Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Blížící se menopauza. Jak ji poznat, kdy ji čekat a jak zmírnit její projevy

Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

27. 04. 2020

27. 04. 2020

Menopauza je ale spojena i s dalšími projevy, z nichž mnohé dokážou ženy potrápit. Jak poznat blížící se menopauzu a jak její nepříjemné projevy zmírnit, se dozvíte v našem článku.

Menopauza, přechod, klimaktérium

Menopauza je období, které v životě potká každou ženu. V menopauze postupně dochází k útlumu funkce vaječníků a tím se snižuje také tvorba pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu). Dochází k zastavení menstruace, což je typický znak menopauzy. Ztrátou menstruačního krvácení končí plodné období života ženy. Období menopauzy trvá několik let.

Kdy čekat menopauzu?

Začátek menopauzy je velmi individuální. Obecně se dá říct, že menopauza je období mezi 45-55 rokem věku. Nicméně nutno dodat, že odchylky oběma směry jsou velmi časté. Některé ženy potká přechod krátce po čtyřicítce a některé až v šedesáti letech. Období nástupu menopauzy ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž zásadní jsou genetické dispozice. Mnoho žen má tak menopauzu přibližně ve stejném věku, jako měla menopauzu jejich matka.

Jak poznat blížící se menopauzu?

menopauzou jsou spojeny některé zdravotní potíže, které ale nemusí nutně potkat každou ženu. Mezi nejčastější projevy menopauzy kromě již zmíněné ztráty menstruace patří například noční pocení, návaly horka, bušení srdce, nespavost, předčasné probouzení, nervozita a podrážděnost, deprese, úzkosti, celková únava, přibírání na váze, ospalost a snížené libido.

menopauza
Fluktuace ženského pohlavního hormonu – estrogenu – v průběhu života.

Některé ženy se mohou potýkat s mnoha projevy menopauzy, některé nemusí vedlejší projevy menopauzy téměř zaznamenat. Bývá uváděno, že některé z těchto nepříjemných projevů se mohou objevit již v průběhu šestého či sedmého roku před poslední menstruací. Během menopauzy jsou ženy méně odolné vůči některým onemocněním, zejména jde o osteoporózu, kardiovaskulární onemocnění, přibývání na váze a cukrovku.

Podpůrná léčba v menopauze

Mnoho žen, i když trpí řadou nepříjemných projevů menopauzy, odmítá konzultovat svůj stav s lékařem a menopauzu často bagatelizují v domnění, že problémy přece přejdou. Jde o velkou chybu, protože i menopauza bývá za pomoci léků či doplňků stravy lépe zvládnutelná, protože pomáhá zbavit se oněch nežádoucích projevů.

K TÉMATU  Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Tipy, jak přežít menopauzu

Jak na návaly?

Návaly horka patří bezesporu k nejvíce obtěžujícím příznakům menopauzy. Málokterá žena ale ví, že některé potraviny mohou nepříjemné návaly horka spouštět. Chcete-li předejít návalům, je třeba se vyhnout některým potravinovým spouštěčům, mezi které patří sladká a kořeněná jídla, ale také alkohol a kofein. Zjistíte-li, že některé potraviny u vás návaly vyvolávají, vyřaďte je raději z jídelníčku úplně.

menopauza
V menopauze dochází k útlumu funkce vaječníků.

Udržte si zdravou váhu

Přibývání na váze je častým strašákem žen v období menopauzy. Drastické diety ale spíše uškodí a organismus zbytečně vyčerpávají. Jak na zdravou váhu? Stačí jen dodržovat několik režimových opatření.

  • Snižte příjem sacharidů. Za nárůstem tuku zejména ve viscerální oblasti stojí zejména cukr, a proto se snažte jeho příjem omezit.
  • Zvyšte příjem vlákniny, kterou najdete např. v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině.
  • Dopřejte tělu alespoň 30 minut aktivního pohybu denně.
  • Spánek, odpočinek a relaxaci, to je to, co tělo potřebuje, aby obnovilo zásoby energie a mohlo fungovat tak, jak má.

Jezte fytoestrogeny

Jak již sám název napovídá, fytoestrogeny jsou přírodní látky rostlinného původu, které v těle napodobují ženské pohlavní hormony estrogeny a díky tomu pomáhají vyrovnávat hormonální rovnováhu. Mezi potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů patří sója a výrobky z ní, lněné a sezamové semínko či fazole. Fytoestrogeny snižují návaly horka a působí také jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Pijte vodu

Jedním z nežádoucích příznaků menopauzy je také častější pocit žízně a nadměrným vysycháním sliznic. Aby nedocházelo ke zbytečnému přibírání na váze, vyvarujte se sladkých nápojů a pijte vodu či bylinné čaje. Voda snižuje také projevy nadýmání a plynatosti.

Dejte si více bílkovin

Budete-li konzumovat více bílkovin, omezíte úbytek svalové hmoty, ke které v důsledku stárnutí dochází. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin také pomáhají při redukci hmotnosti, protože zvyšují pocit sytosti a plnosti po jídle. Bohatým zdrojem bílkovin je například maso, ryby, vejce, luštěniny a mléčné výrobky.

K TÉMATU  Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Doplňky stravy na zmírnění projevů menopauzy

Mnoho žen začne během menopauzy užívat potravinové doplňky, které pomáhají snížit zdravotní obtíže provázející menopauzu. Doplňky stravy obsahují zejména přírodní extrakty a mezi nejčastěji užívané patří ty s obsahem fytoestrogenů.

Babské rady na menopauzu

Babské rady jsou téměř na všechno, a tedy i na zmírnění projevů menopauzy. Důležité je ovšem dodat, že babské rady by měly přijít na řadu až po konzultaci zdravotních obtíží s lékařem. Babské rady doporučují zejména různé bylinné čaje, případně směsi bylin. Bylinné směsi či čaje lze dnes běžně zakoupit v lékárnách. O jejich užívání je ale vždy vhodnější poradit se s lékařem či s lékárníkem, zejména užíváte-li pravidelně nějaké léky.

  • Andělika čínská pomáhá zmírňovat návaly horka a pomáhá proti vysušování poševní sliznice a osteoporóze.
  • Červený jetel pozitivně působí proti nadměrnému pocení, upravuje spánek a je prevencí proti osteoporóze.
  • Anýz a fenykl podporují tvorbu estrogenů.
  • Meduňka má uklidňující účinky, působí proti úzkosti a nespavosti.
  • Máta má uklidňující účinky, působí pozitivně na zažívání.

Zdroj: https://www.cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Menopauza. Jaké jsou příznaky? Proč se s ní současné ženy umí lépe vypořádat a jak?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.

Nepřehlédněte

Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek