Neděle , 29. 01. 2023

Zdislava

Manuál kojení: které potraviny zlepšují produkci mléka? A jak je správně načasovat, abyste vy i miminko dostali to nejlepší?

Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Kojení
zdroj: 123RF.com

15. 08. 2018

15. 08. 2018

Kojení je nejpřirozenějším a nejlepším způsobem výživy novorozence. Mateřské mléko obsahuje vše důležité pro nastartování imunity dítěte během prvních měsíců života, přičemž se podílí i na jeho správném vývoji a růstu. Co když ale jeho produkce poněkud vázne? Řešením mohou být tyto potraviny, jež podle odborníků značně přispívají ke zlepšení laktace. O kterých přesně je řeč?

Ovesné vločky jako parádní snídaně. Pro oba

Zatím jste vločkám nepřišla na chuť? Tento obilný výrobek je vřele doporučován těm, které se během těhotenství potýkaly s cukrovkou. Kromě toho, že vločky podporují „výrobu“ mateřského mléka, obsahují také spoustu vlákniny. Ta se vaším prostřednictvím dostane do stravy vašeho maličkého a pozitivně ovlivní jeho trávení.

I bylinky lze považovat za své spojence

Slyšela jste, že během kojení jsou bylinky tabu? To rozhodně neplatí pro všechny. Na tvorbu a kvalitu mléka působí výborně třeba kmín, fenykl a anýz. Čaj si připravíte tak, že smícháte zmíněné přírodní poklady v poměru 1:1:1. Jednu lžíci směsi následně přelijte půllitrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Pak už zbývá jen scedit a popíjet po doušcích. Nutno podotknout, že tento nálev je vhodné připravovat čerstvý každý den.

Mrkev není dobrá jen pro oči

Syrová, dušená nebo vařená? Ať už si na mrkvi pochutnáte v jakékoli podobě, vaše kojení to ovlivní jen pozitivně. Tento druh zeleniny je doslova napěchován vitaminem A, který stimuluje laktaci a podporuje zdraví pokožky, což může urychlit hojení popraskaných bradavek. Pokud preferujete raději mrkvovou šťávu, i ta se samozřejmě počítá.

Hnědá rýže jako trefa do černého

O hnědé rýži je známo, že urychluje metabolismus a tím i spalování tuků – to je dobré vědět, až se vrhnete na shazování poporodních kil. Ovšem určitě si ji dopřávejte i do té doby! Podle závěrů americké studie publikovaných v magazínu World Journal of Pharmaceutical and Life Sciences totiž obsahuje hormonální stimulanty zvyšující produkci mateřského mléka. Navíc prý dodává energii a zlepšuje chuť k jídlu, což novopečené maminky přiměje jíst více výživných potravin. Tedy alespoň podle vědců!

K TÉMATU  Výpomoc s hlídáním. Tenhle zkušený chlapík vezme holčičku na nečekaný výlet na kole

Máte vyzkoušené i jiné „kojící zlepšováky“? Podělte se o ně s námi a pomozte tak těm, které mají v tomhle směru potíže…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Nepřehlédněte

Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek