Sobota , 18. 05. 2024

Aneta

Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

29. 04. 2019

To, kde žijeme a jak se cítíme je základní předpoklad stát se šťastnější a úspěšnější. Základním principem učení ve Feng Shui je žít především v harmonii s naším životním prostředím. V podstatě jde o dosažení rovnováhy nejen v životním, ale i pracovním prostoru, a využít tak potenciálu v našem životě. Feng Shui by se dalo přeložit jako „vítr a voda“. Pokud jsou tyto dvě skutečnosti v nerovnováze, začne se to v našem životě také projevovat.

Základní principy Feng Shui

Mezi jedno z nejzákladnějších pravidel patří očista. A to nejen ta psychická ale i prostorová. Základem veškerých změn by mělo být vyčištění, zbavení se starých, nepotřebných nebo nefunkčních věcí, které nám zabírají nejen prostor, ale také se na ně práší. Tyto věci pro nás totiž mnohdy představují stagnaci a blokují naši energii, která tak nemůže vstoupit do další životní fáze. Vše zbytečné tedy odstraňte. Nejen věci ze svého šatníku, ale i z vašeho bytu. Prostor, ve kterém žijeme, je podle Feng Shui věnován vztahům a lásce. Když v životě uděláte změnu – dáte tím najevo také sílu, energii a zapojíte se do dalšího životního vývoje. Tím, že poukážeme a odstraníme problémová místa v našem domově, zahradě nebo nejužším okolí, tak vyrovnáme takzvané energetické proudění, které ovlivní náš život.

Provětrejte svůj šatník

Jako první odborníci doporučují začít v našich skříních a šatníku. Zkuste si schválně ve vašem domácím módním butiku označit kolíčkem všechny věci, které jste nevytáhly poslední rok ze skříně. Pokud tam najdete kousky, které jste nenosily více než dva roky, tak si je označte. Podle odbornice a české poradkyně v oblasti Feng Shui Zuzany Adam je to jednoduché. To, co jste neoblékly rok, už neoblečete údajně nikdy. Nicméně pokud se i tak těžce loučíte s některými outfity, zkuste se zbavit nejprve věcí, které leží ve vaší skříni bez povšimnutí už několik let.

Nevhodné dárky

Dalším zdrojem mnohdy přebytečných věcí jsou dárky, které obdržíme od našich blízkých či kamarádů. Ne vždy se však trefí do našeho vkusu a ne vždy tyto často i hodnotné dárky využijeme. A tak nám doma prostě leží. Asi si řeknete, že dárků se člověk nemůže zbavit, protože je přece dostal. Je důležité se ale zamyslet nad tím, zda tyto věci opravdu ke svému životu potřebujeme. Všechny dlouhodobě nepoužívané věci tak zkuste věnovat někomu dalšímu nebo se jich jednoduše zbavte. Nikomu přeci nemusíte říkat, že jste zrovna věnovala jeho dárek někomu jinému.

Rozbité a nefunkční věci

Rozbité věci v častém případě rozbíjí a vyčerpávají naši energii ale i energii prostředí, ve kterém žijeme. Zkuste tak doma posbírat věci, které potřebujete opravit nebo už nefungují. To, co si chceme ponechat a jde to opravit, tak se vyplatí. Nicméně na co schovávat věci, které už jsou na odpis? Všechny rozbité elektrické spotřebiče, rádia, žehličky, počítače a další věci nemusí ležet doma v prachu, ale stačí je prostě odvézt na smetiště a máte vystaráno. Tyto věci nejen, že blokují naši energii, ale zároveň nás také brzdí v našem dalším rozvoji.

K TÉMATU  Tipy, jak si bezpečně pronajmout byt

Naprosto nepoužívané věci

Určitě to znáte samy, každý máme doma minimálně pět věcí, u kterých si často říkáme “co kdybych je náhodou někdy využila nebo použila”. Tento “trend” byl populární především v minulosti u našich babiček a dědů, kteří schovávali všechno možné, protože to mohlo mít nějakou hodnotu a někdy se hodit. Jenže tyto věci postupně přibývají a hromadí se nám na půdě nebo ve sklepě. Jedním z takových příkladů jsou knihy, u kterých platí, že když se některých zbavíte, pročistíte si staré myšlenky, které vás brzdí.

Časopisy, noviny a staré dokumenty

Sbíraly jste v minulosti nebo odebíraly váš oblíbený časopis? Kupovaly jste si pravidelně nějaké měsíčníky? Máte spoustu založených starých dokumentů, které neustále skladujete? Pokud patříte mezi archiváře a rády si zakládáte staré účtenky, pracovní smlouvy či jiné doklady, je důležité si to vše dát na jedno místo. Nicméně je potřeba schovávat úplně všechny smlouvy, záruční listy nebo účty?

Nejvíce trpí naše sklepy a technické místnosti 

Mezi nejčastější a nejvíce chaotická místa patří v našich domovech především sklepy, půdy, vchody, chodby, kuchyně, komory nebo úklidové a technické místnosti. Tady nejčastěji odkládáme vše, co nevyužíváme pravidelně a uskladňujeme věci, které použijeme “někdy příště”.

Nejčastější chyby

Často přehlížíme věci, které vznikají opotřebením a které užíváme stereotypně. Pravidelně je proto důležité projít náš domov a zkontrolovat, co by si zasloužilo změnu a inovaci. Důležitou pozornost bychom měly věnovat vstupním dveřím a vchodu do našeho domova. Vstup do našeho domu by měl být brát jako vstup do posvátného místa, kde vstupujeme z vnějšího prostoru do našeho intimního. Mezi nejčastější změny, které můžeme udělat, je například výměna rohožky, umytí hlavních vstupních dveří, neměla by chybět jmenovka a dobrá funkční klika. Důležitá je obecně také vůně domova. Existují hlavní dva energetické jevy v prostoru – je to únik energie a její přílišná kumulace. Ideálem je udržet energii v pohybu a aby byla plná výživy. Zákonitě platí, chceme-li něco nového dostat, je důležité dát pryč něco starého. Náš domov by  se neměl stát skladištěm nábytku ale mělo by to být místo s věcmi, které využíváme.

Pozor na sušené květiny

Stagnaci energie způsobuje nejen hromada zbytečného nábytku či extrémní množství věcí, ale způsobují ji i sušené květiny. Naopak, oživením mohou být čerstvé a živé květiny. Skrze rozmístění nábytku je důležité dodržet konkrétní zákonitosti. Je důležité hledat útulné, bezpečné a prostorné polohy ve všech místnostech. Prostor, který nás obklopuje, zároveň ovlivňuje i náš život a to, jak v něm fungujeme. Ideální volbou jsou údajně květiny se zakulacenými listy.

Nejdůležitějším faktorem, který často v našich domovech registrujeme, je nepořádek. Pokud s častým nepořádkem bojujete také, zkuste odstranit všechny formy nepořádku – odpadky, věci které jsou často na zemi nebo zbytečné množství dekorací. Je důležité myslet také na prostory, které nejdou vidět. Například prostory za lednicí, pod postelí nebo za skříněmi. Odborníci v oblasti Feng Shui často také radí zbavit se emocionálního nepořádku, například ve formě starých fotografií nebo věcí, které už pro vás nehrají důležitou roli.

K TÉMATU  Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Nepodceňte okna a osvětlení

Přijde vám, že typ oken a osvětlení nehraje zase až tak velkou roli ve vašem domově? Opak je pravdou. Okna by se měla údajně otvírat směrem ven a pokud máte v bytě závěsy, nezapomeňte je stáhnout ke stranám a pustit tak dovnitř světlo. Na noc je naopak důležité závěsy zatáhnout. Závěsy jsou mnohdy zdrojem prachu, je proto důležité je udržovat neustále čisté. Co se týče osvětlení, i tady existuje pravidlo sto lidí, sto názorů. Nicméně i umělé světlo ovlivňuje náš život a energii. Odborníci radí se vyhnout ostrému osvětlení a příliš obnaženým žárovkám. Tlumenější osvětlení je lepší volbou. Pozor také na populární LED osvětlení, které je sice úspornější, ale není vhodné pro naše zdraví.

Barvy jsou jako magie

Víte, jaké jsou nejoblíbenější čtyři barvy ve Feng Shui? Možná budete překvapeni, ale je to červená, bílá, černá a zlatá. Nicméně i tady platí, že by měl člověk volit především podle toho, při jaké barvě se cítí příjemně a uvolněně.

Zařízení pokoje, koupelny nebo jídelny

Obecně platí, že méně je někdy více. V obývacím pokoji je důležité dát na viditelná místa věci, ke kterým máme vztah a které v nás vyvolávají příjemné pocity. Pozor na výklenky a rohy, neproudí zde energie tak, jak by měla. Pokud už se jim nevyhnete, můžete to vyřešit rozmístěním lampy, rostlin nebo akvária. Nejlepší variantou, jak rozestavit nábytek, je postavit jej do takzvané křivky, kruhu nebo osmihranu.

Sedačka by například měla směřovat čelem ke dveřím. Jednotlivé kousky nábytku by k sobě měly sedět a jejich velikost by se neměla příliš lišit. Ústředním bodem obývacího pokoje by měl být například krb, který symbolizuje pohyb, skrze který proudí energie. V ložnici se například vyvarujte umístěním postele do linie s dveřmi a naproti není vhodné mít žádná zrcadla.

Jídelna by neměla být situována vedle vchodových dveří. Židličky pro hosty by měly být umístěny směrem ke dveřím. Jídelní stůl by měl okolo sebe mít dostatečný prostor k pohybu.

Kde se inspirovat?

Zajímají vás další principy a tipy v oblasti Feng Shui? Zkuste si přečíst knihu Osvoboďte se s Fengu Shui od Zuzany Adam. Dále doporučujeme například knihy Zbavte se nepořádku s feng-šuej v podání Karen Kingstonové nebo Velká kniha Feng Šuej od Pavla Plzáka. Na internetu existuje celá řada dokumentů a rad, jak na to. Zároveň existuje pro nadšenější publikum například Česká škola Feng Shui, kde můžete tuto oblast dokonce i studovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Právě je ten pravý čas promyslet si, čím si vaši zahradu zkrášlíte. Přinášíme několik tipů na zahradní nábytek, díky kterému bude vaše zahrada nádherná, zabydlená a útulná.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Rok co rok se s příchodem vánočních svátků napříč rádii rozeznívá typicky vánoční playlist, mezi kterým nikdy nechybí hitovka od Mariah Carey All I Want for Christmas Is You. Každý tuhle pecku zná, mnozí z nás si ji s oblibou pouští jako kulisu při pečení cukroví nebo balení dárků. Je prostě natolik nadčasová, že ji můžeme slyšet zas a znovu. Víte ale, kdy a jak legendární písnička vlastně vznikla a hlavně, kolik každoročně vydělává? Nejen na to se podíváme!
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Říká se o nich, že jsou bezpečným místem. Místem pro setkávání a vzájemnou podporu žen. Ne všechny ženské kruhy vám ale přinesou to, co od nich očekáváte. Dokonce se o nich říká, že mohou být nebezpečné pro muže. Proč? Čtěte dál.
Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?

Výběr článků

Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Stavby, které vznikají vyřazením lodních kontejnerů, si získávají stále více příznivců. Pokud jste se ještě s takovými domy nesetkali, pravděpodobně si myslíte, že výsledek nebude vypadat nijak vábně a obyvatelně. Nicméně opak je pravdou. Proč kontejnerové domy získávají na popularitě, když dnešní trh nabízí další, již ověřené alternativy bydlení v podobě rodinných či panelových domů?

Nepřehlédněte

Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek