Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Blížící se menopauza. Jak ji poznat, kdy ji čekat a jak zmírnit její projevy

Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

27. 04. 2020

27. 04. 2020

Menopauza je ale spojena i s dalšími projevy, z nichž mnohé dokážou ženy potrápit. Jak poznat blížící se menopauzu a jak její nepříjemné projevy zmírnit, se dozvíte v našem článku.

Menopauza, přechod, klimaktérium

Menopauza je období, které v životě potká každou ženu. V menopauze postupně dochází k útlumu funkce vaječníků a tím se snižuje také tvorba pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu). Dochází k zastavení menstruace, což je typický znak menopauzy. Ztrátou menstruačního krvácení končí plodné období života ženy. Období menopauzy trvá několik let.

Kdy čekat menopauzu?

Začátek menopauzy je velmi individuální. Obecně se dá říct, že menopauza je období mezi 45-55 rokem věku. Nicméně nutno dodat, že odchylky oběma směry jsou velmi časté. Některé ženy potká přechod krátce po čtyřicítce a některé až v šedesáti letech. Období nástupu menopauzy ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž zásadní jsou genetické dispozice. Mnoho žen má tak menopauzu přibližně ve stejném věku, jako měla menopauzu jejich matka.

Jak poznat blížící se menopauzu?

menopauzou jsou spojeny některé zdravotní potíže, které ale nemusí nutně potkat každou ženu. Mezi nejčastější projevy menopauzy kromě již zmíněné ztráty menstruace patří například noční pocení, návaly horka, bušení srdce, nespavost, předčasné probouzení, nervozita a podrážděnost, deprese, úzkosti, celková únava, přibírání na váze, ospalost a snížené libido.

menopauza
Fluktuace ženského pohlavního hormonu – estrogenu – v průběhu života.

Některé ženy se mohou potýkat s mnoha projevy menopauzy, některé nemusí vedlejší projevy menopauzy téměř zaznamenat. Bývá uváděno, že některé z těchto nepříjemných projevů se mohou objevit již v průběhu šestého či sedmého roku před poslední menstruací. Během menopauzy jsou ženy méně odolné vůči některým onemocněním, zejména jde o osteoporózu, kardiovaskulární onemocnění, přibývání na váze a cukrovku.

Podpůrná léčba v menopauze

Mnoho žen, i když trpí řadou nepříjemných projevů menopauzy, odmítá konzultovat svůj stav s lékařem a menopauzu často bagatelizují v domnění, že problémy přece přejdou. Jde o velkou chybu, protože i menopauza bývá za pomoci léků či doplňků stravy lépe zvládnutelná, protože pomáhá zbavit se oněch nežádoucích projevů.

K TÉMATUJudita (24): Mám krásné tělo, ale šťastná nejsem. Z malíře i fotografa se vyklubali úchylové

Tipy, jak přežít menopauzu

Jak na návaly?

Návaly horka patří bezesporu k nejvíce obtěžujícím příznakům menopauzy. Málokterá žena ale ví, že některé potraviny mohou nepříjemné návaly horka spouštět. Chcete-li předejít návalům, je třeba se vyhnout některým potravinovým spouštěčům, mezi které patří sladká a kořeněná jídla, ale také alkohol a kofein. Zjistíte-li, že některé potraviny u vás návaly vyvolávají, vyřaďte je raději z jídelníčku úplně.

menopauza
V menopauze dochází k útlumu funkce vaječníků.

Udržte si zdravou váhu

Přibývání na váze je častým strašákem žen v období menopauzy. Drastické diety ale spíše uškodí a organismus zbytečně vyčerpávají. Jak na zdravou váhu? Stačí jen dodržovat několik režimových opatření.

  • Snižte příjem sacharidů. Za nárůstem tuku zejména ve viscerální oblasti stojí zejména cukr, a proto se snažte jeho příjem omezit.
  • Zvyšte příjem vlákniny, kterou najdete např. v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině.
  • Dopřejte tělu alespoň 30 minut aktivního pohybu denně.
  • Spánek, odpočinek a relaxaci, to je to, co tělo potřebuje, aby obnovilo zásoby energie a mohlo fungovat tak, jak má.

Jezte fytoestrogeny

Jak již sám název napovídá, fytoestrogeny jsou přírodní látky rostlinného původu, které v těle napodobují ženské pohlavní hormony estrogeny a díky tomu pomáhají vyrovnávat hormonální rovnováhu. Mezi potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů patří sója a výrobky z ní, lněné a sezamové semínko či fazole. Fytoestrogeny snižují návaly horka a působí také jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Pijte vodu

Jedním z nežádoucích příznaků menopauzy je také častější pocit žízně a nadměrným vysycháním sliznic. Aby nedocházelo ke zbytečnému přibírání na váze, vyvarujte se sladkých nápojů a pijte vodu či bylinné čaje. Voda snižuje také projevy nadýmání a plynatosti.

Dejte si více bílkovin

Budete-li konzumovat více bílkovin, omezíte úbytek svalové hmoty, ke které v důsledku stárnutí dochází. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin také pomáhají při redukci hmotnosti, protože zvyšují pocit sytosti a plnosti po jídle. Bohatým zdrojem bílkovin je například maso, ryby, vejce, luštěniny a mléčné výrobky.

K TÉMATUKonec vánočního přejídání. Naordinujte si novoroční detox

Doplňky stravy na zmírnění projevů menopauzy

Mnoho žen začne během menopauzy užívat potravinové doplňky, které pomáhají snížit zdravotní obtíže provázející menopauzu. Doplňky stravy obsahují zejména přírodní extrakty a mezi nejčastěji užívané patří ty s obsahem fytoestrogenů.

Babské rady na menopauzu

Babské rady jsou téměř na všechno, a tedy i na zmírnění projevů menopauzy. Důležité je ovšem dodat, že babské rady by měly přijít na řadu až po konzultaci zdravotních obtíží s lékařem. Babské rady doporučují zejména různé bylinné čaje, případně směsi bylin. Bylinné směsi či čaje lze dnes běžně zakoupit v lékárnách. O jejich užívání je ale vždy vhodnější poradit se s lékařem či s lékárníkem, zejména užíváte-li pravidelně nějaké léky.

  • Andělika čínská pomáhá zmírňovat návaly horka a pomáhá proti vysušování poševní sliznice a osteoporóze.
  • Červený jetel pozitivně působí proti nadměrnému pocení, upravuje spánek a je prevencí proti osteoporóze.
  • Anýz a fenykl podporují tvorbu estrogenů.
  • Meduňka má uklidňující účinky, působí proti úzkosti a nespavosti.
  • Máta má uklidňující účinky, působí pozitivně na zažívání.

Zdroj: https://www.cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Menopauza. Jaké jsou příznaky? Proč se s ní současné ženy umí lépe vypořádat a jak?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.

Nepřehlédněte

Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek