Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
jak pěstovat rajčata
Vypěstujte si domácí rajčata. (foto: 123RF)

20. 04. 2021

Rajčata jsou blahodárná pro naše zdraví

Rajčata pěstují české hospodyně už po staletí, mezi ty nejlepší vlastnosti rajčat patří skvělá chuť i pozitivní účinky na lidské tělo a zdraví. Jak pěstovat rajčata?

Rajčata pomáhají k:

  • skvělému zraku,
  • lepšímu zažívání,
  • snižují krevní tlak i vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

To je několik důvodů, proč tento druh zeleniny zařadit do svého denního jídelníčku a doma si vypěstovat vlastní úrodu rajčat.

Jak probíhá výsadba rajčat?

Nejlepším způsobem výsadby je sázení již připravených sazenic. Ty si můžete připravit v pohodě doma za oknem na parapetu, nebo si je již hotové a připravené na výsadbu koupit. Vyberte pro výsadbu rajčat dostatečné slunné místo a nezapomeňte, že je nutné s výsadbou počkat až po období ranních mrazíků.

Nejlepším časem pro výsadbu rajčat je přelom měsíců dubna a května. Než budete sazenice sázet, ujistěte se, že jsou jejich kořeny vlhké a mají dostatek vláhy, předejdete tak možného uhynutí ještě před zakořeněním. Důležité je zvolit správný druh hnojiva, který zeminu dobře prokypří a dodá jí dostatek všech potřebných živin.

Každá sazenice potřebuje svůj vlastní prostor

Pro každou sazenici je velmi důležitý prostor ve svém okolí, proto vzdálenost mezi rajčaty udělejte při výsadbě dostatečnou. Zasadit každou sazenici můžete poměrně dost hluboko, až k prvnímu patru listů. Po zasazení nezapomeňte hojně zalévat.

Tato zelenina roste do velké výšky, avšak její stonek není příliš silný. Proto každá sazenice potřebuje vlastní oporu. Nejlépe vám poslouží dřevěný dlouhý klacek nebo kovová tyčka. Oporu přivažte malým provázkem v dolní části a horní části ke stonku rajčete. Vyvarujete se tak možnému zlomení zeleniny.

U vysokých rajčat nezapomeňte na oporu

Oporu můžete uvázat až ve chvíli, kdy sazenice trochu povyroste – a mohlo by jí hrozit zlomení pod vlivem silnějšího větru. Důležitým faktorem pro správné pěstování rajčat je také odlamování nově narostlých výhonů. Boční výhony totiž rajčatům ubírají na energii a vaše úroda by mohla být o něco menší, než chcete.

K TÉMATU  Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Proto nezapomeňte jednou za čas odlámat veškeré výhony po stranách stonku.

U bočních výhonů nepoužívejte k odřezávání nůž, díky odříznutí může dojít k přenosu bakterií nebo dalších škůdců. Nejlepší způsob je přirozené odlamování.

Jak zalévat rajčata?

Odpovědí je pravidelnost a hojnost. Zalévejte je přímo ke kořenům, a nejlépe hned ráno nebo naopak na večer, vždy alespoň jednou denně. Nezalévejte rajčata na listy nebo z výšky. Jedině s pravidelnou závlahou se vyhnete popraskaným, nesouměrným a nevzhledným rajčatům.

Naopak příliš časté zalévání velkým množstvím vody rajčatům tak škodí. Dejte si pozor na přelití, díky němu můžou kořeny začít hnít a celá rostlina pomalu umírat. Zaléváním na listy také vystavíte svá rajčata riziku napadení škůdci.

Pro rajská jablíčka je důležitá dobrá půda

Aby vaše zemina byla stále dostatečně kypřená a plná živin, můžete ji podpořit klidně jednou za čtrnáct dní zálivkou z hnojiva. Ta vám pomůže udržet půdu maximálně vyživenou a v té nejlepší formě pro skvělou rajčatovou úrodu.

Nejčastěji rajčatům hrozí možné plísně nebo choroby, tou nejběžnější je typická plíseň bramborová. Poznáte ji podle šedého zbarvení listů a postupného usychání celé rostliny. Pokud se ale preventivně vyhnete chorobám a dodržíte veškeré postupy, pak bude vaše úroda krásná, plná vitamínů a chutná pro každou letní svačinku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Sportovní tenisky jsou extrémně pohodlné a univerzální. V dnešní době je velmi oblíbená kombinace tenisek a šatů, která rovněž může vypadat stylově a žensky. Jaké modely šatů odpovídají ikonickým teniskám?
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
Je 25. 10. 1993 a česká hudební scéna je bohatší o jedno album – a to ne ledajaké album… Ilona Csáková vydává svůj debut - Kosmopolis.
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?

Výběr článků

Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.

Nepřehlédněte

Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek