Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
selhání
Nedávejte si nesplnitelné cíle. (foto: 123rf.com)

13. 01. 2022

Osvojte si tipy, s nimiž nepolevíte v předsevzetí hned při prvním selhání nebo demotivaci. Často totiž předsevzetí končí hned po prvním měsíci. Proto si je mnohokrát už ani nedáváme. Povíme si proto, jak vytrvat a dosáhnout kýženého cíle.

Nejčastější předsevzetí

Můžete si přát do nového roku mnoho věcí v životě změnit. Předsevzetí se většinou dělí na dlouhodobé a krátkodobé cíle. Mezi ty nejčastější však patří:

  • redukce tělesné hmotnosti
  • naučit se zdravě jíst
  • přestat kouřit
  • zapojit do života pohyb
  • naučit se cizí jazyk
  • našetřit si peníze
  • najít si lepší práci

Vidíte se v tom? Ať už je to vaše předsevzetí jakékoliv, vězte, že nic není nemožné. Váš cíl může do vašeho života přinést mnoho štěstí a spokojenosti, ostatně proto si ta předsevzetí dáváme. Naučit se nový jazyk je jedno z těch jednodušších. Stačí opravdu chtít a zaplatit si doučování nebo lekce v jazykové škole. A vydržet, jinak přijde opět selhání. Jiná předsevzetí mohou vypadat hodně zdlouhavě a neúprosně. Pokud ale opravdu budete chtít, můžete v životě změnit téměř cokoliv.

Myslete pozitivně

Abyste vlastního cíle skutečně dosáhla, je třeba dodržet několik jednoduchých kroků. Nedávejte si předsevzetí, které jste už několikrát nedodržela. Pokud si totiž takové dáte, je velmi pravděpodobné, že budete od začátku skeptická a odsoudíte motivaci hned zkraje k záhubě. To není zrovna dobrý začátek cesty.

Zapomeňte také na dlouhý seznam všeho, co chcete změnit. Lepší bude když si vymyslíte jedno přání, kterému skutečně věříte a opravdu ho v životě chcete přijmout za své. Dlouhé seznamy jsou velmi demotivační a předsevzetí jsou proto nereálná.

S přemýšlením nad předsevzetím nečekejte na poslední den roku. Načrtněte si aspoň v hlavě plán cesty už několik dní nebo týdnů dopředu. Připravíte se tak na celou pouť za snem a do nového roku vyrazíte s větší dávkou motivace.

K TÉMATUJak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Vytvořte si plán

Jedna z nejdůležitějších věcí, díky které udržíte vlastní předsevzetí, je vytvoření plánu. Sedněte si s kusem papíru a popište si jednotlivé kroky, které vás dovedou až do finiše. Chcete zhubnout? Napište si konečnou hmotnost, zjistěte si správný příjem kalorií pro vaši postavu a najděte ten nejvhodnější jídelníček. Taky si napište, v jaké fázi zapojíte pohyb, a který sport bude pro vás konkrétně ten nejlepší. Pokud budete mít předsevzetí zapsané krok po kroku, bude se zdát mnohem více dosažitelné a bude to mnohem snazší.

Jděte s pravdou ven

Mnoho lidí se bojí o svých snech mluvit s rodinou nebo blízkými kamarády především kvůli strachu z již zmíněného selhání. Nebojte se a řekněte o vašem předsevzetí partnerovi nebo třeba nejlepší kamarádce. Vyřčené cíle jsou hned reálnější. Navíc vás donutí se nevzdat hned v prvních dnech. Partner či kamarádka vás navíc podrží a budou vám fandit.

Když přijde první problém

První záchytný bod, kdy můžete přijít o vlastní motivaci a máte chuť se vzdát, přichází většinou po prvních třech týdnech až měsíci. Občas ještě dřív. Proto je velmi důležité si motivaci udržet. Neustále si opakujte – co vám přinese splnění předsevzetí do života za výhody? Hubnete? Opakujte si, že už v létě budete vypadat skvěle a vaše fyzička bude v konkrétních případech mnohem lepší. Přestáváte kouřit? Spočítejte si, kolik peněz ušetříte na dovolenou s rodinou.

Pozorujte úspěchy

Abyste z vlastní cesty za vysněným cílem měla neustále radost, připravte si deník. Do něj si zapisujte každý krok či den, nesmí chybět ani vaše myšlenky a postřehy. Po pár dnech se můžete podívat zpětně na to, jak skvěle vám vaše cesta jde. Motivační je také systém odměny. Vymyslete si, čím se každý den odměníte. Každý den, který jste zvládla, dostat se zase o kousek blíž svému snu.

K TÉMATUKrabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pište si deník, budete mít lepší život

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek