Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Kokedama, živá mechová kráska do každého interiéru

Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
kokedama
Kokedama v doslovném překladu znamená „mechová koule”.

17. 01. 2023

Co to je?

Kokedama je mechová koule, respektive je to rostlina v kulatém balu zeminy, jež je obalena mechem. Je to taková odnož bonsají. Historie kokedam sahá až do japonského Heianského období, tedy někam do 7. století našeho letopočtu.

Jak se kokedama vyrábí?

Kokedamu je možné vyrobit z prakticky každé menší rostliny. Čím větší rostlinu vyberete, tím bude kokedama větší. Na druhou stranu ale existují rostliny, které se k výrobě kokedam hodí více než jiné. Nejvhodnější je vyrábět kokedamy z rostlin vlhkomilných. Protože když budete udržovat substrát neustále vlhký, pak bude kokedama lépe držet pohromadě a bude mít pořád tvar koule. Nemusíte se tak bát toho, že se vám rozpadne. Když ale zvolíte substrát pro suchomilné rostliny, bude tedy obsahovat víc písku a kameniva a dříve nebo později se vám kokedama rozpadne. Vlhkomilné rostliny naopak potřebují substrát jílovitý.

Které rostliny jsou ale ty vlhkomilnější? Tak například:

  • sleziník nebo ledviník (kapradiny)
  • asparágus
  • syngonium
  • lopatkovec
  • maranta
  • africké fialky (nejsou úplně vhodné pro začátečníky, protože potřebují specifickou péči)
  • břečťan

Začněte výběrem substrátu

Teoreticky můžete použít běžný substrát pro pokojové rostliny. Ten seženete samozřejmě na internetu a také v zahradnictvích a hobby marketech. Jakmile budete mít substrát doma, zabalíte ho do mechu a převážete provázkem, třeba jutovým. Takto máte kokedamu připravenou na výsadbu.

Pokud si ale chcete vyrobit pravou kokedamu, pořiďte si japonský černý jíl neboli ketotsuchi, případně zvolte rašelinu. Jestli zvolíte rašelinu, zaměřte se na to, aby neměla kyselé, ale neutrální pH a obsahovala více živin než klasické rašeliny. Na druhou stranu ale rašelina nezadržuje příliš vody, a když tedy zvolíte hodně vlhkomilnou rostlinu, v rašelině se jí dlouho dařit nebude.

K TÉMATU  Balkón snů: Jak si vytvořit oázu klidu i v paneláku?
kokedama
K výrobě kokedamy je nejlepší japonský černý jíl.

Jak jsme si tedy řekli, ideální je japonský černý jíl. K němu se dále přimíchává rašeliník, který na sebe váže vodu, zeolit, který zase váže živiny, dále pemza nebo perlit, jenž okysličuje kořeny a substrát odlehčuje.

TIP: Teprve s kokedamami začínáte? Pak si vyberte japonský černý jíl, rašelinu s neutrálním pH či kompost, substrát pro pokojovky, pemzu a zeolit. Vše smíchejte v poměru 5:2:2:1:1. Až budete mít substrát namíchaný, pořádně z něj vymačkejte vodu.

Na řadu přicházejí rostliny

Už jste si vybrali i vhodnou rostlinu či rovnou několik rostlin? Nechte je před zasazením do substrátu lehce přeschnout. Tak z nich pak snadněji odstraníte původní zeminu. Když byste zeminu odstraňovali z mokrých kořenů, můžete je nenávratně poničit. Má-li rostlina nějaké kořeny poškozené nebo nahnilé, je nutné je odstranit. Vždy však s kořínky zacházejte velice jemně, neboť jsou citlivé. Kořeny následně zabalte do vlhkého rašeliníku. Tak vám vznikne malá kulička. Že vám rašeliník nedrží? Pomozte si nití nebo jiným provázkem.

A jak dál?

Nyní kuličku obalte vlhkým substrátem, ovšem pouze vlhkým, nikoliv přemokřeným. Takto už můžete nechat kokedamu být nebo ji obalte například bavlnou, konopným provázkem nebo mechem.

Mech nesmí být příliš vysoký, sestřihněte ho maximálně do třech centimetrů. Než ale mech použijete, měli byste ho namočit, rozprostřít a nechat pár dní odležet. Tak z něj dostanete všechen hmyz. Anebo mech vyperte v ledové vodě a opatrně vymačkejte. Nikdy nepoužívejte mech, na němž objevíte plíseň nebo houby. Mech taktéž připevněte provázkem nebo drátkem.

Nyní máte kokedamu hotovou, protože jde ale o dekoraci závěsnou, musíte k ní ještě připevnit závěsný provázek. Ten ke kouli uvažte na dvou protilehlých bodech v horní části, z níž rostlina vyrůstá.

K TÉMATU  Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování
kokedamy
Kokedamy nejvíc vyniknou zavěšené.

Jak se o kokedamu starat?

Kokedama potřebuje pravidelně zavlažovat. Jednou týdně ji proto sundejte ze závěsu a postavte ji do misky s vodou. Během pár minut do sebe rostlina nasaje vodu. Pak nechte kokedamu odstát na suchém místě, alespoň půl hodiny. A nakonec ji zase zavěste.

Je zapotřebí ji i pravidelně hnojit. K tomuto účelu nejlépe poslouží hnojivové tyčinky, které do substrátu zapíchnete shora. Nebo použijte roztok hnojiva v zálivkové vodě. Tento způsob hnojení je lepší v tom, že hnojivo se po smísení s vodou neodpaří a později můžete tekutinu jen lehce doředit dle toho, kolik vody se odpařilo. Takový roztok lze používat k hnojení kokedam opakovaně.

kokedama
Kokedamu můžete umístit i do misky nebo na talířek. I tak vypadá skvěle.

Kam s kokedamou?

Kokedamy však nemusíte jen zavěšovat, můžete je postavit i na talířek nebo misku. Pokud se ale přece jen rozhodnete ji zavěsit, vybírejte místa vlhká a světlá, případně i méně teplá v závislosti na tom, jakou rostlinu jste si k výrobě kokedamy vybrali. Nikdy je ale nezavěšujte na přímé slunce, do průvanu nebo do blízkosti topení či klimatizace. Rovněž se vyhýbejte místnostem, kde je dusno nebo kde se často tvoří pára, takže do koupelny ani kuchyně kokedamy nepatří.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Praktické a designové doplňky do koupelny, které budete chtít mít doma

Zdroje článku:
www.kokedamy.cz, www.ceskestavby.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?

Nepřehlédněte

Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek