Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

27. 09. 2021

Vodní nádrž Josefův Důl

Tipy na výlety po severních Čechách zahrnují také Josefův důl. V Jizerských horách na řece Kamenici byla v letech 1976 až 1982 vystavěna přehrada s rozlohou sto čtyřicet hektarů, která se pyšnila čtyřicet tři metrů vysokou a sedm set dvacet metrů dlouhou hrází. Měla sloužit jako zásobárna pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou a zároveň jako ochrana před velkou vodou.

Dnes je vodní nádrž Josefův Důl rovněž velmi oblíbeným turistickým cílem. Můžete dokonce absolvovat exkurze do štol, které se nacházejí uvnitř hráze.

Horské sedlo Smědava

Právě zde se nachází soutok tří potoků, jež tvoří říčku Smědá. V obci Smědava se lidé začali usazovat už od poloviny devatenáctého století, své letní sídlo v podobě loveckého zámku tu měl i hrabě Clam-Gallas. Ve Smědavě se nachází příjemná hospoda, najdete tu i ubytování a také spoustu turistických tras, po kterých se můžete vydat.

horské sedlo smědava
Jizerské hory slibují nejeden zážitek. (foto: 123RF)

Vodopády Jedlová

Mezi naše tipy na výlety musíme zařadit i krásné vodopády. Nedaleko je nedaleko Jedlového dolu a sjíždějí se na ně turisté z celého Česka. Vodopád je vysoký pět metrů a je tvořen ze třech stupňů, každý je vysoký zhruba dvanáct metrů. Kaskádovitý vodopád leží na modré turistické trase, která vede z Josefova dolu.

Příhrazské skály

Český ráj patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice. Jde o krásný kus naší země, kterému bezpochyby dominují Příhrazské skály. Skalní město vzniklo navrstvením naplavenin v době, kdy tu ještě bylo moře. Dechberoucím skalním útvarům dozajista kraluje Kobylí hlava a Studený průchod, které jsou dlouhé sto metrů a stěny dosahují výšky patnáct metrů.

Studený průchod dostal svůj název podle toho, že je tu i v parném horku relativně chlad a sníh se tu většinou drží až do jara, dlouhé týdny poté, co už v okolí žádný sníh není.

příhrazské skály
Příhrazské skály slibují skvělý výšlap. (foto: 123RF)

Prachovské skály

I ty si jistě zaslouží pozornost, patří mezi naše tipy na výlety. Dle mnohých archeologů totiž právě tady žili v domě kamenné lidé. Najdete tu spoustu roklí a tajemných chodeb, z nichž tou nejznámější je pravděpodobně Císařská chodba pojmenovaná po Františku 1. Některé z vrchů skal jsou dokonce vulkanického původu.

prachovské skály
Prachovské skály můžete znát také z nejednoho filmu. (foto: 123RF)

Máchovo jezero

V létě se sem sjíždějí lidé kempovat, koupat se a provozovat nejrůznější vodní sporty, v ostatních ročních obdobích sem jezdí zejména za plavbami lodí a krásnou přírodou, která vybízí k dlouhým procházkám i v době, kdy kolem jezera napadne sníh. Ne nadarmo si Karel Hynek Mácha vybíral toto místo k četným návštěvám.

máchovo jezero
Máchovo jezero je ikonické z básní známého básníka. (foto: 123RF)

Milešovka

Je nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Milešovka je vysoká 836 metrů a nachází se na ní meteorologická observatoř a také rozhledna. Čas od času se najde někdo, kdo Milešovce říká Hromová hora, neboť je právě okolo ní každoročně zaznamenána největší koncentrace bouřek.

K TÉMATUNejlepší romantické filmy podle skutečné události

Jakmile vyšplháte na její vrchol, naskytne se vám nádherný pohled na celé České středohoří, a když je jasno, tak ještě dál. Milešovka je také místem, kde kdysi došlo k významným archeologickým nálezům zejména z doby kamenné.

tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

Hora Říp

Není vůbec jednoduché se na ní vyšplhat. Za deště i za sněhu to pořádně klouže, v létě se zase pořádně zpotíte. Ale ta cesta za to rozhodně stojí. Na vrcholu Řípu se můžete osvěžit v hospůdce nebo si zajít do rotundy Sv. Jiří a posvačit na přilehlých lavičkách. Z Řípu je nádherný výhled do širokého okolí. Rozhodně nesmíte minout Mělnickou vyhlídku, odkud uvidíte na elektrárnu v Horních Počaplech, na Mělník i Ještěd.

tipy na výlety hora
Hora Říp patří k symbolům České republiky. (foto: 123RF)

Roudnice nad Labem

Nádherné město s bohatou historií, to je Roudnice nad Labem. Nachází se zde zámek původně vystavěný ve dvanáctém století v románském slohu, později přestavěný do barokního stylu. Navíc tu najdete i vinařství, které vyrábí neskutečně lahodná bílá vína. Právě z Roudnice se pak pěšky dostanete na Říp. Cesta trvá okolo hodiny a půl svižnější chůze.

Černá jezírka

K nim se dostanete z horské osady Jizerka, odkud vede ta nekrásnější cesta. Černá jezírka jsou přírodní rezervací v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a tvoří součást čtyř rašelinišť: Velké Krásné louky, Malé Krásné louky a Tetřeví louky. Kdo má rád procházky po lesích a lukách a tajemná místa, ten si určitě si k Černým jezírkům musí naplánovat výlet. Okolní krajina patří k vůbec těm nejkrásnějším, které v Česku máme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?

Nepřehlédněte

Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek