Domů » Rodina » Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?
Táta
Táta s dítětem na lavičce v parku
Rodina

Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?

Jak to vidí muži?

I když má Jan 39 let, zatím si nepřál děti. „Je to moc brzy. Sotva jsme začali cestovat, a najednou se máme všeho vzdát.“ Jeho vrstevník Martin dodává: „Partnerka na mě po narození dítěte nemá už vůbec čas. Změnil jsem se v nositele peněz do domácnosti. Necítím, že by mě někdo miloval.“ „Náš milostný život naprosto neexistuje. Všechno se změnilo, když se narodila malá,“ tvrdí čtyřicátník Zdeněk. „Teď jsme pořád doma, lezeme si na nervy a stále se hádáme. Dítě navíc bývá často nemocné. Tohle jsem naprosto netušil, že budu muset snášet jako otec,“ uzavírá téma třicetiletý Mirek.

Skrývají své obavy?

Mužům se samozřejmě při příchodu nového člena do společného hnízda nezmění život tolik, jako matkám. Ty jsou postaveny do role, ze které není úniku – dítě je na nich naprosto závislé. Ale i novopečení tatínkové cítí, že je toho na ně najednou moc. Zodpovědnost, jakou dříve nezažili. Každý na to reaguje jiným způsobem. Někdo se uzavře do sebe a tiše snáší všechny změny, jiný se promění v nevrlého chlapíka. Je to často proto, že muži neumějí o svých citech narovinu mluvit. Možná mají strach, že nebudou dobrými otci.

Otec a jeho role
Muž otec a mladá dcera na procházce přírodou. (zdroj foto: pixabay.com)

Role otec. Jak mu pomoci?

Vidíte, že partner nejeví zájem o to, aby s miminkem trávil čas? Někteří muži jsou vychováváni v prostředí, kde byly jasně určeny úlohy žen a mužů. Možná je v něm někde hluboce zakotveno, že to má být vaše práce a otec je zde od toho, aby zaopatřil rodinu. Tyto názory už ale do dnešního století rozhodně nepatří. Zkuste mu ve chvílích, kdy je vám spolu příjemně, nastínit, jak krásné je, když si s miminkem hraje. Otcova láska je v životě dítěte stejně důležitá jako mateřská. Obě jsou stavebním kamenem zdravého jedince.

S věkem se to lepší

Většina matek uvádí, že partner se naplno do aktivního trávení času s dítětem zapojuje až okolo 2 let věku dítěte. Opět je to dle průzkumů dáno zkostnatělou výchovou a dělením rolí. Možná tedy svou snahou o upřímnost a skutečné partnerství uspějete a podaří se vám i v zarputilém machrovi vykřesat trochu snahy. Někdy je však třeba počkat, až si k sobě muž s dítětem najdou svou cestu.  

Otec
Táta s dítětem na lavičce v parku. (zdroj foto: pixabay.com)

Jak na něj

Vážná rodinná situace, kdy muž odmítá novou životní roli, si žádá komunikaci. Nikdy partnera nekonfrontujte ve vzteku, mohly byste vše jen zhoršit. Nejlepší je otevřít téma “otec” při nějaké příjemné společné chvíli, kdy například miminko spí. Zkuste jej pochválit za to, co dělá v nové roli otce dobře. Poté řekněte, že vidíte, jak na něj miminko krásně reaguje, a že je úplně nadšené z jeho přítomnosti. Pochvalte ho, jak frajersky vypadá s kočárkem. Zkuste to raději přes pochvalu, zabírá to lépe.

Nátlak nepomáhá

I když vás srdce z nové situace bolí, vydržte. Když situaci nezvládnete, vztah otce k dítěti se podstatně zhorší. Konfrontovat partnera s neustálými výčitkami a výčtem situací, které nezvládá nebo dělá naprosto špatně, nikdy nevede k ničemu dobrému. Možná byl váš muž vychováván v prostředí, kde si chlapi dělali, co chtějí, a ženy musely všechno doslova odedřít. Přejete si skutečnou změnu? Vydržte a jděte na to chytře. Malými krůčky dokážete udělat velké věci.

Stát se novopečeným rodičem je těžké pro obě strany. Mužovu situaci nelze zlehčovat, i když je samozřejmě podstatně jednodušší než naše, ženská úloha. Nastartujte všechnu sílu a věřte, že když budete postupovat jako to dělávaly naše babičky – chytře a systematicky, nakonec dosáhnete svého. Pro dobro vás všech.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest