Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.
klíště
Těchto "drobečků" už se bát nemusíte. Pojďte si s námi doma připravit přírodní odpuzovače klíšťat. (zdroj foto: pixabay.com)

26. 05. 2020

Protože ale nesnášíme sprejové repelenty z drogerie, zkusíme si vyrobit přírodní odpuzovače klíšťat podle odzkoušených receptů. Uvádíme jednoduché ingredience, postup přípravy i naše zkušenosti s repelenty. Jdeme na to!

Za málo peněz hodně muziky?

Na nápad o přírodním repelentu proti klíšťatům mne přivedl kamarád myslivec. Léta si prý vyrábí repelent sám – a za posledních několik let neměl klíště. To je sen! Vždyť pokaždé, když člověk jen vstoupí na louku nebo se prochází lesem, si na oblečení přinese nezvaného návštěvníka.

A protože chodíme do přírody pravidelně, stalo se nám, že jsme několikrát ze sebe, z dětí i ze psů museli sundávat přisáté klíště. Následoval strach z toho, co bude. Klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu rozhodně chytnout nechceme, o to méně v dnešní koronavirové době. Takže jsme se rozhodli a nadšeně nakoupili základní ingredience. Nutno poznamenat, že nešlo o žádné horentní sumy.

klíště
Nechtějí se vám ,,vyhazovat” peníze za chemické odpuzovače klíšťat? Existují i přírodní a levnější varianty. (zdroj foto: pixabay.com

Předpověď výskytu klíšťat

Naši výrobu repelentu ještě uspíšilo zhlédnutí „Předpovědi výskytu klíšťat.“ Fuj! Na stupnici od 1 do 10 jsou pravidelně aktualizovány informace o jejich výskytu a pohybu s tím, že nejrizikovější je číslo 10. A to je v posledních dnech stále zobrazováno.

Dle dostupných informací má ve středu Čech až 20 procent všech klíšťat ve svých útrobách bakterie, které u lidí způsobují boreliózu, a až 6 procent přenáší encefalitidu a ehrlichiózu. Tohle rozhodně nechceme! Takže z pár ingrediencí budeme rádi vyrábět cokoliv, co odpudí tu hnusnou havěť.

Domácí repelent z octa a rozmarýnu

Klíšťata nesnáší vůni rozmarýnu, proto když se jím obklopíte, nebude jim připadat zajímaví.

Co budete potřebovat:

  • 1 litr vody,
  • 1 sáček rozmarýnu (pokud máte na zahrádce čerstvý, tak natrhejte ten),
  • 1 lžíci bílého vinného nebo jablečného octa.

Postup přípravy:

  1. V hrnci uvařte litr vody, poté ji odstavte z plamene a vysypejte do ní rozmarýn.
  2. Až voda úplně vychladne, přidejte ocet.
  3. Repelent sceďte a přelejte si jej do lahve s rozprašovačem. Uložte si jej do ledničky.
K TÉMATU  Kudlanka: zkusili jsme doma chovat. Co do vaší domácnosti přinese?

Před každou procházkou v přírodě se jím dobře posprejujte, větší pozornost věnujte obzvláště nohám a botám.

Naše zkušenosti:

Před výletem do přírody jsme se po vystoupení z auta důkladně posprejovali. Narozdíl od chemických přípravků tento repelent nádherně voní, takže ani děti neměly problém si jej na sebe nechat nastříkat. Na oblečení nezanechal žádné mapy, a z přírody jsme se tentokrát vrátili bez klíšťat.

klíště
Jak vyzrát na klíšťata? Fungují přírodní odpuzovače? Vyzkoušeli jsme. (zdroj foto: pixabay.com)

Myslivcův fenyklový zázrak

Na další procházce jsme tentokrát vyzkoušeli radu našeho kamaráda myslivce. Ten s sebou pokaždé nosí pytlík s fenyklem. Ani toto klíšťatům nevoní, a proto mnozí myslivci na fenykl nedají dopustit. V čem spočívá jednoduché kouzlo?

Co budete potřebovat:

  • balíček fenyklu,
  • textilní pytlík nebo starou ponožku.

Postup přípravy:

  1. Nachystejte si textilní pytlík, nebo klidně starou ponožku. Tu naplňte fenyklem a zavažte.
  2. Pytlík dejte do kapsy, a tradá do lesa.

Osvědčuje se i vložení malého pytlíku s tímto kořením do bot. Jednou za čas během procházky pytlík s kořením v rukách promněte, aby se vůně více rozvinula.

Naše zkušenosti:

Jelikož bylo chladnější počasí, nebyl problém si vložit do kapes pytlík s kořením. Děti si odmítaly vložit malé pytlíčky s fenyklem do bot, takže jsme jen občas promnuli textilní sáček s fenyklem a šli vesele dál. Ani z této procházky jsme si žádné klíště nedonesli. Pro teplejší dny, kdy na sobě nebudeme mít kalhoty s kapsami, si nachystáme fenyklový vývar jako a přírodní odpuzovače klíšťat, a budeme ho na sebe sprejovat podobně jako předchozí recept. Voní to jako dětský čaj, děti s tím nemají problémy.

Netušili jsme, jak snadné je si vyrobit vlastní repelent proti klíšťatům, a musíme poznamenat, že kromě nízkých nákladů a jednoduché přípravy nás velmi překvapilo, jak účinné jsou. Takže u nás doma konec smrdutým a předraženým sprejům, teď jedeme vlastní jednoduchou výrobu – přírodní odpuzovače klíšťat. Zkuste to s námi.

K TÉMATU  Jak vybrat nejlepší AKU pomocníky na zahradu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Karel Gott vždy byl, je a bude fenomén. Ačkoliv v Karlově životě hrály ženy důležitou roli, málokdo by řekl, že jen ta jedna jediná bude láska jeho života. Karel byl celý svůj život obklopen ženami. On miloval ženy a ženy milovaly jeho.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.
Těší na dárky, ale po rozbalení nejsou zrovna nadšené, když tam není to, co očekávaly. Tyhle děti jsou ale vděčné za cokoli! Jejich reakce vás rozehřeje.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Nalíčit se do práce je jedna věc. Do divadla už to zabere trochu více času, ale tohle? Kompletní make-up změní vaši visáž tak, že vás nikdo nepozná! Těchto pět příkladů vám ukáže, že se dá z každé ženy vyrobit kráska.
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.

Výběr článků

Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.

Nepřehlédněte

Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek