Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
superpotraviny
Superpotraviny jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. (foto: 123RF)

17. 12. 2019

Zachrání vám superpotraviny život?

Pokud budete denně chroupat chipsy a pít sladké limonády, nepomůžé vám žádná superpotraviny. K tomu, abyste byla v kondici, potřebujete dodržovat základní principy zdravého životního stylu. Dobře spát, denně se hýbat a kvalitně se stravovat. Ale abyste využila potenciál superpotravin, nemusíte ráno popíjet zelenou hmotu, která se vám bude protivit -a mimo jiné je dost drahá. Zařaďte do jídelníčku superpotraviny, které vám budou chutnat a navíc dodají tělu potřebné látky.

Zdraví z domácích zdrojů

Pro zdravou výživu jsou důležité především vitaminy, minerály, antioxidanty, vláknina a omega-3 mastné kyseliny. V mnoha doporučovaných seznamech superpotravin jsou převážně potraviny z dovozu. Ale už naši předci věděli, že nejzdravější je to, co vypěstují na své zahrádce. I dnes odborníci zdůrazňují, že dlouhé cesty z pole ke spotřebiteli nejsou ideální.

Lokální potraviny, které mohou do maximálního stupně zralosti dorůst ve vašem okolí, mají navíc tu výhodu, že jsou na ně lidé v dané oblasti zvyklí a adaptovaní. Je u nich i tedy menší riziko možných alergií. Tak zapomeňte na exotiku a sáhněte po potravinách, které se vám zdají velmi běžné a obyčejné. Přitom jsou svými účinky srovnatelné a někdy je i předčí.

Vyberte si superpotraviny na zimní období

Rakytník – jeho plody jsou přirozeným koncentrátem všech nejdůležitějších vitaminů A, B, C, D, E a K, aminokyselin, cukrů, tříslovin a silic. Využívá se pro své antioxidační účinky, posiluje imunitu, zpomaluje stárnutí organismu, pomáhá bojovat proti stresu. Jeho účinky oceníte také při problémech s trávením a funguje i jako prevence řady vážných onemocnění či jako pomocník při jejich léčbě.

Kapusty – růžičková kapusta obsahuje větší množství vitaminu C, než například citron, pomeranč nebo kiwi.  K tomu má navíc spoustu vitaminu B1, který pomáhá proti stresu, a také kyselinu listovou. Klasická kapusta je bohatá na vlákninu a působí skvěle na trávicí systém a zažívání. Obsahuje vitaminy C, B a E, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor a kyselinu listovou. Podobně jsou na tom další zelené potraviny, jako mangold nebo špenát. Ten má vysoký obsah železa, hořčíku, draslíku a vápníku. Podporuje krvetvorbu, čistí organismus a střeva. Taková brokolice obsahuje tolik vápníku jako mléko a je proto výborným doplňkem výživy při osteoporóze.

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje
zdroj: 123RF.com

Papriky – bez ohledu na barvu obsahují vitaminy B a C a také vápník, draslík, železo a hořčík.

K TÉMATU  Proč mít matcha čaj a kde se vlastně vzal

Červená řepa – je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitaminu C, a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži. 

Dýně – pomáhá zbavit tělo toxinů a tuků. Je plná vitaminů, obsahuje kyselinu listovou, omega-3 mastné kyseliny, hořčík, draslík, vápník, měď, železo, zinek a fosfor.

Jablka – přezdívá se jim „kulatá lékárna“. Obsahují vitamin C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách, a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny. Jiné látky chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva a posilují dásně.

Suché plody a luštěniny

Silným antioxidantem jsou slunečnicová semínka, která navíc zvyšují hladinu serotoninu, působí proti migrénám, astmatu a kardiovaskulárním chorobám.  Konopné semínko obsahuje také vzácnou omega-6 gama-linolovou kyselinu, která působí pozitivně na pokožku. Další mastné kyseliny podporují udržení hormonální rovnováhy a pomáhají zabraňovat poškození pokožky. Skvělým zdrojem hořčíku, vápníku, zinku i zdravých tuků jsou vlašské ořechy. Snižují hladinu cholesterolu a riziko infarktu, posilují střeva, pozitivně působí na vlasy, nehty a pokožku. Také posilují sexuální potenci a plodnost, jsou dobré jako prevence chudokrevnosti a proti nervovému vyčerpání, stresu a depresím.

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje
zdroj: 123RF.com

Nezapomeňte na pestrost

Mnoho dalších potravin přispěje k vyváženému jídelníčku a zároveň posílí vaše zdraví. Jsou to například luštěniny, bohaté na vlákninu, bílkoviny, škroby, vitaminy, vápník a železo. Vejce jako kvalitní zdroj bílkovin nebo česnek, který díky obsaženým látkám, vitaminům a minerálům posiluje obranyschopnost organizmu, podporuje látkovou výměnu, hojení ran a sexuální výkonnost, snižuje hladinu cholesterolu, stresu, krevního tlaku a riziko rakoviny.

Místo kimči si naložte české zelí

V poslední době se všude skloňují zdraví prospěšné fermentované potraviny. Ale vždyť mezi  ně patří také „obyčejné“ kysané zelí. Naložte si ho do soudku, schovejte na chalupě ve sklípku nebo napěchujte do sklenic a máte po celou zimu vynikající zdroj selenu, vitaminů A a C, vápníku, fosforu a mnoha dalších prospěšných látek.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Nepřehlédněte

Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek