Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.
klíště
Těchto "drobečků" už se bát nemusíte. Pojďte si s námi doma připravit přírodní odpuzovače klíšťat. (zdroj foto: pixabay.com)

26. 05. 2020

Protože ale nesnášíme sprejové repelenty z drogerie, zkusíme si vyrobit přírodní odpuzovače klíšťat podle odzkoušených receptů. Uvádíme jednoduché ingredience, postup přípravy i naše zkušenosti s repelenty. Jdeme na to!

Za málo peněz hodně muziky?

Na nápad o přírodním repelentu proti klíšťatům mne přivedl kamarád myslivec. Léta si prý vyrábí repelent sám – a za posledních několik let neměl klíště. To je sen! Vždyť pokaždé, když člověk jen vstoupí na louku nebo se prochází lesem, si na oblečení přinese nezvaného návštěvníka.

A protože chodíme do přírody pravidelně, stalo se nám, že jsme několikrát ze sebe, z dětí i ze psů museli sundávat přisáté klíště. Následoval strach z toho, co bude. Klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu rozhodně chytnout nechceme, o to méně v dnešní koronavirové době. Takže jsme se rozhodli a nadšeně nakoupili základní ingredience. Nutno poznamenat, že nešlo o žádné horentní sumy.

klíště
Nechtějí se vám ,,vyhazovat“ peníze za chemické odpuzovače klíšťat? Existují i přírodní a levnější varianty. (zdroj foto: pixabay.com

Předpověď výskytu klíšťat

Naši výrobu repelentu ještě uspíšilo zhlédnutí „Předpovědi výskytu klíšťat.“ Fuj! Na stupnici od 1 do 10 jsou pravidelně aktualizovány informace o jejich výskytu a pohybu s tím, že nejrizikovější je číslo 10. A to je v posledních dnech stále zobrazováno.

Dle dostupných informací má ve středu Čech až 20 procent všech klíšťat ve svých útrobách bakterie, které u lidí způsobují boreliózu, a až 6 procent přenáší encefalitidu a ehrlichiózu. Tohle rozhodně nechceme! Takže z pár ingrediencí budeme rádi vyrábět cokoliv, co odpudí tu hnusnou havěť.

Domácí repelent z octa a rozmarýnu

Klíšťata nesnáší vůni rozmarýnu, proto když se jím obklopíte, nebude jim připadat zajímaví.

Co budete potřebovat:

  • 1 litr vody,
  • 1 sáček rozmarýnu (pokud máte na zahrádce čerstvý, tak natrhejte ten),
  • 1 lžíci bílého vinného nebo jablečného octa.

Postup přípravy:

  1. V hrnci uvařte litr vody, poté ji odstavte z plamene a vysypejte do ní rozmarýn.
  2. Až voda úplně vychladne, přidejte ocet.
  3. Repelent sceďte a přelejte si jej do lahve s rozprašovačem. Uložte si jej do ledničky.
K TÉMATUSezona krvesajů je tu! Jak se přirozeně chránit proti klíšťatům?

Před každou procházkou v přírodě se jím dobře posprejujte, větší pozornost věnujte obzvláště nohám a botám.

Naše zkušenosti:

Před výletem do přírody jsme se po vystoupení z auta důkladně posprejovali. Narozdíl od chemických přípravků tento repelent nádherně voní, takže ani děti neměly problém si jej na sebe nechat nastříkat. Na oblečení nezanechal žádné mapy, a z přírody jsme se tentokrát vrátili bez klíšťat.

klíště
Jak vyzrát na klíšťata? Fungují přírodní odpuzovače? Vyzkoušeli jsme. (zdroj foto: pixabay.com)

Myslivcův fenyklový zázrak

Na další procházce jsme tentokrát vyzkoušeli radu našeho kamaráda myslivce. Ten s sebou pokaždé nosí pytlík s fenyklem. Ani toto klíšťatům nevoní, a proto mnozí myslivci na fenykl nedají dopustit. V čem spočívá jednoduché kouzlo?

Co budete potřebovat:

  • balíček fenyklu,
  • textilní pytlík nebo starou ponožku.

Postup přípravy:

  1. Nachystejte si textilní pytlík, nebo klidně starou ponožku. Tu naplňte fenyklem a zavažte.
  2. Pytlík dejte do kapsy, a tradá do lesa.

Osvědčuje se i vložení malého pytlíku s tímto kořením do bot. Jednou za čas během procházky pytlík s kořením v rukách promněte, aby se vůně více rozvinula.

Naše zkušenosti:

Jelikož bylo chladnější počasí, nebyl problém si vložit do kapes pytlík s kořením. Děti si odmítaly vložit malé pytlíčky s fenyklem do bot, takže jsme jen občas promnuli textilní sáček s fenyklem a šli vesele dál. Ani z této procházky jsme si žádné klíště nedonesli. Pro teplejší dny, kdy na sobě nebudeme mít kalhoty s kapsami, si nachystáme fenyklový vývar jako a přírodní odpuzovače klíšťat, a budeme ho na sebe sprejovat podobně jako předchozí recept. Voní to jako dětský čaj, děti s tím nemají problémy.

Netušili jsme, jak snadné je si vyrobit vlastní repelent proti klíšťatům, a musíme poznamenat, že kromě nízkých nákladů a jednoduché přípravy nás velmi překvapilo, jak účinné jsou. Takže u nás doma konec smrdutým a předraženým sprejům, teď jedeme vlastní jednoduchou výrobu – přírodní odpuzovače klíšťat. Zkuste to s námi.

K TÉMATUDáma a skútr? Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdí po Praze v jedné stopě! Stálo to za to!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek