Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem. Vsaďte na sílu přírody

Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem
zdroj: 123RF.com

28. 01. 2020

Období chřipkových epidemií

Chřipka sice nepatří k nejzávažnějším onemocněním, přesto může být minimálně velmi nepříjemná. Choroba se rozmáhá především v chladnějších obdobích roku. Epidemie chřipky jsou u nás nejběžnější v lednu a únoru, a to se i děje. Každoročně se tímto infekčním onemocněním nakazí statisíce Čechů, především školáci a dospívající, nicméně u starších osob existuje vyšší riziko úmrtí. Chřipku se tedy rozhodně nevyplatí podceňovat.

Pracujte na své imunitě

Očkování proti chřipce je sice účinné, jenže jednou z příčin propuknutí chřipky je skutečnost, že chlad oslabuje imunitu. Na obranyschopnosti organismu přitom můžete pracovat celoročně. Rozhodující je zdravý životní styl, tedy správná strava plná vitamínů (především vitamínu C) a dostatečná fyzická aktivita. Imunitu navíc oslabuje také nadměrný stres. Pokud žijete zdravě, existuje mnohem větší šance, že se chřipce v rizikových obdobích roku ubráníte. I tak chřipkové období nepodceňujte.

Když už chřipka propukne

Pokud vás chřipka nakonec přeci jen skolí, pomoc vám může několik jednoduchých kroků. Předně byste neměli vstávat z postele. Nechte své povinnosti až na dobu, kdy vám bude lépe. Tělo potřebuje maximum energie na boj s chorobou. Nejen, že se pod peřinou budete více potit, což pomáhá, ale měli byste co nejvíce spát, protože pak se uzdravíte rychleji.

Dbejte na pitný režim

Při chřipce je zároveň nutné hodně pít, protože tím organismu rovněž pomáháte bojovat s viry. Pijte vodu či účinné bylinné čaje. Kofein dehydruje, takže se vyvarujte kávy. Navíc byste neměli bojovat se zvýšenou teplotou (např. za pomoci studených obkladů), protože horečka patří mezi obranné mechanismy. Při opravdu vysoké teplotě, která notabene trvá dlouho, byste ovšem neměli otálet a vyrazte k lékaři.

Bylinky, které vám mohou pomoci s chřipkou zatočit

Naši předci si při mnoha obtížích vypomáhali pouze bylinkami. Netvrdíme sice, že se jedná o zázračný lék, ale vyzkoušet je můžete i dnes. Velmi účinný je např. šípkový či lipový čaj, připravit si rovněž lze odvar ze sušených květů bezu černého a pomoci může i máta peprná či mateřídouška. Tradičním pomocníkem při chřipce je také heřmánek. Nálev z této rostliny byste měli inhalovat z hrnce pod utěrkou a možná se vám rychleji uleví od kašle, který je nedílným společníkem chřipkového onemocnění.

K TÉMATUJednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

Doporučujeme: připravte si účinný bylinný čaj proti chřipce. Smíchejte lipový květ (3 díly), květ bezu černého (2 díly), heřmánek (1 díl), mateřídoušku (1 díl) a rozdrcený plod šípku (1 dl). Jednu čajovou lžíci této směsi zalijte zhruba 200 ml vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte. Nálev pijte třikrát denně, přičemž pro zlepšení chuti i účinnosti můžete přidat šťávu z citrónu nebo med.

Babské rady na chřipku

V dřívějších dobách se při chřipce často připravovala slepičí polévka, která je nejen účinná, ale také dodává organismu tekutiny, tedy za předpokladu, že ji nepřesolíte. Zkusit můžete i domácí sirup, který se skládá z nastrouhané cibule, česneku a křenu. Chuťově se nejedná o žádný zázrak, právě naopak, ale jde o účinný prostředek v boji s chřipkou. Chuť navíc můžete opět vylepšit za pomoci medu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.

Nepřehlédněte

Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek