Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Rýmovník: Lék na nachlazení. Jak z něj připravit sirup?

Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
rýmovník
Rýmovník je v domácnosti poklad. (foto: 123RF)

26. 01. 2022

Rýmovník se hodí klidně na čaj, mast i sirup. Výborný je ale také k inhalaci. Co všechno vám vyléčí a jak si lahodný sirup z něj můžete doma připravit?

Výborný lék nejen na rýmu

Rýmovník patří mezi všestranné bylinky, obsahuje mnoho vitamínů, minerálních látek a také omega-6 mastné kyseliny. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Jak už sám lidový název bylinky napovídá, užitečný vám bude zejména při rýmě a nachlazení. Podporuje uvolňování hlenů, zklidňuje kašel i bolest v krku, při rýmě a běžné viróze je zkrátka nepostradatelný. Určitě po něm sáhněte ještě dříve, než začnete hledat mezi léky v lékárničce.

Kromě toho se rýmovník dá využívat na zklidnění pokožky, napomáhá hojení drobných oděrek a poranění a také ulevuje pokožce od svědění, například po štípnutí hmyzem. Díky svému výraznému aroma se dá navíc využít i jako přírodní a velmi účinný repelent. Rýmovníkový čaj účinně bojuje i se špatným zažíváním a uleví též od bolesti hlavy.

Jak s rýmovníkem naložit?

Pokud máte doma tuto bylinku, máte v ruce vlastně malý zelený a velmi aromatický poklad. Využít jej můžete několika způsoby!

 1. Pokud si lístek utrhnete, stačí jej rozlomit a při ucpaném nosu stačí inhalovat jeho silnou vůni, okamžitě se vám bude lépe dýchat.
 2. Stejně tak můžete šťávou z něj potřít postižené místo na kůži.
 3. Ze tří až čtyř rýmovníkových listů pak snadno připravíte i lahodný a zdravý čaj. Listy stačí omýt, dát do hrnečku a přelít horkou vodou, luhujte deset minut a přidejte med a citron.

Rýmovník se ale poměrně dobře a rychle rozrůstá, pak je dobré jej zpracovat, abyste využili svou úrodu na maximum. Vyrobit si doma můžete snadno rýmovníkovou mast, ale i rýmovníkový sirup. Sirup se dá podávat i dětem, užívat jej pak můžete preventivně nebo při nachlazení a rýmě. Určitě vám pomůže.

K TÉMATU  Kde se vzaly vánoční tradice aneb 5 zajímavostí, které (možná) nevíte

Jak rýmovníkový sirup připravit?

Je to velmi jednoduché, jen je zapotřebí mít dostatečný počet lístků rýmovníku. Rýmovníkový sirup také posiluje imunitu, právě v zimním období je tedy čas na jeho přípravu.

sirup
Sirup z rýmovníku doma vydrží dlouho. (foto: 123RF)

Suroviny:

 • 1 litr obyčejné vody
 • 1 kilogram cukru (může být třtinový i bílý cukr)
 • asi 2 citrony
 • zhruba 30 – 40 lístků rýmovníku podle jejich velikosti

Postup:

 1. Každý rýmovník roste jinak. Pokud už se vám hodně rozrostl, budete mít jeho listy jistě větší. Pak postačí na přípravu sirupu 30 řádně omytých lístků. Pokud máte ale lístky drobnější, dejte jich více.
 2. Citrony si také řádně omyjeme a nakrájíme na kolečka. Připravíme si vhodnou nádobu, například větší džbán a do nádoby potom dáme omyté rýmovníkové listy, kolečka citronů a zalijeme vodou.
 3. Takto necháme louhovat asi 24 hodin.
 4. Na druhý den vše scedíme, dáme do hrnce a přisypeme cukr. Lepší je použít třtinový či hnědý, ale můžete přidat i cukr bílý.
 5. Přivedeme nálev k varu a na mírném ohni vaříme a mícháme, dokud nám nevznikne hustá sirupová hmota.
 6. Poté odstavíme z ohně a připravíme si nádoby, do nichž budeme chtít sirup nalít.
 7. Pokud máte již použité skleněné nádoby, nezapomeňte je dobře vymýt.
 8. Ještě teplý sirup se pak do připravených nádob nalije – a je hotovo.

Sirup má dlouhou životnost, schovat si jej tak můžete i do zásoby. Díky sladké chuti budou sirup milovat i děti. Užívat se dá po lžičkách, výborně ale chutná i v čaji. Připravit z něj můžete také klasický osvěžující nápoj z vody.

Díky rýmovníku si na vás nachlazení ani chřipka jen tak nepřijdou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.

Nepřehlédněte

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek