Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem. Vsaďte na sílu přírody

Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Jak vyzrát na chřipkové období přirozeným způsobem
zdroj: 123RF.com

28. 01. 2020

Období chřipkových epidemií

Chřipka sice nepatří k nejzávažnějším onemocněním, přesto může být minimálně velmi nepříjemná. Choroba se rozmáhá především v chladnějších obdobích roku. Epidemie chřipky jsou u nás nejběžnější v lednu a únoru, a to se i děje. Každoročně se tímto infekčním onemocněním nakazí statisíce Čechů, především školáci a dospívající, nicméně u starších osob existuje vyšší riziko úmrtí. Chřipku se tedy rozhodně nevyplatí podceňovat.

Pracujte na své imunitě

Očkování proti chřipce je sice účinné, jenže jednou z příčin propuknutí chřipky je skutečnost, že chlad oslabuje imunitu. Na obranyschopnosti organismu přitom můžete pracovat celoročně. Rozhodující je zdravý životní styl, tedy správná strava plná vitamínů (především vitamínu C) a dostatečná fyzická aktivita. Imunitu navíc oslabuje také nadměrný stres. Pokud žijete zdravě, existuje mnohem větší šance, že se chřipce v rizikových obdobích roku ubráníte. I tak chřipkové období nepodceňujte.

Když už chřipka propukne

Pokud vás chřipka nakonec přeci jen skolí, pomoc vám může několik jednoduchých kroků. Předně byste neměli vstávat z postele. Nechte své povinnosti až na dobu, kdy vám bude lépe. Tělo potřebuje maximum energie na boj s chorobou. Nejen, že se pod peřinou budete více potit, což pomáhá, ale měli byste co nejvíce spát, protože pak se uzdravíte rychleji.

Dbejte na pitný režim

Při chřipce je zároveň nutné hodně pít, protože tím organismu rovněž pomáháte bojovat s viry. Pijte vodu či účinné bylinné čaje. Kofein dehydruje, takže se vyvarujte kávy. Navíc byste neměli bojovat se zvýšenou teplotou (např. za pomoci studených obkladů), protože horečka patří mezi obranné mechanismy. Při opravdu vysoké teplotě, která notabene trvá dlouho, byste ovšem neměli otálet a vyrazte k lékaři.

Bylinky, které vám mohou pomoci s chřipkou zatočit

Naši předci si při mnoha obtížích vypomáhali pouze bylinkami. Netvrdíme sice, že se jedná o zázračný lék, ale vyzkoušet je můžete i dnes. Velmi účinný je např. šípkový či lipový čaj, připravit si rovněž lze odvar ze sušených květů bezu černého a pomoci může i máta peprná či mateřídouška. Tradičním pomocníkem při chřipce je také heřmánek. Nálev z této rostliny byste měli inhalovat z hrnce pod utěrkou a možná se vám rychleji uleví od kašle, který je nedílným společníkem chřipkového onemocnění.

K TÉMATU  Aby vás na dovolené nezastavila zácpa

Doporučujeme: připravte si účinný bylinný čaj proti chřipce. Smíchejte lipový květ (3 díly), květ bezu černého (2 díly), heřmánek (1 díl), mateřídoušku (1 díl) a rozdrcený plod šípku (1 dl). Jednu čajovou lžíci této směsi zalijte zhruba 200 ml vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte. Nálev pijte třikrát denně, přičemž pro zlepšení chuti i účinnosti můžete přidat šťávu z citrónu nebo med.

Babské rady na chřipku

V dřívějších dobách se při chřipce často připravovala slepičí polévka, která je nejen účinná, ale také dodává organismu tekutiny, tedy za předpokladu, že ji nepřesolíte. Zkusit můžete i domácí sirup, který se skládá z nastrouhané cibule, česneku a křenu. Chuťově se nejedná o žádný zázrak, právě naopak, ale jde o účinný prostředek v boji s chřipkou. Chuť navíc můžete opět vylepšit za pomoci medu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.
Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek