Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

10 způsobů, jak efektivně a přirozeně zvlhčit vzduch v domácnosti

Bydlíte v bytovce nebo v paneláku? Zřejmě i vy máte potíže s velmi suchým vzduchem v místnostech. Jak ho efektivně zvlhčit a co suchý vzduch vlastně způsobuje?
zvlhčit vzduch
Vlhkost v místnosti by se měla pro příjemný pobyt pohybovat okolo 50%.

12. 05. 2022

Možná v tom spatřujete jisté výhody, jako že vás doma netrápí plíseň. Zvlhčit vzduch v místnosti ale má své opodstatnění. Když jste v suché místnosti déle než dvě hodiny, je vám nepříjemně.

Suchý vzduch umí s člověkem zamávat

Trápí vás neustálý pocit žízně. Cítíte se neklidní. Máte kašel, jste unavení. Suchý vzduch není přínosný pro nikoho z nás. Když jsou naše sliznice vysušené, mnohem méně zachycují viry a bakterie, které se ve vzduchu pohybují. Patogeny tak pronikají mnohem dál do dýchacích cest, kde škodí.

Suchý vzduch není přínosný, naopak. Lidé, kteří u sebe pozorují vyšší sklon k infekčním onemocněním a virózám, by si ho měli skutečně ohlídat. To platí i u alergiků a astmatiků (respektive u nich především). Při suchém prostředí se více namáhají také naše oči, kůže a vlasy. 

Se suchým vzduchem se trápíme hlavně během topné sezóny, která nám, paradoxně, dokáže pořádně zatopit. Pokud vzduch aktivně nezvlhčujeme, zaděláváme si na potíže s kůží i dýcháním. 

Jaká je ideální vlhkost? 

Obecně se uvádí, že za optimální vlhkost vzduchu v místnostech je považovaná hranice 50 %. Tato veličina ale není splněná u většiny bytových nebo panelových domů. Lidé tak častěji kašlou a cítí se unavení.

zvlhčovač
Do zvlhčovače můžete přidat i vonné esence a v bytě vám bude o to víc příjemně.

Ani příliš vlhký vzduch samozřejmě není žádoucí. Když se vlhkoměr pravidelně zastavuje na hodnotách okolo 70% a výše, hrozí v místnosti vznik plísně. 

Všeho moc škodí

Existuje několik osvědčených rad, které můžeme vhodně kombinovat. Nic se nesmí přehánět samozřejmě. Náš cíl je 50 %, ne vznik nebezpečných a zdraví ohrožujících plísní. Při zvlhčování vzduchu nezapomeňte hojně větrat. Doporučuje se alespoň třikrát denně po dobu šesti minut. Otevřít do průvanu, aby se vzduch v místnostech vyměnil, a opět okna zavřete. Vyměníte vzduch a odstraníte vlhkost, která je již přebytečná.

K TÉMATUJednoduchý návod, jak vyndat bez námahy plný pytel z odpadkového koše

Ideální zvlhčování místností

Podívejte se na přehled způsobů, jak přirozeně zvlhčit vzduch tak, abyste se v prostorách cítili komfortně.

1. Ultrazvukové zvlhčovače pomáhají svévolně

Nemusíte hnout ani prstem. Stačí si jen zvolit intenzitu, nebo třeba přidat oblíbenou vůni pomocí esenciálního oleje. A je to.

2. Sušíme prádlo v místnosti

Dnešní pračku rozvěste v blízkosti topidla a těšte se na příliv příjemně vlhkého vzduchu. Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pouze nezapomeňte na kvalitní odvětrání všech místností. Pára se nejraději usazuje v chladných místech, kde může tvořit plíseň. 

3. Vařte, vařte a zase vařte

Vařte si jídla na páře, je to zdravé a zachová to vitamíny. Navíc se vám touto metodou podaří zvýšit přirozenou vlhkost ve vašem domově. 

4. Ať žije rychlovarná konvice!

Zvlhčit vzduch v domácnosti můžete i pokaždé, když si vaříte čaj v rychlovarné konvici. Pro jednou nezavírejte poklop a upusťte trochu páry. Potěší to váš suchý příbytek nebo kancelář. 

5. Udělejte si kvalitní bylinný odvar

Všichni víme, že bylinkové čaje se nemají jen tak halabala přelít vodou z konvice. Naopak. Měli bychom je po určitou dobu vařit na sporáku, aby došlo k aktivaci jejich plného potenciálu. To samozřejmě vítáme. Alespoň nám to doma bude vonět. Po heřmánku, mátě nebo třeba po devíti bylinách.

6. Čas praní záclon

Jak často perete záclony? Víte, kolik prachových částic se na nich zachytává? Během topné sezóny se je nebojte vyprat mnohem častěji, než jste zvyklí. Vyprané záclony ještě na chvíli ponořte do lavoru s vodou a škrobem. Nechejte chvíli okapat a hurá s nimi na okno. Svěží vzduch už přichází.

7. Dejte si vanu

Další způsob, jak efektivně a přirozeně zvlhčit vzduch, je koupel. A až se dosyta naplníte radostí, vyjděte z vany ven a vodu nevypouštějte.

K TÉMATUBotníky: stylové, netradiční i nápadité. I praktický pomocník, bez kterého se předsíň neobejde, může mít krásný design i neotřelý styl!
koupel
Dejte si relaxační vanu a poté ji nevypouštějte hned.

8. Myčka se suší sama

Po dokončení mycího programu nechejte myčku otevřenou. Vlhkost vejde do místnosti a nádobí se mezitím dosuší.

9. Květiny, květiny, květiny

Pořiďte si domů rostliny a květiny. A pravidelně je zalévejte. V džungli se vám bude skvěle dýchat!

květiny
Je známo, že květiny v interiéru mají na vzduch v místnosti blahodárné účinky.

A desátý tip? No přece domácí mazlíčci všech druhů. Vyžadují vodu. Ta se bude odpařovat i do vašich místností, což vám pomůže zvlhčit vzduch. Máme rádi zvířata, zvířata…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek