Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Pište si deník, budete mít lepší život

Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
deník
Když už nic jiného, za pár let budete mít na co vzpomínat. (foto: 123rf.com)

11. 01. 2022

Ne na počítači ani na telefonu. Ale hezky pěkně ručně. Pořiďte si zápisník, propisku nebo pero a každý den před spaním nebo ráno po probuzení si vyhraďte pět až deset minut na to, že si zaznamenáte myšlenky a postřehy z předchozího dne. Proč byste to měla dělat, když máte na práci spoustu jiných věcí? Protože abyste všechny starosti a povinnosti, které vás čekají, zvládla bez újmy na psychickém zdraví, deník vám pomůže se z toho pro lepší život ’’vypsat’’.

Čistíte si hlavu

Je to prosté. V hlavě každý den nosíme nespočet myšlenek, které nám kolikrát nedají spát. Když si ale ty důležité vypíšete a uvidíte je takzvaně černé na bílém, uleví se vám. Máte starosti v práci nebo s rodinou? Nebo vás trápí úplně něco jiného? Všechno si to alespoň v bodech vypište a zamyslete se nad tím, jestli skutečně jde o natolik závažné problémy, že se nedají vyřešit. Protože co vyřešit lze, je dobré vyřešit hned, abyste na to nemusela myslet. A co vyřešit nemůžete, nad tím nemá vůbec cenu přemýšlet a dělat si kvůli tomu vrásky na čele.

Meditujete

Někdo medituje při relaxační hudbě a se zavřenýma očima. Někdo medituje při čtení básní nebo jen tak leží a kouká do zdi. A jiní meditují tím, že píšou. Psaní deníku je neskutečně očistná záležitost. Psaní vám pomůže zpomalit nebo se dokonce úplně zastavit a soustředit se jenom sama na sebe.

Odkládáte si myšlenky

Známe to všechny. Něco nás napadne a máme z toho velkou radost. Říkáme si, že hned jak přijdeme domů, do školy nebo do práce, musíme si to zapsat a později se k tomu vrátit. Jenže žádné později už nebude, protože za pár minut nebo hodin zapomeneme, co nás napadlo tak geniálního, že jsme z toho měly takovou radost. Když máte deník, nestane se vám to. Noste ho neustále při sobě a pište si tam i sebehloupější nesmysl, co vás napadne. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit.

K TÉMATU  Chcete vidět ukázkový trénink celého těla? Předvede vám ho žena, které je 72 let, ale fyzicky je na tom lépe než mnozí třicátníci!

Rozveselí a uklidní vás

Nemusíte si do deníku psát žádné vtipné historky. Úplně stačí, když si z každého dne zapíšete jednu jedinou věc, která vám udělala radost. Třeba jste pomohla nějaké stařence do tramvaje nebo mamince s kočárkem ze schodů. Možná jste pustila staršího pána před sebe u pokladny. Nebo jste si koupila novou knížku, zašla jste si do divadla nebo do kina. Napište si to. Až budete mít splín, prolistujte si deníkem. Zjistíte, co všechno vás dělá šťastnou, a snažte se potom podobnými aktivitami zase rozptýlit. Navíc když budete mít u každého dne napsáno, co vám udělalo radost, ve chvíli, kdy budete cítit třeba úzkost a otevřete si deník, uvidíte, že nic není tak černé, jak se zdá, protože v každém dni se najde něco, co vám přináší pocit radosti a štěstí.

Teď píšete historii

Za dvacet třicet let si určitě ráda připomenete, co jste v roce 2022 prožila a cítila. Vrátíte se v myšlenkách zpátky a zavzpomínáte na to hezké, i na to ošklivé. Při dlouhých zimních večerech si místo knihy vezmete do ruky své zápisky a možná i něco převyprávíte vnoučatům.

Absolvujete kurz sebereflexe

Někdy jednáme nepřiměřeně, iracionálně, naprosto absurdně. Ale v tu chvíli to samozřejmě nevíme. Máme za to, že naše reakce je ta jediná správná. Vážně? Zkuste si každý svůj vzteklý a neuvážený výbuch zapsat. A vraťte se k tomu za měsíc nebo za dva. Vážně jste jednala správě? Skutečně to byla ta nejlepší reakce, kterou jste mohla vymyslet? Hádáte-li se třeba s partnerem, pište si důvody, proč se hádáte, kdo si začal a jak hádka skončila. Časem možná sama poznáte, kde je chyba a co by se dalo zlepšit. Deník sice nemůže nahradit vztahového poradce nebo psychologa, nicméně je to varianta mnohem levnější a v lecčems funguje stejně dobře.

K TÉMATU  Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

A dobrá rada na závěr. Pořiďte si hezký notes, takový, ze kterého budete mít radost. Klidně do něj investujte i pár set korun. Je to klenot, který se ve vaší rodině může dědit klidně z generace na generaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.

Nepřehlédněte

Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek