Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Víte, jak vybrat novou postel?

Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
postel
Jak na nákup nové postele?

24. 08. 2023

A jak tedy vybrat tu nejvhodnější postel přímo pro vás? Důležité je při výběru zohlednit hned několik faktorů, jako je velikost postele, materiál, typ matrace, styl postele a další. Pojďte se společně s námi podívat na cenné rady při výběru postele, abyste neudělali při jejím nákupu krok vedle.

Dvakrát měř: velikost postele jako nejdůležitější faktor výběru

Jako první byste při výběru nové postele měli zvážit její velikost. Postel by měla být dostatečně velká, aby se na ní mohli pohodlně vyspat všichni, kteří ji budou používat. Základní omezení při výběru velikosti postele přináší velikost místnosti, v které postel budete mít. Nejprve tedy musíte vyměřit prostor a podle toho přizpůsobit své možnosti.

Existuje mnoho různých velikostí postelí. Nejčastěji se může setkat s posteli velikostí 90×190 (jednolůžko), 140×190 (dvojlůžko), 160-180×200 (manželská postel), 180-200×200 (king size postel).

Tip: Pokud máte k dispozici pouze malou ložnici, nevybírejte příliš velkou postel. Je potřeba, aby se po ložnici dalo také pohodlně pohybovat.

Druhým, často opomíjeným rozměrem je výška postele. Postel by měla být dostatečně vysoká, aby poskytovala dostatek pohodlí, ale zároveň by neměla být příliš vysoká, aby se vám obtížně nevstávalo a nelehalo. Neexistuje však jedna ideální výška, ideální je si postel na vlastní kůži vyzkoušet a udělat si představu o tom, jak vysokou postel hledáte.  

Materiály, z kterých je postel vyrobena: je libo dřevo nebo kov?

Při výběru nové postele je důležité vybírat také podle materiálů, z kterých je postel vyrobena. Každý člověk má osobní preference a výběr možností je poměrně široký. Nejčastěji se na trhu můžete setkat s dřevěnými nebo kovovými postelemi.

Dřevěné postele jsou vyrobeny z různých druhů dřeva, jako je borovice, buk, dub nebo mahagon. Výhodou dřevěných postelí je jejich trvanlivost a estetický vzhled, který zapadne do jakékoliv ložnice. Tyto postele však bývají dražší.

K TÉMATU  Oblíbená barva o vás dokáže vypovědět mnohem víc, než myslíte

Kovové postele se vyrábí ve velkém množství stylů. Jsou lehké, odolné, ale na druhou stranu mohou být méně pohodlné a je třeba vybrat pouze kvalitní kousek.

Při výběru zvažujte různé materiály a přemýšlejte nad tím, který styl se nejvíce hodí do vaší ložnice. Postel by měla do koncepce vždy dobře zapadat. Pokud máte rádi například venkovský a rustikální styl, vhodné pro vás budou masivní postele s dřevěnými rámy. Naopak do moderních ložnic se hodí většinou postele minimalistické, jednoduché.

Matrace: základ pohodlí

Při výběru matrace do postele byste měli zvážit především tvrdost matrace a její materiál opět v závislosti na vašich osobních preferencích. Pokud rádi spíte na měkkém, vhodná pro vás bude matrace s vyšší vrstvou paměťové pěny. Pokud naopak preferujete spaní na tvrdším, vybírejte z matrací větší tvrdosti, například matrace s pružinovým jádrem.

Důležitá je také výška matrace a celková velikost matrace – měla by se totiž především dobře vejít do rámu postele a poskytnou vašemu tělu při spánku dostatečnou oporu. Pokud jste vysocí, zvažte matraci s tlustší vrstvou paměťové pěny, která napomůže kvalitnějšímu spánku.

Cena

Ceny postelí se mohou výrazně lišit na základě výše zmíněných faktorů. Počítáte s postelí jako s investicí na několik let nebo hledáte jen dočasné řešení pro přespávání, do kterého nechcete investovat příliš?

Začátky cen se pohybují od pár tisíc korun, ale je nutno počítat s tím, že za kvalitu a designové prvky si samozřejmě připlatíte a cena se tak může vyšplhat na 15 000 Kč a více. Postele z kvalitního masivního dřeva bývají ještě dražší.

Navíc to není jen postel, do které musíte investovat. Zvlášť se platí ještě za matrace a v mnoha případech také za rošt do postele.

10 cenných rad při výběru postele

Závěrem článku vám přinášíme 10 rad, které možná při výběru postele oceníte.

  1. Hned na začátku si stanovte váš maximální finanční rozpočet na výběr nové postele i příslušenství kolem, které zahrnuje nejen matraci, ale také polštáře, peřiny nebo prostěradla a povlečení. Mnoho lidí kupuje společně s postelí také nové noční stolky. Jestliže budete mít od začátku jasno v tom, jaká cena je pro vás přijatelná a jaká už ne, zúží se vám výběr a bude pro vás snadnější vybírat.
  2. Zvažte velikost, výšku i další rozměry postele, opět se tak zúží pole výběru. Ideální je si vyzkoušet různé velikosti postelí a vybrat to pravé pro vás, případně i vašeho partnera.
  3. Přemýšlejte také nad tím, v jaké výšce máte v ložnici umístěná okna, aby postel nebyla příliš vysoká nebo naopak nápadně nízká.
  4. Zvažte postel s úložným prostorem. Zvlášť v bytech se hodí každé místo a to pod postelí může být dalším z nich. Úložný prostor může být řešený výklopnými bočnicemi nebo například přídatným šuplíkem.
  5. Zvažte nákup dodatečného příslušenství, jako jsou postelové stoly nebo přehozy.
  6. Ještě více než na výběr postele se zaměřte na výběr matrací. Zvlášť pokud máte určité zdravotní problémy, oceníte jistě ergonomické vlastnosti matrací nebo hypoalergenní materiály.
  7. Čtěte recenze. Právě ty vám mohou pomoci odhalit nedostatky a přednosti postelí, o kterých prodejci na webových stránkách často nepíšou.
  8. Pokud novou postel nepotřebujete teď hned, hlídejte si slevové akce a akční nabídky prodejců. Někdy se z poměrně vysoké ceny za kvalitní kusy můžete dostat na přívětivou cenu.
  9.  Před koupí zkontrolujte, zda jsou postele a matrace certifikovány pro kvalitu a bezpečnost. Ověřte si také jejich záruční podmínky.
  10. Nejste spokojeni s nabídkou postelí? Pokud máte jasnou představu o tom, jak by vaše nová postel měla vypadat, zvažte výrobu nové postele přímo na míru.
K TÉMATU  Nedostatek spánku: co se děje s naším tělem?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Industriální interiér je pro drsné minimalisty jako stvořený. Těmito jednoduchými kroky jej dosáhnete

Zdroje článku:
https://postele.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-postel/, https://www.xxxlutz.cz/c/loznice-5-kroku-postel, https://www.prozeny.cz/clanek/potrebujete-novou-postel-co-zvazit-nez-si-ji-poridite-62825
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.

Nepřehlédněte

Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek