Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Táta
Táta s dítětem na lavičce v parku

13. 03. 2020

Jak to vidí muži?

I když má Jan 39 let, zatím si nepřál děti. „Je to moc brzy. Sotva jsme začali cestovat, a najednou se máme všeho vzdát.“ Jeho vrstevník Martin dodává: „Partnerka na mě po narození dítěte nemá už vůbec čas. Změnil jsem se v nositele peněz do domácnosti. Necítím, že by mě někdo miloval.“ „Náš milostný život naprosto neexistuje. Všechno se změnilo, když se narodila malá,“ tvrdí čtyřicátník Zdeněk. „Teď jsme pořád doma, lezeme si na nervy a stále se hádáme. Dítě navíc bývá často nemocné. Tohle jsem naprosto netušil, že budu muset snášet jako otec,“ uzavírá téma třicetiletý Mirek.

Skrývají své obavy?

Mužům se samozřejmě při příchodu nového člena do společného hnízda nezmění život tolik, jako matkám. Ty jsou postaveny do role, ze které není úniku – dítě je na nich naprosto závislé. Ale i novopečení tatínkové cítí, že je toho na ně najednou moc. Zodpovědnost, jakou dříve nezažili. Každý na to reaguje jiným způsobem. Někdo se uzavře do sebe a tiše snáší všechny změny, jiný se promění v nevrlého chlapíka. Je to často proto, že muži neumějí o svých citech narovinu mluvit. Možná mají strach, že nebudou dobrými otci.

Otec a jeho role
Muž otec a mladá dcera na procházce přírodou. (zdroj foto: pixabay.com)

Role otec. Jak mu pomoci?

Vidíte, že partner nejeví zájem o to, aby s miminkem trávil čas? Někteří muži jsou vychováváni v prostředí, kde byly jasně určeny úlohy žen a mužů. Možná je v něm někde hluboce zakotveno, že to má být vaše práce a otec je zde od toho, aby zaopatřil rodinu. Tyto názory už ale do dnešního století rozhodně nepatří. Zkuste mu ve chvílích, kdy je vám spolu příjemně, nastínit, jak krásné je, když si s miminkem hraje. Otcova láska je v životě dítěte stejně důležitá jako mateřská. Obě jsou stavebním kamenem zdravého jedince.

K TÉMATU  Předškolní děti by měly zvládat pár hlavních úkonů. Jakých?

S věkem se to lepší

Většina matek uvádí, že partner se naplno do aktivního trávení času s dítětem zapojuje až okolo 2 let věku dítěte. Opět je to dle průzkumů dáno zkostnatělou výchovou a dělením rolí. Možná tedy svou snahou o upřímnost a skutečné partnerství uspějete a podaří se vám i v zarputilém machrovi vykřesat trochu snahy. Někdy je však třeba počkat, až si k sobě muž s dítětem najdou svou cestu.  

Otec
Táta s dítětem na lavičce v parku. (zdroj foto: pixabay.com)

Jak na něj

Vážná rodinná situace, kdy muž odmítá novou životní roli, si žádá komunikaci. Nikdy partnera nekonfrontujte ve vzteku, mohly byste vše jen zhoršit. Nejlepší je otevřít téma „otec“ při nějaké příjemné společné chvíli, kdy například miminko spí. Zkuste jej pochválit za to, co dělá v nové roli otce dobře. Poté řekněte, že vidíte, jak na něj miminko krásně reaguje, a že je úplně nadšené z jeho přítomnosti. Pochvalte ho, jak frajersky vypadá s kočárkem. Zkuste to raději přes pochvalu, zabírá to lépe.

Nátlak nepomáhá

I když vás srdce z nové situace bolí, vydržte. Když situaci nezvládnete, vztah otce k dítěti se podstatně zhorší. Konfrontovat partnera s neustálými výčitkami a výčtem situací, které nezvládá nebo dělá naprosto špatně, nikdy nevede k ničemu dobrému. Možná byl váš muž vychováván v prostředí, kde si chlapi dělali, co chtějí, a ženy musely všechno doslova odedřít. Přejete si skutečnou změnu? Vydržte a jděte na to chytře. Malými krůčky dokážete udělat velké věci.

Stát se novopečeným rodičem je těžké pro obě strany. Mužovu situaci nelze zlehčovat, i když je samozřejmě podstatně jednodušší než naše, ženská úloha. Nastartujte všechnu sílu a věřte, že když budete postupovat jako to dělávaly naše babičky – chytře a systematicky, nakonec dosáhnete svého. Pro dobro vás všech.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek