Středa , 17. 07. 2024

Martina

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

27. 09. 2021

Vodní nádrž Josefův Důl

Tipy na výlety po severních Čechách zahrnují také Josefův důl. V Jizerských horách na řece Kamenici byla v letech 1976 až 1982 vystavěna přehrada s rozlohou sto čtyřicet hektarů, která se pyšnila čtyřicet tři metrů vysokou a sedm set dvacet metrů dlouhou hrází. Měla sloužit jako zásobárna pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou a zároveň jako ochrana před velkou vodou.

Dnes je vodní nádrž Josefův Důl rovněž velmi oblíbeným turistickým cílem. Můžete dokonce absolvovat exkurze do štol, které se nacházejí uvnitř hráze.

Horské sedlo Smědava

Právě zde se nachází soutok tří potoků, jež tvoří říčku Smědá. V obci Smědava se lidé začali usazovat už od poloviny devatenáctého století, své letní sídlo v podobě loveckého zámku tu měl i hrabě Clam-Gallas. Ve Smědavě se nachází příjemná hospoda, najdete tu i ubytování a také spoustu turistických tras, po kterých se můžete vydat.

horské sedlo smědava
Jizerské hory slibují nejeden zážitek. (foto: 123RF)

Vodopády Jedlová

Mezi naše tipy na výlety musíme zařadit i krásné vodopády. Nedaleko je nedaleko Jedlového dolu a sjíždějí se na ně turisté z celého Česka. Vodopád je vysoký pět metrů a je tvořen ze třech stupňů, každý je vysoký zhruba dvanáct metrů. Kaskádovitý vodopád leží na modré turistické trase, která vede z Josefova dolu.

Příhrazské skály

Český ráj patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice. Jde o krásný kus naší země, kterému bezpochyby dominují Příhrazské skály. Skalní město vzniklo navrstvením naplavenin v době, kdy tu ještě bylo moře. Dechberoucím skalním útvarům dozajista kraluje Kobylí hlava a Studený průchod, které jsou dlouhé sto metrů a stěny dosahují výšky patnáct metrů.

Studený průchod dostal svůj název podle toho, že je tu i v parném horku relativně chlad a sníh se tu většinou drží až do jara, dlouhé týdny poté, co už v okolí žádný sníh není.

příhrazské skály
Příhrazské skály slibují skvělý výšlap. (foto: 123RF)

Prachovské skály

I ty si jistě zaslouží pozornost, patří mezi naše tipy na výlety. Dle mnohých archeologů totiž právě tady žili v domě kamenné lidé. Najdete tu spoustu roklí a tajemných chodeb, z nichž tou nejznámější je pravděpodobně Císařská chodba pojmenovaná po Františku 1. Některé z vrchů skal jsou dokonce vulkanického původu.

prachovské skály
Prachovské skály můžete znát také z nejednoho filmu. (foto: 123RF)

Máchovo jezero

V létě se sem sjíždějí lidé kempovat, koupat se a provozovat nejrůznější vodní sporty, v ostatních ročních obdobích sem jezdí zejména za plavbami lodí a krásnou přírodou, která vybízí k dlouhým procházkám i v době, kdy kolem jezera napadne sníh. Ne nadarmo si Karel Hynek Mácha vybíral toto místo k četným návštěvám.

máchovo jezero
Máchovo jezero je ikonické z básní známého básníka. (foto: 123RF)

Milešovka

Je nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Milešovka je vysoká 836 metrů a nachází se na ní meteorologická observatoř a také rozhledna. Čas od času se najde někdo, kdo Milešovce říká Hromová hora, neboť je právě okolo ní každoročně zaznamenána největší koncentrace bouřek.

K TÉMATU  Nasladko, nebo naslano? Těchto 9 potravin zvládne obojí

Jakmile vyšplháte na její vrchol, naskytne se vám nádherný pohled na celé České středohoří, a když je jasno, tak ještě dál. Milešovka je také místem, kde kdysi došlo k významným archeologickým nálezům zejména z doby kamenné.

tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

Hora Říp

Není vůbec jednoduché se na ní vyšplhat. Za deště i za sněhu to pořádně klouže, v létě se zase pořádně zpotíte. Ale ta cesta za to rozhodně stojí. Na vrcholu Řípu se můžete osvěžit v hospůdce nebo si zajít do rotundy Sv. Jiří a posvačit na přilehlých lavičkách. Z Řípu je nádherný výhled do širokého okolí. Rozhodně nesmíte minout Mělnickou vyhlídku, odkud uvidíte na elektrárnu v Horních Počaplech, na Mělník i Ještěd.

tipy na výlety hora
Hora Říp patří k symbolům České republiky. (foto: 123RF)

Roudnice nad Labem

Nádherné město s bohatou historií, to je Roudnice nad Labem. Nachází se zde zámek původně vystavěný ve dvanáctém století v románském slohu, později přestavěný do barokního stylu. Navíc tu najdete i vinařství, které vyrábí neskutečně lahodná bílá vína. Právě z Roudnice se pak pěšky dostanete na Říp. Cesta trvá okolo hodiny a půl svižnější chůze.

Černá jezírka

K nim se dostanete z horské osady Jizerka, odkud vede ta nekrásnější cesta. Černá jezírka jsou přírodní rezervací v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a tvoří součást čtyř rašelinišť: Velké Krásné louky, Malé Krásné louky a Tetřeví louky. Kdo má rád procházky po lesích a lukách a tajemná místa, ten si určitě si k Černým jezírkům musí naplánovat výlet. Okolní krajina patří k vůbec těm nejkrásnějším, které v Česku máme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Karel Šíp, známý český moderátor a hudebník, oslavuje 79. narozeniny. Jeho životní příběh je plný osobních i profesních výzev, které formovaly jeho kariéru i osobní život.
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Se slovem umělec se často pojí různé výstřednosti, z nichž některé plní stránky novin a o jiných se zase tak moc neví. Pojďme se podívat na to, v čem zvláštním vynikají některé známé osobnosti.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.

Výběr článků

Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Myslíte si, že jste potkala toho pravého, ale okolí je z vašeho vztahu rozpačité. Je starší o více než 20 let? Je mladší o více než 10 let? Člověk by řekl, že v dnešní společnosti se věkový rozdíl nepočítá. Zdaleka to není pravda. A většinou jsou to ženy, které věkový rozdíl řeší podstatně víc, než muži.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.

Nepřehlédněte

Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek