Pondělí , 28. 11. 2022

René

Máte pořád studené ruce? Tento stav není vždy radno přehlížet

Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.
studené ruce
Máte neustále studené ruce? Nemusí to být problém, ale může.

26. 09. 2022

Studené ruce vás nemusí hned vyděsit

Je běžné mít studené ruce, i když nejste v chladném prostředí. Obvykle je studená ruka jen jedním ze způsobů, jak se tělo snaží kontrolovat svou teplotu a nemělo by to tedy být důvodem k obavám.

Zpozornět byste ale měli v případě, kdy máte studené ruce trvale a kdy navíc tento stav doprovází změny barvy kůže. Tehdy už by se mohlo (avšak stále neplatí, že nemuselo) jednat například o problémy s průtokem krve nebo poškození tkání v rukou nebo prstech.

studené ruce
My ženy máme studené ruce často.

Na vině může být Raynaudův syndrom

Raynaudova choroba (Raynaudův fenomén) postihuje drobné tepénky přivádějící krev do kůže prstů, ale také nosu nebo ušních boltců. U některých lidí trpících tímto problémem může nižší teplota okamžitě vyvolat spazmus těchto tepének, což způsobí snížený průtok krve a postižená oblast je zbavená kyslíku.

To všechno může vyvolat nejen nepříjemné pocity chladu (studených rukou), ale i změny barvy kůže, objevit se může i brnění nebo palčivé pocity či dokonce znecitlivění dané oblasti.

Revma i problémy s krevním tlakem

Za pocitem studených rukou ale může stát i jiná příčina. Není tajemstvím, že na „studené ruce“ trpí například lidé mající revma, nebo pacienti, kteří se léčí s vysokým, či naopak nízkým krevním tlakem. V každém případě, pokud máte podezření, že se u vás studené ruce objevují nezvykle často, neváhejte kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním.

studené ruce
Zkuste vypozorovat, jestli máte studené ruce vždy jen z chladu, nebo je u vás tento jev běžný.

Jak se studených rukou zbavit?

Stejně jako mají studené ruce mnoho příčin, existuje také několik způsobů, jak tento stav zahnat. Řešením mohou být čaje, doplňky stravy nebo také léky (jejich užívání konzultujte s lékařem). Prokrvení celkově pozitivně podporuje ginkgo biloba, která je známá tím, že rozšiřuje cévy.

K TÉMATU  Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nízký tlak: Jaké jsou jeho příčiny, jak rozpoznat příznaky a jak jej léčit?

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
https://zdravi.euro.cz/leky/raynauduv-syndrom-priznaky-lecba/, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17861-cold-hands
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.

Nepřehlédněte

Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek