Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
párová terapie
Když jsou ve vztahu problémy, párová terapie to vyřeší. (foto: 123RF)

17. 08. 2021

Někdy je to na nic

Dvě věci vám můžeme se 100% jistotou potvrdit: Manželství je těžké a děti ho dělají ještě těžší! Samozřejmě je na něm také hodně krásného, za co stojí do manželství určitě jít! Nicméně není na světě pár, který by občas nezakusil ostré hádky a společné neshody. A v takové chvíli nastupuje párová terapie.

Když se tento problém opakuje až jsou z toho oba ve vztahu unavení, stojí za to obrátit se na párového terapeuta. Naštěstí v dnešní době, kdy se společnost stále více snaží bojovat s předsudky proti návštěvě psychologa, by to konečně nemusel být až takový problém.

Terapeuti mají narváno

S veškerým zvýšeným stresem v životě rodičů není žádným překvapením, že manželští terapeuti hlásí, že zaznamenali zvýšenou poptávku párů o pomoc. Několik průzkumů dokonce naznačuje, že mnoho párů se začalo více hádat se svým partnerem, když začala koronavirová krize.

Hádky v napjaté atmosféře pak mohou sklouznout k jakýmkoli tématům. Mohou být o výchově dětí a domácích povinnostech, intimitě, penězích atd. Nejhůře jsou na tom páry, které žijí na malém prostoru. Oba pracují z domova, a ještě k tomu ve stejném místě vychovávají děti na online výuce. Tohle je prostě peklo, se kterým lidská podstata jednoduše nepočítala!

Děti stres z rozchodu ještě zvyšují

Hrozba rozchodu je mimořádně stresující. A to už tehdy když máte společný majetek. Především se ale míra stresu zvyšuje v situaci, když máte děti. A to proto, že jste si tak dobře vědomi toho, jak hluboce budou ovlivněny. Právě to se často stává motivací pro rodiče, kteří si s nastalou situací rady, a tak se snaží vyhledat pomoc odborníka zvenčí.

Párová terapie? V žádném případě

Stigma spojené s terapií dlouho odrazovalo lidi od toho, aby se obrátili o pomoc. Díky tomu, že se o problému ve společnosti čím dál víc mluví, však hradba předsudků začíná pomalu padat. Vznikla třeba série televizních reklam, ve kterých známé osobnosti motivují diváky, aby na terapii začali chodit.

K TÉMATU  Nedostatek touhy po sexu trápí mnoho žen... Jaké jsou důvody?

To, co se týká psychologické pomoci však napomáhá bourat i předsudky ohledně párové terapie, kde o psychologickou pomoc zase až tolik nejde. Jde především o podporu komunikace mezi partnery a o snahu najít pomocí konverzace řešení na záchranu vztahu.

Nečekejte až bude pozdě

Zásadní problém tkví v tom, že páry se dlouho odhodlávají na terapii přistoupit, až je nakonec pozdě. Vzrůstající nepokoj ve vztahu je třeba řešit co nejdříve. Už na samém počátku, a ne až v totální krizi, kdy jsou si oba partneři nanejvýš odpudiví a ani jen už nemá zájem na tom s partnerem zůstat.

Důležité je, aby ve vztahu stále panovala snaha o záchranu a aby jeden k druhému stále cítili jistou sexuální přitažlivost, na které vztahy vlastně odnepaměti stojí. Nicméně žádný vztah není třeba ihned posílat ke dnu, a i když s obáváte že už je pozdě, k párovému terapeutovi jděte. Hlavní je totiž chtít vztah zachránit.

Najděte terapeuta, kterému můžete věřit

Každý člověk je jiný. Proto je důležité najít si takového terapeuta, který vám takzvaně sedne. Měli byste k němu pociťovat důvěru a ochotu se svěřovat. Dokud trvá koronavirová krize, očekávejte, že vaše relace by mohly probíhat přes Zoom, Skype nebo přes telefon.

Avšak i osobní setkání bývají standartně k dispozici, ale musíte dodržovat hygienická opatření. Páry často navštěvují terapeuta pro osm až 12 sezení, ale někteří chodí pravidelně po dlouhou dobu. Neváhejte tedy a pokud cítíte, že vám mže terapie pomoci, jděte na ni, jen nečekejte na poslední chvíli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy

Jak překonat žárlivost ve vztahu? Máme pro vás pár tipů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
S blížícím se létem se všechny ženy těší na slunečné dny a plážové dovolené. Je to čas, kdy si můžeme vychutnat sluneční paprsky a přidat trochu barvy našemu životu. Ale abychom si užily sluníčka v plné míře, je důležité chránit naši pokožku a zároveň dosáhnout krásného a přirozeného opálení. V tomto článku vám přinášíme tipy na inovativní produkty, které vám pomohou dosáhnout dokonalého letního vzhledu. Od krému do solária až po samoopalovací krém na obličej - máme pro vás všechno!
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!
Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.

Výběr článků

Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
Letošní listopadová novinka z produkce TV Nova, tou je osmidílný seriál s názvem O mě se neboj z dílny režiséra Bisera Arichteva a z pera Jana Coufala a dalších. Seriál se nese v duchu komediálně-romantickém. Získal si vás?
Pohodlně se usaďte a pojďte si projít komiks, který u vás doma způsobí změnu. Je váš protějšek vaším skutečným partnerem?

Nepřehlédněte

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek