Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Spánek po obědě? Je to zdravé! Ale jen do určité míry

V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
spánek
Poobědový spánek je prospěšný, ale měl by být oproti tomu nočnímu velmi krátký.

14. 04. 2020

Nebo prostě tehdy, když vám bude nad prací tzv. padat hlava. Dopřát si spánek po obědě je velmi zdravé.

Poslouchejte své vnitřní hodiny. Vaše tělo vám poděkuje.

Také se vám mnohokrát stalo, že vám po obědě padá hlava do počítače a tak moc by se vám chtělo si zdřímnout? Jste zvyklí si o víkendech během odpoledne na chvíli pospat? Mnoho lidí třeba usne a pak má pocit viny, že spalo během dne.

Ale vědci už dávno prokázali, že krátký spánek je velmi zdravý. Dokonce některé firmy v zahraničí na základě vědeckých doporučení a pokynů pracovních psychologů zřizují ve svých prostorách odpočívárny.

Velmi důležitý je takový spánek u profesí, které si vyžadují velkou pozornost. Ne nadarmo mají například dálkoví řidiči, dispečeři letecké dopravy a další povinné pauzy. Je prokázáno, že nejlépe se pokles energie a stres překlene krátkým spánkem. Když si lehnete a jen na pět minut se uvolníte a zavřete oči, budete ve zbytku pracovního dne produktivnější a pozornější.

Dvacet minut ve dne jako čtyři hodiny v noci. Nepřetáhněte půlhodinu.

Krátký odpolední spánek nejen zlepšuje výkon, ale také prokazatelně snižuje krevní tlak, jak se zjistilo ve výzkumu Evropské společnosti kardiologů. Výzkum na 400 šedesátiletých mužích a ženách prokázal snížení průměrného celodenního tlaku o pět procent. Přitom již snížení o dvě procenta zmírňuje možnost kardiovaskulárních problémů až o deset procent.

Mělo by však jít opravdu o spánek v rozmezí 15–30 minut. Po takové době se probudíte odpočatí, plni energie. Prokazatelně se dle mínění odborníků zlepšují také motorické schopnosti a schopnost soustředění.
Každopádně by však odpoledne neměli spát lidé trpící nespavostí. Ti by měli dát na doporučení svého terapeuta.

Velké jídlo znamená velkou energii. Když to po obědě nejde.

Nejen riziková povolání, která vyžadují značnou koncentraci, potřebují častý odpočinek. Ten by měl nastat také krátce po hlavním jídle, tedy po obědě. Zvláště jestli si dopřejete klasický český oběd se dvěma chody, či dokonce zákuskem navrch. Na strávení takového množství jídla spotřebuje organismus spoustu energie, která pak schází pro pracovní výkon.

K TÉMATU  Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Když si nemůžete po obědě dopřát chvilku klidu, či dokonce spánek, volte raději lehčí jídlo, například polévku a salát nebo menší porci hlavního chodu. Větší jídlo si nechte k večeři nebo na víkend. Spát se vám může chtít také tehdy, když málo pijete. Nezapomeňte tedy na pitný režim.

Místo spánku si dělejte pravidelné pauzy. Pokud máte sedavé zaměstnání, rozhýbejte se. Udělejte pár dřepů a protahovacích cviků. Jestliže v práci stojíte nebo chodíte, sedněte si, zavřete oči, zhluboka dýchejte a zůstaňte pár minut v klidu. I taková chvilka doplní energii na zbytek pracovní směny.

Spát déle pouze po probdělé noci.

Spát déle než třicet minut se naopak nedoporučuje. Výzkum vědců z tokijské univerzity v roce 2018 prokázal, že lidé, kteří praktikují dlouhý odpolední spánek, jsou o takřka 50 % náchylnější k onemocnění cukrovkou druhého typu.

Delší odpolední spánek vás nenabije tak, abyste po něm mohli ihned pokračovat v duševní či fyzické aktivitě. Naopak, budete zpomalení a restart se může protáhnout do podvečerních hodin. Praktikujte tedy tento odpočinek pouze tehdy, pokud jste v noci z nějakého důvodu nespali.

Pokud to byl velký flám, nebo jste třeba ponocovali u nemocného, je to pochopitelné a dobijte si baterie. Ale nemělo by to být časté. Jestliže tedy nepracujete ve směnném provozu. Tam je třeba nastavit jiná pravidla, než u populace pracující během dne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Nekvalitní spánek je často důsledkem světelného smogu. Co tedy dělat pro kvalitní spánek

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.

Nepřehlédněte

Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek