Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Zajímá vás výstavba nových bytů? Podívejte se, na 3 zajímavosti, které možná nevíte

O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Co to znamená Baugruppe? Opravdu tak neoznačíte partu zedníků

Pokud jste se s pojmem „Baugruppe“ nebo zvoláním „Baugruppe ist Super“ v oblasti stavebnictví nesetkali není se čemu divit. Tento trend, kdy se sejde skupina investorů, jež jsou zároveň i budoucími sousedy a rozhodnou se společně postavit dům, u nás ještě není rozšířen.

Ačkoli je tu řada zajímavých výhod, mezi něž patří, že dopředu znáte sousedy, architektonické řešení lépe odpovídá potřebám budoucích obyvatel a je zde prohloubena komunikace mezi stavebními firmami a budoucími obyvateli, u nás není tato možnost výstavby nových bytů legislativně zakotvena a připraveny tak na ni nejsou ani banky. Přitom třeba v německé metropoli je počet těchto projektů poměrně vysoký, a to 3 000 bytů a více než 200 domů realizovaných v posledních deseti letech.

Proč se přestali používat dříve oblíbené panely?

Sídliště s klasickými panelovými domy, jimž nikdo neřekne jinak než paneláky, zažili v bývalém Československu největší boom v 60. a 70. letech. V roce 1975 pak bylo nově postaveno téměř 100 000 nových bytů. Když byla stavba tak rychlá a nyní za těmito čísly zaostáváme, proč se již panely nepoužívají?

V dnešní době se pro bytovou výstavbu používají především železobetonové monolitické skelety či klasické červené cihly. Důvodů proč už se nepoužívají panely je samozřejmě více, ale tím nejzásadnějším jsou náklady na výrobu a přepravu vlastního panelu. Mnohem výhodnější je tradiční postup, kdy se cihly nebo hotový beton dovezou na stavbu a dále se zpracovávají až na místě.

Klesají tak i nároky na stavební stroje a vybavení, případně jsou potřeba ke stavbě jen po omezenou dobu a vyplatí se tak jejich pronájem. V současné době je na trhu řada profesionálních půjčoven profesionálního nářadí a techniky, mezi nimiž patří k nejrozšířenějším půjčovna nářadí Boels.

K TÉMATU  Anglický styl bydlení: prim hrají masivní zrcadla i krb

Stavba pod zem je dražší a nahoru zase složitější

S tímto tvrzením se můžete setkat nejen v odborných textech, ale i řadě rozhovorů se zástupci různých developerských firem. Ačkoli se může na první pohled z tohoto tvrzení zdát, že stavba podzemního patra je výrazně nákladnější, jde spíše o skutečnost, že podzemní patra, kde jsou u nových domů umístěna především podzemní parkoviště vycházejí developery na nemalé peníze. Tyto finanční prostředky pak mají logicky mnohem nižší finanční návratnost, že u podlahové plochy bytů.

O tom, že je stavba nadzemním podlaží složitější, ale i nebezpečná pak není sporu, u domů s menšími počty bytů, s nižší výslednou výškou jsou rizika bezpečnosti práce nižší a zároveň klesají i požadavky na vlastní nosnou konstrukci.

Navíc i potřeba speciálních strojů, nářadí a dalšího vybavení je menší, takže si s těmito zakázkami poradí i menší firmy. Mohou totiž využít pronájem plošiny nebo lešení či dalšího nářadí a minimalizovat tak své náklady na vlastní výstavbu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.

Nepřehlédněte

Minišaty jsou naprostou klasikou, díky níž může žena vypadat ležérně, šik, ale i sexy. Pravdou ale je, že minišaty mají také špatnou pověst, jelikož mohou být při nevhodném nošení odhalující a žena pak působí lacině. Je tedy zapotřebí nosit tyto krásné šaty opatrně a zaměřovat se na detaily, jako je postava, líčení a doplňky.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek