Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Víte, jak vybrat novou postel?

Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
postel
Jak na nákup nové postele?

24. 08. 2023

A jak tedy vybrat tu nejvhodnější postel přímo pro vás? Důležité je při výběru zohlednit hned několik faktorů, jako je velikost postele, materiál, typ matrace, styl postele a další. Pojďte se společně s námi podívat na cenné rady při výběru postele, abyste neudělali při jejím nákupu krok vedle.

Dvakrát měř: velikost postele jako nejdůležitější faktor výběru

Jako první byste při výběru nové postele měli zvážit její velikost. Postel by měla být dostatečně velká, aby se na ní mohli pohodlně vyspat všichni, kteří ji budou používat. Základní omezení při výběru velikosti postele přináší velikost místnosti, v které postel budete mít. Nejprve tedy musíte vyměřit prostor a podle toho přizpůsobit své možnosti.

Existuje mnoho různých velikostí postelí. Nejčastěji se může setkat s posteli velikostí 90×190 (jednolůžko), 140×190 (dvojlůžko), 160-180×200 (manželská postel), 180-200×200 (king size postel).

Tip: Pokud máte k dispozici pouze malou ložnici, nevybírejte příliš velkou postel. Je potřeba, aby se po ložnici dalo také pohodlně pohybovat.

Druhým, často opomíjeným rozměrem je výška postele. Postel by měla být dostatečně vysoká, aby poskytovala dostatek pohodlí, ale zároveň by neměla být příliš vysoká, aby se vám obtížně nevstávalo a nelehalo. Neexistuje však jedna ideální výška, ideální je si postel na vlastní kůži vyzkoušet a udělat si představu o tom, jak vysokou postel hledáte.  

Materiály, z kterých je postel vyrobena: je libo dřevo nebo kov?

Při výběru nové postele je důležité vybírat také podle materiálů, z kterých je postel vyrobena. Každý člověk má osobní preference a výběr možností je poměrně široký. Nejčastěji se na trhu můžete setkat s dřevěnými nebo kovovými postelemi.

Dřevěné postele jsou vyrobeny z různých druhů dřeva, jako je borovice, buk, dub nebo mahagon. Výhodou dřevěných postelí je jejich trvanlivost a estetický vzhled, který zapadne do jakékoliv ložnice. Tyto postele však bývají dražší.

K TÉMATU  3 možné důvody, díky kterým máte špatný spánek

Kovové postele se vyrábí ve velkém množství stylů. Jsou lehké, odolné, ale na druhou stranu mohou být méně pohodlné a je třeba vybrat pouze kvalitní kousek.

Při výběru zvažujte různé materiály a přemýšlejte nad tím, který styl se nejvíce hodí do vaší ložnice. Postel by měla do koncepce vždy dobře zapadat. Pokud máte rádi například venkovský a rustikální styl, vhodné pro vás budou masivní postele s dřevěnými rámy. Naopak do moderních ložnic se hodí většinou postele minimalistické, jednoduché.

Matrace: základ pohodlí

Při výběru matrace do postele byste měli zvážit především tvrdost matrace a její materiál opět v závislosti na vašich osobních preferencích. Pokud rádi spíte na měkkém, vhodná pro vás bude matrace s vyšší vrstvou paměťové pěny. Pokud naopak preferujete spaní na tvrdším, vybírejte z matrací větší tvrdosti, například matrace s pružinovým jádrem.

Důležitá je také výška matrace a celková velikost matrace – měla by se totiž především dobře vejít do rámu postele a poskytnou vašemu tělu při spánku dostatečnou oporu. Pokud jste vysocí, zvažte matraci s tlustší vrstvou paměťové pěny, která napomůže kvalitnějšímu spánku.

Cena

Ceny postelí se mohou výrazně lišit na základě výše zmíněných faktorů. Počítáte s postelí jako s investicí na několik let nebo hledáte jen dočasné řešení pro přespávání, do kterého nechcete investovat příliš?

Začátky cen se pohybují od pár tisíc korun, ale je nutno počítat s tím, že za kvalitu a designové prvky si samozřejmě připlatíte a cena se tak může vyšplhat na 15 000 Kč a více. Postele z kvalitního masivního dřeva bývají ještě dražší.

Navíc to není jen postel, do které musíte investovat. Zvlášť se platí ještě za matrace a v mnoha případech také za rošt do postele.

10 cenných rad při výběru postele

Závěrem článku vám přinášíme 10 rad, které možná při výběru postele oceníte.

  1. Hned na začátku si stanovte váš maximální finanční rozpočet na výběr nové postele i příslušenství kolem, které zahrnuje nejen matraci, ale také polštáře, peřiny nebo prostěradla a povlečení. Mnoho lidí kupuje společně s postelí také nové noční stolky. Jestliže budete mít od začátku jasno v tom, jaká cena je pro vás přijatelná a jaká už ne, zúží se vám výběr a bude pro vás snadnější vybírat.
  2. Zvažte velikost, výšku i další rozměry postele, opět se tak zúží pole výběru. Ideální je si vyzkoušet různé velikosti postelí a vybrat to pravé pro vás, případně i vašeho partnera.
  3. Přemýšlejte také nad tím, v jaké výšce máte v ložnici umístěná okna, aby postel nebyla příliš vysoká nebo naopak nápadně nízká.
  4. Zvažte postel s úložným prostorem. Zvlášť v bytech se hodí každé místo a to pod postelí může být dalším z nich. Úložný prostor může být řešený výklopnými bočnicemi nebo například přídatným šuplíkem.
  5. Zvažte nákup dodatečného příslušenství, jako jsou postelové stoly nebo přehozy.
  6. Ještě více než na výběr postele se zaměřte na výběr matrací. Zvlášť pokud máte určité zdravotní problémy, oceníte jistě ergonomické vlastnosti matrací nebo hypoalergenní materiály.
  7. Čtěte recenze. Právě ty vám mohou pomoci odhalit nedostatky a přednosti postelí, o kterých prodejci na webových stránkách často nepíšou.
  8. Pokud novou postel nepotřebujete teď hned, hlídejte si slevové akce a akční nabídky prodejců. Někdy se z poměrně vysoké ceny za kvalitní kusy můžete dostat na přívětivou cenu.
  9.  Před koupí zkontrolujte, zda jsou postele a matrace certifikovány pro kvalitu a bezpečnost. Ověřte si také jejich záruční podmínky.
  10. Nejste spokojeni s nabídkou postelí? Pokud máte jasnou představu o tom, jak by vaše nová postel měla vypadat, zvažte výrobu nové postele přímo na míru.
K TÉMATU  Naše redaktorka zhubla 12 kilo s pomocí jógy. Dokážete to i vy! Kdy a za jakých podmínek?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Industriální interiér je pro drsné minimalisty jako stvořený. Těmito jednoduchými kroky jej dosáhnete

Zdroje článku:
https://postele.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-postel/, https://www.xxxlutz.cz/c/loznice-5-kroku-postel, https://www.prozeny.cz/clanek/potrebujete-novou-postel-co-zvazit-nez-si-ji-poridite-62825
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Uskladnění vína musí mít nějaký pořádek. O ten se postarají stojany na víno a vinotéky, které jsou praktickým i designovým doplňkem interiéru. Materiálem číslo jedna je dřevo, ale kromě toho opravovaného dolehl i sem trend palet. Opravdovou chloubou domu je potom vinný sklípek do spirály se vstupem rovnou z kuchyně nebo jídelny.
Alternativní způsoby bydlení si lze představit různě, možností je skutečně celá řada. Nemusíte se přitom cítit nepohodlně nebo se vzdát svého komfortu. Alternativní bydlení ale dnes již nepředstavuje jen způsob, jak ušetřit finance. Jde také o udržitelný způsob bydlení, který šetří naši planetu.
Lidé se scházejí i rozcházejí z různých důvodů. Někteří se neshodnou v plánech ohledně budoucnosti, jiní se potýkají s nevěrou nebo vyhořením vztahu o sobě samém. Někdy ale dojde v partnerství k takovému soumraku, že možnost rozchodu lítá ve vzduchu. Kdy je jasné, že je odchod od sebe tím nejlepším řešením?
Nevěra zasáhne fatálně každý vztah. Může však být také poučením a východiskem pro vybudování vztahu lepšího.
Bude se zastřihovat! Střední nebo krátká délka střihu znamená úplně nový účes, ale také rozhodnutí zbavit se své dlouhé okrasy. Možná se inspirujete!
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.

Výběr článků

Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
Nově budou Francouzky moci mít děti i bez partnera. V Česku na tohle zatím mohou ženy zapomenout. Změna legislativy o umělém oplodnění je v nedohlednu.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?

Nepřehlédněte

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek