Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

10 způsobů, jak efektivně a přirozeně zvlhčit vzduch v domácnosti

Bydlíte v bytovce nebo v paneláku? Zřejmě i vy máte potíže s velmi suchým vzduchem v místnostech. Jak ho efektivně zvlhčit a co suchý vzduch vlastně způsobuje?
zvlhčit vzduch
Vlhkost v místnosti by se měla pro příjemný pobyt pohybovat okolo 50%.

12. 05. 2022

Možná v tom spatřujete jisté výhody, jako že vás doma netrápí plíseň. Zvlhčit vzduch v místnosti ale má své opodstatnění. Když jste v suché místnosti déle než dvě hodiny, je vám nepříjemně.

Suchý vzduch umí s člověkem zamávat

Trápí vás neustálý pocit žízně. Cítíte se neklidní. Máte kašel, jste unavení. Suchý vzduch není přínosný pro nikoho z nás. Když jsou naše sliznice vysušené, mnohem méně zachycují viry a bakterie, které se ve vzduchu pohybují. Patogeny tak pronikají mnohem dál do dýchacích cest, kde škodí.

Suchý vzduch není přínosný, naopak. Lidé, kteří u sebe pozorují vyšší sklon k infekčním onemocněním a virózám, by si ho měli skutečně ohlídat. To platí i u alergiků a astmatiků (respektive u nich především). Při suchém prostředí se více namáhají také naše oči, kůže a vlasy. 

Se suchým vzduchem se trápíme hlavně během topné sezóny, která nám, paradoxně, dokáže pořádně zatopit. Pokud vzduch aktivně nezvlhčujeme, zaděláváme si na potíže s kůží i dýcháním. 

Jaká je ideální vlhkost? 

Obecně se uvádí, že za optimální vlhkost vzduchu v místnostech je považovaná hranice 50 %. Tato veličina ale není splněná u většiny bytových nebo panelových domů. Lidé tak častěji kašlou a cítí se unavení.

zvlhčovač
Do zvlhčovače můžete přidat i vonné esence a v bytě vám bude o to víc příjemně.

Ani příliš vlhký vzduch samozřejmě není žádoucí. Když se vlhkoměr pravidelně zastavuje na hodnotách okolo 70% a výše, hrozí v místnosti vznik plísně. 

Všeho moc škodí

Existuje několik osvědčených rad, které můžeme vhodně kombinovat. Nic se nesmí přehánět samozřejmě. Náš cíl je 50 %, ne vznik nebezpečných a zdraví ohrožujících plísní. Při zvlhčování vzduchu nezapomeňte hojně větrat. Doporučuje se alespoň třikrát denně po dobu šesti minut. Otevřít do průvanu, aby se vzduch v místnostech vyměnil, a opět okna zavřete. Vyměníte vzduch a odstraníte vlhkost, která je již přebytečná.

K TÉMATU  Naše redaktorka otestovala pilates na strojích i na podložce. Obě dělají tělo mladším! Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Ideální zvlhčování místností

Podívejte se na přehled způsobů, jak přirozeně zvlhčit vzduch tak, abyste se v prostorách cítili komfortně.

1. Ultrazvukové zvlhčovače pomáhají svévolně

Nemusíte hnout ani prstem. Stačí si jen zvolit intenzitu, nebo třeba přidat oblíbenou vůni pomocí esenciálního oleje. A je to.

2. Sušíme prádlo v místnosti

Dnešní pračku rozvěste v blízkosti topidla a těšte se na příliv příjemně vlhkého vzduchu. Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pouze nezapomeňte na kvalitní odvětrání všech místností. Pára se nejraději usazuje v chladných místech, kde může tvořit plíseň. 

3. Vařte, vařte a zase vařte

Vařte si jídla na páře, je to zdravé a zachová to vitamíny. Navíc se vám touto metodou podaří zvýšit přirozenou vlhkost ve vašem domově. 

4. Ať žije rychlovarná konvice!

Zvlhčit vzduch v domácnosti můžete i pokaždé, když si vaříte čaj v rychlovarné konvici. Pro jednou nezavírejte poklop a upusťte trochu páry. Potěší to váš suchý příbytek nebo kancelář. 

5. Udělejte si kvalitní bylinný odvar

Všichni víme, že bylinkové čaje se nemají jen tak halabala přelít vodou z konvice. Naopak. Měli bychom je po určitou dobu vařit na sporáku, aby došlo k aktivaci jejich plného potenciálu. To samozřejmě vítáme. Alespoň nám to doma bude vonět. Po heřmánku, mátě nebo třeba po devíti bylinách.

6. Čas praní záclon

Jak často perete záclony? Víte, kolik prachových částic se na nich zachytává? Během topné sezóny se je nebojte vyprat mnohem častěji, než jste zvyklí. Vyprané záclony ještě na chvíli ponořte do lavoru s vodou a škrobem. Nechejte chvíli okapat a hurá s nimi na okno. Svěží vzduch už přichází.

7. Dejte si vanu

Další způsob, jak efektivně a přirozeně zvlhčit vzduch, je koupel. A až se dosyta naplníte radostí, vyjděte z vany ven a vodu nevypouštějte.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 24. 12. - 28. 12. 2018. Příjemné prožití vánočních svátků!
koupel
Dejte si relaxační vanu a poté ji nevypouštějte hned.

8. Myčka se suší sama

Po dokončení mycího programu nechejte myčku otevřenou. Vlhkost vejde do místnosti a nádobí se mezitím dosuší.

9. Květiny, květiny, květiny

Pořiďte si domů rostliny a květiny. A pravidelně je zalévejte. V džungli se vám bude skvěle dýchat!

květiny
Je známo, že květiny v interiéru mají na vzduch v místnosti blahodárné účinky.

A desátý tip? No přece domácí mazlíčci všech druhů. Vyžadují vodu. Ta se bude odpařovat i do vašich místností, což vám pomůže zvlhčit vzduch. Máme rádi zvířata, zvířata…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Trend na TikToku #lazygirljob mění stojaté vody kariéry. A za vším hledejme influencerku Gabrielle Judge. Ne všichni, ale s tímhle trendem souhlasí a hlavně starší generace mluví o rozmazlenosti dnešní generace. Ale jak se ukazuje, ženy, které se daly na cestu a vystoupily z karierního kolotoče si umí své rozhodnutí hravě obhájit!
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!

Nepřehlédněte

Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek