Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
selhání
Nedávejte si nesplnitelné cíle. (foto: 123rf.com)

13. 01. 2022

Osvojte si tipy, s nimiž nepolevíte v předsevzetí hned při prvním selhání nebo demotivaci. Často totiž předsevzetí končí hned po prvním měsíci. Proto si je mnohokrát už ani nedáváme. Povíme si proto, jak vytrvat a dosáhnout kýženého cíle.

Nejčastější předsevzetí

Můžete si přát do nového roku mnoho věcí v životě změnit. Předsevzetí se většinou dělí na dlouhodobé a krátkodobé cíle. Mezi ty nejčastější však patří:

  • redukce tělesné hmotnosti
  • naučit se zdravě jíst
  • přestat kouřit
  • zapojit do života pohyb
  • naučit se cizí jazyk
  • našetřit si peníze
  • najít si lepší práci

Vidíte se v tom? Ať už je to vaše předsevzetí jakékoliv, vězte, že nic není nemožné. Váš cíl může do vašeho života přinést mnoho štěstí a spokojenosti, ostatně proto si ta předsevzetí dáváme. Naučit se nový jazyk je jedno z těch jednodušších. Stačí opravdu chtít a zaplatit si doučování nebo lekce v jazykové škole. A vydržet, jinak přijde opět selhání. Jiná předsevzetí mohou vypadat hodně zdlouhavě a neúprosně. Pokud ale opravdu budete chtít, můžete v životě změnit téměř cokoliv.

Myslete pozitivně

Abyste vlastního cíle skutečně dosáhla, je třeba dodržet několik jednoduchých kroků. Nedávejte si předsevzetí, které jste už několikrát nedodržela. Pokud si totiž takové dáte, je velmi pravděpodobné, že budete od začátku skeptická a odsoudíte motivaci hned zkraje k záhubě. To není zrovna dobrý začátek cesty.

Zapomeňte také na dlouhý seznam všeho, co chcete změnit. Lepší bude když si vymyslíte jedno přání, kterému skutečně věříte a opravdu ho v životě chcete přijmout za své. Dlouhé seznamy jsou velmi demotivační a předsevzetí jsou proto nereálná.

S přemýšlením nad předsevzetím nečekejte na poslední den roku. Načrtněte si aspoň v hlavě plán cesty už několik dní nebo týdnů dopředu. Připravíte se tak na celou pouť za snem a do nového roku vyrazíte s větší dávkou motivace.

K TÉMATU  V čem je kruhový trénink lepší než klasická posilovna? Vyzkoušeli jsme a zjišťovali v terénu!

Vytvořte si plán

Jedna z nejdůležitějších věcí, díky které udržíte vlastní předsevzetí, je vytvoření plánu. Sedněte si s kusem papíru a popište si jednotlivé kroky, které vás dovedou až do finiše. Chcete zhubnout? Napište si konečnou hmotnost, zjistěte si správný příjem kalorií pro vaši postavu a najděte ten nejvhodnější jídelníček. Taky si napište, v jaké fázi zapojíte pohyb, a který sport bude pro vás konkrétně ten nejlepší. Pokud budete mít předsevzetí zapsané krok po kroku, bude se zdát mnohem více dosažitelné a bude to mnohem snazší.

Jděte s pravdou ven

Mnoho lidí se bojí o svých snech mluvit s rodinou nebo blízkými kamarády především kvůli strachu z již zmíněného selhání. Nebojte se a řekněte o vašem předsevzetí partnerovi nebo třeba nejlepší kamarádce. Vyřčené cíle jsou hned reálnější. Navíc vás donutí se nevzdat hned v prvních dnech. Partner či kamarádka vás navíc podrží a budou vám fandit.

Když přijde první problém

První záchytný bod, kdy můžete přijít o vlastní motivaci a máte chuť se vzdát, přichází většinou po prvních třech týdnech až měsíci. Občas ještě dřív. Proto je velmi důležité si motivaci udržet. Neustále si opakujte – co vám přinese splnění předsevzetí do života za výhody? Hubnete? Opakujte si, že už v létě budete vypadat skvěle a vaše fyzička bude v konkrétních případech mnohem lepší. Přestáváte kouřit? Spočítejte si, kolik peněz ušetříte na dovolenou s rodinou.

Pozorujte úspěchy

Abyste z vlastní cesty za vysněným cílem měla neustále radost, připravte si deník. Do něj si zapisujte každý krok či den, nesmí chybět ani vaše myšlenky a postřehy. Po pár dnech se můžete podívat zpětně na to, jak skvěle vám vaše cesta jde. Motivační je také systém odměny. Vymyslete si, čím se každý den odměníte. Každý den, který jste zvládla, dostat se zase o kousek blíž svému snu.

K TÉMATU  Jak se bránit agresivnímu chování

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pište si deník, budete mít lepší život

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
Velikonoční vajíčka patří k tradici, a vyřádit se na nich může celá rodina. Inspirujte se jednoduchými nápady na zdobení. Zkuste něco nového a netradičního. Výsledek bude vypadat skvěle!
Konečně přišla rodinná dovolená. Očekáváte, že si odpočinete od všech starostí. Chcete si přece pořádně užít zasloužené volno! Těšíte se, že si budete užívat, jenže všechno může dopadnout jinak. Jak se nepohádat na dovolené? A jak se po dovolené nerozejít?
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Retro je v módě, nejen v nábytku. Ale sedací soupravy se navíc objevují s jedním důležitým prvkem, a tím jsou kulaté tvary. Letos jsou in zaoblené sedačky! Co na ně říkáte?
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?
Jeskynní bazén, to je hlavní lákadlo resortu Grotto Spa v Tigh-Na-Mara. Nachází se v Bristské Kolumbii v Kanadě a nabízí luxusní procedury i ubytování. Kdo by odolal?
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Na prahu vánočního období, kdy shon a přípravy dosahují svého vrcholu, se může stát, že vám všechno začne unikat z rukou. Pokud máte dost pečení cukroví a hledáte únik od vánočního stresu, článek pro vás! Dámská Liga vám přináší tipy na Vánoční výlety, které vás odreagují a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Zjistěte, kam se vydat, abyste na chvíli odložili vánoční shon a nadechli se dobrodružstvím a klidu.
Tohle vás dojme! Opuštěné a hladové kotě naříká na ulici mezi odpadky, než si ho všimnou dobří lidé, kteří mu dají najíst. Podívejte se, jak jim drobeček začne pomalu důvěřovat a nakonec se z divokého kotěte stane domácí mazlíček.

Výběr článků

Říká se, že ticho je ten nejkrásnější zvuk. V případě, že potřebujete shodit nadbytečná kila, podpořit zdraví srdce, zlepšit náladu a nakopnout pracovní výkon, vám však nepomůže. To hudba ano!
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.

Nepřehlédněte

Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Lady Gaga se nesmazatelně vryla do historie pop music. Diva, která to v životě rozhodně nemá jednoduché, ale i přes všechna příkoří stále posouvá svou uměleckou kariéru dál a dál. Natočila film, získala Oscara, a nikdy se nevzdala svého snu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek