Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak začít cvičit pilates? Je to jednoduché a snadné

Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
jak začít cvičit pilates
Začněte cvičit pilates ještě dnes. (foto: 123RF)

13. 07. 2021

Proč je Pilates pro vás to pravé

Než si prozradíme, jak začít cvičit pilates, prozraďme si, jestli je to pro nás to pravé. Zaprvé vám určitě přinese krásné a vypracované tělo. Cvičení pilates se někdy nazývá nejlepší druh fitness pro ženy – tréninkový systém v této oblasti pomáhá formovat vytvarované tělo, aniž by jej přečerpával.

Dále cvičení pilates uvolňuje stres z páteře a zmírňuje bolesti zad. Každý pohyb v Pilates je zaměřen na bezpečné protažení svalů a zvýšení motorické aktivity kloubů. Pokud se chcete nejen protáhnout, zmírnit svalové napětí, ale také být pružnější – pilates je dobrá volba.

A co víc!

Navíc pilates zlepšuje fungování endokrinního systému zvýšením koncentrace hormonů, které mají příznivý vliv na sexuální život. Také jsou díky tréninku svaly pánevního dna dobře propracované, což přispívá ke zdravějšímu a spokojenějšímu ženství. A pak samozřejmě to, že pilates od vás nevyžaduje zvláštní investice – pohodlné oblečení, ponožky a chuť cvičit ?

Pilates je …

Systém cviků zvaných pilates vyvinul před více než 100 lety sportovec, lékař a instruktor Joseph Pilates. Narodil se v Německu v roce 1880 a od samého narození byl nemocný. Když vyrostl, rozhodl se překonat všechna svá onemocnění pomocí jím vyvinuté gymnastiky. Výsledky byly působivé. Díky pilates se plně zotavil dokázal vynikat v gymnastice, plavání, lyžování. Začal pomáhat celé řadě osobností v Americe, jeho systém však získává popularitu i nyní mezi mnoha fitness nadšenci.

Více než fitness

Pilates je cvičení, které se skládá z plynulých pohybů podobných tanečním krokům. Je zaměřeno nejen na protahování a posilování svalů, ale také na harmonizaci všech částí těla. Během cvičení pracují všechny svaly, jak povrchové, tak i ty uložené hluboko. Právě tyto vnitřní vrstvy svalů podporují držení páteře a správnou funkci kloubů. Ve výsledku tak cviky mají vliv na blaho člověka a jeho harmonický vývoj.

K TÉMATU  Bezlepkové vánoční cukroví. Upečte si kokosové kuličky, linecké nebo mandlové kakaové cukroví bez lepku

Na jakém principu funguje?

Při tréninku nemá ani tak význam počet opakování a kombinace jednotlivých cviků. Nejdůležitější věcí v tomto systému je kvalita cvičení. Při každém pohybu musíte pochopit, co se přesně v těle děje. Pilates se také používá jako rehabilitační terapie po úrazech, protože jeho cvičební systém je velmi šetrný k páteři. Cvičení pilates je vhodné pro absolutně každého, bez ohledu na úroveň fyzické zdatnosti, zdraví a věk.

Jak začít cvičit pilates? Důležitá je příprava

Budete potřebovat kvalitní a pohodlné oblečení, nejlépe z biobavlny, jež dobře odvádí pot. Pokuste se vybrat si hlavně něco pohodlného, abyste se celou dobu nemuseli soustředit na příliš utažené kalhoty nebo nepříjemný a svědící materiál. Zároveň budete potřebovat už jen běžnou gymnastickou podložka. A než vůbec začnete cvičit, osvojte si základní principy systému pilates. Bez toho není možné dosáhnout skutečně dobrých výsledků.

Navrhovaný rozpis jedné lekce

Cvičte 2–3krát týdně, maximálně 30 minut (i s rozcvičkou). Častěji to není nutné. Přitom se není třeba zahřívat jako před silovým tréninkem. Stačí stát 3–4 minuty se správným držením těla, poslouchat vlastní dech, naladit se na „dialog“ se svým tělem. V průběhu cvičení nemusíte zahrnovat všechna navrhovaná cvičení do jedné relace. Pro začátečníky je na výběr 4–5 cviků, které bohatě postačí. Proveďte všechny pohyby plynule a pomalu při nízké srdeční frekvenci.

Na co si dát pozor?

Dejte si pozor především na dech. Čím více kyslíku vstupuje do svalů, tím lépe pracují. Proto se ujistěte, že je váš dech co nejhlubší. Naplňte plíce vzduchem až na doraz a také je úplně vyprázdněte. Mezi cviky se zaměřte i na relaxaci. Jednou z nezbytných dovedností je schopnost uvolnit svaly, které právě odpočívají. Kvalita vašeho tréninku se výrazně zvýší, pokud si mentálně představíte, co se děje s vaším tělem a budete se na každý pohyb plně soustředit. Roztěkané myšlenky jsou nepřípustné.

K TÉMATU  Dovolená pro seniory nebo dovolená 55+ je teď hitem reklamních kampaní. Stojí opravdu nabízené výhody za to?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Jak začít cvičit? Zhubněte povánoční kila!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

Nepřehlédněte

Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek