Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Pište si deník, budete mít lepší život

Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
deník
Když už nic jiného, za pár let budete mít na co vzpomínat. (foto: 123rf.com)

11. 01. 2022

Ne na počítači ani na telefonu. Ale hezky pěkně ručně. Pořiďte si zápisník, propisku nebo pero a každý den před spaním nebo ráno po probuzení si vyhraďte pět až deset minut na to, že si zaznamenáte myšlenky a postřehy z předchozího dne. Proč byste to měla dělat, když máte na práci spoustu jiných věcí? Protože abyste všechny starosti a povinnosti, které vás čekají, zvládla bez újmy na psychickém zdraví, deník vám pomůže se z toho pro lepší život ’’vypsat’’.

Čistíte si hlavu

Je to prosté. V hlavě každý den nosíme nespočet myšlenek, které nám kolikrát nedají spát. Když si ale ty důležité vypíšete a uvidíte je takzvaně černé na bílém, uleví se vám. Máte starosti v práci nebo s rodinou? Nebo vás trápí úplně něco jiného? Všechno si to alespoň v bodech vypište a zamyslete se nad tím, jestli skutečně jde o natolik závažné problémy, že se nedají vyřešit. Protože co vyřešit lze, je dobré vyřešit hned, abyste na to nemusela myslet. A co vyřešit nemůžete, nad tím nemá vůbec cenu přemýšlet a dělat si kvůli tomu vrásky na čele.

Meditujete

Někdo medituje při relaxační hudbě a se zavřenýma očima. Někdo medituje při čtení básní nebo jen tak leží a kouká do zdi. A jiní meditují tím, že píšou. Psaní deníku je neskutečně očistná záležitost. Psaní vám pomůže zpomalit nebo se dokonce úplně zastavit a soustředit se jenom sama na sebe.

Odkládáte si myšlenky

Známe to všechny. Něco nás napadne a máme z toho velkou radost. Říkáme si, že hned jak přijdeme domů, do školy nebo do práce, musíme si to zapsat a později se k tomu vrátit. Jenže žádné později už nebude, protože za pár minut nebo hodin zapomeneme, co nás napadlo tak geniálního, že jsme z toho měly takovou radost. Když máte deník, nestane se vám to. Noste ho neustále při sobě a pište si tam i sebehloupější nesmysl, co vás napadne. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit.

K TÉMATU  5 tipů na zdravé, chutné a levné snídaně, které prospějí vaší linii

Rozveselí a uklidní vás

Nemusíte si do deníku psát žádné vtipné historky. Úplně stačí, když si z každého dne zapíšete jednu jedinou věc, která vám udělala radost. Třeba jste pomohla nějaké stařence do tramvaje nebo mamince s kočárkem ze schodů. Možná jste pustila staršího pána před sebe u pokladny. Nebo jste si koupila novou knížku, zašla jste si do divadla nebo do kina. Napište si to. Až budete mít splín, prolistujte si deníkem. Zjistíte, co všechno vás dělá šťastnou, a snažte se potom podobnými aktivitami zase rozptýlit. Navíc když budete mít u každého dne napsáno, co vám udělalo radost, ve chvíli, kdy budete cítit třeba úzkost a otevřete si deník, uvidíte, že nic není tak černé, jak se zdá, protože v každém dni se najde něco, co vám přináší pocit radosti a štěstí.

Teď píšete historii

Za dvacet třicet let si určitě ráda připomenete, co jste v roce 2022 prožila a cítila. Vrátíte se v myšlenkách zpátky a zavzpomínáte na to hezké, i na to ošklivé. Při dlouhých zimních večerech si místo knihy vezmete do ruky své zápisky a možná i něco převyprávíte vnoučatům.

Absolvujete kurz sebereflexe

Někdy jednáme nepřiměřeně, iracionálně, naprosto absurdně. Ale v tu chvíli to samozřejmě nevíme. Máme za to, že naše reakce je ta jediná správná. Vážně? Zkuste si každý svůj vzteklý a neuvážený výbuch zapsat. A vraťte se k tomu za měsíc nebo za dva. Vážně jste jednala správě? Skutečně to byla ta nejlepší reakce, kterou jste mohla vymyslet? Hádáte-li se třeba s partnerem, pište si důvody, proč se hádáte, kdo si začal a jak hádka skončila. Časem možná sama poznáte, kde je chyba a co by se dalo zlepšit. Deník sice nemůže nahradit vztahového poradce nebo psychologa, nicméně je to varianta mnohem levnější a v lecčems funguje stejně dobře.

K TÉMATU  Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

A dobrá rada na závěr. Pořiďte si hezký notes, takový, ze kterého budete mít radost. Klidně do něj investujte i pár set korun. Je to klenot, který se ve vaší rodině může dědit klidně z generace na generaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek