Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

27. 09. 2021

Vodní nádrž Josefův Důl

Tipy na výlety po severních Čechách zahrnují také Josefův důl. V Jizerských horách na řece Kamenici byla v letech 1976 až 1982 vystavěna přehrada s rozlohou sto čtyřicet hektarů, která se pyšnila čtyřicet tři metrů vysokou a sedm set dvacet metrů dlouhou hrází. Měla sloužit jako zásobárna pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou a zároveň jako ochrana před velkou vodou.

Dnes je vodní nádrž Josefův Důl rovněž velmi oblíbeným turistickým cílem. Můžete dokonce absolvovat exkurze do štol, které se nacházejí uvnitř hráze.

Horské sedlo Smědava

Právě zde se nachází soutok tří potoků, jež tvoří říčku Smědá. V obci Smědava se lidé začali usazovat už od poloviny devatenáctého století, své letní sídlo v podobě loveckého zámku tu měl i hrabě Clam-Gallas. Ve Smědavě se nachází příjemná hospoda, najdete tu i ubytování a také spoustu turistických tras, po kterých se můžete vydat.

horské sedlo smědava
Jizerské hory slibují nejeden zážitek. (foto: 123RF)

Vodopády Jedlová

Mezi naše tipy na výlety musíme zařadit i krásné vodopády. Nedaleko je nedaleko Jedlového dolu a sjíždějí se na ně turisté z celého Česka. Vodopád je vysoký pět metrů a je tvořen ze třech stupňů, každý je vysoký zhruba dvanáct metrů. Kaskádovitý vodopád leží na modré turistické trase, která vede z Josefova dolu.

Příhrazské skály

Český ráj patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice. Jde o krásný kus naší země, kterému bezpochyby dominují Příhrazské skály. Skalní město vzniklo navrstvením naplavenin v době, kdy tu ještě bylo moře. Dechberoucím skalním útvarům dozajista kraluje Kobylí hlava a Studený průchod, které jsou dlouhé sto metrů a stěny dosahují výšky patnáct metrů.

Studený průchod dostal svůj název podle toho, že je tu i v parném horku relativně chlad a sníh se tu většinou drží až do jara, dlouhé týdny poté, co už v okolí žádný sníh není.

příhrazské skály
Příhrazské skály slibují skvělý výšlap. (foto: 123RF)

Prachovské skály

I ty si jistě zaslouží pozornost, patří mezi naše tipy na výlety. Dle mnohých archeologů totiž právě tady žili v domě kamenné lidé. Najdete tu spoustu roklí a tajemných chodeb, z nichž tou nejznámější je pravděpodobně Císařská chodba pojmenovaná po Františku 1. Některé z vrchů skal jsou dokonce vulkanického původu.

prachovské skály
Prachovské skály můžete znát také z nejednoho filmu. (foto: 123RF)

Máchovo jezero

V létě se sem sjíždějí lidé kempovat, koupat se a provozovat nejrůznější vodní sporty, v ostatních ročních obdobích sem jezdí zejména za plavbami lodí a krásnou přírodou, která vybízí k dlouhým procházkám i v době, kdy kolem jezera napadne sníh. Ne nadarmo si Karel Hynek Mácha vybíral toto místo k četným návštěvám.

máchovo jezero
Máchovo jezero je ikonické z básní známého básníka. (foto: 123RF)

Milešovka

Je nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Milešovka je vysoká 836 metrů a nachází se na ní meteorologická observatoř a také rozhledna. Čas od času se najde někdo, kdo Milešovce říká Hromová hora, neboť je právě okolo ní každoročně zaznamenána největší koncentrace bouřek.

K TÉMATU  Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Jakmile vyšplháte na její vrchol, naskytne se vám nádherný pohled na celé České středohoří, a když je jasno, tak ještě dál. Milešovka je také místem, kde kdysi došlo k významným archeologickým nálezům zejména z doby kamenné.

tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

Hora Říp

Není vůbec jednoduché se na ní vyšplhat. Za deště i za sněhu to pořádně klouže, v létě se zase pořádně zpotíte. Ale ta cesta za to rozhodně stojí. Na vrcholu Řípu se můžete osvěžit v hospůdce nebo si zajít do rotundy Sv. Jiří a posvačit na přilehlých lavičkách. Z Řípu je nádherný výhled do širokého okolí. Rozhodně nesmíte minout Mělnickou vyhlídku, odkud uvidíte na elektrárnu v Horních Počaplech, na Mělník i Ještěd.

tipy na výlety hora
Hora Říp patří k symbolům České republiky. (foto: 123RF)

Roudnice nad Labem

Nádherné město s bohatou historií, to je Roudnice nad Labem. Nachází se zde zámek původně vystavěný ve dvanáctém století v románském slohu, později přestavěný do barokního stylu. Navíc tu najdete i vinařství, které vyrábí neskutečně lahodná bílá vína. Právě z Roudnice se pak pěšky dostanete na Říp. Cesta trvá okolo hodiny a půl svižnější chůze.

Černá jezírka

K nim se dostanete z horské osady Jizerka, odkud vede ta nekrásnější cesta. Černá jezírka jsou přírodní rezervací v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a tvoří součást čtyř rašelinišť: Velké Krásné louky, Malé Krásné louky a Tetřeví louky. Kdo má rád procházky po lesích a lukách a tajemná místa, ten si určitě si k Černým jezírkům musí naplánovat výlet. Okolní krajina patří k vůbec těm nejkrásnějším, které v Česku máme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?

Nepřehlédněte

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek