Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Spánek po obědě? Je to zdravé! Ale jen do určité míry

V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
spánek
Poobědový spánek je prospěšný, ale měl by být oproti tomu nočnímu velmi krátký.

14. 04. 2020

Nebo prostě tehdy, když vám bude nad prací tzv. padat hlava. Dopřát si spánek po obědě je velmi zdravé.

Poslouchejte své vnitřní hodiny. Vaše tělo vám poděkuje.

Také se vám mnohokrát stalo, že vám po obědě padá hlava do počítače a tak moc by se vám chtělo si zdřímnout? Jste zvyklí si o víkendech během odpoledne na chvíli pospat? Mnoho lidí třeba usne a pak má pocit viny, že spalo během dne.

Ale vědci už dávno prokázali, že krátký spánek je velmi zdravý. Dokonce některé firmy v zahraničí na základě vědeckých doporučení a pokynů pracovních psychologů zřizují ve svých prostorách odpočívárny.

Velmi důležitý je takový spánek u profesí, které si vyžadují velkou pozornost. Ne nadarmo mají například dálkoví řidiči, dispečeři letecké dopravy a další povinné pauzy. Je prokázáno, že nejlépe se pokles energie a stres překlene krátkým spánkem. Když si lehnete a jen na pět minut se uvolníte a zavřete oči, budete ve zbytku pracovního dne produktivnější a pozornější.

Dvacet minut ve dne jako čtyři hodiny v noci. Nepřetáhněte půlhodinu.

Krátký odpolední spánek nejen zlepšuje výkon, ale také prokazatelně snižuje krevní tlak, jak se zjistilo ve výzkumu Evropské společnosti kardiologů. Výzkum na 400 šedesátiletých mužích a ženách prokázal snížení průměrného celodenního tlaku o pět procent. Přitom již snížení o dvě procenta zmírňuje možnost kardiovaskulárních problémů až o deset procent.

Mělo by však jít opravdu o spánek v rozmezí 15–30 minut. Po takové době se probudíte odpočatí, plni energie. Prokazatelně se dle mínění odborníků zlepšují také motorické schopnosti a schopnost soustředění.
Každopádně by však odpoledne neměli spát lidé trpící nespavostí. Ti by měli dát na doporučení svého terapeuta.

Velké jídlo znamená velkou energii. Když to po obědě nejde.

Nejen riziková povolání, která vyžadují značnou koncentraci, potřebují častý odpočinek. Ten by měl nastat také krátce po hlavním jídle, tedy po obědě. Zvláště jestli si dopřejete klasický český oběd se dvěma chody, či dokonce zákuskem navrch. Na strávení takového množství jídla spotřebuje organismus spoustu energie, která pak schází pro pracovní výkon.

K TÉMATU  Recepty ze šeříku: hitem letošní sezóny je šeříkový sirup. Přidáváme i další skvělé recepty z redakce

Když si nemůžete po obědě dopřát chvilku klidu, či dokonce spánek, volte raději lehčí jídlo, například polévku a salát nebo menší porci hlavního chodu. Větší jídlo si nechte k večeři nebo na víkend. Spát se vám může chtít také tehdy, když málo pijete. Nezapomeňte tedy na pitný režim.

Místo spánku si dělejte pravidelné pauzy. Pokud máte sedavé zaměstnání, rozhýbejte se. Udělejte pár dřepů a protahovacích cviků. Jestliže v práci stojíte nebo chodíte, sedněte si, zavřete oči, zhluboka dýchejte a zůstaňte pár minut v klidu. I taková chvilka doplní energii na zbytek pracovní směny.

Spát déle pouze po probdělé noci.

Spát déle než třicet minut se naopak nedoporučuje. Výzkum vědců z tokijské univerzity v roce 2018 prokázal, že lidé, kteří praktikují dlouhý odpolední spánek, jsou o takřka 50 % náchylnější k onemocnění cukrovkou druhého typu.

Delší odpolední spánek vás nenabije tak, abyste po něm mohli ihned pokračovat v duševní či fyzické aktivitě. Naopak, budete zpomalení a restart se může protáhnout do podvečerních hodin. Praktikujte tedy tento odpočinek pouze tehdy, pokud jste v noci z nějakého důvodu nespali.

Pokud to byl velký flám, nebo jste třeba ponocovali u nemocného, je to pochopitelné a dobijte si baterie. Ale nemělo by to být časté. Jestliže tedy nepracujete ve směnném provozu. Tam je třeba nastavit jiná pravidla, než u populace pracující během dne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Nekvalitní spánek je často důsledkem světelného smogu. Co tedy dělat pro kvalitní spánek

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek