Středa , 29. 11. 2023

Zina

Silvestr slavíme všichni. Ale víte, kde a jaký má původ?

Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
silvestr
Těšíte se na novoroční oslavy?

29. 12. 2022

Kdo byl ten Silvestr?

Papež Silvestr I. se narodil ve 3. století v Římě a přijal víru křesťanství, za kterou byl v té době pronásledován. Až vláda Konstantina Velikého mu umožnila důstojnější život. Svatý Silvestr vladaře dokonce sám pokřtil, a podle legendy ho také vyléčil z malomocenství. Díky těmto skutkům si Silvestr zajistil své přívržence. A ač se o životě Silvestra nedochovalo mnoho, víme, že v roce 314 se stal biskupským papežem. Zemřel 31.12. roku 335.

V 16. století vstoupil v platnost v křesťanský gregoriánský kalendář, kde datum 31.12. připomíná příchod nového roku, kdy se bilancovalo – a bilancuje stále nad uplynulým rokem, a doufá v lepší zítřky s příchodem roku nového. Ovšem ani v té době nebyly zvykem bujaré oslavy tak, jak je známe dnes.

Silvestrovské oslavy

V minulosti se přebíjely pohanské zvyky a ty, které určila sama církev. Pohané byli zvyklí, že večer před 1. lednem nový rok vítali pořádnými oslavami, což se však církvi nelíbilo. Dlouhé roky se církev jejich zvyky a tradice snažila zakázat nebo alespoň co nejvíce omezit, protože dle církve se 1. leden, svátek Obřezání Páně, měl slavit tiše a klidně, lidé slavili v kostele modlením a děkováním. Až v 19. století se oslava Silvestra setkala s podobou té dnešní.

silvestr
Bujaré oslavy a večírky se začaly konat až v 19. století.

Silvestrovská hostina

Stejně jako dnes, i tehdy patřila silvestrovská večeře mezi ty slavnostní. Obsahovala devět chodů, které zahrnovaly každou plodinu, která se během roku urodila. A tak se na stole objevil tradiční kuba, ovar, křen s jablky, kroupy, nesmělo chybět ani víno a tradiční pálenka či pivo. Jednohubky a chlebíčky se začaly podávat až na konci 19. století, a to především v bohatých vrstvách. Lidé se scházeli a společně oslavovali, součástí byl také alkohol a novoroční přípitek tak, jak je dnes zvykem – sklenka vychlazeného sektu byla nutností.

K TÉMATU  Úžasné zajímavosti o kávě, které většina lidí nezná!

Silvestr u nás – pověry a tradice

Každá země má své tradice a pověry, některé z nich se dodržují dodnes. I u nás jich máme hned několik.

1. Ometačky

O silvestrovském večeru vesnická obydlí navštěvovaly tzv. ometačky, ženy z chudých vrstev, které se oblékly do černých šatů, doplněk tvořila metla. Na dveře zaklepaly třikrát, jakmile je páni domu pozvali dovnitř, začaly ometat kamna. Důležitá byla také věta, kterou během ometání pronášely: „Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého.” Lidé věřili, že kamna budou v následujícím roce dobře sloužit, hospodyňky nic nepřipálí a ometačky si během této tradice vydělaly i nějaký ten groš.

2. Praní prádla

Pověra týkající se praní prádla se u nás v mnoha domácnostech dodržuje i dnes. Na Silvestra by se podle pověry nemělo prát, mohlo by se totiž stát, že prádlo by zůstalo viset i na druhý den, 1.1., což by znamenalo, že v novém roce přijdeme o někoho z rodiny.

Silvestr
Říká se, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Věříte tomu?

3. Čočka k obědu

Dříve se na Silvestra k obědu podávala čočka, která je znakem peněz a hojnosti. V žádném případě se nesmělo servírovat drůbeží maso, aby neuletělo z domu štěstí. Typickou večeří byl ovar a jablka s křenem, tím si lidé měli zajistit zdraví. Je zajímavé, že všechny tyto tradice se dnes připisují Novému roku, tedy 1.1.

4. První host značil rok

Říkalo se, že host, který jako první vstoupí do domu, rodině předpoví, jaký bude následující rok. Stařena byla znakem hádek, dítě značilo lásku a svornost.

Tradic a pověr je mnoho, jak u nás, tak ve světě. Dodržujete i vy nějaké?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zdroje článku:
www.history.com, www.mic.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?

Nepřehlédněte

Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek