Úterý , 29. 04. 2025

Robert

Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

29. 04. 2019

To, kde žijeme a jak se cítíme je základní předpoklad stát se šťastnější a úspěšnější. Základním principem učení ve Feng Shui je žít především v harmonii s naším životním prostředím. V podstatě jde o dosažení rovnováhy nejen v životním, ale i pracovním prostoru, a využít tak potenciálu v našem životě. Feng Shui by se dalo přeložit jako „vítr a voda“. Pokud jsou tyto dvě skutečnosti v nerovnováze, začne se to v našem životě také projevovat.

Základní principy Feng Shui

Mezi jedno z nejzákladnějších pravidel patří očista. A to nejen ta psychická ale i prostorová. Základem veškerých změn by mělo být vyčištění, zbavení se starých, nepotřebných nebo nefunkčních věcí, které nám zabírají nejen prostor, ale také se na ně práší. Tyto věci pro nás totiž mnohdy představují stagnaci a blokují naši energii, která tak nemůže vstoupit do další životní fáze. Vše zbytečné tedy odstraňte. Nejen věci ze svého šatníku, ale i z vašeho bytu. Prostor, ve kterém žijeme, je podle Feng Shui věnován vztahům a lásce. Když v životě uděláte změnu – dáte tím najevo také sílu, energii a zapojíte se do dalšího životního vývoje. Tím, že poukážeme a odstraníme problémová místa v našem domově, zahradě nebo nejužším okolí, tak vyrovnáme takzvané energetické proudění, které ovlivní náš život.

Provětrejte svůj šatník

Jako první odborníci doporučují začít v našich skříních a šatníku. Zkuste si schválně ve vašem domácím módním butiku označit kolíčkem všechny věci, které jste nevytáhly poslední rok ze skříně. Pokud tam najdete kousky, které jste nenosily více než dva roky, tak si je označte. Podle odbornice a české poradkyně v oblasti Feng Shui Zuzany Adam je to jednoduché. To, co jste neoblékly rok, už neoblečete údajně nikdy. Nicméně pokud se i tak těžce loučíte s některými outfity, zkuste se zbavit nejprve věcí, které leží ve vaší skříni bez povšimnutí už několik let.

Nevhodné dárky

Dalším zdrojem mnohdy přebytečných věcí jsou dárky, které obdržíme od našich blízkých či kamarádů. Ne vždy se však trefí do našeho vkusu a ne vždy tyto často i hodnotné dárky využijeme. A tak nám doma prostě leží. Asi si řeknete, že dárků se člověk nemůže zbavit, protože je přece dostal. Je důležité se ale zamyslet nad tím, zda tyto věci opravdu ke svému životu potřebujeme. Všechny dlouhodobě nepoužívané věci tak zkuste věnovat někomu dalšímu nebo se jich jednoduše zbavte. Nikomu přeci nemusíte říkat, že jste zrovna věnovala jeho dárek někomu jinému.

Rozbité a nefunkční věci

Rozbité věci v častém případě rozbíjí a vyčerpávají naši energii ale i energii prostředí, ve kterém žijeme. Zkuste tak doma posbírat věci, které potřebujete opravit nebo už nefungují. To, co si chceme ponechat a jde to opravit, tak se vyplatí. Nicméně na co schovávat věci, které už jsou na odpis? Všechny rozbité elektrické spotřebiče, rádia, žehličky, počítače a další věci nemusí ležet doma v prachu, ale stačí je prostě odvézt na smetiště a máte vystaráno. Tyto věci nejen, že blokují naši energii, ale zároveň nás také brzdí v našem dalším rozvoji.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na pondělí 24. 9. 2018. Dnes za vás budou mluvit emoce!

Naprosto nepoužívané věci

Určitě to znáte samy, každý máme doma minimálně pět věcí, u kterých si často říkáme „co kdybych je náhodou někdy využila nebo použila“. Tento „trend“ byl populární především v minulosti u našich babiček a dědů, kteří schovávali všechno možné, protože to mohlo mít nějakou hodnotu a někdy se hodit. Jenže tyto věci postupně přibývají a hromadí se nám na půdě nebo ve sklepě. Jedním z takových příkladů jsou knihy, u kterých platí, že když se některých zbavíte, pročistíte si staré myšlenky, které vás brzdí.

Časopisy, noviny a staré dokumenty

Sbíraly jste v minulosti nebo odebíraly váš oblíbený časopis? Kupovaly jste si pravidelně nějaké měsíčníky? Máte spoustu založených starých dokumentů, které neustále skladujete? Pokud patříte mezi archiváře a rády si zakládáte staré účtenky, pracovní smlouvy či jiné doklady, je důležité si to vše dát na jedno místo. Nicméně je potřeba schovávat úplně všechny smlouvy, záruční listy nebo účty?

Nejvíce trpí naše sklepy a technické místnosti 

Mezi nejčastější a nejvíce chaotická místa patří v našich domovech především sklepy, půdy, vchody, chodby, kuchyně, komory nebo úklidové a technické místnosti. Tady nejčastěji odkládáme vše, co nevyužíváme pravidelně a uskladňujeme věci, které použijeme „někdy příště“.

Nejčastější chyby

Často přehlížíme věci, které vznikají opotřebením a které užíváme stereotypně. Pravidelně je proto důležité projít náš domov a zkontrolovat, co by si zasloužilo změnu a inovaci. Důležitou pozornost bychom měly věnovat vstupním dveřím a vchodu do našeho domova. Vstup do našeho domu by měl být brát jako vstup do posvátného místa, kde vstupujeme z vnějšího prostoru do našeho intimního. Mezi nejčastější změny, které můžeme udělat, je například výměna rohožky, umytí hlavních vstupních dveří, neměla by chybět jmenovka a dobrá funkční klika. Důležitá je obecně také vůně domova. Existují hlavní dva energetické jevy v prostoru – je to únik energie a její přílišná kumulace. Ideálem je udržet energii v pohybu a aby byla plná výživy. Zákonitě platí, chceme-li něco nového dostat, je důležité dát pryč něco starého. Náš domov by  se neměl stát skladištěm nábytku ale mělo by to být místo s věcmi, které využíváme.

Pozor na sušené květiny

Stagnaci energie způsobuje nejen hromada zbytečného nábytku či extrémní množství věcí, ale způsobují ji i sušené květiny. Naopak, oživením mohou být čerstvé a živé květiny. Skrze rozmístění nábytku je důležité dodržet konkrétní zákonitosti. Je důležité hledat útulné, bezpečné a prostorné polohy ve všech místnostech. Prostor, který nás obklopuje, zároveň ovlivňuje i náš život a to, jak v něm fungujeme. Ideální volbou jsou údajně květiny se zakulacenými listy.

Nejdůležitějším faktorem, který často v našich domovech registrujeme, je nepořádek. Pokud s častým nepořádkem bojujete také, zkuste odstranit všechny formy nepořádku – odpadky, věci které jsou často na zemi nebo zbytečné množství dekorací. Je důležité myslet také na prostory, které nejdou vidět. Například prostory za lednicí, pod postelí nebo za skříněmi. Odborníci v oblasti Feng Shui často také radí zbavit se emocionálního nepořádku, například ve formě starých fotografií nebo věcí, které už pro vás nehrají důležitou roli.

K TÉMATU  Dům pod kořeny stromů se dvěma bazény nabízí luxusní koupání v přírodě

Nepodceňte okna a osvětlení

Přijde vám, že typ oken a osvětlení nehraje zase až tak velkou roli ve vašem domově? Opak je pravdou. Okna by se měla údajně otvírat směrem ven a pokud máte v bytě závěsy, nezapomeňte je stáhnout ke stranám a pustit tak dovnitř světlo. Na noc je naopak důležité závěsy zatáhnout. Závěsy jsou mnohdy zdrojem prachu, je proto důležité je udržovat neustále čisté. Co se týče osvětlení, i tady existuje pravidlo sto lidí, sto názorů. Nicméně i umělé světlo ovlivňuje náš život a energii. Odborníci radí se vyhnout ostrému osvětlení a příliš obnaženým žárovkám. Tlumenější osvětlení je lepší volbou. Pozor také na populární LED osvětlení, které je sice úspornější, ale není vhodné pro naše zdraví.

Barvy jsou jako magie

Víte, jaké jsou nejoblíbenější čtyři barvy ve Feng Shui? Možná budete překvapeni, ale je to červená, bílá, černá a zlatá. Nicméně i tady platí, že by měl člověk volit především podle toho, při jaké barvě se cítí příjemně a uvolněně.

Zařízení pokoje, koupelny nebo jídelny

Obecně platí, že méně je někdy více. V obývacím pokoji je důležité dát na viditelná místa věci, ke kterým máme vztah a které v nás vyvolávají příjemné pocity. Pozor na výklenky a rohy, neproudí zde energie tak, jak by měla. Pokud už se jim nevyhnete, můžete to vyřešit rozmístěním lampy, rostlin nebo akvária. Nejlepší variantou, jak rozestavit nábytek, je postavit jej do takzvané křivky, kruhu nebo osmihranu.

Sedačka by například měla směřovat čelem ke dveřím. Jednotlivé kousky nábytku by k sobě měly sedět a jejich velikost by se neměla příliš lišit. Ústředním bodem obývacího pokoje by měl být například krb, který symbolizuje pohyb, skrze který proudí energie. V ložnici se například vyvarujte umístěním postele do linie s dveřmi a naproti není vhodné mít žádná zrcadla.

Jídelna by neměla být situována vedle vchodových dveří. Židličky pro hosty by měly být umístěny směrem ke dveřím. Jídelní stůl by měl okolo sebe mít dostatečný prostor k pohybu.

Kde se inspirovat?

Zajímají vás další principy a tipy v oblasti Feng Shui? Zkuste si přečíst knihu Osvoboďte se s Fengu Shui od Zuzany Adam. Dále doporučujeme například knihy Zbavte se nepořádku s feng-šuej v podání Karen Kingstonové nebo Velká kniha Feng Šuej od Pavla Plzáka. Na internetu existuje celá řada dokumentů a rad, jak na to. Zároveň existuje pro nadšenější publikum například Česká škola Feng Shui, kde můžete tuto oblast dokonce i studovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Úspěšným se člověk nerodí, úspěšným se stává. Je to pravda, anebo si to vymysleli jen lidé, aby si mezi sebou nezáviděli? Peníze, zdraví, hodnoty, štěstí, sláva. Ten, kdo má tohle všechno, je jistě úspěšný. I to, v jakém znamení horoskopu jsme se narodili, nám může mnohé napovědět.
Není nad to používat jen tu kosmetiku, u níž přesně víte, co obsahuje. Tak se vyhnete alergiím a dalším nežádoucím reakcím. Proto vám přinášíme tipy na přírodní kosmetiku, kterou si v klidu sama vyrobíte doma.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.

Výběr článků

Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.

Nepřehlédněte

Psychologická odolnost je základním stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost v kariéře. Tento článek prozkoumá, proč je resilience klíčová pro překonávání pracovních výzev a jak může pomoci v osobním růstu. Nabídneme praktické rady a strategie pro rozvoj odolnosti, včetně technik zvládání stresu, posilování sebevědomí a budování podpůrné sítě kolem sebe. Poradíme, jak transformovat neúspěchy na příležitosti pro učení a růst, což vás připraví na dosažení větších profesních úspěchů a zvýší vaši celkovou spokojenost v práci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek