Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Jak začít cvičit pilates? Je to jednoduché a snadné

Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
jak začít cvičit pilates
Začněte cvičit pilates ještě dnes. (foto: 123RF)

13. 07. 2021

Proč je Pilates pro vás to pravé

Než si prozradíme, jak začít cvičit pilates, prozraďme si, jestli je to pro nás to pravé. Zaprvé vám určitě přinese krásné a vypracované tělo. Cvičení pilates se někdy nazývá nejlepší druh fitness pro ženy – tréninkový systém v této oblasti pomáhá formovat vytvarované tělo, aniž by jej přečerpával.

Dále cvičení pilates uvolňuje stres z páteře a zmírňuje bolesti zad. Každý pohyb v Pilates je zaměřen na bezpečné protažení svalů a zvýšení motorické aktivity kloubů. Pokud se chcete nejen protáhnout, zmírnit svalové napětí, ale také být pružnější – pilates je dobrá volba.

A co víc!

Navíc pilates zlepšuje fungování endokrinního systému zvýšením koncentrace hormonů, které mají příznivý vliv na sexuální život. Také jsou díky tréninku svaly pánevního dna dobře propracované, což přispívá ke zdravějšímu a spokojenějšímu ženství. A pak samozřejmě to, že pilates od vás nevyžaduje zvláštní investice – pohodlné oblečení, ponožky a chuť cvičit ?

Pilates je …

Systém cviků zvaných pilates vyvinul před více než 100 lety sportovec, lékař a instruktor Joseph Pilates. Narodil se v Německu v roce 1880 a od samého narození byl nemocný. Když vyrostl, rozhodl se překonat všechna svá onemocnění pomocí jím vyvinuté gymnastiky. Výsledky byly působivé. Díky pilates se plně zotavil dokázal vynikat v gymnastice, plavání, lyžování. Začal pomáhat celé řadě osobností v Americe, jeho systém však získává popularitu i nyní mezi mnoha fitness nadšenci.

Více než fitness

Pilates je cvičení, které se skládá z plynulých pohybů podobných tanečním krokům. Je zaměřeno nejen na protahování a posilování svalů, ale také na harmonizaci všech částí těla. Během cvičení pracují všechny svaly, jak povrchové, tak i ty uložené hluboko. Právě tyto vnitřní vrstvy svalů podporují držení páteře a správnou funkci kloubů. Ve výsledku tak cviky mají vliv na blaho člověka a jeho harmonický vývoj.

K TÉMATU  Plavání: jak dlouho musíme plavat, abychom zhubli?

Na jakém principu funguje?

Při tréninku nemá ani tak význam počet opakování a kombinace jednotlivých cviků. Nejdůležitější věcí v tomto systému je kvalita cvičení. Při každém pohybu musíte pochopit, co se přesně v těle děje. Pilates se také používá jako rehabilitační terapie po úrazech, protože jeho cvičební systém je velmi šetrný k páteři. Cvičení pilates je vhodné pro absolutně každého, bez ohledu na úroveň fyzické zdatnosti, zdraví a věk.

Jak začít cvičit pilates? Důležitá je příprava

Budete potřebovat kvalitní a pohodlné oblečení, nejlépe z biobavlny, jež dobře odvádí pot. Pokuste se vybrat si hlavně něco pohodlného, abyste se celou dobu nemuseli soustředit na příliš utažené kalhoty nebo nepříjemný a svědící materiál. Zároveň budete potřebovat už jen běžnou gymnastickou podložka. A než vůbec začnete cvičit, osvojte si základní principy systému pilates. Bez toho není možné dosáhnout skutečně dobrých výsledků.

Navrhovaný rozpis jedné lekce

Cvičte 2–3krát týdně, maximálně 30 minut (i s rozcvičkou). Častěji to není nutné. Přitom se není třeba zahřívat jako před silovým tréninkem. Stačí stát 3–4 minuty se správným držením těla, poslouchat vlastní dech, naladit se na „dialog“ se svým tělem. V průběhu cvičení nemusíte zahrnovat všechna navrhovaná cvičení do jedné relace. Pro začátečníky je na výběr 4–5 cviků, které bohatě postačí. Proveďte všechny pohyby plynule a pomalu při nízké srdeční frekvenci.

Na co si dát pozor?

Dejte si pozor především na dech. Čím více kyslíku vstupuje do svalů, tím lépe pracují. Proto se ujistěte, že je váš dech co nejhlubší. Naplňte plíce vzduchem až na doraz a také je úplně vyprázdněte. Mezi cviky se zaměřte i na relaxaci. Jednou z nezbytných dovedností je schopnost uvolnit svaly, které právě odpočívají. Kvalita vašeho tréninku se výrazně zvýší, pokud si mentálně představíte, co se děje s vaším tělem a budete se na každý pohyb plně soustředit. Roztěkané myšlenky jsou nepřípustné.

K TÉMATU  Single život? Ženy si ho užívají, ale pro muže může být peklem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Jak začít cvičit? Zhubněte povánoční kila!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?

Nepřehlédněte

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek