Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
párová terapie
Když jsou ve vztahu problémy, párová terapie to vyřeší. (foto: 123RF)

17. 08. 2021

Někdy je to na nic

Dvě věci vám můžeme se 100% jistotou potvrdit: Manželství je těžké a děti ho dělají ještě těžší! Samozřejmě je na něm také hodně krásného, za co stojí do manželství určitě jít! Nicméně není na světě pár, který by občas nezakusil ostré hádky a společné neshody. A v takové chvíli nastupuje párová terapie.

Když se tento problém opakuje až jsou z toho oba ve vztahu unavení, stojí za to obrátit se na párového terapeuta. Naštěstí v dnešní době, kdy se společnost stále více snaží bojovat s předsudky proti návštěvě psychologa, by to konečně nemusel být až takový problém.

Terapeuti mají narváno

S veškerým zvýšeným stresem v životě rodičů není žádným překvapením, že manželští terapeuti hlásí, že zaznamenali zvýšenou poptávku párů o pomoc. Několik průzkumů dokonce naznačuje, že mnoho párů se začalo více hádat se svým partnerem, když začala koronavirová krize.

Hádky v napjaté atmosféře pak mohou sklouznout k jakýmkoli tématům. Mohou být o výchově dětí a domácích povinnostech, intimitě, penězích atd. Nejhůře jsou na tom páry, které žijí na malém prostoru. Oba pracují z domova, a ještě k tomu ve stejném místě vychovávají děti na online výuce. Tohle je prostě peklo, se kterým lidská podstata jednoduše nepočítala!

Děti stres z rozchodu ještě zvyšují

Hrozba rozchodu je mimořádně stresující. A to už tehdy když máte společný majetek. Především se ale míra stresu zvyšuje v situaci, když máte děti. A to proto, že jste si tak dobře vědomi toho, jak hluboce budou ovlivněny. Právě to se často stává motivací pro rodiče, kteří si s nastalou situací rady, a tak se snaží vyhledat pomoc odborníka zvenčí.

Párová terapie? V žádném případě

Stigma spojené s terapií dlouho odrazovalo lidi od toho, aby se obrátili o pomoc. Díky tomu, že se o problému ve společnosti čím dál víc mluví, však hradba předsudků začíná pomalu padat. Vznikla třeba série televizních reklam, ve kterých známé osobnosti motivují diváky, aby na terapii začali chodit.

K TÉMATU  Navzdory nástrahám showbyznysu mají pevná manželství. České i zahraniční páry, kterým manželství opravdu klape

To, co se týká psychologické pomoci však napomáhá bourat i předsudky ohledně párové terapie, kde o psychologickou pomoc zase až tolik nejde. Jde především o podporu komunikace mezi partnery a o snahu najít pomocí konverzace řešení na záchranu vztahu.

Nečekejte až bude pozdě

Zásadní problém tkví v tom, že páry se dlouho odhodlávají na terapii přistoupit, až je nakonec pozdě. Vzrůstající nepokoj ve vztahu je třeba řešit co nejdříve. Už na samém počátku, a ne až v totální krizi, kdy jsou si oba partneři nanejvýš odpudiví a ani jen už nemá zájem na tom s partnerem zůstat.

Důležité je, aby ve vztahu stále panovala snaha o záchranu a aby jeden k druhému stále cítili jistou sexuální přitažlivost, na které vztahy vlastně odnepaměti stojí. Nicméně žádný vztah není třeba ihned posílat ke dnu, a i když s obáváte že už je pozdě, k párovému terapeutovi jděte. Hlavní je totiž chtít vztah zachránit.

Najděte terapeuta, kterému můžete věřit

Každý člověk je jiný. Proto je důležité najít si takového terapeuta, který vám takzvaně sedne. Měli byste k němu pociťovat důvěru a ochotu se svěřovat. Dokud trvá koronavirová krize, očekávejte, že vaše relace by mohly probíhat přes Zoom, Skype nebo přes telefon.

Avšak i osobní setkání bývají standartně k dispozici, ale musíte dodržovat hygienická opatření. Páry často navštěvují terapeuta pro osm až 12 sezení, ale někteří chodí pravidelně po dlouhou dobu. Neváhejte tedy a pokud cítíte, že vám mže terapie pomoci, jděte na ni, jen nečekejte na poslední chvíli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy

Jak překonat žárlivost ve vztahu? Máme pro vás pár tipů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?

Nepřehlédněte

Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek