Středa , 29. 03. 2023

Taťána

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.
klíště
Těchto "drobečků" už se bát nemusíte. Pojďte si s námi doma připravit přírodní odpuzovače klíšťat. (zdroj foto: pixabay.com)

26. 05. 2020

Protože ale nesnášíme sprejové repelenty z drogerie, zkusíme si vyrobit přírodní odpuzovače klíšťat podle odzkoušených receptů. Uvádíme jednoduché ingredience, postup přípravy i naše zkušenosti s repelenty. Jdeme na to!

Za málo peněz hodně muziky?

Na nápad o přírodním repelentu proti klíšťatům mne přivedl kamarád myslivec. Léta si prý vyrábí repelent sám – a za posledních několik let neměl klíště. To je sen! Vždyť pokaždé, když člověk jen vstoupí na louku nebo se prochází lesem, si na oblečení přinese nezvaného návštěvníka.

A protože chodíme do přírody pravidelně, stalo se nám, že jsme několikrát ze sebe, z dětí i ze psů museli sundávat přisáté klíště. Následoval strach z toho, co bude. Klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu rozhodně chytnout nechceme, o to méně v dnešní koronavirové době. Takže jsme se rozhodli a nadšeně nakoupili základní ingredience. Nutno poznamenat, že nešlo o žádné horentní sumy.

klíště
Nechtějí se vám ,,vyhazovat” peníze za chemické odpuzovače klíšťat? Existují i přírodní a levnější varianty. (zdroj foto: pixabay.com

Předpověď výskytu klíšťat

Naši výrobu repelentu ještě uspíšilo zhlédnutí „Předpovědi výskytu klíšťat.“ Fuj! Na stupnici od 1 do 10 jsou pravidelně aktualizovány informace o jejich výskytu a pohybu s tím, že nejrizikovější je číslo 10. A to je v posledních dnech stále zobrazováno.

Dle dostupných informací má ve středu Čech až 20 procent všech klíšťat ve svých útrobách bakterie, které u lidí způsobují boreliózu, a až 6 procent přenáší encefalitidu a ehrlichiózu. Tohle rozhodně nechceme! Takže z pár ingrediencí budeme rádi vyrábět cokoliv, co odpudí tu hnusnou havěť.

Domácí repelent z octa a rozmarýnu

Klíšťata nesnáší vůni rozmarýnu, proto když se jím obklopíte, nebude jim připadat zajímaví.

Co budete potřebovat:

  • 1 litr vody,
  • 1 sáček rozmarýnu (pokud máte na zahrádce čerstvý, tak natrhejte ten),
  • 1 lžíci bílého vinného nebo jablečného octa.

Postup přípravy:

  1. V hrnci uvařte litr vody, poté ji odstavte z plamene a vysypejte do ní rozmarýn.
  2. Až voda úplně vychladne, přidejte ocet.
  3. Repelent sceďte a přelejte si jej do lahve s rozprašovačem. Uložte si jej do ledničky.
K TÉMATU  Náš test: galvanická žehlička od Nu Skin. Vyhladí pokožku už za pár týdnů

Před každou procházkou v přírodě se jím dobře posprejujte, větší pozornost věnujte obzvláště nohám a botám.

Naše zkušenosti:

Před výletem do přírody jsme se po vystoupení z auta důkladně posprejovali. Narozdíl od chemických přípravků tento repelent nádherně voní, takže ani děti neměly problém si jej na sebe nechat nastříkat. Na oblečení nezanechal žádné mapy, a z přírody jsme se tentokrát vrátili bez klíšťat.

klíště
Jak vyzrát na klíšťata? Fungují přírodní odpuzovače? Vyzkoušeli jsme. (zdroj foto: pixabay.com)

Myslivcův fenyklový zázrak

Na další procházce jsme tentokrát vyzkoušeli radu našeho kamaráda myslivce. Ten s sebou pokaždé nosí pytlík s fenyklem. Ani toto klíšťatům nevoní, a proto mnozí myslivci na fenykl nedají dopustit. V čem spočívá jednoduché kouzlo?

Co budete potřebovat:

  • balíček fenyklu,
  • textilní pytlík nebo starou ponožku.

Postup přípravy:

  1. Nachystejte si textilní pytlík, nebo klidně starou ponožku. Tu naplňte fenyklem a zavažte.
  2. Pytlík dejte do kapsy, a tradá do lesa.

Osvědčuje se i vložení malého pytlíku s tímto kořením do bot. Jednou za čas během procházky pytlík s kořením v rukách promněte, aby se vůně více rozvinula.

Naše zkušenosti:

Jelikož bylo chladnější počasí, nebyl problém si vložit do kapes pytlík s kořením. Děti si odmítaly vložit malé pytlíčky s fenyklem do bot, takže jsme jen občas promnuli textilní sáček s fenyklem a šli vesele dál. Ani z této procházky jsme si žádné klíště nedonesli. Pro teplejší dny, kdy na sobě nebudeme mít kalhoty s kapsami, si nachystáme fenyklový vývar jako a přírodní odpuzovače klíšťat, a budeme ho na sebe sprejovat podobně jako předchozí recept. Voní to jako dětský čaj, děti s tím nemají problémy.

Netušili jsme, jak snadné je si vyrobit vlastní repelent proti klíšťatům, a musíme poznamenat, že kromě nízkých nákladů a jednoduché přípravy nás velmi překvapilo, jak účinné jsou. Takže u nás doma konec smrdutým a předraženým sprejům, teď jedeme vlastní jednoduchou výrobu – přírodní odpuzovače klíšťat. Zkuste to s námi.

K TÉMATU  Jak vybrat nejlepší AKU pomocníky na zahradu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?

Nepřehlédněte

Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek