Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Zajímá vás výstavba nových bytů? Podívejte se, na 3 zajímavosti, které možná nevíte

O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Co to znamená Baugruppe? Opravdu tak neoznačíte partu zedníků

Pokud jste se s pojmem „Baugruppe“ nebo zvoláním „Baugruppe ist Super“ v oblasti stavebnictví nesetkali není se čemu divit. Tento trend, kdy se sejde skupina investorů, jež jsou zároveň i budoucími sousedy a rozhodnou se společně postavit dům, u nás ještě není rozšířen.

Ačkoli je tu řada zajímavých výhod, mezi něž patří, že dopředu znáte sousedy, architektonické řešení lépe odpovídá potřebám budoucích obyvatel a je zde prohloubena komunikace mezi stavebními firmami a budoucími obyvateli, u nás není tato možnost výstavby nových bytů legislativně zakotvena a připraveny tak na ni nejsou ani banky. Přitom třeba v německé metropoli je počet těchto projektů poměrně vysoký, a to 3 000 bytů a více než 200 domů realizovaných v posledních deseti letech.

Proč se přestali používat dříve oblíbené panely?

Sídliště s klasickými panelovými domy, jimž nikdo neřekne jinak než paneláky, zažili v bývalém Československu největší boom v 60. a 70. letech. V roce 1975 pak bylo nově postaveno téměř 100 000 nových bytů. Když byla stavba tak rychlá a nyní za těmito čísly zaostáváme, proč se již panely nepoužívají?

V dnešní době se pro bytovou výstavbu používají především železobetonové monolitické skelety či klasické červené cihly. Důvodů proč už se nepoužívají panely je samozřejmě více, ale tím nejzásadnějším jsou náklady na výrobu a přepravu vlastního panelu. Mnohem výhodnější je tradiční postup, kdy se cihly nebo hotový beton dovezou na stavbu a dále se zpracovávají až na místě.

Klesají tak i nároky na stavební stroje a vybavení, případně jsou potřeba ke stavbě jen po omezenou dobu a vyplatí se tak jejich pronájem. V současné době je na trhu řada profesionálních půjčoven profesionálního nářadí a techniky, mezi nimiž patří k nejrozšířenějším půjčovna nářadí Boels.

K TÉMATU  Více generací pohromadě nebo každá zvlášť? Dříve bylo takové bydlení běžné a možná se tento trend zase vrátí! Jaká to má pozitiva?

Stavba pod zem je dražší a nahoru zase složitější

S tímto tvrzením se můžete setkat nejen v odborných textech, ale i řadě rozhovorů se zástupci různých developerských firem. Ačkoli se může na první pohled z tohoto tvrzení zdát, že stavba podzemního patra je výrazně nákladnější, jde spíše o skutečnost, že podzemní patra, kde jsou u nových domů umístěna především podzemní parkoviště vycházejí developery na nemalé peníze. Tyto finanční prostředky pak mají logicky mnohem nižší finanční návratnost, že u podlahové plochy bytů.

O tom, že je stavba nadzemním podlaží složitější, ale i nebezpečná pak není sporu, u domů s menšími počty bytů, s nižší výslednou výškou jsou rizika bezpečnosti práce nižší a zároveň klesají i požadavky na vlastní nosnou konstrukci.

Navíc i potřeba speciálních strojů, nářadí a dalšího vybavení je menší, takže si s těmito zakázkami poradí i menší firmy. Mohou totiž využít pronájem plošiny nebo lešení či dalšího nářadí a minimalizovat tak své náklady na vlastní výstavbu.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Byla neskutečně krásná a neuvěřitelně talentovaná. Přesto se v jejím životě objevilo hned několik škraloupů, které jí poškodily pověst. Mona Lisa dvacátého století, jak se Gině Lollobrigidě přezdívá, je však dodnes považována ze největší herecký sex symbol.
První rande je důležitým momentem, z něhož se může – či nemusí – vyvinout vztah, nebo dokonce láska. Jak zapůsobit a co raději nedělat?
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Zdravá a svěží pleť, to je bezpochyby priorita Francouzek. Chcete se naučit pár jejich jednoduchých triků a mít pleť krásnou a svěží?
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.

Výběr článků

Život ve světě showbusinessu s sebou nese mnohem více každodenních výzev, než si dokážeme představit. Které slavné páry odolávají pozlátku v podobě shánění nového a mladšího partnera každý rok, a místo toho drží stále při sobě? Zde jsou zahraniční i české páry, které dělají instituci manželství tu nejlepší reklamu.
Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
Bojíte se, že šlápnete vedle? Váháte s výběrem make-upu nebo brýlí? Rozhodnutí vám usnadní beauty aplikace. Na výběr je jich hned několik. Zkuste všechny!

Nepřehlédněte

Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek