Úterý , 09. 08. 2022

Soběslav

5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Túra v horách ale není zdaleka tak hrozná, jak se může po předchozích slovech zdát, čekají na vás totiž krásné výhledy a příjemně strávený čas v přírodě. Abyste si však tento čas a výhledy užili, nesmíte podcenit přípravu a vyrazit s tou správnou výbavou. Jakých 5 věcí se na horské túře vyplatí vždy mít?

Pořádné boty

Na horskou túru byste v žádném případě neměli vyrazit bez pevných bot určených na turistiku. Pokud byste se na ni vydali například v teniskách do města, za pár hodin se budete s puchýři na nohou proklínat. Pořádné trekové boty s tuhou podrážkou, které vám budou sedět, zajistí, že vaše nohy budou při chůzi v pohodlí a chráněné i před ostrými kameny.

Jestliže si plánujete pořídit pouze jedny boty na turistiku, volte nějaký nepromokavý model s membránou, které udrží nohy v suchu v dešti, nebo dokonce i při přebrodění potoka. Jako případné druhé boty oceníte nějaký velmi prodyšný model bot, který sice bude promokavý a nehodí se do náročného kamenitého terénu, ale v horku se budete díky odvětraným nohám cítit příjemněji. Vyšší ochranu nohou včetně kotníků poskytují kotníkové boty, které kotník zároveň zpevní, takže se sníží riziko jeho podvrtnutí. Nízké boty zase umožňují lepší pohyblivost, když neomezují kotníky v pohybu, a jsou lehčí, což je také důležitý aspekt.

Turistický batoh

Nezbytným vybavením všech turistů je batoh. Správnému turistickému batohu nechybí hrudní popruhy pro upevnění batohu na těle, díky který vám nebudou ramenní popruhy sjíždět z ramen, což už po chvíli chůze začne rozčilovat i ty nejklidnější povahy. Pro outdoorový batoh je typické také dobré odvětrávání zad pro zamezení pocení a praktické rozmístění kapes. Praktická je rovněž možnost připnutí trekových holí na batoh pomocí poutek a pro ty, kteří se při výkonu rádi často osvěží, je užitečná také kapsa na hydrovak, kterou je řada turistických batohů vybavena.

K TÉMATUPokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Termoska

Bez pití se na horskou túru nevydá snad nikdo, takže všichni turisté řeší, jaké pití si vzít a v čem ho nést. Výběr pití závisí hlavně na vašich preferencích a částečně také na počasí – v chladném počasí neuděláte chybu s čajem, v létě se hodí třeba čistá voda nebo iontový nápoj.

V každém případě je dobré pití přenášet v lehké termosce, horké i studené. Lehká termoska vám batoh ve srovnání s plastovou lahví o tolik více nezatíží a přitom si pití udrží tu správnou teplotu celý den. Funkci termosky oceníte jak v zimě, kdy by vás studený čaj nezahřál, tak i v létě, kdy vás zase nemůže řádně osvěžit sluncem ohřátá voda. V případě studených nápojů může termosku samozřejmě doplňovat zmíněný hydrovak, nebo ji dokonce zcela nahradit.

Trekové hole

Mezi oblíbené vybavení na turistiku se jednoznačně řadí trekové hole. Trekové hole rozhodně nejsou určeny jen pro ty, kteří by měli problém zvládnout celodenní chůzi bez nich, ale vhodné jsou úplně pro každého. Výhodou chůze s turistickými holemi v terénu je zejména lepší udržování stability. Při chůzi z kopce navíc pomáhají šetřit kolena a snazší je s nimi také chůze do kopce, když se můžete „vytáhnout nahoru“ i záběrem rukama. Větší zapojení svalů horní části těla je pak dalším zajímavým přínosem. Pokud vám v nějakém úseku začnou hole v rukách spíše překážet, stačí je jednoduše složit a připnout na batoh.

Čelovka

Rádi si túru protáhnete až do večerních hodin? Pak vám v batohu nemůže chybět čelovka, díky které se zvládnete bezpečně vrátit zpět do místa startu či dojít do svého cíle i po setmění. Při výběru čelovky se musíte zaměřit především na její svítivost, dosvit, výdrž a způsob napájení. Dalšími kritérii výběru jsou hmotnost a nabízené režimy svícení. Správná volba konkrétního modelu čelovky se odvíjí od vašich potřeb v závislosti na plánovaném způsobu využití.

K TÉMATUKvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

Zdroj: Rockpoint.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?

Nepřehlédněte

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek