Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Jak na křečové žíly? Pomoct mohou nejen odvary

Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
jak na křečové žíly
Co ulevuje od křečových žil? (foto: 123RF)

21. 10. 2021

Některým pohybům se raději vyhněte

Jak vyzrát na křečové žíly? V prvé řadě by bylo dobré, abyste věděli, kterým pohybovým cvičením se raději vyhnout abyste svůj dosavadní stav ještě nezhoršili. Pokud se věnujete každodennímu cvičení, raději vynechejte jakékoliv skoky, výpady a dřepy. Tyto pohyby obsahuje například klasický aerobik nebo jiné přílišně aktivní cvičení či tance. 

Domácí léčba křečových žil bude účinnější, pokud budete dbát na správné držení těla, nehrbit se se a v sedu nekřížit nohy, čímž svíráte cévy a narušujete průtok krve. Při odpočinku zaujměte polohu, ve které jsou vaše nohy lehce nad úrovní srdce.

Křečové žíly vyléčíte i správným jídelníčkem

Léčba křečových žil v domácích podmínkách zahrnuje kromě léčebných mastí a správného cvičení i neustálé sledování výživy. Nadváha, kterou mnozí lidé bojující s křečovými žilami trpí, totiž přetěžuje žíly a nemoc se tak postupně zhoršuje. Proto je třeba problémy s nadváhou neprodleně řešit. Cvičte, zařaďte do svého jídelníčku ovoce a zeleninu, vyřaďte tučné, kořeněné a příliš slaná jídla.

Kompresní punčochy vedou k uvolnění

Už jste určitě slyšeli o tom, že velmi účinným způsobem, jak se vypořádat s křečovými žilami, jsou kompresní punčochy. Hrají významnou roli při zmírnění bolestivých příznaků, jako je vznik otoků a únava nohou. Speciální punčochy tak pomáhají rozložit zátěž mezi cévami a zlepšují průtok krve. Tkáně tak získávají lepší výživu díky správnému průtoku krve a nedochází k tvorbě krevních sraženin nebo překrvení. Nezapomeňte ale, že pouze lékař určuje, zda kompresní punčochy můžete použít.

Voda nohy také uklidní

Kromě tradičních metod léčby můžete křečové žíly léčit i vodními procedurami. Tento jednoduchý a cenově dostupný nástroj vám může pomoci zbavit se nepříjemných příznaků křečových žil. Nejpříjemnější variantou je lázeň ve studené vodě. Pro zlepšení účinku nezapomeňte přidat výluh ze šalvěje, dubové kůry nebo heřmánku. Ledová sprcha nebo potření nohou drceným ledem vám dodá elán a dobrou náladu.

K TÉMATU  5 cviků na protažení těla. Prospějte svému zdraví i v kanceláři

Vyzkoušet můžete také plavání. Dosáhnete tak nejen posílení žil ale také zpevnění vašeho těla. V létě si zajděte zaplavat třeba na přehradu a v chladném období neodmítněte návštěvu bazénu.

Nohám prospěje léčivý obklad

Jablečný ocet je jedním z nejúčinnějších lidových prostředků na křečové žíly. Rozpusťte 2 polévkové lžíce jablečného octa v 1 sklenici vody, navlhčete obvaz nebo gázu daným roztokem a naneste na bolavá místa. Hitem jsou také bramborové slupky. Uvařte slupky, poté je ochlaďte a přiložte na gázu nebo obvaz. Aplikují se na poškozenou oblast těla i po několik hodin.

Nakonec nezapomeňte na odvary

Odvary pomohou zmírnit bolest a patří mezi nejtypičtější lidové recepty na boj s křečovými žílami. Třeba takový odvar z kopřivy! Zalijte 2 lžíce nahrubo nasekané kopřivy sklenicí vroucí vody. Nechte pořádně povařit a poté užívejte asi 3krát denně po dobu jednoho měsíce. Odvar z měsíčku lékařského je také velmi dobrý lidový lék používaný při léčbě křečových žil. Několik lžic sušenéh květu zalijte vroucí vodou a nechte vylouhovat.

Výsledný odvar požívejte hodinu před snídaní, další pak o 2 hodiny později, poté, co jste si vzali první. Vydržte tak po dobu 1 měsíce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kruhy pod očima: Problém, se kterým jde bojovat. Jak?

Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem. Vsaďte na sílu přírody

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek