Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
selhání
Nedávejte si nesplnitelné cíle. (foto: 123rf.com)

13. 01. 2022

Osvojte si tipy, s nimiž nepolevíte v předsevzetí hned při prvním selhání nebo demotivaci. Často totiž předsevzetí končí hned po prvním měsíci. Proto si je mnohokrát už ani nedáváme. Povíme si proto, jak vytrvat a dosáhnout kýženého cíle.

Nejčastější předsevzetí

Můžete si přát do nového roku mnoho věcí v životě změnit. Předsevzetí se většinou dělí na dlouhodobé a krátkodobé cíle. Mezi ty nejčastější však patří:

  • redukce tělesné hmotnosti
  • naučit se zdravě jíst
  • přestat kouřit
  • zapojit do života pohyb
  • naučit se cizí jazyk
  • našetřit si peníze
  • najít si lepší práci

Vidíte se v tom? Ať už je to vaše předsevzetí jakékoliv, vězte, že nic není nemožné. Váš cíl může do vašeho života přinést mnoho štěstí a spokojenosti, ostatně proto si ta předsevzetí dáváme. Naučit se nový jazyk je jedno z těch jednodušších. Stačí opravdu chtít a zaplatit si doučování nebo lekce v jazykové škole. A vydržet, jinak přijde opět selhání. Jiná předsevzetí mohou vypadat hodně zdlouhavě a neúprosně. Pokud ale opravdu budete chtít, můžete v životě změnit téměř cokoliv.

Myslete pozitivně

Abyste vlastního cíle skutečně dosáhla, je třeba dodržet několik jednoduchých kroků. Nedávejte si předsevzetí, které jste už několikrát nedodržela. Pokud si totiž takové dáte, je velmi pravděpodobné, že budete od začátku skeptická a odsoudíte motivaci hned zkraje k záhubě. To není zrovna dobrý začátek cesty.

Zapomeňte také na dlouhý seznam všeho, co chcete změnit. Lepší bude když si vymyslíte jedno přání, kterému skutečně věříte a opravdu ho v životě chcete přijmout za své. Dlouhé seznamy jsou velmi demotivační a předsevzetí jsou proto nereálná.

S přemýšlením nad předsevzetím nečekejte na poslední den roku. Načrtněte si aspoň v hlavě plán cesty už několik dní nebo týdnů dopředu. Připravíte se tak na celou pouť za snem a do nového roku vyrazíte s větší dávkou motivace.

K TÉMATU  Jak vám moderní technologie pomohou porozumět vašemu tělu

Vytvořte si plán

Jedna z nejdůležitějších věcí, díky které udržíte vlastní předsevzetí, je vytvoření plánu. Sedněte si s kusem papíru a popište si jednotlivé kroky, které vás dovedou až do finiše. Chcete zhubnout? Napište si konečnou hmotnost, zjistěte si správný příjem kalorií pro vaši postavu a najděte ten nejvhodnější jídelníček. Taky si napište, v jaké fázi zapojíte pohyb, a který sport bude pro vás konkrétně ten nejlepší. Pokud budete mít předsevzetí zapsané krok po kroku, bude se zdát mnohem více dosažitelné a bude to mnohem snazší.

Jděte s pravdou ven

Mnoho lidí se bojí o svých snech mluvit s rodinou nebo blízkými kamarády především kvůli strachu z již zmíněného selhání. Nebojte se a řekněte o vašem předsevzetí partnerovi nebo třeba nejlepší kamarádce. Vyřčené cíle jsou hned reálnější. Navíc vás donutí se nevzdat hned v prvních dnech. Partner či kamarádka vás navíc podrží a budou vám fandit.

Když přijde první problém

První záchytný bod, kdy můžete přijít o vlastní motivaci a máte chuť se vzdát, přichází většinou po prvních třech týdnech až měsíci. Občas ještě dřív. Proto je velmi důležité si motivaci udržet. Neustále si opakujte – co vám přinese splnění předsevzetí do života za výhody? Hubnete? Opakujte si, že už v létě budete vypadat skvěle a vaše fyzička bude v konkrétních případech mnohem lepší. Přestáváte kouřit? Spočítejte si, kolik peněz ušetříte na dovolenou s rodinou.

Pozorujte úspěchy

Abyste z vlastní cesty za vysněným cílem měla neustále radost, připravte si deník. Do něj si zapisujte každý krok či den, nesmí chybět ani vaše myšlenky a postřehy. Po pár dnech se můžete podívat zpětně na to, jak skvěle vám vaše cesta jde. Motivační je také systém odměny. Vymyslete si, čím se každý den odměníte. Každý den, který jste zvládla, dostat se zase o kousek blíž svému snu.

K TÉMATU  Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pište si deník, budete mít lepší život

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.

Nepřehlédněte

Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek