užít nerušený relax

Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
na balkoně
Balkon nebo malá terasa se dají zútulnit na venkovní oázu klidu a pohody.

17. 05. 2022

17. 05. 2022

Krásné dny jsou v plném proudu a se slunečným počasím přichází stále větší touha dopřát si po náročném dni příjemný odpočinek venku na čerstvém vzduchu. Ostatně nic nás nemůže nabít energií víc, než relax v pohodlném křesílku s lahodným drinkem v ruce či pár minut nerušeného slunění třeba právě na balkoně.

Právě proto je teď ideální doba začít uvažovat nad tím, jak bychom si mohli zútulnit svůj balkon nebo lodžii, abychom si vytvořili místo, kde bude radost odpočívat a nemuseli se přitom vystavovat zvědavým očím kolemjdoucích či sousedů. Připravili jsme proto pro vás šestici šikovných tipů, které mimo jiné využijete i tehdy, pokud jste majiteli zahrádky.

1. Balkonová zástěna na zábradlí

Jedním z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů, jak chránit své soukromí na balkoně, je umístění zástěny na zábradlí. Vybrat si můžete z několika barev i dekorů v různých délkách a s rozmanitou intenzitou průhlednosti. Instalace zástěny je navíc snadná, proto ji zvládne opravdu každý, a to bez jakéhokoliv nářadí.

na balkoně
O soukromí se vám postarají nejrůznější zástěny. Vybírat můžete z mnoha druhů.

Nadchne vás i pořizovací cena, která se běžně pohybuje okolo pár set korun, samozřejmě v závislosti na rozměrech. Soukromí vám taková zástěna poskytne především ve chvíli, kdy budete chtít lenošit v křesle či na lehátku. Podobnou zástěnu můžete hravě využít také pro zakrytí plotu kolem vaší zahrádky.

2. Zástěna na zábradlí z přírodních materiálů

Podobnou alternativou látkových zástěn jsou zástěny z rákosové trávy nebo bambusové ploty, které díky přírodnímu materiálu lépe splynou s okolím. Spíše než na sídliště či do obytné zóny se takové zástěny hodí na balkon bytového domu v blízkosti parku.

Stejně jako u látkové alternativy je i u přírodních zástěn pořizovací cena příznivá, nicméně jejich instalace je o něco náročnější. 

3. Soukromí na proskleném balkoně

Ani v případě, že bydlíte v bytě s proskleným balkonem, se nutně nemusíte vzdávat naděje na více soukromí. Jestliže chcete zachovat moderní nádech svého balkonu, a přesto se skrýt před zraky okolí, budou pro vás ideálním řešením nalepovací fólie na balkonové sklo. I tato alternativa nabízí velký výběr mezi nejrůznějšími dekory. Od klasických matných, přes decentní květinové designy až po výrazné dekory připomínající barevnou mozaiku. 

K TÉMATU  Nejlepší vzhled do přírody

4. Maximální soukromí na balkoně

V případě, že bydlíte v hustě obydlené části města, anebo máte opravdu zvědavé sousedy, je přirozené, že pro vás zástěna zábradlí nebude pro zajištění soukromí na balkoně dostatečná. Nejlepší volbou by pro vás tedy mohl být zákryt celého balkonového průhledu.

Jednou z možností, která se nabízí, jsou dřevěné, vinylové či plastové stěny, které mohou mít podobu jak designových polic, tak konstrukce pro popínavé rostliny nebo dokonce vzhled paravanu. Vzdušnější, a pro někoho jistě příjemnější alternativou, jsou pak látkové plachty, které však budou při montáži vyžadovat určitou dávku zručnosti a kutilského vybavení.

5. Ochrana proti slunci i zvědavým pohledům

Jako víceúčelové řešení se pak nabízí možnost vybavit svůj balkon svinovacími stínidly, roletami, žaluziemi nebo velkým slunečníkem, který disponuje možností úpravy sklonu. Tím si zajistíte nejen více soukromí při lenošení na balkoně, ale zejména v létě v horkých dnech oceníte příjemný stín, který vám tato alternativa poskytne. 

6. Voňavé a lahodné soukromí

Milovníci přírody, vůní a chutí mohou snadno spojit svou touhu po troše soukromí na balkoně se svým pěstitelským koníčkem. Popínavé rostliny, kvetoucí keře, velkokvěté květiny nebo například bylinky a zelenina chytře umístěné ve stojanech dokáží balkon nejen provonět a zútulnit, ale navíc vám zajistí příjemné, ničím nerušené prostředí pro odpočinek. Záleží jen na vás, jaké rostliny si na svůj balkon vyberete.

rostliny
Taková rajčátka porostou jako divá a ještě z nich sklidíte sladkou úrodu.

Jediné, co je třeba zohlednit při jejich výběru, jsou požadavky na podmínky pro úspěšný růst. Jak krásně takový rozkvetlý balkon může vypadat? Přesvědčte se sami.

A závěrem samozřejmě nezapomínáme ani na tip pro všechny, kteří v sobě nechovají ambice být pěstiteli roku, nebo jednoduše nemají čas se o rostliny starat, přestože v nich mají zalíbení. Právě pro vás budou tou nejlepší volbou umělé imitace popínavých nebo převislých rostlin, které vypadají skvěle a péče o ně spočívá jen v občasném otření vlhkým hadříkem od pylu a prachu. Vybrat si navíc můžete z mnoha barev i provedení a nakombinovat je přesně podle svého gusta.

K TÉMATU  Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Paraván v interiéru plní praktickou i dekorativní funkci. Oddělte prostor doma a udělejte si soukromí!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.

Nepřehlédněte

Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek