Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.
klíště
Těchto "drobečků" už se bát nemusíte. Pojďte si s námi doma připravit přírodní odpuzovače klíšťat. (zdroj foto: pixabay.com)

26. 05. 2020

Protože ale nesnášíme sprejové repelenty z drogerie, zkusíme si vyrobit přírodní odpuzovače klíšťat podle odzkoušených receptů. Uvádíme jednoduché ingredience, postup přípravy i naše zkušenosti s repelenty. Jdeme na to!

Za málo peněz hodně muziky?

Na nápad o přírodním repelentu proti klíšťatům mne přivedl kamarád myslivec. Léta si prý vyrábí repelent sám – a za posledních několik let neměl klíště. To je sen! Vždyť pokaždé, když člověk jen vstoupí na louku nebo se prochází lesem, si na oblečení přinese nezvaného návštěvníka.

A protože chodíme do přírody pravidelně, stalo se nám, že jsme několikrát ze sebe, z dětí i ze psů museli sundávat přisáté klíště. Následoval strach z toho, co bude. Klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu rozhodně chytnout nechceme, o to méně v dnešní koronavirové době. Takže jsme se rozhodli a nadšeně nakoupili základní ingredience. Nutno poznamenat, že nešlo o žádné horentní sumy.

klíště
Nechtějí se vám ,,vyhazovat“ peníze za chemické odpuzovače klíšťat? Existují i přírodní a levnější varianty. (zdroj foto: pixabay.com

Předpověď výskytu klíšťat

Naši výrobu repelentu ještě uspíšilo zhlédnutí „Předpovědi výskytu klíšťat.“ Fuj! Na stupnici od 1 do 10 jsou pravidelně aktualizovány informace o jejich výskytu a pohybu s tím, že nejrizikovější je číslo 10. A to je v posledních dnech stále zobrazováno.

Dle dostupných informací má ve středu Čech až 20 procent všech klíšťat ve svých útrobách bakterie, které u lidí způsobují boreliózu, a až 6 procent přenáší encefalitidu a ehrlichiózu. Tohle rozhodně nechceme! Takže z pár ingrediencí budeme rádi vyrábět cokoliv, co odpudí tu hnusnou havěť.

Domácí repelent z octa a rozmarýnu

Klíšťata nesnáší vůni rozmarýnu, proto když se jím obklopíte, nebude jim připadat zajímaví.

Co budete potřebovat:

  • 1 litr vody,
  • 1 sáček rozmarýnu (pokud máte na zahrádce čerstvý, tak natrhejte ten),
  • 1 lžíci bílého vinného nebo jablečného octa.

Postup přípravy:

  1. V hrnci uvařte litr vody, poté ji odstavte z plamene a vysypejte do ní rozmarýn.
  2. Až voda úplně vychladne, přidejte ocet.
  3. Repelent sceďte a přelejte si jej do lahve s rozprašovačem. Uložte si jej do ledničky.
K TÉMATU  Hygge je oblíbený trend bydlení, který vychází z přírody. Jak takový domov vypadá a co vám přinese?

Před každou procházkou v přírodě se jím dobře posprejujte, větší pozornost věnujte obzvláště nohám a botám.

Naše zkušenosti:

Před výletem do přírody jsme se po vystoupení z auta důkladně posprejovali. Narozdíl od chemických přípravků tento repelent nádherně voní, takže ani děti neměly problém si jej na sebe nechat nastříkat. Na oblečení nezanechal žádné mapy, a z přírody jsme se tentokrát vrátili bez klíšťat.

klíště
Jak vyzrát na klíšťata? Fungují přírodní odpuzovače? Vyzkoušeli jsme. (zdroj foto: pixabay.com)

Myslivcův fenyklový zázrak

Na další procházce jsme tentokrát vyzkoušeli radu našeho kamaráda myslivce. Ten s sebou pokaždé nosí pytlík s fenyklem. Ani toto klíšťatům nevoní, a proto mnozí myslivci na fenykl nedají dopustit. V čem spočívá jednoduché kouzlo?

Co budete potřebovat:

  • balíček fenyklu,
  • textilní pytlík nebo starou ponožku.

Postup přípravy:

  1. Nachystejte si textilní pytlík, nebo klidně starou ponožku. Tu naplňte fenyklem a zavažte.
  2. Pytlík dejte do kapsy, a tradá do lesa.

Osvědčuje se i vložení malého pytlíku s tímto kořením do bot. Jednou za čas během procházky pytlík s kořením v rukách promněte, aby se vůně více rozvinula.

Naše zkušenosti:

Jelikož bylo chladnější počasí, nebyl problém si vložit do kapes pytlík s kořením. Děti si odmítaly vložit malé pytlíčky s fenyklem do bot, takže jsme jen občas promnuli textilní sáček s fenyklem a šli vesele dál. Ani z této procházky jsme si žádné klíště nedonesli. Pro teplejší dny, kdy na sobě nebudeme mít kalhoty s kapsami, si nachystáme fenyklový vývar jako a přírodní odpuzovače klíšťat, a budeme ho na sebe sprejovat podobně jako předchozí recept. Voní to jako dětský čaj, děti s tím nemají problémy.

Netušili jsme, jak snadné je si vyrobit vlastní repelent proti klíšťatům, a musíme poznamenat, že kromě nízkých nákladů a jednoduché přípravy nás velmi překvapilo, jak účinné jsou. Takže u nás doma konec smrdutým a předraženým sprejům, teď jedeme vlastní jednoduchou výrobu – přírodní odpuzovače klíšťat. Zkuste to s námi.

K TÉMATU  Redakční test. Kyselina hyaluronová: v jaké podobě opravdu funguje? Máme to vyzkoušené!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek