Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Manuál kojení: které potraviny zlepšují produkci mléka? A jak je správně načasovat, abyste vy i miminko dostali to nejlepší?

Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Kojení
zdroj: 123RF.com

15. 08. 2018

15. 08. 2018

Kojení je nejpřirozenějším a nejlepším způsobem výživy novorozence. Mateřské mléko obsahuje vše důležité pro nastartování imunity dítěte během prvních měsíců života, přičemž se podílí i na jeho správném vývoji a růstu. Co když ale jeho produkce poněkud vázne? Řešením mohou být tyto potraviny, jež podle odborníků značně přispívají ke zlepšení laktace. O kterých přesně je řeč?

Ovesné vločky jako parádní snídaně. Pro oba

Zatím jste vločkám nepřišla na chuť? Tento obilný výrobek je vřele doporučován těm, které se během těhotenství potýkaly s cukrovkou. Kromě toho, že vločky podporují „výrobu“ mateřského mléka, obsahují také spoustu vlákniny. Ta se vaším prostřednictvím dostane do stravy vašeho maličkého a pozitivně ovlivní jeho trávení.

I bylinky lze považovat za své spojence

Slyšela jste, že během kojení jsou bylinky tabu? To rozhodně neplatí pro všechny. Na tvorbu a kvalitu mléka působí výborně třeba kmín, fenykl a anýz. Čaj si připravíte tak, že smícháte zmíněné přírodní poklady v poměru 1:1:1. Jednu lžíci směsi následně přelijte půllitrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Pak už zbývá jen scedit a popíjet po doušcích. Nutno podotknout, že tento nálev je vhodné připravovat čerstvý každý den.

Mrkev není dobrá jen pro oči

Syrová, dušená nebo vařená? Ať už si na mrkvi pochutnáte v jakékoli podobě, vaše kojení to ovlivní jen pozitivně. Tento druh zeleniny je doslova napěchován vitaminem A, který stimuluje laktaci a podporuje zdraví pokožky, což může urychlit hojení popraskaných bradavek. Pokud preferujete raději mrkvovou šťávu, i ta se samozřejmě počítá.

Hnědá rýže jako trefa do černého

O hnědé rýži je známo, že urychluje metabolismus a tím i spalování tuků – to je dobré vědět, až se vrhnete na shazování poporodních kil. Ovšem určitě si ji dopřávejte i do té doby! Podle závěrů americké studie publikovaných v magazínu World Journal of Pharmaceutical and Life Sciences totiž obsahuje hormonální stimulanty zvyšující produkci mateřského mléka. Navíc prý dodává energii a zlepšuje chuť k jídlu, což novopečené maminky přiměje jíst více výživných potravin. Tedy alespoň podle vědců!

K TÉMATUDalší série pomazánek, pro nejen víkendovou tabuli

Máte vyzkoušené i jiné „kojící zlepšováky“? Podělte se o ně s námi a pomozte tak těm, které mají v tomhle směru potíže…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?

Nepřehlédněte

Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek