Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Máte pořád studené ruce? Tento stav není vždy radno přehlížet

Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.
studené ruce
Máte neustále studené ruce? Nemusí to být problém, ale může.

26. 09. 2022

Studené ruce vás nemusí hned vyděsit

Je běžné mít studené ruce, i když nejste v chladném prostředí. Obvykle je studená ruka jen jedním ze způsobů, jak se tělo snaží kontrolovat svou teplotu a nemělo by to tedy být důvodem k obavám.

Zpozornět byste ale měli v případě, kdy máte studené ruce trvale a kdy navíc tento stav doprovází změny barvy kůže. Tehdy už by se mohlo (avšak stále neplatí, že nemuselo) jednat například o problémy s průtokem krve nebo poškození tkání v rukou nebo prstech.

studené ruce
My ženy máme studené ruce často.

Na vině může být Raynaudův syndrom

Raynaudova choroba (Raynaudův fenomén) postihuje drobné tepénky přivádějící krev do kůže prstů, ale také nosu nebo ušních boltců. U některých lidí trpících tímto problémem může nižší teplota okamžitě vyvolat spazmus těchto tepének, což způsobí snížený průtok krve a postižená oblast je zbavená kyslíku.

To všechno může vyvolat nejen nepříjemné pocity chladu (studených rukou), ale i změny barvy kůže, objevit se může i brnění nebo palčivé pocity či dokonce znecitlivění dané oblasti.

Revma i problémy s krevním tlakem

Za pocitem studených rukou ale může stát i jiná příčina. Není tajemstvím, že na “studené ruce” trpí například lidé mající revma, nebo pacienti, kteří se léčí s vysokým, či naopak nízkým krevním tlakem. V každém případě, pokud máte podezření, že se u vás studené ruce objevují nezvykle často, neváhejte kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním.

studené ruce
Zkuste vypozorovat, jestli máte studené ruce vždy jen z chladu, nebo je u vás tento jev běžný.

Jak se studených rukou zbavit?

Stejně jako mají studené ruce mnoho příčin, existuje také několik způsobů, jak tento stav zahnat. Řešením mohou být čaje, doplňky stravy nebo také léky (jejich užívání konzultujte s lékařem). Prokrvení celkově pozitivně podporuje ginkgo biloba, která je známá tím, že rozšiřuje cévy.

K TÉMATU  Ráno po té, rána po 100

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nízký tlak: Jaké jsou jeho příčiny, jak rozpoznat příznaky a jak jej léčit?

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
https://zdravi.euro.cz/leky/raynauduv-syndrom-priznaky-lecba/, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17861-cold-hands
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Dekorace k Vánocům prostě patří. Adventní věnec se svíčkami na stůl, ale krásné vánoční věnce můžete zavěsit kdekoli, třeba na dveře nebo na okno. Právě ty si můžete prohlédnout v galerii.
Letos jsou tomu 2 roky, co jsem já, jako matka, přišla o svého syna. Vyrovnat se s touto ztrátou není možné. Kvůli cizí chybě přišel o život talentovaný mladý člověk. Vyzkoušela jsem už všechny možné druhy psychické pomoci, ale toto jediné mi pomáhá: otevřeně o tom mluvit.
Muži rádi zažívají něco nového a dostávají se na hranici lidských možností. Proto se pro ně skvěle hodí adrenalinové dárky. Jaké jsou v dnešní době možnosti? Inspirujeme vás.
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!

Výběr článků

Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.

Nepřehlédněte

Diety a zdravý životní styl jsou mezi celebritami oblíbené téma. Spousta z nich se snažila shodit přebytečná kila, která ovšem získala zpět díky jo-jo efektu. Některým z nich se ale váhová proměna podařila. Které slavné dámy se teď pyšní vysněnou postavou a co pro to musely udělat?
Napadlo vás někdy, že když partnerovi řeknete, jak roztomile vypadá třeba při opravě sekačky, že mu vlastně nelichotíte? Ba naopak, že mu to může velmi vadit? Prozradíme vám 10 komplimentů, po kterých váš partner opravdu netouží.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek