Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Spánek po obědě? Je to zdravé! Ale jen do určité míry

V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
spánek
Poobědový spánek je prospěšný, ale měl by být oproti tomu nočnímu velmi krátký.

14. 04. 2020

Nebo prostě tehdy, když vám bude nad prací tzv. padat hlava. Dopřát si spánek po obědě je velmi zdravé.

Poslouchejte své vnitřní hodiny. Vaše tělo vám poděkuje.

Také se vám mnohokrát stalo, že vám po obědě padá hlava do počítače a tak moc by se vám chtělo si zdřímnout? Jste zvyklí si o víkendech během odpoledne na chvíli pospat? Mnoho lidí třeba usne a pak má pocit viny, že spalo během dne.

Ale vědci už dávno prokázali, že krátký spánek je velmi zdravý. Dokonce některé firmy v zahraničí na základě vědeckých doporučení a pokynů pracovních psychologů zřizují ve svých prostorách odpočívárny.

Velmi důležitý je takový spánek u profesí, které si vyžadují velkou pozornost. Ne nadarmo mají například dálkoví řidiči, dispečeři letecké dopravy a další povinné pauzy. Je prokázáno, že nejlépe se pokles energie a stres překlene krátkým spánkem. Když si lehnete a jen na pět minut se uvolníte a zavřete oči, budete ve zbytku pracovního dne produktivnější a pozornější.

Dvacet minut ve dne jako čtyři hodiny v noci. Nepřetáhněte půlhodinu.

Krátký odpolední spánek nejen zlepšuje výkon, ale také prokazatelně snižuje krevní tlak, jak se zjistilo ve výzkumu Evropské společnosti kardiologů. Výzkum na 400 šedesátiletých mužích a ženách prokázal snížení průměrného celodenního tlaku o pět procent. Přitom již snížení o dvě procenta zmírňuje možnost kardiovaskulárních problémů až o deset procent.

Mělo by však jít opravdu o spánek v rozmezí 15–30 minut. Po takové době se probudíte odpočatí, plni energie. Prokazatelně se dle mínění odborníků zlepšují také motorické schopnosti a schopnost soustředění.
Každopádně by však odpoledne neměli spát lidé trpící nespavostí. Ti by měli dát na doporučení svého terapeuta.

Velké jídlo znamená velkou energii. Když to po obědě nejde.

Nejen riziková povolání, která vyžadují značnou koncentraci, potřebují častý odpočinek. Ten by měl nastat také krátce po hlavním jídle, tedy po obědě. Zvláště jestli si dopřejete klasický český oběd se dvěma chody, či dokonce zákuskem navrch. Na strávení takového množství jídla spotřebuje organismus spoustu energie, která pak schází pro pracovní výkon.

K TÉMATU  Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Když si nemůžete po obědě dopřát chvilku klidu, či dokonce spánek, volte raději lehčí jídlo, například polévku a salát nebo menší porci hlavního chodu. Větší jídlo si nechte k večeři nebo na víkend. Spát se vám může chtít také tehdy, když málo pijete. Nezapomeňte tedy na pitný režim.

Místo spánku si dělejte pravidelné pauzy. Pokud máte sedavé zaměstnání, rozhýbejte se. Udělejte pár dřepů a protahovacích cviků. Jestliže v práci stojíte nebo chodíte, sedněte si, zavřete oči, zhluboka dýchejte a zůstaňte pár minut v klidu. I taková chvilka doplní energii na zbytek pracovní směny.

Spát déle pouze po probdělé noci.

Spát déle než třicet minut se naopak nedoporučuje. Výzkum vědců z tokijské univerzity v roce 2018 prokázal, že lidé, kteří praktikují dlouhý odpolední spánek, jsou o takřka 50 % náchylnější k onemocnění cukrovkou druhého typu.

Delší odpolední spánek vás nenabije tak, abyste po něm mohli ihned pokračovat v duševní či fyzické aktivitě. Naopak, budete zpomalení a restart se může protáhnout do podvečerních hodin. Praktikujte tedy tento odpočinek pouze tehdy, pokud jste v noci z nějakého důvodu nespali.

Pokud to byl velký flám, nebo jste třeba ponocovali u nemocného, je to pochopitelné a dobijte si baterie. Ale nemělo by to být časté. Jestliže tedy nepracujete ve směnném provozu. Tam je třeba nastavit jiná pravidla, než u populace pracující během dne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Nekvalitní spánek je často důsledkem světelného smogu. Co tedy dělat pro kvalitní spánek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Že byste rády přes zimu něco dělaly, ale chodit do posilovny vás nebaví? Stejně jako my vyzkoušejte formu cvičení, která je v kurzu. Kruhový trénink zpevní tělo zábavnou formou.
Infinity Pool se nachází ve výšce 650 metrů nad zemí na vrcholu hotelu Marina Bay Sands v Singapuru. Bazén je 150 metrů dlouhý a dolů je to celých 57 pater. Výhled přímo z vody je famózní. Koupání tady je skutečně ojedinělým zážitkem a pro některé i pořádný adrenalin!
Mláďátka jsou vždycky roztomilá, a platí to nejen o těch zvířecích. Tihle rozpustilí mazlíčci vám zaručeně zvednou náladu, a někteří z nich úplně volají o to si je pochovat.
Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.

Výběr článků

Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?

Nepřehlédněte

Krásně a hladce oholené nohy bez jediného pořezání - to se zdá být nesplnitelným snem pro řadu žen. Je to ale opravdu tak náročné, jak se to jeví? Nebo je to jenom o několika tricích či dodržování zásad, které vedou k dokonalému oholení? Pojďme si prozradit, jak si dokonale oholit nohy. Vždyť hladká pokožka vede k vyšším sebevědomí.
Už druhý rok jsou hitem podzimu a zimy úpletové šaty. Tento velký trend přinášejí všechny značky a tak není nouze vybrat si z mnoha modelů, střihů, barev i materiálů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek