Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem. Vsaďte na sílu přírody

Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem
zdroj: 123RF.com

28. 01. 2020

Období chřipkových epidemií

Chřipka sice nepatří k nejzávažnějším onemocněním, přesto může být minimálně velmi nepříjemná. Choroba se rozmáhá především v chladnějších obdobích roku. Epidemie chřipky jsou u nás nejběžnější v lednu a únoru, a to se i děje. Každoročně se tímto infekčním onemocněním nakazí statisíce Čechů, především školáci a dospívající, nicméně u starších osob existuje vyšší riziko úmrtí. Chřipku se tedy rozhodně nevyplatí podceňovat.

Pracujte na své imunitě

Očkování proti chřipce je sice účinné, jenže jednou z příčin propuknutí chřipky je skutečnost, že chlad oslabuje imunitu. Na obranyschopnosti organismu přitom můžete pracovat celoročně. Rozhodující je zdravý životní styl, tedy správná strava plná vitamínů (především vitamínu C) a dostatečná fyzická aktivita. Imunitu navíc oslabuje také nadměrný stres. Pokud žijete zdravě, existuje mnohem větší šance, že se chřipce v rizikových obdobích roku ubráníte. I tak chřipkové období nepodceňujte.

Když už chřipka propukne

Pokud vás chřipka nakonec přeci jen skolí, pomoc vám může několik jednoduchých kroků. Předně byste neměli vstávat z postele. Nechte své povinnosti až na dobu, kdy vám bude lépe. Tělo potřebuje maximum energie na boj s chorobou. Nejen, že se pod peřinou budete více potit, což pomáhá, ale měli byste co nejvíce spát, protože pak se uzdravíte rychleji.

Dbejte na pitný režim

Při chřipce je zároveň nutné hodně pít, protože tím organismu rovněž pomáháte bojovat s viry. Pijte vodu či účinné bylinné čaje. Kofein dehydruje, takže se vyvarujte kávy. Navíc byste neměli bojovat se zvýšenou teplotou (např. za pomoci studených obkladů), protože horečka patří mezi obranné mechanismy. Při opravdu vysoké teplotě, která notabene trvá dlouho, byste ovšem neměli otálet a vyrazte k lékaři.

Bylinky, které vám mohou pomoci s chřipkou zatočit

Naši předci si při mnoha obtížích vypomáhali pouze bylinkami. Netvrdíme sice, že se jedná o zázračný lék, ale vyzkoušet je můžete i dnes. Velmi účinný je např. šípkový či lipový čaj, připravit si rovněž lze odvar ze sušených květů bezu černého a pomoci může i máta peprná či mateřídouška. Tradičním pomocníkem při chřipce je také heřmánek. Nálev z této rostliny byste měli inhalovat z hrnce pod utěrkou a možná se vám rychleji uleví od kašle, který je nedílným společníkem chřipkového onemocnění.

K TÉMATU  Zahrňte do pitného režimu jablečný džus. Posílí vám imunitu a podpoří srdeční kondici

Doporučujeme: připravte si účinný bylinný čaj proti chřipce. Smíchejte lipový květ (3 díly), květ bezu černého (2 díly), heřmánek (1 díl), mateřídoušku (1 díl) a rozdrcený plod šípku (1 dl). Jednu čajovou lžíci této směsi zalijte zhruba 200 ml vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte. Nálev pijte třikrát denně, přičemž pro zlepšení chuti i účinnosti můžete přidat šťávu z citrónu nebo med.

Babské rady na chřipku

V dřívějších dobách se při chřipce často připravovala slepičí polévka, která je nejen účinná, ale také dodává organismu tekutiny, tedy za předpokladu, že ji nepřesolíte. Zkusit můžete i domácí sirup, který se skládá z nastrouhané cibule, česneku a křenu. Chuťově se nejedná o žádný zázrak, právě naopak, ale jde o účinný prostředek v boji s chřipkou. Chuť navíc můžete opět vylepšit za pomoci medu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek