Domů » Vztahy » Dovolená s partnerem. Jak se během ní nepohádat a vrátit se domů v klidu
Vztahy

Dovolená s partnerem. Jak se během ní nepohádat a vrátit se domů v klidu

Přišla dovolená a čekáte, že si budete užívat. Hodně lidí se ale na dovolené pohádá
zdroj: 123RF.com
Konečně přišla rodinná dovolená. Očekáváte, že si odpočinete od všech starostí. Chcete si přece pořádně užít zasloužené volno! Těšíte se, že si budete užívat, jenže všechno může dopadnout jinak. Jak se nepohádat na dovolené? A jak se po dovolené nerozejít?

Nevraživé mlčení při návratu domů

Podle nejnovějšího výzkumu se 30 % párů pohádá už při výběru dovolené. A až 66 % párů se vrací domů rozhádaných. Výzkumu se zúčastnilo 2000 dospělých a z nich 25 % uvedlo, že se pohádali už před třetím dnem dovolené. Dovolená je prostě prověrkou vztahu, a pokud jste ve vztahu na začátku, je to dobrá zkouška. Tam se ukáže, koho co baví a jestli jste schopni se dohodnout alespoň na základních věcech.

Když máte ráda hotely a pláže a on malý stan, je otázkou, zda dokážete udělat kompromis. On s vámi bude chvíli na pláži, vy s ním jeden den přespíte v lese. Ale položte si zásadní otázku: chcete to tak po celý život? Dobrý vztah je sice otázkou kompromisu, ale naprosto rozdílný životní styl se ve většině případů nesloučí s dlouhodobým kvalitním partnerstvím.

Nejčastější příčinou hádek jsou peníze, následuje alkohol a flirt

Společně strávený čas nemusí být vždycky požehnáním. Kolik času spolu strávíte v běžném životě? Zaměstnání, cesta tam a zpět, koníčky, cvičení, péče o děti, čas s přítelkyněmi. Trávíte spolu víkendy, ale to je pár dnů nebo hodin, to není týden i víc v naprosto jiné realitě. Ale právě ta jiná realita by měla vašemu vztahu přece svědčit. Zlepšit ho. Tak proč to tak není?

Nemějte přehnaná očekávání

A to ani na dovolené. Ostatně, koukněte třeba na Účastníky zájezdu. Eva Holubová a Bob Klepl to tam předvádějí naprosto skvěle. Třeba jste si představovala, jak si budete na pláži lebedit a číst, partner na lehátku vedle vás. Pozorně donese pití, namaže záda a vezme vás za ruku. Pak společně skáčete do vln při západu slunce. Jaká romantika! Jenže on místo toho sedí na baru, pije jeden koktejl za druhým a flirtuje s tou prsatou zrzkou!

Co asi uděláte? Naštvete se a odkráčíte do hotelu. Tam se pěkně nažhavíte a až přijde, zcela nevinně a mírně v náladě, tak to tedy schytá. Jenže on vlastně neví proč. Dělal jen to, co se mu chtělo, a to se přece na dovolené má. Maximálně vám odpoví, že vás nechtěl rušit od knížky a že jeho válení na pláži nebaví. Raději si už při příjezdu naplánujte, které činnosti budete dělat společně a které každý zvlášť.

Dovolená není levná

Dopřát si exotickou večeři, navštívit klub, jet na výlet stojí dost peněz. A tak s koncem dovolené může být vyprázdněná peněženka a vymydlená kreditní karta. Zdroj konfliktu je na světě. Jestliže byste měli za dovolenou vydat poslední úspory, raději na ni nejezděte. Můžete si dopředu říct, že pokud nebudete mít nejen na pěkný hotel, ale také na to, si na dovolené užít, raději nikam nepojedete. Můžete prostě zůstat doma ve městě a vyjíždět na výlety. Jeden den Prachovské skály, druhý Konopiště, třetí den koupání na přehradě. I to bude moc fajn.

Vztah se na dovolené nespraví

Jestliže máte problémy ve vztahu delší dobu, na dovolené to nebude jiné. Spíš ještě vybublají na povrch. Stačí trocha nepohody, špatná postel, nepřipravený pokoj, řvoucí dítě, a už se vytahují kostlivci ze skříně a je co vyčítat. Nepamatuji si, že by dovolená někomu zachránila vztah. Třeba někdo takový existuje. Pokud o něm víte, dejte mi vědět.