Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

29. 04. 2019

To, kde žijeme a jak se cítíme je základní předpoklad stát se šťastnější a úspěšnější. Základním principem učení ve Feng Shui je žít především v harmonii s naším životním prostředím. V podstatě jde o dosažení rovnováhy nejen v životním, ale i pracovním prostoru, a využít tak potenciálu v našem životě. Feng Shui by se dalo přeložit jako „vítr a voda“. Pokud jsou tyto dvě skutečnosti v nerovnováze, začne se to v našem životě také projevovat.

Základní principy Feng Shui

Mezi jedno z nejzákladnějších pravidel patří očista. A to nejen ta psychická ale i prostorová. Základem veškerých změn by mělo být vyčištění, zbavení se starých, nepotřebných nebo nefunkčních věcí, které nám zabírají nejen prostor, ale také se na ně práší. Tyto věci pro nás totiž mnohdy představují stagnaci a blokují naši energii, která tak nemůže vstoupit do další životní fáze. Vše zbytečné tedy odstraňte. Nejen věci ze svého šatníku, ale i z vašeho bytu. Prostor, ve kterém žijeme, je podle Feng Shui věnován vztahům a lásce. Když v životě uděláte změnu – dáte tím najevo také sílu, energii a zapojíte se do dalšího životního vývoje. Tím, že poukážeme a odstraníme problémová místa v našem domově, zahradě nebo nejužším okolí, tak vyrovnáme takzvané energetické proudění, které ovlivní náš život.

Provětrejte svůj šatník

Jako první odborníci doporučují začít v našich skříních a šatníku. Zkuste si schválně ve vašem domácím módním butiku označit kolíčkem všechny věci, které jste nevytáhly poslední rok ze skříně. Pokud tam najdete kousky, které jste nenosily více než dva roky, tak si je označte. Podle odbornice a české poradkyně v oblasti Feng Shui Zuzany Adam je to jednoduché. To, co jste neoblékly rok, už neoblečete údajně nikdy. Nicméně pokud se i tak těžce loučíte s některými outfity, zkuste se zbavit nejprve věcí, které leží ve vaší skříni bez povšimnutí už několik let.

Nevhodné dárky

Dalším zdrojem mnohdy přebytečných věcí jsou dárky, které obdržíme od našich blízkých či kamarádů. Ne vždy se však trefí do našeho vkusu a ne vždy tyto často i hodnotné dárky využijeme. A tak nám doma prostě leží. Asi si řeknete, že dárků se člověk nemůže zbavit, protože je přece dostal. Je důležité se ale zamyslet nad tím, zda tyto věci opravdu ke svému životu potřebujeme. Všechny dlouhodobě nepoužívané věci tak zkuste věnovat někomu dalšímu nebo se jich jednoduše zbavte. Nikomu přeci nemusíte říkat, že jste zrovna věnovala jeho dárek někomu jinému.

Rozbité a nefunkční věci

Rozbité věci v častém případě rozbíjí a vyčerpávají naši energii ale i energii prostředí, ve kterém žijeme. Zkuste tak doma posbírat věci, které potřebujete opravit nebo už nefungují. To, co si chceme ponechat a jde to opravit, tak se vyplatí. Nicméně na co schovávat věci, které už jsou na odpis? Všechny rozbité elektrické spotřebiče, rádia, žehličky, počítače a další věci nemusí ležet doma v prachu, ale stačí je prostě odvézt na smetiště a máte vystaráno. Tyto věci nejen, že blokují naši energii, ale zároveň nás také brzdí v našem dalším rozvoji.

K TÉMATU  Sprcha nebo vana? To je oč tu běží. Výhody a nevýhody řešení

Naprosto nepoužívané věci

Určitě to znáte samy, každý máme doma minimálně pět věcí, u kterých si často říkáme „co kdybych je náhodou někdy využila nebo použila“. Tento „trend“ byl populární především v minulosti u našich babiček a dědů, kteří schovávali všechno možné, protože to mohlo mít nějakou hodnotu a někdy se hodit. Jenže tyto věci postupně přibývají a hromadí se nám na půdě nebo ve sklepě. Jedním z takových příkladů jsou knihy, u kterých platí, že když se některých zbavíte, pročistíte si staré myšlenky, které vás brzdí.

Časopisy, noviny a staré dokumenty

Sbíraly jste v minulosti nebo odebíraly váš oblíbený časopis? Kupovaly jste si pravidelně nějaké měsíčníky? Máte spoustu založených starých dokumentů, které neustále skladujete? Pokud patříte mezi archiváře a rády si zakládáte staré účtenky, pracovní smlouvy či jiné doklady, je důležité si to vše dát na jedno místo. Nicméně je potřeba schovávat úplně všechny smlouvy, záruční listy nebo účty?

Nejvíce trpí naše sklepy a technické místnosti 

Mezi nejčastější a nejvíce chaotická místa patří v našich domovech především sklepy, půdy, vchody, chodby, kuchyně, komory nebo úklidové a technické místnosti. Tady nejčastěji odkládáme vše, co nevyužíváme pravidelně a uskladňujeme věci, které použijeme „někdy příště“.

Nejčastější chyby

Často přehlížíme věci, které vznikají opotřebením a které užíváme stereotypně. Pravidelně je proto důležité projít náš domov a zkontrolovat, co by si zasloužilo změnu a inovaci. Důležitou pozornost bychom měly věnovat vstupním dveřím a vchodu do našeho domova. Vstup do našeho domu by měl být brát jako vstup do posvátného místa, kde vstupujeme z vnějšího prostoru do našeho intimního. Mezi nejčastější změny, které můžeme udělat, je například výměna rohožky, umytí hlavních vstupních dveří, neměla by chybět jmenovka a dobrá funkční klika. Důležitá je obecně také vůně domova. Existují hlavní dva energetické jevy v prostoru – je to únik energie a její přílišná kumulace. Ideálem je udržet energii v pohybu a aby byla plná výživy. Zákonitě platí, chceme-li něco nového dostat, je důležité dát pryč něco starého. Náš domov by  se neměl stát skladištěm nábytku ale mělo by to být místo s věcmi, které využíváme.

Pozor na sušené květiny

Stagnaci energie způsobuje nejen hromada zbytečného nábytku či extrémní množství věcí, ale způsobují ji i sušené květiny. Naopak, oživením mohou být čerstvé a živé květiny. Skrze rozmístění nábytku je důležité dodržet konkrétní zákonitosti. Je důležité hledat útulné, bezpečné a prostorné polohy ve všech místnostech. Prostor, který nás obklopuje, zároveň ovlivňuje i náš život a to, jak v něm fungujeme. Ideální volbou jsou údajně květiny se zakulacenými listy.

Nejdůležitějším faktorem, který často v našich domovech registrujeme, je nepořádek. Pokud s častým nepořádkem bojujete také, zkuste odstranit všechny formy nepořádku – odpadky, věci které jsou často na zemi nebo zbytečné množství dekorací. Je důležité myslet také na prostory, které nejdou vidět. Například prostory za lednicí, pod postelí nebo za skříněmi. Odborníci v oblasti Feng Shui často také radí zbavit se emocionálního nepořádku, například ve formě starých fotografií nebo věcí, které už pro vás nehrají důležitou roli.

K TÉMATU  Rady pro začátečníky: Jak pěstovat zázračnou aloe vera?

Nepodceňte okna a osvětlení

Přijde vám, že typ oken a osvětlení nehraje zase až tak velkou roli ve vašem domově? Opak je pravdou. Okna by se měla údajně otvírat směrem ven a pokud máte v bytě závěsy, nezapomeňte je stáhnout ke stranám a pustit tak dovnitř světlo. Na noc je naopak důležité závěsy zatáhnout. Závěsy jsou mnohdy zdrojem prachu, je proto důležité je udržovat neustále čisté. Co se týče osvětlení, i tady existuje pravidlo sto lidí, sto názorů. Nicméně i umělé světlo ovlivňuje náš život a energii. Odborníci radí se vyhnout ostrému osvětlení a příliš obnaženým žárovkám. Tlumenější osvětlení je lepší volbou. Pozor také na populární LED osvětlení, které je sice úspornější, ale není vhodné pro naše zdraví.

Barvy jsou jako magie

Víte, jaké jsou nejoblíbenější čtyři barvy ve Feng Shui? Možná budete překvapeni, ale je to červená, bílá, černá a zlatá. Nicméně i tady platí, že by měl člověk volit především podle toho, při jaké barvě se cítí příjemně a uvolněně.

Zařízení pokoje, koupelny nebo jídelny

Obecně platí, že méně je někdy více. V obývacím pokoji je důležité dát na viditelná místa věci, ke kterým máme vztah a které v nás vyvolávají příjemné pocity. Pozor na výklenky a rohy, neproudí zde energie tak, jak by měla. Pokud už se jim nevyhnete, můžete to vyřešit rozmístěním lampy, rostlin nebo akvária. Nejlepší variantou, jak rozestavit nábytek, je postavit jej do takzvané křivky, kruhu nebo osmihranu.

Sedačka by například měla směřovat čelem ke dveřím. Jednotlivé kousky nábytku by k sobě měly sedět a jejich velikost by se neměla příliš lišit. Ústředním bodem obývacího pokoje by měl být například krb, který symbolizuje pohyb, skrze který proudí energie. V ložnici se například vyvarujte umístěním postele do linie s dveřmi a naproti není vhodné mít žádná zrcadla.

Jídelna by neměla být situována vedle vchodových dveří. Židličky pro hosty by měly být umístěny směrem ke dveřím. Jídelní stůl by měl okolo sebe mít dostatečný prostor k pohybu.

Kde se inspirovat?

Zajímají vás další principy a tipy v oblasti Feng Shui? Zkuste si přečíst knihu Osvoboďte se s Fengu Shui od Zuzany Adam. Dále doporučujeme například knihy Zbavte se nepořádku s feng-šuej v podání Karen Kingstonové nebo Velká kniha Feng Šuej od Pavla Plzáka. Na internetu existuje celá řada dokumentů a rad, jak na to. Zároveň existuje pro nadšenější publikum například Česká škola Feng Shui, kde můžete tuto oblast dokonce i studovat.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek