Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Túra v horách ale není zdaleka tak hrozná, jak se může po předchozích slovech zdát, čekají na vás totiž krásné výhledy a příjemně strávený čas v přírodě. Abyste si však tento čas a výhledy užili, nesmíte podcenit přípravu a vyrazit s tou správnou výbavou. Jakých 5 věcí se na horské túře vyplatí vždy mít?

Pořádné boty

Na horskou túru byste v žádném případě neměli vyrazit bez pevných bot určených na turistiku. Pokud byste se na ni vydali například v teniskách do města, za pár hodin se budete s puchýři na nohou proklínat. Pořádné trekové boty s tuhou podrážkou, které vám budou sedět, zajistí, že vaše nohy budou při chůzi v pohodlí a chráněné i před ostrými kameny.

Jestliže si plánujete pořídit pouze jedny boty na turistiku, volte nějaký nepromokavý model s membránou, které udrží nohy v suchu v dešti, nebo dokonce i při přebrodění potoka. Jako případné druhé boty oceníte nějaký velmi prodyšný model bot, který sice bude promokavý a nehodí se do náročného kamenitého terénu, ale v horku se budete díky odvětraným nohám cítit příjemněji. Vyšší ochranu nohou včetně kotníků poskytují kotníkové boty, které kotník zároveň zpevní, takže se sníží riziko jeho podvrtnutí. Nízké boty zase umožňují lepší pohyblivost, když neomezují kotníky v pohybu, a jsou lehčí, což je také důležitý aspekt.

Turistický batoh

Nezbytným vybavením všech turistů je batoh. Správnému turistickému batohu nechybí hrudní popruhy pro upevnění batohu na těle, díky který vám nebudou ramenní popruhy sjíždět z ramen, což už po chvíli chůze začne rozčilovat i ty nejklidnější povahy. Pro outdoorový batoh je typické také dobré odvětrávání zad pro zamezení pocení a praktické rozmístění kapes. Praktická je rovněž možnost připnutí trekových holí na batoh pomocí poutek a pro ty, kteří se při výkonu rádi často osvěží, je užitečná také kapsa na hydrovak, kterou je řada turistických batohů vybavena.

K TÉMATU  6 tipů, pro vaše muže - jak v obleku vypadat vždy dobře
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Termoska

Bez pití se na horskou túru nevydá snad nikdo, takže všichni turisté řeší, jaké pití si vzít a v čem ho nést. Výběr pití závisí hlavně na vašich preferencích a částečně také na počasí – v chladném počasí neuděláte chybu s čajem, v létě se hodí třeba čistá voda nebo iontový nápoj.

V každém případě je dobré pití přenášet v lehké termosce, horké i studené. Lehká termoska vám batoh ve srovnání s plastovou lahví o tolik více nezatíží a přitom si pití udrží tu správnou teplotu celý den. Funkci termosky oceníte jak v zimě, kdy by vás studený čaj nezahřál, tak i v létě, kdy vás zase nemůže řádně osvěžit sluncem ohřátá voda. V případě studených nápojů může termosku samozřejmě doplňovat zmíněný hydrovak, nebo ji dokonce zcela nahradit.

Trekové hole

Mezi oblíbené vybavení na turistiku se jednoznačně řadí trekové hole. Trekové hole rozhodně nejsou určeny jen pro ty, kteří by měli problém zvládnout celodenní chůzi bez nich, ale vhodné jsou úplně pro každého. Výhodou chůze s turistickými holemi v terénu je zejména lepší udržování stability. Při chůzi z kopce navíc pomáhají šetřit kolena a snazší je s nimi také chůze do kopce, když se můžete „vytáhnout nahoru“ i záběrem rukama. Větší zapojení svalů horní části těla je pak dalším zajímavým přínosem. Pokud vám v nějakém úseku začnou hole v rukách spíše překážet, stačí je jednoduše složit a připnout na batoh.

Čelovka

Rádi si túru protáhnete až do večerních hodin? Pak vám v batohu nemůže chybět čelovka, díky které se zvládnete bezpečně vrátit zpět do místa startu či dojít do svého cíle i po setmění. Při výběru čelovky se musíte zaměřit především na její svítivost, dosvit, výdrž a způsob napájení. Dalšími kritérii výběru jsou hmotnost a nabízené režimy svícení. Správná volba konkrétního modelu čelovky se odvíjí od vašich potřeb v závislosti na plánovaném způsobu využití.

K TÉMATU  Jak se zbavit únavy a co je její příčinou?

Zdroj: Rockpoint.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.

Nepřehlédněte

Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek