Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Dovolená s partnerem. Jak se během ní nepohádat a vrátit se domů v klidu

Konečně přišla rodinná dovolená. Očekáváte, že si odpočinete od všech starostí. Chcete si přece pořádně užít zasloužené volno! Těšíte se, že si budete užívat, jenže všechno může dopadnout jinak. Jak se nepohádat na dovolené? A jak se po dovolené nerozejít?
Přišla dovolená a čekáte, že si budete užívat. Hodně lidí se ale na dovolené pohádá
zdroj: 123RF.com

09. 07. 2019

Nevraživé mlčení při návratu domů

Podle nejnovějšího výzkumu se 30 % párů pohádá už při výběru dovolené. A až 66 % párů se vrací domů rozhádaných. Výzkumu se zúčastnilo 2000 dospělých a z nich 25 % uvedlo, že se pohádali už před třetím dnem dovolené. Dovolená je prostě prověrkou vztahu, a pokud jste ve vztahu na začátku, je to dobrá zkouška. Tam se ukáže, koho co baví a jestli jste schopni se dohodnout alespoň na základních věcech.

Když máte ráda hotely a pláže a on malý stan, je otázkou, zda dokážete udělat kompromis. On s vámi bude chvíli na pláži, vy s ním jeden den přespíte v lese. Ale položte si zásadní otázku: chcete to tak po celý život? Dobrý vztah je sice otázkou kompromisu, ale naprosto rozdílný životní styl se ve většině případů nesloučí s dlouhodobým kvalitním partnerstvím.

Nejčastější příčinou hádek jsou peníze, následuje alkohol a flirt

Společně strávený čas nemusí být vždycky požehnáním. Kolik času spolu strávíte v běžném životě? Zaměstnání, cesta tam a zpět, koníčky, cvičení, péče o děti, čas s přítelkyněmi. Trávíte spolu víkendy, ale to je pár dnů nebo hodin, to není týden i víc v naprosto jiné realitě. Ale právě ta jiná realita by měla vašemu vztahu přece svědčit. Zlepšit ho. Tak proč to tak není?

Nemějte přehnaná očekávání

A to ani na dovolené. Ostatně, koukněte třeba na Účastníky zájezdu. Eva Holubová a Bob Klepl to tam předvádějí naprosto skvěle. Třeba jste si představovala, jak si budete na pláži lebedit a číst, partner na lehátku vedle vás. Pozorně donese pití, namaže záda a vezme vás za ruku. Pak společně skáčete do vln při západu slunce. Jaká romantika! Jenže on místo toho sedí na baru, pije jeden koktejl za druhým a flirtuje s tou prsatou zrzkou!

K TÉMATU  Šťastně až na věky? Realita bývá jiná a rozchody patří k životu. Jak jim předejít nebo je ustát?

Co asi uděláte? Naštvete se a odkráčíte do hotelu. Tam se pěkně nažhavíte a až přijde, zcela nevinně a mírně v náladě, tak to tedy schytá. Jenže on vlastně neví proč. Dělal jen to, co se mu chtělo, a to se přece na dovolené má. Maximálně vám odpoví, že vás nechtěl rušit od knížky a že jeho válení na pláži nebaví. Raději si už při příjezdu naplánujte, které činnosti budete dělat společně a které každý zvlášť.

Dovolená není levná

Dopřát si exotickou večeři, navštívit klub, jet na výlet stojí dost peněz. A tak s koncem dovolené může být vyprázdněná peněženka a vymydlená kreditní karta. Zdroj konfliktu je na světě. Jestliže byste měli za dovolenou vydat poslední úspory, raději na ni nejezděte. Můžete si dopředu říct, že pokud nebudete mít nejen na pěkný hotel, ale také na to, si na dovolené užít, raději nikam nepojedete. Můžete prostě zůstat doma ve městě a vyjíždět na výlety. Jeden den Prachovské skály, druhý Konopiště, třetí den koupání na přehradě. I to bude moc fajn.

Vztah se na dovolené nespraví

Jestliže máte problémy ve vztahu delší dobu, na dovolené to nebude jiné. Spíš ještě vybublají na povrch. Stačí trocha nepohody, špatná postel, nepřipravený pokoj, řvoucí dítě, a už se vytahují kostlivci ze skříně a je co vyčítat. Nepamatuji si, že by dovolená někomu zachránila vztah. Třeba někdo takový existuje. Pokud o něm víte, dejte mi vědět.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 

Nepřehlédněte

Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek