Středa , 26. 06. 2024

Ivan

Pište si deník, budete mít lepší život

Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
deník
Když už nic jiného, za pár let budete mít na co vzpomínat. (foto: 123rf.com)

11. 01. 2022

Ne na počítači ani na telefonu. Ale hezky pěkně ručně. Pořiďte si zápisník, propisku nebo pero a každý den před spaním nebo ráno po probuzení si vyhraďte pět až deset minut na to, že si zaznamenáte myšlenky a postřehy z předchozího dne. Proč byste to měla dělat, když máte na práci spoustu jiných věcí? Protože abyste všechny starosti a povinnosti, které vás čekají, zvládla bez újmy na psychickém zdraví, deník vám pomůže se z toho pro lepší život ’’vypsat’’.

Čistíte si hlavu

Je to prosté. V hlavě každý den nosíme nespočet myšlenek, které nám kolikrát nedají spát. Když si ale ty důležité vypíšete a uvidíte je takzvaně černé na bílém, uleví se vám. Máte starosti v práci nebo s rodinou? Nebo vás trápí úplně něco jiného? Všechno si to alespoň v bodech vypište a zamyslete se nad tím, jestli skutečně jde o natolik závažné problémy, že se nedají vyřešit. Protože co vyřešit lze, je dobré vyřešit hned, abyste na to nemusela myslet. A co vyřešit nemůžete, nad tím nemá vůbec cenu přemýšlet a dělat si kvůli tomu vrásky na čele.

Meditujete

Někdo medituje při relaxační hudbě a se zavřenýma očima. Někdo medituje při čtení básní nebo jen tak leží a kouká do zdi. A jiní meditují tím, že píšou. Psaní deníku je neskutečně očistná záležitost. Psaní vám pomůže zpomalit nebo se dokonce úplně zastavit a soustředit se jenom sama na sebe.

Odkládáte si myšlenky

Známe to všechny. Něco nás napadne a máme z toho velkou radost. Říkáme si, že hned jak přijdeme domů, do školy nebo do práce, musíme si to zapsat a později se k tomu vrátit. Jenže žádné později už nebude, protože za pár minut nebo hodin zapomeneme, co nás napadlo tak geniálního, že jsme z toho měly takovou radost. Když máte deník, nestane se vám to. Noste ho neustále při sobě a pište si tam i sebehloupější nesmysl, co vás napadne. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit.

K TÉMATU  Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

Rozveselí a uklidní vás

Nemusíte si do deníku psát žádné vtipné historky. Úplně stačí, když si z každého dne zapíšete jednu jedinou věc, která vám udělala radost. Třeba jste pomohla nějaké stařence do tramvaje nebo mamince s kočárkem ze schodů. Možná jste pustila staršího pána před sebe u pokladny. Nebo jste si koupila novou knížku, zašla jste si do divadla nebo do kina. Napište si to. Až budete mít splín, prolistujte si deníkem. Zjistíte, co všechno vás dělá šťastnou, a snažte se potom podobnými aktivitami zase rozptýlit. Navíc když budete mít u každého dne napsáno, co vám udělalo radost, ve chvíli, kdy budete cítit třeba úzkost a otevřete si deník, uvidíte, že nic není tak černé, jak se zdá, protože v každém dni se najde něco, co vám přináší pocit radosti a štěstí.

Teď píšete historii

Za dvacet třicet let si určitě ráda připomenete, co jste v roce 2022 prožila a cítila. Vrátíte se v myšlenkách zpátky a zavzpomínáte na to hezké, i na to ošklivé. Při dlouhých zimních večerech si místo knihy vezmete do ruky své zápisky a možná i něco převyprávíte vnoučatům.

Absolvujete kurz sebereflexe

Někdy jednáme nepřiměřeně, iracionálně, naprosto absurdně. Ale v tu chvíli to samozřejmě nevíme. Máme za to, že naše reakce je ta jediná správná. Vážně? Zkuste si každý svůj vzteklý a neuvážený výbuch zapsat. A vraťte se k tomu za měsíc nebo za dva. Vážně jste jednala správě? Skutečně to byla ta nejlepší reakce, kterou jste mohla vymyslet? Hádáte-li se třeba s partnerem, pište si důvody, proč se hádáte, kdo si začal a jak hádka skončila. Časem možná sama poznáte, kde je chyba a co by se dalo zlepšit. Deník sice nemůže nahradit vztahového poradce nebo psychologa, nicméně je to varianta mnohem levnější a v lecčems funguje stejně dobře.

K TÉMATU  Říká vám něco Hamsa jóga nebo védská? Ne vždy je to jen a pouze o cvičení

A dobrá rada na závěr. Pořiďte si hezký notes, takový, ze kterého budete mít radost. Klidně do něj investujte i pár set korun. Je to klenot, který se ve vaší rodině může dědit klidně z generace na generaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?
Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!
Může být klíčem ke štěstí a trvalému vztahu astrologie? Ať už hledáte spřízněnou duši, nebo hodnotíte stav současného vztahu, vaše znamení zvěrokruhu vám může poskytnout užitečné informace o vašem milostném životě. Takže, jak je důležité souznění horoskopu?

Výběr článků

Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.

Nepřehlédněte

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Drogerie jsou plné různých šamponů, kondicionérů, zábalů a masek, které mají ženám pomoci ke kráse. Většina z nich ale nakonec stejně zjistí, že nejlépe zabírá síla přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek