Úterý , 17. 05. 2022

Přemysl

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
párová terapie
Když jsou ve vztahu problémy, párová terapie to vyřeší. (foto: 123RF)

17. 08. 2021

Někdy je to na nic

Dvě věci vám můžeme se 100% jistotou potvrdit: Manželství je těžké a děti ho dělají ještě těžší! Samozřejmě je na něm také hodně krásného, za co stojí do manželství určitě jít! Nicméně není na světě pár, který by občas nezakusil ostré hádky a společné neshody. A v takové chvíli nastupuje párová terapie.

Když se tento problém opakuje až jsou z toho oba ve vztahu unavení, stojí za to obrátit se na párového terapeuta. Naštěstí v dnešní době, kdy se společnost stále více snaží bojovat s předsudky proti návštěvě psychologa, by to konečně nemusel být až takový problém.

Terapeuti mají narváno

S veškerým zvýšeným stresem v životě rodičů není žádným překvapením, že manželští terapeuti hlásí, že zaznamenali zvýšenou poptávku párů o pomoc. Několik průzkumů dokonce naznačuje, že mnoho párů se začalo více hádat se svým partnerem, když začala koronavirová krize.

Hádky v napjaté atmosféře pak mohou sklouznout k jakýmkoli tématům. Mohou být o výchově dětí a domácích povinnostech, intimitě, penězích atd. Nejhůře jsou na tom páry, které žijí na malém prostoru. Oba pracují z domova, a ještě k tomu ve stejném místě vychovávají děti na online výuce. Tohle je prostě peklo, se kterým lidská podstata jednoduše nepočítala!

Děti stres z rozchodu ještě zvyšují

Hrozba rozchodu je mimořádně stresující. A to už tehdy když máte společný majetek. Především se ale míra stresu zvyšuje v situaci, když máte děti. A to proto, že jste si tak dobře vědomi toho, jak hluboce budou ovlivněny. Právě to se často stává motivací pro rodiče, kteří si s nastalou situací rady, a tak se snaží vyhledat pomoc odborníka zvenčí.

Párová terapie? V žádném případě

Stigma spojené s terapií dlouho odrazovalo lidi od toho, aby se obrátili o pomoc. Díky tomu, že se o problému ve společnosti čím dál víc mluví, však hradba předsudků začíná pomalu padat. Vznikla třeba série televizních reklam, ve kterých známé osobnosti motivují diváky, aby na terapii začali chodit.

K TÉMATU10 komplimentů, které muži nechtějí od svých partnerek slyšet

To, co se týká psychologické pomoci však napomáhá bourat i předsudky ohledně párové terapie, kde o psychologickou pomoc zase až tolik nejde. Jde především o podporu komunikace mezi partnery a o snahu najít pomocí konverzace řešení na záchranu vztahu.

Nečekejte až bude pozdě

Zásadní problém tkví v tom, že páry se dlouho odhodlávají na terapii přistoupit, až je nakonec pozdě. Vzrůstající nepokoj ve vztahu je třeba řešit co nejdříve. Už na samém počátku, a ne až v totální krizi, kdy jsou si oba partneři nanejvýš odpudiví a ani jen už nemá zájem na tom s partnerem zůstat.

Důležité je, aby ve vztahu stále panovala snaha o záchranu a aby jeden k druhému stále cítili jistou sexuální přitažlivost, na které vztahy vlastně odnepaměti stojí. Nicméně žádný vztah není třeba ihned posílat ke dnu, a i když s obáváte že už je pozdě, k párovému terapeutovi jděte. Hlavní je totiž chtít vztah zachránit.

Najděte terapeuta, kterému můžete věřit

Každý člověk je jiný. Proto je důležité najít si takového terapeuta, který vám takzvaně sedne. Měli byste k němu pociťovat důvěru a ochotu se svěřovat. Dokud trvá koronavirová krize, očekávejte, že vaše relace by mohly probíhat přes Zoom, Skype nebo přes telefon.

Avšak i osobní setkání bývají standartně k dispozici, ale musíte dodržovat hygienická opatření. Páry často navštěvují terapeuta pro osm až 12 sezení, ale někteří chodí pravidelně po dlouhou dobu. Neváhejte tedy a pokud cítíte, že vám mže terapie pomoci, jděte na ni, jen nečekejte na poslední chvíli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy

Jak překonat žárlivost ve vztahu? Máme pro vás pár tipů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?

Nepřehlédněte

Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek