Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

10 způsobů, jak efektivně a přirozeně zvlhčit vzduch v domácnosti

Bydlíte v bytovce nebo v paneláku? Zřejmě i vy máte potíže s velmi suchým vzduchem v místnostech. Jak ho efektivně zvlhčit a co suchý vzduch vlastně způsobuje?
zvlhčit vzduch
Vlhkost v místnosti by se měla pro příjemný pobyt pohybovat okolo 50%.

12. 05. 2022

Možná v tom spatřujete jisté výhody, jako že vás doma netrápí plíseň. Zvlhčit vzduch v místnosti ale má své opodstatnění. Když jste v suché místnosti déle než dvě hodiny, je vám nepříjemně.

Suchý vzduch umí s člověkem zamávat

Trápí vás neustálý pocit žízně. Cítíte se neklidní. Máte kašel, jste unavení. Suchý vzduch není přínosný pro nikoho z nás. Když jsou naše sliznice vysušené, mnohem méně zachycují viry a bakterie, které se ve vzduchu pohybují. Patogeny tak pronikají mnohem dál do dýchacích cest, kde škodí.

Suchý vzduch není přínosný, naopak. Lidé, kteří u sebe pozorují vyšší sklon k infekčním onemocněním a virózám, by si ho měli skutečně ohlídat. To platí i u alergiků a astmatiků (respektive u nich především). Při suchém prostředí se více namáhají také naše oči, kůže a vlasy. 

Se suchým vzduchem se trápíme hlavně během topné sezóny, která nám, paradoxně, dokáže pořádně zatopit. Pokud vzduch aktivně nezvlhčujeme, zaděláváme si na potíže s kůží i dýcháním. 

Jaká je ideální vlhkost? 

Obecně se uvádí, že za optimální vlhkost vzduchu v místnostech je považovaná hranice 50 %. Tato veličina ale není splněná u většiny bytových nebo panelových domů. Lidé tak častěji kašlou a cítí se unavení.

zvlhčovač
Do zvlhčovače můžete přidat i vonné esence a v bytě vám bude o to víc příjemně.

Ani příliš vlhký vzduch samozřejmě není žádoucí. Když se vlhkoměr pravidelně zastavuje na hodnotách okolo 70% a výše, hrozí v místnosti vznik plísně. 

Všeho moc škodí

Existuje několik osvědčených rad, které můžeme vhodně kombinovat. Nic se nesmí přehánět samozřejmě. Náš cíl je 50 %, ne vznik nebezpečných a zdraví ohrožujících plísní. Při zvlhčování vzduchu nezapomeňte hojně větrat. Doporučuje se alespoň třikrát denně po dobu šesti minut. Otevřít do průvanu, aby se vzduch v místnostech vyměnil, a opět okna zavřete. Vyměníte vzduch a odstraníte vlhkost, která je již přebytečná.

K TÉMATU  Zadržování vody v těle je problém. Má jednoduché řešení

Ideální zvlhčování místností

Podívejte se na přehled způsobů, jak přirozeně zvlhčit vzduch tak, abyste se v prostorách cítili komfortně.

1. Ultrazvukové zvlhčovače pomáhají svévolně

Nemusíte hnout ani prstem. Stačí si jen zvolit intenzitu, nebo třeba přidat oblíbenou vůni pomocí esenciálního oleje. A je to.

2. Sušíme prádlo v místnosti

Dnešní pračku rozvěste v blízkosti topidla a těšte se na příliv příjemně vlhkého vzduchu. Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pouze nezapomeňte na kvalitní odvětrání všech místností. Pára se nejraději usazuje v chladných místech, kde může tvořit plíseň. 

3. Vařte, vařte a zase vařte

Vařte si jídla na páře, je to zdravé a zachová to vitamíny. Navíc se vám touto metodou podaří zvýšit přirozenou vlhkost ve vašem domově. 

4. Ať žije rychlovarná konvice!

Zvlhčit vzduch v domácnosti můžete i pokaždé, když si vaříte čaj v rychlovarné konvici. Pro jednou nezavírejte poklop a upusťte trochu páry. Potěší to váš suchý příbytek nebo kancelář. 

5. Udělejte si kvalitní bylinný odvar

Všichni víme, že bylinkové čaje se nemají jen tak halabala přelít vodou z konvice. Naopak. Měli bychom je po určitou dobu vařit na sporáku, aby došlo k aktivaci jejich plného potenciálu. To samozřejmě vítáme. Alespoň nám to doma bude vonět. Po heřmánku, mátě nebo třeba po devíti bylinách.

6. Čas praní záclon

Jak často perete záclony? Víte, kolik prachových částic se na nich zachytává? Během topné sezóny se je nebojte vyprat mnohem častěji, než jste zvyklí. Vyprané záclony ještě na chvíli ponořte do lavoru s vodou a škrobem. Nechejte chvíli okapat a hurá s nimi na okno. Svěží vzduch už přichází.

7. Dejte si vanu

Další způsob, jak efektivně a přirozeně zvlhčit vzduch, je koupel. A až se dosyta naplníte radostí, vyjděte z vany ven a vodu nevypouštějte.

K TÉMATU  Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny
koupel
Dejte si relaxační vanu a poté ji nevypouštějte hned.

8. Myčka se suší sama

Po dokončení mycího programu nechejte myčku otevřenou. Vlhkost vejde do místnosti a nádobí se mezitím dosuší.

9. Květiny, květiny, květiny

Pořiďte si domů rostliny a květiny. A pravidelně je zalévejte. V džungli se vám bude skvěle dýchat!

květiny
Je známo, že květiny v interiéru mají na vzduch v místnosti blahodárné účinky.

A desátý tip? No přece domácí mazlíčci všech druhů. Vyžadují vodu. Ta se bude odpařovat i do vašich místností, což vám pomůže zvlhčit vzduch. Máme rádi zvířata, zvířata…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek