Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Táta
Táta s dítětem na lavičce v parku

13. 03. 2020

Jak to vidí muži?

I když má Jan 39 let, zatím si nepřál děti. „Je to moc brzy. Sotva jsme začali cestovat, a najednou se máme všeho vzdát.“ Jeho vrstevník Martin dodává: „Partnerka na mě po narození dítěte nemá už vůbec čas. Změnil jsem se v nositele peněz do domácnosti. Necítím, že by mě někdo miloval.“ „Náš milostný život naprosto neexistuje. Všechno se změnilo, když se narodila malá,“ tvrdí čtyřicátník Zdeněk. „Teď jsme pořád doma, lezeme si na nervy a stále se hádáme. Dítě navíc bývá často nemocné. Tohle jsem naprosto netušil, že budu muset snášet jako otec,“ uzavírá téma třicetiletý Mirek.

Skrývají své obavy?

Mužům se samozřejmě při příchodu nového člena do společného hnízda nezmění život tolik, jako matkám. Ty jsou postaveny do role, ze které není úniku – dítě je na nich naprosto závislé. Ale i novopečení tatínkové cítí, že je toho na ně najednou moc. Zodpovědnost, jakou dříve nezažili. Každý na to reaguje jiným způsobem. Někdo se uzavře do sebe a tiše snáší všechny změny, jiný se promění v nevrlého chlapíka. Je to často proto, že muži neumějí o svých citech narovinu mluvit. Možná mají strach, že nebudou dobrými otci.

Otec a jeho role
Muž otec a mladá dcera na procházce přírodou. (zdroj foto: pixabay.com)

Role otec. Jak mu pomoci?

Vidíte, že partner nejeví zájem o to, aby s miminkem trávil čas? Někteří muži jsou vychováváni v prostředí, kde byly jasně určeny úlohy žen a mužů. Možná je v něm někde hluboce zakotveno, že to má být vaše práce a otec je zde od toho, aby zaopatřil rodinu. Tyto názory už ale do dnešního století rozhodně nepatří. Zkuste mu ve chvílích, kdy je vám spolu příjemně, nastínit, jak krásné je, když si s miminkem hraje. Otcova láska je v životě dítěte stejně důležitá jako mateřská. Obě jsou stavebním kamenem zdravého jedince.

K TÉMATU  7 bohatých a slavných, kteří byli kdysi bez domova

S věkem se to lepší

Většina matek uvádí, že partner se naplno do aktivního trávení času s dítětem zapojuje až okolo 2 let věku dítěte. Opět je to dle průzkumů dáno zkostnatělou výchovou a dělením rolí. Možná tedy svou snahou o upřímnost a skutečné partnerství uspějete a podaří se vám i v zarputilém machrovi vykřesat trochu snahy. Někdy je však třeba počkat, až si k sobě muž s dítětem najdou svou cestu.  

Otec
Táta s dítětem na lavičce v parku. (zdroj foto: pixabay.com)

Jak na něj

Vážná rodinná situace, kdy muž odmítá novou životní roli, si žádá komunikaci. Nikdy partnera nekonfrontujte ve vzteku, mohly byste vše jen zhoršit. Nejlepší je otevřít téma “otec” při nějaké příjemné společné chvíli, kdy například miminko spí. Zkuste jej pochválit za to, co dělá v nové roli otce dobře. Poté řekněte, že vidíte, jak na něj miminko krásně reaguje, a že je úplně nadšené z jeho přítomnosti. Pochvalte ho, jak frajersky vypadá s kočárkem. Zkuste to raději přes pochvalu, zabírá to lépe.

Nátlak nepomáhá

I když vás srdce z nové situace bolí, vydržte. Když situaci nezvládnete, vztah otce k dítěti se podstatně zhorší. Konfrontovat partnera s neustálými výčitkami a výčtem situací, které nezvládá nebo dělá naprosto špatně, nikdy nevede k ničemu dobrému. Možná byl váš muž vychováván v prostředí, kde si chlapi dělali, co chtějí, a ženy musely všechno doslova odedřít. Přejete si skutečnou změnu? Vydržte a jděte na to chytře. Malými krůčky dokážete udělat velké věci.

Stát se novopečeným rodičem je těžké pro obě strany. Mužovu situaci nelze zlehčovat, i když je samozřejmě podstatně jednodušší než naše, ženská úloha. Nastartujte všechnu sílu a věřte, že když budete postupovat jako to dělávaly naše babičky – chytře a systematicky, nakonec dosáhnete svého. Pro dobro vás všech.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Dnes si rozhodně dejte pozor na svůj jídelníček. Vyplatí se vám to. Co dalšího radí naše astroložka Naďa pro prondělí 10. září?
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.
Mláďátka jsou vždycky roztomilá, a platí to nejen o těch zvířecích. Tihle rozpustilí mazlíčci vám zaručeně zvednou náladu, a někteří z nich úplně volají o to si je pochovat.
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!

Výběr článků

Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…

Nepřehlédněte

Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek